Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

DJ-07-FIU

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Intru si eu pe forum pentru prima daca sa scriu, desi am user de ceva timp, dar nu am scris niciodata nimic aici.

Sunt student in Craiova in ultimul an. Sunt pasionat de masini, domeniul IT si fotografie.

Am si eu o masinuta de vreo 5 ani in posesia mea. Vreau ca dupa ce imi dau licenta si termin facultatea sa ma ocup ceva de ea ca a ajuns-o varsta

Aici am o poza cu ea, mai artistica asa facuta acum ceva timp. Masina arata la fel si in ziua de astazi, cu exceptia catorva sifonari pe partea fata sofer cauzata de neatentia altor conducatori auto (am gasit-o lovita).

Click pentru a vedea imaginea  frumoasa masina,frumoasa poza,si spor la tot ce ai de gand cu masinuta! si sa ne delectezi cu alte poze artistice cu ea desigur E foarte frumos olteanul tau . Se tine foarte bine masina, pune si tu mai multe poze si da-ne ceva detalii despre ea. Pai sa zicem ca nu prea se mai tine la fel de bine cum se tinea odata

Este fabricata in 1990. Club 11R.

Are aprindere electronica daca nu ma insel de TRS, de pe fosta masina a tatalui meu. Dar in ultima vreme imi da batai de cap pentru ca nu reusesc sa ii reglez avansul cum trebuie din cauza acestei aprinderi electronice. Tata mi-a zis ca s-ar putea sa ii fi ajuns 16 ani de invartit acelei aprinderi si mi-a recomandat sa ii pun delcou normal, da nu il mai gasesc (mai bine zis gasesc doar o parte din el... restu e pierdut in misiune ).

Consuma ulei, ar avea nevoie de un set motor asa ca nu prea mai trage la deal si ciricaie (dar aia e din cauza avansului, sunt sigur).

Cea mai mare problema pe care o am acum este ca m-am bagat de curand sub ea sa-i schimb Y de la mijloc si am observat cu stupoare ca am cutia de viteza plina de ulei pe dinafara. Acest ulei a atacat suportul ala de cauciuc si s-a dizolvat cauciucul. Acum cutia de viteze sta inclinata spre partea dreapta a masinii. De multe ori abia reusesc sa bag in viteza 1, dupa dublu ambreiaj. Alte ori intra mai lent intr-a doua. Deci s-a intamplat ceva la sincroane din cauza ca e inclinata (sau pierde ulei).

Recunosc ca la cutie nu ma pricep aproape deloc si nici nu am timp sa ma ocup de ea pentru ca trebuie sa termin facultatea si sunt ocupat cu licenta.

Asa ca s-ar putea sa revin cat de curand cu diverse intrebari pentru voi.

A da.... mai am de rezolvat niste lovituri pe partea soferului care au aparut in timp ce masina era parcata ( ) Baieti, am o problema: mi s-a rupt scaunul de la sofer (era sudat, dar s-a rupt scheletul interior).

Aveti idee de unde pot si eu sa fac rost de niste scaune? dezmembrari/remat Doar ca eu nu prea le am pe astea cu dezmembrarile / remat, nici nu stiu unde sa le gasesc

Daca ma ajutati cu vreo locatie ceva v-as fi recunoscator!

valib a scris:dezmembrari/remat
ashesofpain a scris:Baieti, am o problema: mi s-a rupt scaunul de la sofer (era sudat, dar s-a rupt scheletul interior).

Aveti idee de unde pot si eu sa fac rost de niste scaune?

Pot sa-ti fac eu rost.Ai PM.Iti trebuie scaunul intreg sau doar scheletul?Discutam la telefon:0745305935. Am gasit cateva poze din 2008. Din pacate nu mai arata asa de bine masina, intrucat dupa cum am zis aici, am gasit-o lovita in fata blocului unui prieten.

Click pentru a vedea imaginea 

In prezent masina are un scaun lipsa, mult mai multa rugina, si este semi-avariata pe partea soferului (in sensul ca e vopsita de mine, dar nu foarte bine si are indoituri).

In rest trecem la revista urmatoarele:
- suportul de cutie de viteze e mancat de ulei, cutia sta stramb;
- trebuie sa ii reglez frana de mana;
- mananca si arunca ulei langa cutia de viteze (unde se pupa motorul cu cutia);
- are farul stanga spart alaturi de indoiturile de pe partea soferului de cand am gasit-o lovita;
- anul trecut mi-au furat casetofonul in timp ce era parcata la facultate;
- curge apa la hayon din cauza ca a ruginit zona pe care e prinsa chederul.

In curand o vedeti pe viu daca facem intalnire saptamana viitoare. N-arata rau fiul tau! Am mai gasit inca 2 poze din 2008 de la un gratar:

Imi cer scuze pentru persoana prinsa in fata masinii.

De atunci nu mai am alte poze deoarece m-am ocupat cu fotografia, dar cu alte subiecte, alaturi de lucrarea de licenta, iar un an de zile am condus alta masina.

Dar recunosc ca am ceva special care ma leaga de Oltcit si o sa incerc sa ma ocup de masina cand se face vremea un pic mai frumoasa. - mananca si arunca ulei langa cutia de viteze (unde se pupa motorul cu cutia);

simeringul de la volanta ... asta daca nu cumva e ulei de transmisie si e simeringul cutiei de viteze ...

P.S.

sper sa ne vedem saptamana viitoare ... si pt viitor ne-am scos ... are cine sa ne faca poze artistice la intalniri ..)) Da, asa mi-au spus si tata si bunicul (amandoi au avut oltcituri, au fost 3 oltcituri la un moment dat in curtea mea).

Eu m-am ales cu cea mai buna, dar a ajuns-o vremea.

Si eu vreau sa ne intalnim. Astept sa vedem daca ne strangem. Daca puneti de intalnire clara dati-mi si mie un PM! lasa ca eu cand am facut rip-ul era cea mai buna ...sincer te ungea mai suflet ...dar deh a fost masina pe care am invatat ... masina pe care am busit-o de vreo 10 ori ... doar 2 au fost din vina mea ... amandoua nedaptare de viteza ... masina in care am bagat cei mai multi bani ... si degeaba ... caroseria tot a ruginit pe imde nu te asteptai ...dar a fost masina la care la 150-160 luai mana de pe volan .. nici o vibratie nimic ... acuma zace in fata portii ..asta de acuma caroseria a fost a lu varumeo .. a zacut vreo 2 ani prin curte si apoi am luat-o eu la umblat am pus pe ea ce am avut de pus ... am vopsit-o are chit garla pe plafon deh sau jucat copii pe ea ..(rugina nu a prea vut doar cateva puncte pe ici pe colo) si dai bataie ..are vreun an de cand am facut-o motorul a fost de pe rip (motor cu cu care am rupt vreo 4 discuri de ambreiaj in 30000 de km) acum i-a ajuns si lui Hehe... eu nu ma plang!

Masina asta mi-a aratat mie ce inseamna cu adevarat sa conduci. Sunt un sofer prudent si iubesc arta condusului.

Am condus zeci de masini pana acum cu cele mai noi tehnologii. Sunt putini oamenii care au avut ocazia sa se suie la volanul masinii mele si majoritatea s-au dat jos cu un nou respect pentru oamenii care conduc Oltcit.

Asa cum ea nu m-a lasat pana acum la greu, o sa ii arat si eu respect pana la finalul vietii sale.

lancer a scris:lasa ca eu cand am facut rip-ul era cea mai buna ...sincer te ungea mai suflet ...dar deh a fost masina pe care am invatat ... masina pe care am busit-o de vreo 10 ori ... doar 2 au fost din vina mea ... amandoua nedaptare de viteza ... masina in care am bagat cei mai multi bani ... si degeaba ... caroseria tot a ruginit pe imde nu te asteptai ...dar a fost masina la care la 150-160 luai mana de pe volan .. nici o vibratie nimic ... acuma zace in fata portii ..asta de acuma caroseria a fost a lu varumeo .. a zacut vreo 2 ani prin curte si apoi am luat-o eu la umblat am pus pe ea ce am avut de pus ... am vopsit-o are chit garla pe plafon deh sau jucat copii pe ea ..(rugina nu a prea vut doar cateva puncte pe ici pe colo) si dai bataie ..are vreun an de cand am facut-o motorul a fost de pe rip (motor cu cu care am rupt vreo 4 discuri de ambreiaj in 30000 de km) acum i-a ajuns si lui
Ashesofpain,mai ai masina? asta toamna inca o avea cand a facut sedinta foto ... dar cam voia sa o dea la rabla ... acuma nu mai stiu Trebuie sa-l contactam! Salutare, oameni buni.

DJ 07 FIU a fost parcat in curtea alor mei pe o perioada lunga de aproximativ un an de la sfarsitul 2012 pana la sfarsitul 2013, dupa care am luat decizia ca nu s-a mai meritat efortul de a o restaura si a fost donata pentru rabla in favoarea unui prieten care a cumparat o masina noua.

Intre timp m-am casatorit si am condus masina sotiei pana in ianuarie 2014 - Matiz (o masina care m-a surprins, sincer).

Din ianuarie 2014 pana acum 2 saptamani am condus zi de zi o Skoda Fabia 6Y2 1.4 MPI (DJ 13 GPA). Iar acum am luat decizia sa trec la o clasa un pic mai mare in speranta de a fi pregatit de viata de familie mai in serios.

Asa ca acum ma puteti intalni prin oras la volanul unui Ford Focus 2 gri (DJ 46 MYK).

Din cate vedeti, inca conduc masini Hatchback - nu ma pot dezlipi de ele.
DAR IMI LIPSESTE BOXERUL - inca intorc capul pe strada cand aud un motor de Oltcit.

Daca va mai intalniti cumva, puteti sa ma anuntati si pe mine.

paul.iulian@gmail.com
0766482941
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum