Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Vopsire plastic interior

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Cat costa sa vopsesc plasticul din interior.Ale mele sunt negre si vreau sa le fac gri dar vopsite profesional,la pistol.
Cine a facut asta imi poate comunica un pret? Le demontezi, le bagi in cada si le speli BINE cu Axion si un burete, pana le faci ca noi. Le lasi sa se usuce. Apoi, le degresezi cu diluant. Dupa degresare, aplici 2 straturi de Plastofix (se gaseste spray). lasi 15-20 min sa adere Plastofix-ul la material, apoi vopsesti.
Spor la treaba Procedeul il stiu.Am intrebat cat costa sa le vopsesc la un service.
b28kft a scris:aplici 2 straturi de Plastofix (se gaseste spray). lasi 15-20 min sa adere Plastofix-ul la material, apoi vopsesti.

Am avut un spray de Plastofix, dadusem cu el pe plasticele de la buzunare. Am avut tampita senzatie ca nu face mare lucru. Ma asteptam sa ramana plasticul cumva lipicios... sau usor rugos. Nici poveste. Ca sa fiu oareum ontopic: nu cred ca avopsit cineva plasticele alea la service. Profilul utilizatorului de Oltcit, in 99% din cazuri se verifica: repara aproape orice la masina prin propriile mijloace. pretul pe o piesa la vopsitor este intre 50 si 100 euro,piesa insemnand usa,aripa etc...toate plascitele adunate as zice ca sunt cam cat o "piesa" deci te costa mult,mai bine le faci singur...
dar n-o sa tina mult vopsite gri... de ce zici ca nu o sa tina?Vreau sa schimb culoare pentru ca pe negru se vede foarte repede orice urma de praf.
MadWolf poti pune o poza cu plasticul vopsit sa imi fac o idee? din pacate ce e negru si-l vopsesti in alta culoare,se va sterge in timp si va iesi negrul iarasi la suprafata...cel mai bine faci curat in masina mai des...si nu folosesti silicon,ca asta atrage praful Vopseaua nu tine, pentr uca orice frecare cu ea sau cu lacul incet incet o toceste sa umatuieste lacul.
Daca vrei sa schimbi culoarea si te tin buzunarele ($$$), tapiteaza-le sau imbraca-le in piele ori vinilin. Unde am vopsit masina, am vopsit si spoilerele. Spoilere din plastic, nu fibra, de TRS. Au cam 1 an, vopseaua e la locul ei. Plastofix apoi vopsea apoi lac. Da, dar de bara de protectie nu te freci cu hainele sau cu corpul, asta e cauza pentru care se curata vopseaua. Chiar si amsini noi au problema asta, vezi Megane II la manerele de pe fetele de usi care la 15.000 km incep sa se cojeasca. Stai să înțeleg: le ai NEGRE și vrei să le faci GRI ???

Incredibil!!! Sper să fi citit bine! majoritatea oltciturilor au interior gri, iar un interior negru ar fi la mare căutare....
Îți donez eu interior complet, gri. Îl donezi pe cel negru ? Ma refer la plasticul ce acopera pragurile interioare,tot portbagajul. Bibi, foloseste cu incredere lac de parchet pentru plasticaraia respectiva si no sa mai ai probleme. Eu din iunie asa am procedat si inca dupa 6 luni arata incredibil de bine. Plastofixul ala ce rol are ? Sa se lipeasca vopseaua de materialul din plastic care urmeaza vopsit ?
Pe orice material vopsit se ia vopseaua la zgaraiere . Conteaza doar la stergere uscata sa nu se ia vopseaua . De aia am aplicat un lac compatibil dupa ce am vopsit . Cam asa trebuie sa faci dupa vopsirea plasticelor .
Dar trebuie slefuite cu smirgler fin sa-i faci porozitate in care sa se aseze vopseaua . Dupa slefuire se sterge cu o carpa udata bine cu diluant pana nu se mai ia nimic pe carpa . Cum s-a uscat dupa stergere aplici vopseaua uniform iar lacul dupa maxim 20 minute , in strat subtire sa nu se scurga .
Am tot interiorul vopsit la mine cu 3 tipuri de vopsea atat la trafalete cat si spray , caci gri-argintiu care l-am vrut l-am gasit numai la cutie ( 86 lei cutia ) si l-am aplicat excelent cu trafalete fara sa-l diluez .
Am vopsit de 2 ori interiorul , de fapt 2 interioare . Plasticele care l-am vopsit pe canicula si au stat la soare in timpul vopsirii au rezistat mult mai bine . Nu s-a luat vopseaua pe carpa la stergerea prafului dupa aceea .
Folosirea unui silicon spray de ala bun e indicata . Caci banuiesc ca n-ai sa stergi cu carpa uda mereu plasticele vopsite .
Cristip1970 a scris:Plastofixul ala ce rol are ? Sa se lipeasca vopseaua de materialul din plastic care urmeaza vopsit ?

Exact! Spoileru' de TRS, vopsit fara aplicarea unui strat Plastofix, se alege cu vopsea exfoliata. Plastofixu' adera la material plastic, iar vopseaua adera la Plastofix. Nu trebuie smirghel, pila sau alte nebunii, doar sa fie curat si degresat.
b28kft a scris:
Cristip1970 a scris:Plastofixul ala ce rol are ? Sa se lipeasca vopseaua de materialul din plastic care urmeaza vopsit ?

Exact! Spoileru' de TRS, vopsit fara aplicarea unui strat Plastofix, se alege cu vopsea exfoliata. Plastofixu' adera la material plastic, iar vopseaua adera la Plastofix. Nu trebuie smirghel, pila sau alte nebunii, doar sa fie curat si degresat.

Asta face teoretic... practic, repet, ma asteptam la mai mult de la plastofixul asta la cat a fost de recomandat pe site.

Sau poate am nimerit eu unul de calitate mediocra, "made in China"...

Sau poate o avea vreo importanta si faptul ca eu n-am mai dat si cu lac incolor pe deasupra...? Desi parca nu mi se pare un motiv solid pentru care sa nu stea vopseaua cum trebuie la locul ei. Acum sa va zic si de vopsea . Exista vopsea care se integreaza in plastic . Da . Se inmoaie plasticul cand e vopsit si daca stergi pe loc se face ca o mazga mazarata , cum naiba sa-i zic . Practic se dizolva-topeste ceva de genul asta si pute ingrozitor , toxic . S-a uscat foarte greu , in cateva zile cu toate ca vopseaua se usca imediat pe tabla . La stergere cu diluat alta belea caci vroiam sa le vopsesc din nou caci si dupa cateva luni tot iesea un miros din plasticul vopsit cand masina statea la soare vara . Nu se stergea de tot .
Le-am aruncat . Deci conteaza si vopseaua ca , compozitie .
Kober era tipul de vopsea , un tip pt tabla cu chipurile rezistenta marita la expunerile solare , dar valabila pt tabla . cine stie ce vopsea de gard era aia...
poti sa le dai si mama vopselei,in timp se toceste vopseaua de la sters,frecare cu haine etc si o sa iasa negrul la iveala MadWolf
Eu m-am dus cu spoilerele-n portbagaj la vopsitor si el a facut treaba. Diluant, Plastofix, apoi vopsea. Plastofix-ul a fost spray. La ambele Oltcit-uri vopseaua e la locul ei. mai multe nu pot spune...
b28kft a scris:MadWolf
Eu m-am dus cu spoilerele-n portbagaj la vopsitor si el a facut treaba. Diluant, Plastofix, apoi vopsea. Plastofix-ul a fost spray. La ambele Oltcit-uri vopseaua e la locul ei. mai multe nu pot spune...

OK, am retinut data viitoare fac si eu la fel.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum