Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

A 9-a Intalnire Nationala- Valea Streiului, 21-31 iulie 2011
Pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
.Mai facem întîlnire Națională în 2011 ? Adica de ce nu? iar ca si propunere vin cu Zugreni!
iulicuta2000 a scris:iar ca si propunere vin cu Zugreni!

ei cum ar fi?) ar fi foarte frumos daca am prinde iar platoul liber doar pentru noi sa fie 10001 oltcituri acolo M-ar incanta ideea, ca eu nu am fost in 2007.
iulicuta2000 a scris:...ca si propunere vin cu Zugreni!

Mai Iulica, tu tot ai pierdut ceva pe acolo si ai inca speranta ca vei regasi ceea ce cauti. Probabil și-a pierdut... virginitatea

Plumbere.... tu ai avea de mers de ți se urăște ma zeph,n-am pierdut-o,ca o lasasem acasa atunci,tocmai sa n-o pierd Si eu cind va spun ca il maninca caroseria,voi nu ma credeti.Da cred ca zilele astea va fi scarpinat chiar de mine personal.Ramine sa aplic metoda adecvata de scarpinat.
Zephirus a scris:...Plumbere.... tu ai avea de mers de ți se urăște

Mergem bre, mergem oricat. Mai ales ca pe acolo pe sus nu prea am fost. Asi da si pe la Tecuci unde am facut armata acum vreo 23 de ani sa mai vad pe unde stateam la povesti si tigari cu Fly.
O singura data am ajuns pana la Gura Humorului si Sucevita dar doar in treacat si nu am avut timp sa admir peisajele. Deci.
Încotro o luăm?
Plumber a scris:Asi da si pe la Tecuci unde am facut armata acum vreo 23 de ani sa mai vad pe unde stateam la povesti si tigari cu Fly.

unde la tecuci , ca-n 89-90 eu eram in armata la aviatie acolo ? La UM 01409, artilerie antitanc. Intre rachete si securitate.
Era in constructie cazarma de aviatie cand eram eu in armata(85-87). Au gasit diribistii pe dealul ala o gramada de munitie din WW2.
Si daca o sa ajung pe acolo vreau sa vad si mauzoleul de la Marasesti.
De fapt cred ca indiferent de nationala o sa fac un drum prin zona aia.
Poate cineva sa schimbe titlul topicului in "Propuneri pentru...."?
Plumber a scris: Poate cineva sa schimbe titlul topicului in "Propuneri pentru...."?

Din pacate NU se mai poate :
Ne pare rău, dar nu este permisă editarea mesajelor mai vechi de un anumit număr de zile/ore. (Limita de timp este de 43200 min)
Adminul poate. Ar trebui sa luam anul asta in considerare zonele care au fost discutate anul trecut si care au poerdut in fata variantei "de siguranta" Plaiul Foii. Ce ziceti? Vrancea parca a fost tare in fata. Ar merge,si chiar fusesem eu cu Iwa,Kyp si Dreamer acolo,am gasit ceva frumos,o mare poiana,ramasese problema daca nu cumva terenul repectiv de langa paraul ala e al cuiva,sa nu ne trezim cu ei peste noi.Acum nu stiu cum o mai fi drumul dinspre Brasov...pe Ojdula,auzisem atunci ca e cam rau,dar Dreamer stie mai bine. e aproape gata drumul , mai au vre-o 4-5 km din el , majoritatea pe partea covasnei unde o fi..................nu conteaza...........daca ne vedem cu bine este tot ce conteaza Va salut!
Daca o facem, sa fie ca de obicei, natura, parau, sursa de aprovizioare in raza a 15 -12 de km, cat mai putin praf, cat mai multa verdeata si umbra.. As prefera undeva la deal.

Perioada ramane "cum am stabilit" ? adica ultima saptamana din Iulie? Spre zona Văii Jiului nu prea s-a făcut, înafară de prima. O șansă și craiovenilor ??

Iar dacă se revine spre plaiuri moldovitice, poate-poate. Dacă nu... nu. Pai bre Zeph, daca matali ti legi la cap pana atunci, crezi ca mai ai voie sa mergi la intalniri ? Sa fie intr-un ceas bun si sa ai parte numai de bucurii!

Revin cu aceeasi "doleanta" de anul trecut privind locatia intalnirii nationale: sa incercam sa tinem cont si de weekend-istii care nu-si permit concediu in acea perioada si totusi doresc sa vina. Haideti sa ne hotaram din timp, sa nu ajungem iar pe ultima suta de metri!
Zephirus a scris:Spre zona Văii Jiului nu prea s-a făcut, înafară de prima. O șansă și craiovenilor ??

daca alegeti aceasta optiune, nu veti regreta, aveti niste locuri minunate, si de vizitat, si de campat Păi spune-le frate, care sunt alea! Ideal ai fi si niste poze din pacate nu prea am poze, poate are barutzu. stiam multe locuri frumoase , si numa bune de campat, chiar am cautat unul pe net, dar se pare ca acea cabana a ajuns in spatiu privat, si a ingradit si platoul de langa, platou ce era numai bun pentru intalnire. porbabil ca daca s-ar vorbi cu proprietarii, s-ar putea, dar cred ca, contra cost. nu stiu cat ar costa Așa și? La Zugreni tot așa a fost. despre aceasta zona e vorba, iar in spatele acelei cabane, e acel platou mare:

http://ghiocel07.wordpress.com/2009/10/29/cabana-lunca-florii/
http://www.panoramio.com/photo/12995707 Salutare colegi si iubitori de frumos!!

Avand in vedere ca sunt nou venit in mijlocul iubitorilor de Oltcit, eu v-a propun o intalnire pe 2011 la barajul Siriu . Cei care cunosc zona pot spune ca este un mic rai romanesc! Bineinteles sunt acceptati doar cei care vin cu Oltcit-rile, restul din pct.-ul meu de vedere...........adica cei care au avut Oltcit si nu mai au n-au rost sa ne mai onoreze cu prezenta......!!!!
Mentionez ca eu conduc Oltcit de la 0 km(adica de nou) din anul 1990 si inca il iubesc si il apreciez ca si cum ar fi prima lui zi, trage-ti voi concluziile de ce sunt atat de hotarat cand spun "doar cei cu Oltcit"!
In alta ordine de idei v-a pot spune ca SUNT MANDRU SI SATISFACUT ca am onoarea de a pilota Oltcit, deoarece in anii 1990 cand tocmai apareau pe drumurile Romaniei WV Golf, Audi 80 si mai stiu si eu ce alte minunatii vestice ca sa le spun asa Oltcit demonstra calitatea romaneasca atat de combatuta si denigrata de multi dintre conationalii nosttri care habar nu au sa aprecieze ceea ce au si mai ales revin in zilele noastre in care aud si acum..........WV, BMW, Audi d-mle sunt super masini, ceea ce face neamntul n-are moarte
Fara suparare dar si neamtul tot om este dragi romani!
Ok, mi-ar face placere sa ne intalnim acum in 2011 cu totii si sa bem o bere in cinstea acestui Oltcit pe care il iubim si il apreciem atat de mult!
Ce zice-ti? daca aruncai un ochi trei topice mai jos ce crezi ca era ?
http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?t=10316 abia astept sa particip si eu daca il termin dupa ce incep sa dau bacul in luna iunie scap de el ,Doamne ajuta sa il iau! ma apuc de batranica si daca o termin va onorez cu prezenta. Eu nu prea sunt iesit in lume (in afara jutetului , sa nu se inteleaga altceva ) si nu stiu zone oriunde decideti voi
Bionic Dream a scris:...Bineinteles sunt acceptati doar cei care vin cu Oltcit-rile, restul din pct.-ul meu de vedere...........adica cei care au avut Oltcit si nu mai au n-au rost sa ne mai onoreze cu prezenta......!!!!
........................................
Ce zice-ti?

Zicem că vorbești aiurea, foarte aiurea. Ca nou venit întâi deschide ochii mari pe aici, vezi cum stă treaba și apoi faci comentarii.

Frumoase pozele de la Lunca Florii. Într-adevăr Băruțu poate să ne spună mai multe, ori că poate a fost acolo, ori că poate să meargă în recunoaștere. Dar să vă spun un secret: lui Băruțu nu prea îi place ideea cu Valea Jiului pentru că asta ar însemna ca el să nu plece de acasa în concediu.
Plumber a scris:
Bionic Dream a scris:...Bineinteles sunt acceptati doar cei care vin cu Oltcit-rile, restul din pct.-ul meu de vedere...........adica cei care au avut Oltcit si nu mai au n-au rost sa ne mai onoreze cu prezenta......!!!!
........................................
Ce zice-ti?

Zicem că vorbești aiurea, foarte aiurea. Ca nou venit întâi deschide ochii mari pe aici, vezi cum stă treaba și apoi faci comentarii.
...

Pe undeva, totusi, Bionic Dream are dreptate. Uneori un nou venit poate afirma si sustine niste lucruri pe care ceilalti nu mai au curajul, din politete sau din comoditate, sa le mai discute.

Aceste intalniri de Oltcit de fapt sunt intalniri ale forumistilor (cu merite deosebite sau nu) si nu ale proprietarilor de masini. Eu inteleg aceasta situatie, totusi, daca cineva ar organiza o astfel de intalnire, n-as zice ca face un rau. Sau, ca sa nu se supere nimeni, intalnirea Oltcit, pentru cei cu Oltcit-uri, plus invitatii, cei care doresc sa vina si nu au Oltcit, nitel mai la o parte.
Asa a fost la intalnirea mare din Bucuresti, cei ce au venit cu alte masini, ca mine sau Kingpin, am parcat mai departe. Iar reluam o discutie veche de cand lumea? Exista pe undeva si un topic pentru asta. Fratilor, orice fan club are membri si simpatizanti. Nu e obligatoriu sa ai Alfa Romeo din 1967 ca sa participi la o intrunire a entuziastilor marcii. Credeti ca toti care se duc la ICCCR sunt posesori de Citroen?
Ca locatie, Siriul a fost acum doi ani, in principiu se cauta locatii noi in fiecare an, anul trecut a fost o exceptie, s-a ales o solutie de avarie, care a fost foarte buna. Asa ca sa aleaga talash, ca el stie, vad. Glumesc. valea Jiului suna interesant, anul trecut a fost si Maramuresul in carti, dezavantaj major ar fi pentru plumber si cei din sud, ca merg de se plictisesc pana acolo. Eu as reveni cu zona Covasna, poate facem ceva poze saptamana viitoare. Desi sper sa admiram cat mai putin peisajul si sa va putem povesti starea probeor speciale, asta, a drumurilor.
Pana una, alta, haideti cu propuneri de locatie. Într-adevăr discuția e veche și inutilă. Interesant este faptul că o generează numai cei care nu prea au habar de întâlnirile Oltcit.
Dezavantajul de care spui tu Cristi, pentru mine este un avantaj fiindcă de fapt drumul are partea lui de farmec în chestia asta. Anul trecut am renunțat la Maramureș pentru că așa a fost hotărârea majorității.
Oricum în cazul Văii Jiului nu-i problemă, se ajunge ușor. E doar la jumătatea drumului dintre Alexandria și Padiș.
Deci: din punctul meu de vedere Covasna e OK, Valea Jiului e OK. Chiar daca eu nu o sa vin, imi permit sa va fac o recomandare: Voineasa. Eu am fost cu cortul acolo si e PERFECT! Ai rau, ai loc de campare...
Locatie: cum mergi pe Valea Oltului, dinspre Valcea spre Sibiu, se face un drum la stanga printre munti. E indicator (nu intre crengi, nu cu spatele... e ok indicatorul) E veche bre. Au trecut pe acolo oltcitiștii când au fost la Obârșia Lotrului.
http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?t=1973 Asta a fost acu' juma' de deceniu! Eu as propune ceva oarecum diferit, pe langa Cernavoda sint niste locuri superbe pe mlul Dunarii, insa le stiu doar din trecere, probabil constantenii ne-ar putea mai multe detalii.

Exista si un loc de cazare ieftin si inedit aici:
Click pentru a vedea imaginea 
http://www.hotelcernavoda.ro/oferta_cazare.html
Hotel Yahoo .
Adresa de mail este hotelcernavoda@yahoo.com , probabil ca yahoo@yahoo.com era luata din poze pare un hotel trantit in mijlocul pustietatii. Logic că și drumul în sine este o excursie!

Dacă mă duc pînă în Italia, nu prefer autocarul, ca să văd cât mai multe?

Așteptăm vești de la barutzu... s-a întâmplat ceva cu el? Nu-l mai văd pe nicăieri de ceva vreme... Offtopic:

Zephirus a scris:(...)

Dacă mă duc pînă în Italia, nu prefer autocarul, ca să văd cât mai multe?

(...)

Crede-ma ca nu! De ce? In autocar vei calatori cu cetatenii de cea mai joasa speta din europa: romanii!!!!!! ...și în avion cu cine călătoresc, cu norvegienii ?
Rromanii s-au emancipat și ei, știe să călătorește cu havionu mo.

Îmi bag audiția-n urechi, și admir agricultura maghiară, sau Budapesta noaptea... poți să studiezi pagina mea de hi5, am un capitol acolo pe așa ceva.

off-topic.
Gabii a scris:din poze pare un hotel trantit in mijlocul pustietatii.

...si te mai si radiezi nitel...

Zeph..Budapesta noaptea ..chiar merita! Oriunde ar fi daca ne primiti apar si eu si Kyp, chiar vorbeam de anul nou cu el. Daca nu ne primiti ghinion tot aparem

Si ca sa nu ii suparam pe cei care vin la Intalnirea Nationala a Masinilor Oltcit, si nu la Intalnirea Nationala a Membrilor Forumului Oltcit ne vom aseza tabara la 2 metri in stanga (sau dreapta), vom fura din lemne taiate de voi, si binenteles o sa furam sticla cu palinca de maramu

Pentru comentarii va rog sa va adresati in scris, dar pe hartie igienica sa nu zgarie! Chiar cu nerăbdare sunteți așteptați. Mai ales că trebuie să suportați consecințele absenței de anul trecut.
Ca să nu uit: care are chitări și știe la ele să le ia că poate facem o "Aruncare(a) în valuri" de sufletul lui Păunescu.

Băruțu are calculatorul stricat. Am vorbit cu Edit(Băruțu nu era acasă) și mi-a spus că la Cabana Lunca Florii este chiar frumos și se pot vedea multe pe acolo. Editat.IO.
iwa a scris:Oriunde ar fi daca ne primiti apar si eu si Kyp, chiar vorbeam de anul nou cu el. Daca nu ne primiti ghinion tot aparem

Si ca sa nu ii suparam pe cei care vin la Intalnirea Nationala a Masinilor Oltcit, si nu la Intalnirea Nationala a Membrilor Forumului Oltcit ne vom aseza tabara la 2 metri in stanga (sau dreapta), vom fura din lemne taiate de voi, si binenteles o sa furam sticla cu palinca de maramu

Pentru comentarii va rog sa va adresati in scris, dar pe hartie igienica sa nu zgarie!

Subscriu si eu! Primim,si Plumber chiar are dreptate cu chitara,la Plaiul Foii am facut o cantare super la foc dupa care a doua zi eram ragusit tun .
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următoare
Pagina 1 din 9
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum