Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

A 9-a Intalnire Nationala- Valea Streiului, 21-31 iulie 2011
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Plumber a scris:Io vreau sa fac un banner 0.6x2m pe care sa scrie "A 9-a Întâlnire Naționala Oltcit Club România Valea Streiului 25-31 iulie 2011" si textul sa fie incadrat de sigla asta

Aveti cunostinte pe la vreo firma sa-mi faca o oferta de pret?

da iwa are o cunostinta cu o firma care face asaceva .

si mai repet odata ce doua pensiuni se afla la un km de intersectia cu dn66 deci la 17-18 km de locatie cam o juma' de ora cu masina .

http://gradiste.ro/images/folosinta.png
Plumber a scris:Io vreau sa fac un banner 0.6x2m pe care sa scrie "A 9-a Întâlnire Naționala Oltcit Club România Valea Streiului 25-31 iulie 2011" si textul sa fie incadrat de sigla asta

Aveti cunostinte pe la vreo firma sa-mi faca o oferta de pret?

AI pm. Se poate face un banner si eventual niste stickere la pret foarte avantajos. [quote="barutzu"]
Plumber a scris:
si mai repet odata ce doua pensiuni se afla la un km de intersectia cu dn66 deci la 17-18 km de locatie cam o juma' de ora cu masina .

http://gradiste.ro/images/folosinta.png

Barutzu, te rugam editeaza harta aia si marcheaza:
- locul de campare
- locatiile pensiunilor pentru cei ce nu stau la cort

Hanul Bolestilor se numara printre cele doua locatii despre care vorbesti? harta e marcata ,si hanul e unul din locurile de cazare si celalalt e motel petronius care e la aceeasi distanta dar catre Hateg
oricum cred ca o sa treci prin Petrosani si prin fata blocului meu eu stau visavis de Luk oil si ori pe cine intrebi de mine ma stiu ,si am oltcitul in fata blocului . Eu mi-am facut si traseul. Fiindca am trecut pe Valea Jiului cand am fost la Padis, acum o sa vin pe la Ramnicu Valcea(nu m-am hotarat inca daca prin Pitesti sau prin Slatina-Dragasani)-Valea Oltului si o sa traversez de la Brezoi la Petrosani. Cand o sa ma intorc o sa vin pe Valea Jiului.
Sper sa fie drumul bun peste munti. drumul e bun de la Brezoi pana la Obarsie dupa aia e o portiune fara asfalt pana la granita dintre HD si VL dupa aia e acceptabil mai ales ca e la coborare o sa te ghidez eu cand ai sa vii . 1. barutu cu tot neamul
2. iulica si cristina
3. plumber
4. zephirus cu cu atașa! (Cris)
5. nicu bx fara bx )
6. cristi_s si ana-maria, plus xm-ul
7. iwa cu cazanu din dotare.
8. JOY si Cristina.
9. free3rider (solo deocamdata)
10. ...dati cu copy lista mai departe, sa fie toata lista pe cel mai recent mesaj din topic.

App. Eu cred ca o sa vin ori vineri seara ori sambata dimineata. Ma poate agatza cineva din Petrosani? Asta daca nu ma ratacesc pana acolo! da o sa tinem legatura ,partea proasta e lipsa semnalului la telefon .dar o sa gasesc o solutie de indrumare pentru cei ce vor veni dupa plecarea mea

numarul meu de telefon e la avatar. 1. barutu cu tot neamul
2. iulica si cristina
3. plumber
5. nicu bx fara bx )
8. JOY si Cristina.
10. Cyclops si Carmen (probabil, daca nu sunt probleme cu declaratiile )
11. ...dati cu copy lista mai departe, sa fie toata lista pe cel mai recent mesaj din topic. 1. barutu cu tot neamul
2. iulica si cristina
3. plumber
5. nicu bx fara bx )
8. JOY si Cristina.
11. Dreamer
12. ...dati cu copy lista mai departe, sa fie toata lista pe cel mai recent mesaj din topic. informatie pentru coforumistul din Drobeta :mergi catre Motru -TgJiu -Petrosani si la jumatea distantei cca25km catre Hateg e intersectia pe unde se intra pe drumul forestier la intrare in comuna Baru . Multumesc de informatie! Oricum o sa-mi iau o harta si o sa imi marchez traseul. Asa de siguranta. ok mai vorbim 1: Cum ar funcționa stațiile CB ? Semnal măcar din comuna Baru pînă în tabără ?

2: ...sau măcar încercați să puneți niște poze, cu marcaje de genul "pe aici la dreapta" sau să urmărim statui, pietre, magazine, ceva.... să știm pe unde cotim prin munți!

3: Cum stăm cu animalele conlocuitoare? Că n-aș vrea să dau mîna cu ursu'... statiile CB cred ca functioneaza ,telefoanele au semnal pana la capatul satului Petros se vede pe harta limitele satului .

puncte de reper nu trebuie ,de le fabrica de caramida care e trecuta si pe harta , se merge pedrum tot inainte pina a colo ,de la km 15 inca un pic cam 1km
toate locatiile si proprietatile au punct de reper km ,ex. daca intrebi pe cineva unde are proprietate iti va spune ca la km 9sau 6 ,asa ca te poti orienta foarte usor.
probleme cu animale salbatice nu sau semnalat ,pana la km 15 isi pasc oamenii vitele si mai au si case de vacanta . 1. barutu cu tot neamul
2. iulica si cristina
3. plumber
5. nicu bx fara bx )
8. JOY si Cristina.
11. Dreamer
12. Acc3l3ratoR.... cred ca singur de data asta.. (vedem daca cu civicu sau turbaciunea...)
13. ...dati cu copy lista mai departe, sa fie toata lista pe cel mai recent mesaj din topic. Am de imprumutat daca vrea cineva pentru drum o statie CB dar numai ca nu am si antena (si cablu de la antena la staie) pentru ea, daca cineva este doritor pentru a comunica mai usor intre noi cand om pleca la drum.

Cei din Bucuresti si imprejurimi pe ce traseu vor merge.Eu vreau sa trec prin Obarsia Lotrului si sa ies prin Petrosani, daca cineva va merge pe acelasi traseu si vom pleca in aceeasi data facem o mica caravana.

Cam din ce zi a saptamanii va fi cineva la locul stabilit de campare, sau marea majoritate cam in ce zi/data va pleca? eu trag speranta ca vineri dimineata iau drumu spre locul de campare...

joiule sa inteleg ca traseul ar fi brezoi-malaia-voineasa....sa vedem,s-ar putea sa merg pe traseul asta si eu depinde foarte mult si de finante
Si eu am traseu pe la Obarsia Lotrului dar ma gandesc sa vin de joi. Sau poate renunt la o zi ca sa facem caravana mai mare.

Si ca sa nu ziceti ca nu ati avut timp: hai cu afisul!
iulicuta2000 a scris:eu trag speranta ca vineri dimineata iau drumu spre locul de campare...

joiule sa inteleg ca traseul ar fi brezoi-malaia-voineasa....sa vedem,s-ar putea sa merg pe traseul asta si eu depinde foarte mult si de finante

Da Iulica traseul mentionat de tine ar fi, poate mergem mai multi pe traseul asta, eu teoretic a-si fi vrut sa plec de joi dimineata acum in functie de cum ne adunam decalam cu o zi sau nu, vedem noi, cadem noi la o invoiala . Cineva interesat de niste stickere cu sigla de mai sus ? eventual sub ele sa scriem "A 9-a Întâlnire Naționala Oltcit Club România Valea Streiului 25-31 iulie 2011"

Cred ca le pot scoate relativ ieftin daca ne strangem mai multi . O sa revin cu detalii despre dimensiuni si pret. afis bre ca vreau sa-l dau jos dupa ce se termina petrecerea Un afis sau un sticker ar fi interesant. Asa sa vada lumea unde megem sau sa se holbeze la masini crezand ca-s de vanzare

" Si halatu', cat e halatu', cat e dom'le halatu' ? " 1. barutu cu tot neamul
2. iulica si cristina
3. plumber
5. nicu bx fara bx )
8. JOY si Cristina.
11. Dreamer
12. Acc3l3ratoR.... cred ca singur de data asta.. (vedem daca cu civicu sau turbaciunea...)
13.ErickE,cu olteanul lui,singur,si pe vineri apar. Gata, ati tacut? 3Stickere vreau si eu. Păi ce să mai spunem? Eu unul simt că parcă nu mai trece luna asta odată.
Și de la Robotzi citire:
Ospătaaaaaaaaaaaaaar hai cu ................afișul!
Dar cum dracu rezolvăm că parcă Iulică le făcea. Iulică e trimis în concediu.... trăiască administratorul nu i-ar mai crăpa multe harduri de azi înainte !!!!! Stiu.Stiu foarte bine.Asteptati vesti de la mine si de la Laurentiu.Din pacate nu va putem onora cu prezenta anul asta.Si vorbesc serios.
In cazul meu niste probleme pe care le-am tot aminat rezolvarea acum ma preseaza sa le rezolv.Si ministrul meu de finante e al naibii de zgircit.Asta e.Poate la anul voi reusi.atit eu cit si Laurentiu. Aveam eu așa un presentiment.... dar o să vă pară rău să știți.
DanH a scris:.......Si ministrul meu de finante e al naibii de zgircit.....

Aha te-au dovedit ratele! Păi deh, nu ai vrut tu mașină nouă! De-ar fi "ratele la mașina nouă" problema lui.... ar fi boier.

Cît și eu încerc să fac combinații de "n" autocare luate cîte k opriri... și tot iese cu virgulă. În mirifica asta țară, din taman capitala Moldovei nu găsești nici un tren sau autobuz care să plece după ora 18. Nici măcar avion (și ăla costă și sute de euro pînă în Timișoara... ca în țările străine... oricum din ce citesc ce încep să fac ungurii probabil pentru un așa zbor în curînd o să-mi trebuiască și pașaport....)

Dacă nu reușesc să obțin o iertare a partenerei de la ora 12 joi... vineri seară cel mai devreme ajung iar duminică la ora 10 tre să plec.... dar măcar de o bere am timp.... Da ia-o bre și pe ea! Plumbere ratele nu sunt asa de grave.Altele sunt problemele care ma fac sa nu pot ajunge.
Din pacate.Asta e.
P.S. Sa beti si pentru mine si sa faceti poze si pentru mine. Se pare că avem și obiective turistice: am găsit pe hartă, pe valea pîrîului Șipot, peștera Tecuri, iar ceva mai departe, Sarmisegetuza Regia.
Mi se pare interesant....
Avem și montanacii cu noi? nenea kosson vine ? Sarmizegetusa, ma. Ceva mai departe, cred că e mult mai departe. Și mi se pare și cam peste "stradă". nu e peste strada e peste munte dar pestera e aproape dar nu e recomandat sa intri in ea au patito speologi cu experienta .
barutzu a scris:nu e peste strada e peste munte....

Păi la fel am spus și eu. locatia ok ,cred ca un pic cam greu de ajuns.la petrosani stg mergi spre hateg unde faci dr? dupa catre iar stg...semnal tel nu ,deci cam nasol lascule nu inteleg ce vrei sa zici ,e foarte simplu ajungi in Petrosani ,si treci orasul mergand catre Hateg inca 25 km si inainte de fabbrica de caramida faci dreapta si tot inainte pana la locatie . Mi-am trasat traseul pe ruta Dr. Tr. Severin - Motru -Tg. Jiu -Petrosani - Baru, dreapta la fabrica de caramida - Petros - loc de intalnire.
Plecarea vineri dimineata. Tinand cont de viteza cu care merg eu de obicei (legala) o sa fac ceva ore pe drum.
Mai ramane de aranjat niste scurgeri de ulei (nu curge mult dar curge pe toba de esapament) care au aparut zilele astea ca mi-e frica sa nu iau foc sau alte belele. Dar mai e timp pana atunci!
barutzu a scris:lascule nu inteleg ce vrei sa zici ,e foarte simplu ajungi in Petrosani ,si treci orasul mergand catre Hateg inca 25 km si inainte de fabbrica de caramida faci dreapta si tot inainte pana la locatie .

Eu am inteles asa: dupa Petrosani, in comuna Baru (care se intinde pe multi km, by the way), imediat dupa Hanul Bolestilor se face la dreapta, dupa care se merge tot inainte, ca pionierii vreo 20 de km pe drum de tara/forestier. barutzu, corecteaza daca e ceva gresit.

Later edit: de la Baru la Sarmisegetuza sint 42 de km. Mai adaugati la asta distanta de la locul de campare la Baru. Mai stiu eu niste locuri interesante in zona. ai vorbit cînd trebuia să taci.

1. Tu ai djîpan și-ți faci probleme pe drumul ăla?
2. Locul de întîlnire se află taman pe drumul de la Baru la Sarmisegetusa... adică.... mă-nțelegi ?

Mai spune locuruile alea mai interesante din zonă... sau ne ții în suspans ? nicu bx ,ai priceput ,numai ca de la han mai mergi cam un km pana la fabrica de caramida ,sepoate merge si pe scurtatura dar nu vreau sa va bag in ceata ,[scurtatura e la la ultima casa din Petros pe dn la dreapta si printre case se ajunge pe malul raului ,dar nu merita scurtezi cam 3km] zeph , ai uitat ce-a patit nicu-bx la padis ?
Zephirus a scris: ai vorbit cînd trebuia să taci.

1. Tu ai djîpan și-ți faci probleme pe drumul ăla?
2. Locul de întîlnire se află taman pe drumul de la Baru la Sarmisegetusa... adică.... mă-nțelegi ?

Mai spune locuruile alea mai interesante din zonă... sau ne ții în suspans ?

Zephirus, nu vreau sa intru in polemica cu tine, dar nu vad unde mi-am exprimat ingrijorarea cu privire la calitatea drumului, doar ceream indicatii despre cum se ajunge acolo. Nimic mai mult, nimic mai putin. Iar indicatiile alea sint utile tuturor celor celor care vin la intilnire.

In zona Hateg sint o multime de zone interesante: la Subcetate se poate urca pe un virf (e o urcare intensa de vreo 30 de minute, urmata de o coborire si mai intensa) la ruinele unei cetati dacice de unde se vede frumos toata zona inconjuratoare. Sint o gramada de biserici vechi, pastrate foarte bine (Densus, ostrov si multe altele). Sint lacurile Paclisa si Ostrov (cu barajele aferente), Valea dinozaurilor (aici nu cred ca mai stiu sa ajung), Sarmisegetusa Ulpia Traiana, etc. Daca mai imi aduc aminte de ceva o sa postez, iar barutzu stie mai multe ca mine, sint convins.

@tonim: orice masina poate fi suspendata, inclusiv djîpan-ele Si oricum ce am patit eu la Padis nu e relevant pt intilnirea Oltcit 2011 si nici nu doresc la nimeni.
Zephirus a scris:Se pare că avem și obiective turistice: am găsit pe hartă, pe valea pîrîului Șipot, peștera Tecuri

Intrarea in pestera aia se face printr-un put destul de adanc. In speologie, pentru parcurgerea verticalelor, trebuie sa ai ceva cunostinte de TSA (Tehnica Speologiei Alpine). E vorba de cunostinte referitoare la cum sa folosesti blocatorii si coboritorul pe coarda, cum sa treci amarajele pentru ca totul sa fie safe, si inca vreo cateva detalii. Iar pentru intins corzi pe-acolo e bine ca cine face operatiunea asta (conducatorul grupului) sa fi absolvit stagiul de TSA 2 pe care-l organizeaza Scoala Nationala de Speologie... asta ca sa stie cum se fac amarajele ca sa nu puna pe nimeni in pericol. Iar pentru a parcurge in deplina siguranta o pestera cunostintele nu se rezuma doar la TSA, mai sunt niste "how-to"-uri. Casca cu jugulara in Y, sistem de iluminat dublu (macar dublu!), combinezon + cizme, cum se face punctul cald in caz de accident, la cine se anunta o problema in caz de Doamne-fere'... ca sa nu mai vorbim de faptul ca fiind rezervatie trebuie anuntati custodele si CORSA (Corpul Roman Salvaspeo).

A, si sa nu uit... e posibil ca si daca aveti harta de suprafata in mana, sa nu gasiti intrarea pentru ca e ascunsa printr-un boschet sau sub ceva frunze. Iar o harta a pesterii, daca o ai in mana, iar nu-ti da siguranta ca nimeresti unde trebuie pentru ca e complicat de citit si de corelat cu realitatea din teren. Poti sa treci lejer de bifurcatia pe care o vezi marcata foarte clar pe harta, pentru ca intrarea in urmatoarea galerie e undeva in tavan sau sub vreun prag care o ascunde. Si hop, te-ai trezit in cu totul alta parte decat credeai...

Parerea mea e sa va ganditi bine ce obiective va propuneti. O pestera non-turistica e o chestie asa, mai... asa...

Uite, pentru amatorii de intuneric eu v-as propune Pestera Bolii. E in apropierea Petrosaniului. În ceea ce mă privește nu m-ași băga în nici o peșteră neamenajată în scopuri turistice. M-ar tenta însă o drumeție în locuri frumoase și mai ales în locuri încărcate de istorie, că știți voi că am io așa o vibrație interioară în cazuri dinastea.
Deci dacă se hotărăște vreun traseu ași fi amator. Sper să și birui având în vedere că de vreo 7 ani stau cu curu pe scaun cam 10-11 ore pe zi. aveti dreptate toti mai ales MadWolf ,pesteri si grote sunt multe dar nu-s accesibile turistilor ,singura amenajata e Pestera Bolii si pentru cataratori ruinele cetatii Bolii.

si pentru un plus deadrenalina canionul crivadiei .

pentru alte detalii va stau la dispozitie si eventual luam hotarari la fata locului .
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următoare
Pagina 6 din 9
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum