Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

A 9-a Intalnire Nationala- Valea Streiului, 21-31 iulie 2011
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Pozele sunt faine tare . Cati ati fost ? Cate masini Oltcit sau Oltena ? dinm pacate numai trei OLTCIT- uri dar au venit cate trei-patru cu alte masini ce si faci criza . urmeaza imagini interesante de la cei ceau fost ,dar ei inca nu au ajuns acasa . tunetul rosu a ajuns cu bine in buc , poze peste 1 saptamana , acum plecam in delta !

LE: si........cu dedicatie speciala pentru toti participantii ....power play-ul intalnirii !! gazosii stiu de ce !!!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=BjbROtN0It4 !! Am ajuns acasa ... a fost o intalnire frumoasa! Ma bucur ca am putut ajunge anul acesta, datorita lui Iwa.
Iwa, Ioana si Kosson abia au plecat din Brasov ... mai au un pic de mers pana in Bucuresti. Acum am ajuns și eu. Mișto de tot! Condiții meteo extreme dar am supraviețuit.
Fac un duș, după care mai vorbim. Ce faceti gazosilor????? C****-si in lampa voastra!!!!!!!
Pe la 3.30 io,Zephirelli si Cristina am ajuns cu bine acasa.
Dupa o trecere prin Hunedoara si Alba Iulia.Acu trag din narghilea si admiram pozele facute de mine si Zephirelli.
O fost frumos.Pacat ca vremea nu prea a vrut sa tina cu noi.Da...... in concluzie a fost frumos. Frumos! Acum imi pare si mai rau ca n-am putut ajunge! Din cate vad a fost o intalnire "electrizanta". Si ma ales ca a ajuns si Domn' DanH din cate am vazut in fotografii! Pentru anul viitor il fac pe Aghiuta in patru si tot ajung! Felicitari participantilor asteptam alte poze,bafta in continuare.
DanH a scris:Ce faceti gazosilor????? C****-si in lampa voastra!!!!!!!
Pe la 3.30 io,Zephirelli si Cristina am ajuns cu bine acasa.
Dupa o trecere prin Hunedoara si Alba Iulia.Acu trag din narghilea si admiram pozele facute de mine si Zephirelli.
O fost frumos.Pacat ca vremea nu prea a vrut sa tina cu noi.Da...... in concluzie a fost frumos.

Hmmmm... stiam eu ca nu poti fara sa te duci la nationala ... Am ajuns si noi pe la 1 in bucuresti si l-am trimis pe Kosson cu taxiul acasa caci eram mort...

A fost genial...

Cand are timp Kosson o sa incarce pozele si filmuletele de ieri. Am facut aprox 30km in 4 ore de la tabara pana la cabana turistica din Costesti... pe drum forestier, creasta, ravene, urme de TAF, pietre bolovani si ceva noroi .

Am vazut Sarmisegetuza si am ramas cu un gust amar... dar a fost frumos .

Cel mai frumos a fost cand la iesirea din Fagaras a trecut Iulica pe langa noi.

Asa ca va pup si acum asteptam poze/filme... Am ajuns si noi cu bine pe la vreo 17,30 am intrat in bucale, drumul a fost liber.
Ca intalnire a fost fain, pacat ca vremea a fost cam inchisa la culoare dar na esti la munte nu la campie, locul de campare a fost unul foarte fain, la fel si drumul ( cel mai nasol Targu Jiu - Petrosani ) .Sa-ti traiasca sotia Barutule, multumim pentru sarmale si tocanita de sambata, o fost bune.Kossone bun bre vinu, o meritat asteptarea pana s-o facut.
Una peste alta a iesit in regula.

Poze in editia urmatoare. Cateva fotografii

http://www.flickr.com/photos/84345232@N00/sets/72157627206092307/

Si un trailer: http://www.youtube.com/watch?v=G5ErsL7Z84c

Urmează și alte filmulețe pe măsură ce timpul îmi permite o minimă prelucrare Si acuma impresiile mele personale:
Imi pare rau ca nu a putut ajunge Laurentiu
imi pare rau ca vremea nu a tinut cu noi(asta e)
Ma bucur ca:
am ajuns cu bine acolo
am ajuns cu bine acasa,bineinteles cu tot cu Paul si Cristina
am baut si m-am imbatat cu Kyp
ca m-a speriat si nu ma puteam ridica de pe scaun cind Edith mi-a spus ca i s-a facut rau lui Barutu
ca Edith m-a facut aproape sa pling(sa nu mai faci asta
)
ca mi-am incarcat bateriile
ca iar am facut traznai cu Kyp(pai se putea altfel?)
ca m-am certat cu Cristina lui Kyp(mai vreau)
ca m-a certat Cristina lui Kyp(mai vrea)
ca datorita lui Zephirelli si numai datorita lui ma trecut si am vazut in sfirsit Castelul Huniazilor si Mecca Romanilor recte Alba Iulia
ca m-a enervat Zepirelli
ca am vrut sa ma bat cu Zephirelli(da nu am avut cind si cum,da mai vreau ca stiu ca e baiat bun si nu glumesc)
Zephirelli:ti-ai al dracu de moldovean ce esti tu care esti
Kossoane de mai vii asa de putin te bat
Iwa de mai vii cu chestii ca iau pilule te bat
Scuze de am uitat pe cineva.
Poze:
http://www.facebook.com/#!/media/set/?set=a.2290141018782.138477.1406679449&type=1 http://www.youtube.com/watch?v=IGYv-_OaX6U
http://www.youtube.com/watch?v=M_d24X90n8A
http://www.youtube.com/watch?v=-4LUt2XgXDU
http://www.youtube.com/watch?v=CbFha5avMHw
DanH a scris:Imi pare rau ca nu a putut ajunge Laurentiu

Hasule, viata iti rezerva destule surprize; unele mai placute altele nu.

La multi ani Hashule !!! si .............imi pare rau ca ati fost asa de putini la aniversare.
Urarea-mi vine mai tirziu dar, e mai bine decit niciodata. Bine ca nu ai fost de fata O rugăminte mare, mare la informaticienii noștri: faceți o șmecherie din aceea, cum s-a mai făcut parcă, să urcăm acolo toate pozele. Că eu am vreo 200 de poze. IWO!!! Fă și matale un FeTePeu!? Herr Kosson ai primit emailul de la mine? Eu nu mă pot întinde la povești că mi s-a bulit tastatura - și asta! și acuma scriu cu mousu. Dar o să recuperez.
Zephrutza vă salută pe toți!
Zephirus a scris:Eu nu mă pot întinde la povești că mi s-a bulit tastatura - și asta! și acuma scriu cu mousu.

Ce dracu ai facut gazosule??? Bravo la toti care ati fost.
Ploaia va venit de hac un pic din ce vad,dar sper ca sa remediat treaba.
Daca la anul mai facem nationala eu unul nu mai ratez ...pe atunci va fi si cu ce si va fi si permis deci asa.!
Care ati fost cu Olteanu?
Plumber si restu care?
Salutari la toti! ce ma nu stii noua masina a lu' iulica .. ..asta din ce s-a vazut in poze... pe al treilea nu il stiu

Din față în spate și de la stânga la dreapta: BĂRUȚU, IULICĂ(mașina fără clanțe ), PLUMBER (ȘOIMUL MILENIULUI).
Vremea nu ne-a venit de hac, am înfruntat-o cu succes. La anu se va face întâlnire dacă facem întâlnire; și eu cred ar trebuie să ne mobilizăm pentru că e a X-a(cât de curând trebuie să începem să vorbim și despre asta)

Impresii și fotografii undeva la sfârșitul săptămânii. Mama ei de treaba, ca daca toate mergeau cum trebuia erau acum 4 oltcituri in poze!

Cat despre la anul eu incep sa ma mobilizez de pe acum ca sa nu mai patesc ce am patit anul asta! ca sa participi la nationala nu-ti trebuie neaparat bani iti trebuie sanatate ,vointa si curajul de a strabate tara cu o masina ,,depasita '' si cel mai mult INCREDERE in tine si in OAMENI la fiecare nationala s-a reparat cate ceva . cititi istoricul nationalelor .

dar cel mai important e sa nu-ti fie frica de necunoscut .

sati placa mancarea la ceaun care e o traditie si sa nu pui [botu] la glumele mai putin condimentate care se fac la adresa ta .

sa ai lingura si blid pentru mancare ,sa iubesti mustele si tintarii

dar hai sa ne gandim la intalnirea JUBILARA
END. Ma gandesc foarte serios la faptul sa-i invitam pe veteranii acestui forum: Razvan, Bogdan Lascu, Pupa si pe ceilalti care nu au mai frecventat forumul in ultima vreme. Fiindca ei sunt o parte din ctitorii acestui forum. ... Cum spuneam:
am plecat pe la 2 din Alexandria spre Pitești. Asta de nerăbdare că inițial vroiam să plec pe la 3, 3 jumate.
Prima oprire a fost la Bascov unde l-am așteptat pe Joy

Apoi s-a făcut ziuă și ne-am continuat drumul împreună.

Am intrat pe Valea Jiului și am oprit la Mânăstirea Lainici

Am ieșit din Valea Jiului și am parcat la Băruțu la bloc.

După ce am făcut ăle pregătiri am plecat spre "locul faptei". Până în locul ce fusese vizat pentru campare am dat de o poiana frumoasă pe care stăpânul tocmai o cosise. După tratativele de rigoare omul ne-a permis să ne așezăm pe terenul lui.
Am întins corturile și pentru că ne era foame am cășunat pe ceaunul cu sarmale pregătit de Edith.

Am amenajat frigiderul

După care am continuat cu activități specifice.

În seara aia KYP ne-a delectat cu friptură pe piatră încinsă. E X C E L E N T Ă ! Să trăiască și să mai dea!

A doua zi de dimineață cine ne trage de picioare? H-ul cu trupa de la Huși.

H-ul și-a marcat teritoriul:

Doar că odată cu ei a venit și ploaia care nu s-a oprit toată ziua. Dar asta nu a constituit un inconvenient. Ne-am refugiat sub folie desfășurând tot "activități specifice"; am strâns lemne de foc și ne-am "încălzit" nu numai la foc.

Aici s-a discutat o temă existențială deosebit de importantă: teoria flocului ondulat al cepei.

În acea seară l-am sărbătorit pe Huțușoru care a împlinit 23 de ani.

Și chiar dacă nu a văzut zorile, deocamdată Șeherezad merge la culcare că l-a lovit somnu. Chiar daca nu am putut participa efectiv la intilnire, am fost cu gindul mereu alaturi de voi. Ma bucur ca ploaia nu v-a stricat buna dispozitie. Frumoase poze,bravo voua,frumoase amintiri,felicitari.
Zephirus a scris:...

Cauta oameni care sofeaza masini Oltcit sau Oltena ...veterani sau ... cum s-or numi . De aia rade si Paul ... Urmare.
În acea seră au sosit Iwa, Kosson, Dreamer și Ioana cu "tărăboanța" din dotare. Cu ocazia asta a ajuns și bannerul dedicat întâlnirii.

După ce Iwa și-a savurat "ciubucul" am plecat după lemne. Și am găsit în mijlocul Streiului. Poze nu am că a făcut numai Kosson. Trailerul pus de al este sugestiv. Așteptăm producția.
http://www.youtube.com/watch?v=G5ErsL7Z84c

După ce am adus bușteanul am avut noroc tot cu gazda noastră care ne-a ajutat cu drujba sub atenta îndrumare a Zephirului care a oferit la final și asistență tehnică.

Apoi a sosit și Julaikos cu noua lui mașină fără clanțe.

Și fiindcă așteptam cu toții ceaunul cu bogracioș, ne-am apucat de treabă.

M-au băgat în draci cu narghilele, așa că o să-mi iau și eu.
Și a venit și ultima seară, seara șurubărerilor. Cine a căzut la zar? BIZONUUUUUUUUUUL ROȘUUUUUUUUUUUUUUU! Acestuia i-a crăpat un furtun de la frâne. După câteva încercări nereuțite de bandajare a furtunului s-a ajuns la concluzia suspendării circuitului spate. Asta în condițiile în care a doua zi au luat-o peste munți.
Consultant de specialitate cine credeți? ZEPHIRIȚA. Uelcom tu ză clab!

Și a venit și ziua despărțirii. H-u cu Zeph și Iulică au luat-o către Hunedoara și Alba Iulia; Iwa cu trupa din Bizonul Roșu au mers peste munți către Sarmisegetusa. Așteptăm cu interes poze și film din timpul expediției. Eu cu Băruțu și Kyp am coborât în Petroșani iar după o pauză de cafea am plecat spre casă.

Ultima oprire a fost la Horezu de unde mi-am luat strachină petru lșa anu.

În jurul orei 23 am ajuns cu bine acasă. A doua zi am pus la loc de cinstea steagul de luptă și am îngropat securea războilui..... până la anu.

Chiar cu efectiv restrâns și în condiții meteo extreme, întâlnirea a fost excelentă. Să ne vedem sănătoși anul viitor.

Iată lista participanților:
1. barutu cu tot neamul
2. iulica si cristina
3. plumber
4. zephirus cu cu atașa! (Cris)
5. iwa cu Ioana și cazanu din dotare.
6. JOY cu JOY senior.
7. Dreamer
8. Kosson
9. DanH
10. Călin cu familia
11.Kyp și Cristina

Și încă o dovadă că românii sunt uniți în cuget și simțiri, pentru că tot ai amintit H-ule de Mecca noastră, uite ce ascultam eu la întoarcere prin Drăgășani.
http://www.youtube.com/watch?v=-Lc5DK0AfwQ
Versurile sunt fabuloase:
"....Și iar începe clopotul să bată,
Și sângerează sutele de ani,
În osul nației se-aude o roată,
Mușcând din Horea, Cloșca și Crișan.
...........................................................
Când dinspre Apuseni răsare Iancu
Ca un Isus Cristos cu chip de moț".... Toate pozele de la mine sunt atasate in urmatorul link:
http://dl.transfer.ro/2011.07.29-31_-_Nationala_Oltcit_Valea_Streiului___Sarmisegetuza-transfer_RO-05aug-03f91b.rar Plumbere erau 45 nu 23. Dane, de ce vrei sa pari mai batrin decit esti ??? Am spus bine dar eu m-am referit cat ai pe un picior. Pozele facute de Kyp: https://rapidshare.com/files/2440146628/POZELE_KYP-ULUI.rar
Pozele facute de H: https://rapidshare.com/files/1560901366/POZELE_H-ULUI.rar

Kossonule, mai dureaza? http://www.youtube.com/watch?v=CbFha5avMHw&NR=1 Si a cazut copacul ?!
Mistoc recital . Nu este chiar cel mai reusit dar merge.
Kosonuleeeeeeeeeeeeeeee! ce se mai aude cu productia filmului? Așa... am promis că zic și eu ceva, dar după ce-mi iau tastatură...
Mi-am luat... și am uitat....

De prin mai tot îl ischiteam pe Hașu "haidi bre încolo... ci dracu.. doar se poate.. hașoane... știi că vrei.. hășulețule... nu-i aaașa că mergi? " și pînă la urmă, l-am lămurit, l-am corupt și-am comis-o. Tot stabileam și stabeleam la telefon de parcă ne însuram. De cum s-a hotărît nu mai avea răbdare, trepida pe loc ca ceaunul sub presiune...

Eu am plecat undeva pe la ora 11 din Hușangeles. Nu cu totul relaxat, un fost prieten bun s-a gîndit să-mi mărite motocicleta ce o aveam în păstrare la niște țigani pentru fier vechi... dar mă rog, ajuns în Iași m-a preluat Hașu, am fost la cumpărăturile de ultim moment, am pregătit bagajul și mașina, ne-am mai odihnit pentru două ore așteptînd să vină atașa de la lucru... și la ora fixată am stabilit itinerariul pe GPS și am decolat. Era ora 18.30, joi seara.
Se mergea bine.. cald, dar frumos mai apunea un soare peste colinele Pașcanilor....
De departe am văzut și cetatea Neamțului pe o coastă de munte, am luat o gustare deasupra Bicazului iar noaptea ne-a prins pe undeva prin apropiere de Borsec, cu care tovărășie i-am trecut, coborînd în Tîrgu Mureș unde domnu' GPS a început să facă bancuri cu noi, învîrtindu-ne de nebuni într-un sens giratoriu. Am hotărit să mergem ca rușii "tot înainte", soluție care s-a dovedit de succes.
În Alba Iulia ne-am trezit în fața unui pod închis trebuind să întrebăm împrejur la ora 3 noaptea... observînd cu bucurie că acolo încă se mai vorbește romînește
Vremea se înrăutățea... plecînd deja speriați de acasă de prognoză care spunea că oricum, în Ardeal plouă. Într-adevăr, de pe dealurile Jidveiului admiram niște frumuseți de fulgere în zările întunecate....
A început să picure doar aproape de Simeria.
Ploua ceva mai bine pe la Hațeg, unde iar am făcut o pauză de cafea. Nu mai aveam mult, dar nu știam.
Se mijea de ziua de acum, admirînd drumul proaspăt refăcut coborînd spre Petroșani, admirînd munții cu capul în... ploi. Deodată GPS-ul spune: "virați la stînga". Hașu se uită în stînga, nu vede nimic... zice ceva de dulce și merge înainte. Eu însă văd biserica, ruinele fabricii de cărămidă, blocurile în dreapta și zic: "pe acolo trebuia să facem stînga!" Hașu nu și nu, el ca rusul înainte! și stai nene la semafoare.... și îi zic: "nu vine nimeni, întoarce că acolo trebuia intrat în munte". El nu și nu! că trebuie mers înainte...
După ce stăm ca vițeii la cele două semafoare, mie deja după atîta drum și oboseală îmi ieșeau perii albi prin nas.... se hotărăște Hașul să întoarcă, pînă la urmă recunosc din pozele lui Băruțu "casa cu ușa în drum" i intrăm în munte.... și mergi... cătinel că e drum de piatră... și mergi... și hopa, dăm de pod. "ce mă-sa-n %&* pod?", nu vzusem așa ceva în filmare.
Mă apuc voinicește să cercetez pe drum al deal.... să-mi dau seama că am luat-o cîș... mergem înainte și hopa... undeva pe n mal de pîrău la o margine de lizieră.. niscai corturi și.... un oltcit aaaalbastru
Urra!! Naaanii !!!

Fac repede prezența estimativă, era Kyp, Joy, baruțu și Plumber. Se apucă nebunelu' de Haș să intre în cort peste Edith... eu îi zic "mă, poate și ei ca oamenii...." dar el nimca! Drept urmare încep a se auzi niște p&*e și altele din categoria... toată tabăra trezindu-se ca la urs!
Ne-am salutat... ne-am pupat... ne-am instalat tabăra, Edith ne-a făcut cafeaua, am crăpat ceva, ne-am cacat pe săturate în ceia ploaie neoprită... și... la nani.
Eram bucuros că ajunsem cu bine și i-am găsit cu bine.

Am dormit pînă aproape de prînz, cînd m-am trezit lumea se orienta de fiert ceaune cu de cele bune. Am participat și noi că altfel cum, și mie mi-a venit prilejul să îi rîd "de la mustață" lu' Hașu. Cică "dacă suflu ceva am belit-o, vin pe jos înapoi, din urma mașinii". Aham, stai să vezi, .. gazosule și am pus-o de un tort!
Am fost pe la Petroșani de-am făcut cumpărăturile, am trecut pe-acasă cu Edith unde s-a întregit și cu familia lu' Călin, apoi am lăsat fetele să cumpere ceva frumos și-am purces înapoi.... no hai să petrecem de-acu! Dă-i cu narghileaua, dă-i cu vinul, dă-i cu berea, am încercat să mă îmbăt și.... nu am putut
Deodată, eu mă certam cu focul și nu am băgat de seamă, dar văd mare vînzoleală și Hașul cu ochii beliți ca cepele că se aruncă înspre noi nedumerit, iar muierile se uitau una la alta și se întrebau: "Unde-i? Păi.... unde-i?" Atunci mi-am dat seama și eu că fusesem ultimul să ascund tortul și am rezolvat situația, deși mă mînca tare să mă mai uit la ele cum se perpeleau
Pozele stau martore cum i-am vopsit mustețile lui de 25 de ani
Ne-am pus la o beută, am cîntat ca haiducii...
Abia atunci cred că m-am îmbătat puțin, nu prea mai țin minte cum am ajuns în cort și ce-am mai făcut
Peste noapte țin minte că a ajuns iwa, eu vedeam deja în patru, am văzut-o pe Ioana la volanul unui camion ..după care m-am prăbușit înapoi
Sîmbătă am profitat de soarele care mijea, am tăiat lemne, am făcut grătare felurite, am beut... felurite (boala mea vișinata, taare bună a mai fost! hai să trăiești neică!) m-am tras cu Bizonul Roșu și mi-au intrat în cap alte prostii... trebuia să mergem la nuș ce peșteră cînd ne-a dat verdictul iwa: "s-a stricat și asta!" bă.... eu propun să-i dăm pe mînă un tanc rusesc, să vedem ce poate!
Pe beznă și întuneric, am moșmondit noi în fel și chip racordul buclucaș, fără succes, așa că am anulat circuitul de frînare spate... bun și așa decît deloc.
Le-am mai lăsat dracului și am mers să gustăm din oala cu vin fiert, roșu și cu mere. Bun... a mers bine.... și iar nu știu cum am ajuns în cort și.... ce-am mai făcut

Duminică, micul dejun, cafeaua și împachetarea că plecăm. Ne-am pozat, ne-am pupat, ne-am claxonat... și am plecat înspre nord, cu Iulică, eu vrînd să văd neapărat findcă tot era pe drumul de întoarcere porțile cetății Alba Iulia. Am trecut și pe la castelul de Hunedoara, unde am gustat din plin izul medieval curat, muzeul îl regăssc în stare chiar bună, bine conservat, natural, fără chiciuială, destul de concentrat dar și lejer. O bună opțiune rapidă, de văzut în treacăt.
La Alba, m-am interesat de porțile cetății, crezînd că o să găsesc doar un arc, o boltă.... descoperind extaziat un complex întreg habar n-am avut!
Am petrecut o bucată bună de timp, intrînd și înconjurînd cetatea, văzînd pe viu elemete ce le aveam în memorie din pozele din manualele comuniste de istorie... e o senzație unică. Te simți ca în rezerva din maternitate unde te-ai născut.... la fel de unic te simți văzînd ungurismul. Preponderent. Eu unul m-am înegrit în sufletul meu....
Am mai stat cu Iulică preț de o gustare, apoi am plecat spre casă... fără oprire decît de carburant pe la Sovata.
Pe la Gheorgheni țin inte că am coborît de-a munte de nu se mai termina!, iar după ce-am coborît defileul de la Lacul Roșu am adormit și m-am mai trezit doar puțin în Piatra și apoi aproape de Iași.
Era luni, ora 03.20 cînd am ajuns acasă rupți de oboseală, dar satisfăcuți că... am marcat-o și pe asta, cea mai depărtată la care am fost, fără oprire.
Participarea a fost redusă, doar cei de aproape și împătimiții.
Lăsînd deoparte oboseala, a fost frumos, ca întotdeauna, s-a meritat.

Pe la următoarea, la anul! http://creativemonkeyz.com/roboti/robotzi-s01-ep09-gin/
Asta ca tot mi-am amintit. http://www.youtube.com/watch?v=9ziDct1WSLY
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Pagina 9 din 9
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum