Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

surub retezat intre flansa si butuc

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Transmisie, Suspensie, Directie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
ma duceam azi linistit sa imi iau piticul de la cresa ...si in calea mea o mare groapa care s-a vazut in scurt si am reusit sa o ocolesc cu roata fata ...dar aia spate nu a iertat-o si asa ca dupa cum spune numele topicului ... mi s-a retezat un surub care tine flansa rotii de butuc (sau fuzeta ...ca nu ma pricep)... in conditiile in care eu am un RM ...
intrebari:
se poate pune unul din asta ordinar ...cam cu acelasi diametru ?
se gasesc de noi suruburile de genul ala ? nu sunt prezoane normale???

(se gasesc in magazin prezoane pentru dacie, 5ron parca bucata, si e identic cu ala de oltcit) in nici un caz sa nu il inlocuiesti cu un surub normal,il inlocuiesti cu un prezon(eu am dat 5 lei pe prezon la o firma specializata in flanse auto),si cel mai bine sa il montezi la o presa sa nu stea stramb(se strange piulita aiurea altfel)
-este posibilitatea ca cele de dacie sa fie la baza(langa ciuperca) mai mare in diametru decat cele de oltcit,ca filet si lungime sunt la fel. nu sunt mai mari ca alea de oltcit normale
eu am pus prezoane de dacie in butucii spate de oltcit, pe jante de oltcit...si au fost ok nu sunt prezoanele care imi tin roata de butuc ...ci 3 suruburi care tin flansa de butuc ...iar de flansa respectiva vin prinse rotile in prezoane ... o sa incerc sa vad daca au acelasi filet ca si prezoanele ... o sa cercetez azi mai in amanunt ...sau sambata
multumesc de raspunsuri ...ca eu ma gandeam ca ar merge si unul din asta normal ...dar in acelasi timp ar fi fost sarcina mare pe el ...plus ca se mai incalzeste ! si eram in mare dubiu ...sa pun sau nu !
acum sunt convins ca nu si voi incerca ce mi-ati zis ...cu prezon de dacie

Eu asa am observat,cel cu ciuperca groasa e de pe un butuc de RM si celalalt e de pe butuc de Club.
In schimb, pe filetul asta exista si piulite autoblocante,nu au saiba de nylon,pur si simplu se infileteaza usor dar nu se desfileteaza decat greu cu cheia,in orice caz merg si alea de roti. Din ce stiu eu, flansele de pe spate de la RM au prezoane presate de Dacie. am comparat surubul retezat cu un prezon de dacie .... si nu are nici o treaba ...e un surub la diametru la fel ca prezonul de dacie dar cu pasul mai mic ... prezonul de dacie intra pe piulita aia ramasa numai doua ture ...dupa care se intepeneste ... nici nu am fortat ...mi-a zis iulicuta ca imi aduce , asa ca il astept ...(intre timp mai caut si pe la magazin );
Am revenit !!! am fost la magazin (Niko) si prezoanele de oltcit au mers pe piulita respectiva ... si cu 5 lei am luat 6 bucati pentru ca era 0.78 lei bucata !!
Va multumesc mult pentru suportul acordat !!

PS. Aseara am desfacut si am pus prezoanul respectiv ...si de acolo era ! asa ca cine a zis ca sunt de oltcit ...sunt de oltcit !
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Transmisie, Suspensie, Directie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum