Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Pompa ulei [simering/oring/demontare/divaisuri&stuff]

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Motor
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
- stie cineva exact dimensiunea simeringului de la pompa de ulei? eu am gasit(citit) A18 x 80 x 6,0
- mai are cumva vre-o bucsa sau ceva?!
- stie cineva cumva, ce debit are pompa de ulei de oltcit?

Dupa ceva cercetari....am gasit cum ca pompa de ulei, pe langa oring, mai are si un simering. (penibil...dar nu stiam de el....)
Am demontat azi o pompa de ulei, si am facut-o bucati. Ca sa extrag roata dintata fata de axul pe care era, am folosit 2 leviere bagate intre roata dintata si partea de aluminiu a pompei de ulei. La montaj am folosit ciocanul(evident...nu am avut divais-ul potrivit pentru a evita ciocanul)

Din pacate simering pentru pompa de ulei nu se mai gaseste. Sa vedem daca gasim pe altundeva.....

iese foarte usor cu un ciocan pus de-a latul peste ax,si roata dintanta prinsa intr-o menghina sau intre doua nicovale,cu bataie moderata si continua
simeringul ala se gaseste in setul de garnituri ajusa...vezi cine a folosit din ele,sigur n-a schimbat simeringul ala...ca nimeni nu se complica si in general pe acolo nu curge eu am ajuns la simering tocmai datorita acestei probleme...curgea la pompa de ulei....dar nu stiam de unde...(am schimbat la oringuri de cateva ori)

(nu se mai gasesc seturi de garnituri AJUSA....) cauta alta pompa care sa nu curga,daca nu gasesti simering asta am si facut
dar ma seaca ideea de a gasi un simering:) de fapt mai multe simerin'ge' cat dai pe unu? Masoara cu un subler diametru axului pompei, diametru exterior al simeringului si grosimea si vezi exact ce dimensiuni iti trebuie. Numai ca atunci cand cumperi sa te interesezi sa fie rezistent la ulei
iulicuta2000 a scris:... n-a schimbat simeringul ala...ca nimeni nu se complica si in general pe acolo nu curge
Acum citiva ani in urma si cred ca se mai gaseste topicul sau mesajul meu prin forum, ceream ajutorul celor care au schimbat tot ce se cheama cauciucarie la pompa de ulei.
Titus mi-a spus atunci ca pe linga oring, se mai gaseste si un simering montat pe ax. Vali, ti-am spus si tie ca exista un simering acolo dar ............ I-am dat eu unul lui barutzu parca acum un an la nationala. Daca nu l-a montat, poate trece aici dimensiunile. Vali, am gasit eu la XM simeringuri (si sunt unele chiar bizare rau), imposibil sa nu se gaseasca unul din ala.
Incearca la firma asta, eu am gasit cam tot ce am cautat. Daca nu, uite aici alta firma la care ai sanse sa gasesti. La orice magazin cu piese pentru Raba , Tractoare , Saviem , gasesti simeringuri si o-ringuri orice dimensiune, numai sa te duci cu cel vechi la tine ca sa poti compara.

Sau la magazine cu piese de motociclete sau scutere , mai poti gasi simeringuri , in general , cele aflate la ambielaj. sau la reductorul scuterului, unde sunt pinioanele la roata. Vali vezi ca ai montat aiurea pompa la loc, roata dintata trebuie pusa invers.
Uite aici poza cu simeringul de la pompa. Dimensiuni: 18 x 30 x 5. Un pic cam mare 80-u ala de la tine.
http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?p=182360&highlight=#182360

Pacat ca n-am facut mai multe poze atunci, si ca am dat cam putine explicatii. axul in roata aia e dintat? sau intra oricum? ca daca nu e dintat, si intra oricum, atunci pica faza cu pusul distributiei la semn, la pompa de ulei, inseamna ca daca umbii la roata aia poate sa vina oricum pusa daca nu are dinti acel ax Vreti simeringuri de pompa? Am vreo 6-7. 35 ron bucata care doreste. axul nu e dintat,dar daca esti atent cand il dai jos la pozitia lui,imposibil sa nu-l pui la loc in aceeasi pozitie
poti da doua semne pe ax si roata unul langa altul si sa montezi roata dupa acele semne...
asa e,mihu a observat bine ca roata e pusa prost,dar ar fi obervat si vali cand punea pe motor...eu as fi tacut In sfarsit am aflat si eu de la ce sunt, aveam vreo cateva prin pod si nu stiam de la ce sunt. Cei de la fartec am vazut ca le produceau... Am citit si eu topicul asta.
Am reparat un motor si am schimbat toate garniturile si simeringurile posibile,mai putin cel de la pompa de ulei.Mecanicul n-a putut sa extraga pinionul,n-a avut presa,iar cu ciocanul a refuzat de teama sa nu sparga corpul pompei.
E tarziu acum,pompa e pe motor.O sa verific cu lampa daca exista scurgeri in zona pompei de ulei.
deceneu32 a scris:Am citit si eu topicul asta.
Mecanicul n-a putut sa extraga pinionul,n-a avut presa,iar cu ciocanul a refuzat de teama sa nu sparga corpul pompei.
Cu pinionul pe genunchi si cu un dorn, nu se intimpla nimic. I-a fost teama!
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Motor Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum