Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Mercedes C 180 kompressor

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Am gasit un chilipir si nu l-am ratat.
Mi-am luat pentru sufletul meu un mercedes C180 kompressor echipare Avantgarde fabricat 2006 cumparat si pus in circulatie din 2007.Are toate optiunile posibile mai putin navigatie.

Sa vad si cat va sta pe la mine.Sper cat mai mult.. motorul de cat e?

sa o stapanesti sanatos! daca nu ma inseala memoria e 1.8l, 140 cp

p.s s-o stapanesti sanatos!! E superba jucaria! Si eu visez la una de ceva vreme Sa o stapanesti sanatos!
Daca ajungi prin Brasov cu ea, trimite un MP Felicitari,eleganta masina pacat ,mare pacat ca inca noi nu avem drumuri pentru astfel de masini.
asteptam detalii despre intretinere,la timpul lor.

Felicitari pentru achizitie si sa o stapiniti sanatosi! ...speri s Multumesc tuturor pentru urari !
Masina este foarte frumoasa pentru varsta sa.Asta este si motivul pentru care am luat-o.Nu are nici un element revopsit si nu este necesara nici o interventie de acest fel.La vara urmeaza o ceara in cavitati.
Motorul este decent 1,8 litri-105kw-143 cp-distributie pe lant,la drum ai impresia ca este electrica..Exista si varianta de 163 cp dar caii putere trebuie "hraniti bine de tot".Numa' cu aer nu merge !!
Am dat pe masina 9500 euro cash din care recuperez tva 24%=>7600 euro.Pentru mine pretul este fantastic,mai els ca masina este inmatriculata.Un passat cu dotari asemanatoare, din acelasi an este la acelasi pret.
Se pare ca e bine sa ai bani stransi la criza.Mai apare una,alta la preturi nemaiantalnite!!
Pentru calatoriile cu familia este ceea ce-mi trebuie.Drumuri nu avem,ma voi limita la un parcurs 100% extraurban.
Pentru oras am "capcanele" celelalte.
Perceptia romanilor despre intretinerea Mercedesului este total gresita.
La mondeo un rulment de spate costa 500 ron la c180 costa ...99,61 lei.
http://www.autokarma.ro/Produse.aspx
Exemplele pot continua la nesfarsit.Toate consumabilele sunt mai ieftine ca la celelalte "germane" de aceeasi varsta/clasa !La oltcit un rulment de fata este/era pe la 100 lei
Frate Zephirus, as veni maine daca as avea timp.Mi-ar prinde bine o relaxare de cateva zile !Vorbim.... nu ma intelegeti gresit,eu nu am avut intentia sa spun ca intretinerea e mai scumpa sau mai ieftina in comparatie cu alta masina...si eu am avut sprinter si am "bagat" odata,la inceput cind l-am luat, ceo avut nevoie si in 6 luni cit am tras de el (aprox.60.000 km) am schimbat doar ulei + filtre (de 2 ori) si placutele fata/spate 1 data.

ideia era sa tineti si aici un "jurnal de bord",nu numai cu poze. La limuzina asta eu zic ca este interzis sa bagi bani multa vreme de acum incolo . Sanatate si bucurie cu ea . O sa tin si un jurnal de bord.
Insa la 5000-10.000 km pe an(maxim) pe care ii va face masina,nu cred ca va fi foaret bogat. masina e superba, felicitari! la cat mai multi km cu ea! Azi la capcana am schimbat anvelopele intre ele.Spate cu fata.
I-am cumparat o prelata pentru zilele foarte insorite ce vor veni.Prelata va proteja tapiteria ,interiorul de ultraviolete. faina jucarie ,so fugaresti sanatos . Multam!Cand o da caldura o sa o vezi live abia astept. S-o stapanesti sanatos, frumoasa masina dar n-are ce cauta aici.
Fara suparare, de ce umpleti un forum destinat unei marci, pe care multi se lupta cu atata greutate s-o pastreze vie pe strazile patriei, cu elemente straine pt care exista alte comunitati distincte, sau de ce nu rugati administratorul, ori creati voi insiva alte sectiuni unde sa le prezentati fara a interveni peste ceilalti.
Cand intru pe forumul Oltcit.RO vreau sa vad oltcituri nu Mecedes-uri, BMW-uri, Toyota ori Nissisan, iar cu acest prilej rog administratorul sa ia masuri in consecinta. Multumesc pentru urari.
Topicul este intitulat "Masina mea".
Acum daca am mai multe deseuri, nu mai pot sa le fac de ras aici daca celelalte doua nu sunt oltcituri ?Cred ca topicul se incadreaza perfect la masina mea.
Sunt mai atasat de comunitatea oltcit decat de celelalte de asta am deschis topicul.Am avut oltcit cand altii ,nici nu stiau ce marca este daca o vedeau pe strada,forumul nu exista.
Am si oltcit impecabil 100% original,(fara sa ma laud,am primit saptamana trecuta 1500 euro pe el-dar nu-i de vanzare)cum nu mai sunt multe prin tara=>pot sa activez linistit aici. Cand nu voi mai avea(nu va veni ziua aceea prea curand) nu mai stau pe forum,ma mut la altii daca deranjez.
Deocamdata raman la prima dragoste:Oltcitul.
Asa cum au ramas multi de aici atasati de aceasta comunitate,chiar daca viata le-a oferit posibilitati de a detine o masina la care costul anvelopelor noi, depasesc cu mult valoarea medie a unui oltcit.
Oltcitul va deveni uitare peste 5 ani.Membrii prezenti aici nu vor mai avea asa ceva.Pentru multi este masina de care se folosesc zilnic,iar lipsa pieselor ,degradarea caroseriei,ii va determina sa renunte la ele.Vor mai ramane unul ca mine sau ca altul care are piese de rezerva pentru 20 ani ,caroseria intretinuta profesional,(caroseria este elementul determinant pentru starea masinii-chiar daca va avea piese pentru mecanica)care va tine oltcitul ca pe o amintire frumoasa sau de ce nu o "bijuterie". Bravo pt ca intentionezi si sper sa si reusesti sa pastrezi o astfel de masina intr-o stare perfecta dupa cum te lauzi, dar ai pierdut din vedere esentialul, probabil din cauza grandomaniei.
N-a zis nimeni ca nu te incadrezi la aceasta sectiune, ba dimpotriva, doar se numeste MASINA MEA si ai tot dreptul, dar eu forbeam de forum, este un forum destinat Olcitului, Daciei si Aro, si cel mai potrivit ar fii sa-ti prezinti doar Oltcitul impecabil, cel 100% original iar pt aceasta marca iti recomand http://www.clubmercedes.ro/, sau, am rugat administratorul sa imparta aceasta sectiune in doua subcapitole pt a ne prezenta celelate achizitii, ordonat, fara a se amesteca in prezentarea oltciturilor, cum este normat, firest, asa cum se procedeaza si in celelate comunitati.

impecabil 100% original, (fara sa ma laud,am primit saptamana trecuta 1500 euro pe el-dar nu-i de vanzare),

care este oltcitul tau de 1500 euro, impecabil 100% original?
asta?

http://img100.imageshack.us/i/pict0050gm8.jpg/

ca nu mi se pare original

sau asta?

http://img219.imageshack.us/i/pict0134dh9.jpg/
http://img219.imageshack.us/i/pict0132os0.jpg/

ca nu mi se pare impecabil
care este oltcitul tau de 1500 euro, impecabil 100% original?

Oltcitul nu e de 1500 euro deloc,(am zis ca mi s/a oferit suma respectiva bineanteles de catre un cunoscator),dar se vede ce ai inteles din ce am scris.Poate este normal.
Baga un ochi mai jos,nu mai scormoni in trecut cautand masini care nu mai sunt in posesia mea, poate gasesti ceva piese de origine pe oltcitul meu.Iar daca nu ti se pare in stare foarte buna(impecabil) nu e nici o problema.Fiind oameni diferiti,vedem lucrurile in mod diferit.Sunt mandru ca oltciturile au fost intretinute si "facute" numai de mana mea in propertie de 100%,fara a apela la prieteni sau ateliere nici macar pentru vopsit.Daca pentru asta,(eu o numesc pasiune)sau pentru ca imi permit sa-mi iau alta masina mai de soi,pe care am expus-o aici, sunt considerat "grandoman" ...fie !
http://img810.imageshack.us/g/pict0368c.jpg/
http://img46.imageshack.us/g/pict0370i.jpg/
Esentialul este simplu si pentru mine,nu te pricepi sa substitui idei ascunse printre fraze astfel incat sa inteleaga doar unii .
Prin ce ai scris "lovesti" si pe ceilalti membrii activi care au alte rable,in locul oltcitului,dar au amintiri si sunt inca legati spiritual de aceasta masina,neansemnata pentru restul lumii.
AICI trebuie sa activeze doar oltcitistii si sa prezinte doar capcanele numite oltcit.Dar din cauza grandomaniei am trecut asta cu vederea.Scuze nu sunt asa inteligent.Peste 5 ani nu vei mai avea nici dumneata oltcit,sunt ferm convins.Atunci ce o sa faci? O sa dispari de pe forum ,migrand catre forumurile dedicate modelului nou de masina,blamand oltcitul pe care ai tras ani la rand ?
Eu nu procedez asa.Pentru mine oltcitul a fost si este o masina extraordinara,veche, fara mari pretentii de masina "tare",o masina de care m-am folosit ani la rand cu costuri insesizabile pentru bugetul familiei.Oltcitu a "fatat celelalte rable din curte.
Am logan,dar logan club nu ma intereseaza si asa mai departe la fel cu c-ul.
Rog insistent moderatorii sa inchida topicul cu scuzele publice de rigoare.Asta daca se considera ca am gresit.Locul lui nu este aici ,ci pe club mercedes.
Esti multumit dl. angel ?
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum