Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

talon standard la anvelopele de oltcit?

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Transmisie, Suspensie, Directie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
stim ca anvelopele standard de oltcit au 145 R 13, dar care este talonul (T), stiut fiind ca acesta este inaltimea anvelopei. de ce intreb? deoarece inaltimea anvelopei modifica diametrul intregii roti, deci prin urmare si viteza masinii. daca acesta este mai mic decit normal atunci avem o viteza mai mica decit ne arata tahometrul, daca el este mai mare, atunci viteza creste. in ambele cazuri tahometrul nu ne va indica viteza reala.

rog deci pe cine are o informatie din sursa sigura sa-mi spuna si mie care este talonul standard pt anvelopele de oltcit

T 65, 70, 80?

multumesc. 80 multumesc, dar poti sa-mi spui de unde sti? la mine scria in certificatul de inmatriculare,acum nu mai scrie ca e model nou,dar am taloanele dela mante si scrie 185/70r13...
scrie si in cartea tehnica a masinii Pe anvelopele originale, Victoria, scrie 145 80 R13. Scrie si in cartea tehnica.
Octavian a scris:multumesc, dar poti sa-mi spui de unde sti?

de pe forum Eu stiu ca erau cu 70 tot de pe forum.

Stiam ca 145 R13 este de fapt 145 x 70 R 13.

Dar s-a mai discutat muult despre caucioace..

Am corectat, 145 e corect. multumesc mult tuturor celor ce mi-au raspuns, dar am 2 precizari:

1 daca nu ma insel standardul era 145 pentru toata oltciturile facutre pt. romania, iar pt cele facute pt. export si imatriculate ca citroen era 160 r340 sau 165

2 am cautat pe forum "talon pt. anvelope de oltcit" dar nu am obtinut nici un rezultat concludent. asa ca astept parerile voaster in continuare. Ca sa torn paie pe foc, pe anvelopele de Oltcit scria doar 145SR13. Prin carti era data si circumferinta pneului, 1720mm. Calculasem pe undeva si ar fi echivalente cu 145/75/13. 145SR13 e si asta ceva similar cu TRXurile, adica o dimensiune destul de ciudata, desi sunt pe 13 inch, si nu metrice, ca TRXurile.
Pentru cele de export, erau intr-adevar 160/65R340 TRX, dar alea cam costa de te indoaie, daca ai norocul sa le gasesti pe undeva. merci cristi. poti sa-mi spui in ce carte ai gasit dimensiunea de 1720 mm? intradevar anvelopele trx sint foarte scumpe, am incercat sa mai cumpar si eu 2 (pt ca am deja 2 noi si 4 uzate) dar mi-sa spus ca se aduc numai pe comanda si pe deasupra mai si costau o gramada. Pai in "Biblia" Oltcitului. Cartea lui Canta. La pagina 73 gasesti caracteristicile pneurilor, e data si circumferinta pe undeva, dar nu o gasesc acum. Octaviane,ai citit ce am scris eu mai sus,scrie in certificatul de inmatriculare sau in cartea tehnica a masinii dimensiunea care trebuie sa o ai pe masina 70. 75, sau 80, difera de la 145 la 165 sau 155 pentru ca reprezinta un procent din latimea anvelopei. adica iti iei o anvelopa sa zicem 145 80 r13 va avea inaltimea talonului 80% din 145 mm de inch(miliinch vroiam sa zic).
Poti sa montezi si anvelope de 205, atata timp cat esti atent la inaltime nu da eroare la vitezometru... s-a mai discutat.
Dimensiunea talonului cauciucului standard este 75

Am unul din cauciucurile originale de oltcit ... victoria si scrie pe el 75t
Acc3l3ratoR a scris:s-a mai discutat.
Dimensiunea talonului cauciucului standard este 75

Am unul din cauciucurile originale de oltcit ... victoria si scrie pe el 75t

75T reprezina altceva, indice de greutate si de viteza. 1720 mm e circumferinta pneului sub sarcina. am cautat in cartea lui traian canta, iar la pagina 73 am gasit urmatoarele:
diametrul exterior 566 mm, raza libera 283mm, raza statica 257mm.

intrind pe http://www.vanzarianvelope.eu/calculator-anvelope, am calculat in functie de raza libera si mi-a dat o dimensiune a talonului de 80 la o raza de 281,1. tot acolo am gasit si un talon de 82 dar incercind sa-i stabilesc raza, mi-a dat aceiasi dimensiune ca pentru t 80, sincer cred ca este o greseala in formula lor de calcul. in consecinta pentru o acuratete mai mare as inclina mai mult pt un talon de 82, dar astea pina la urma sint detalii. oricum, multumesc sincer, inca o data, tuturor celor ce mi-au raspuns.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Transmisie, Suspensie, Directie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum