Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Burdufe Saviem aeroterma
Pagina 1, 2  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Pentu ca a venit frigul si vechiul topic s-a dus, recomand Burdufe de Saviem in locul celor de aluminiu de la aeroterma.
Sint un pic mai scumpe, cu cateva zeci de mii, maxim 50k in plus va costa amand2
Sint din cauciuc si nu se rup. Le vedeti la ochi care sint - atentie !!! nu luati de Raba care sunt mai scurte si mai groase, dar se vede la ochi.
Nu stiu la ce se folosesc la Saviem, insa ceilalti care le-au pus poate au intrebat la magazin, posibil sa fie tot de la aeroterma sau de la filtrul de aer.
Avantajul e ca etanseizeaza bine si nu se rup de oricate ori le-ai scoate de acolo. unde se gasesc burdufe de-astea in Bucuresti? Stie cineva?
Ca am intrebat pe chat si am primit raspunsuri de genul: la orice magazin de camioane din tara. (spusesem deja ca sunt din Bucuresti)
Eu stau in Drumul Taberei si nu am vazut vre-un magazin de camioane prin Bucuresti. Adica sa scrie piese Saviem & Raba cum scrie piese Dacia &Oltcit, Piese Fiat etc.
Si poate ar trebui sa-i zicem patronului de la Magazinul Oltcit de pe Turda sa aiba si el la magazin si sa le recomande celor care vin sa ia piese.
stonebone a scris:..Ca am intrebat pe chat si am primit raspunsuri de genul: la orice magazin de camioane din tara. (spusesem deja ca sunt din Bucuresti)..

Măi da ce te-ai supărat. Uite îmi cer aici scuze în fața tuturor
Nu era nimeni din Bucale pe chat și de aceea ți-am zic că orice magazin de camioan are. Eu din Bv nu am cum să știu unde sunt in bucale maguri de camioane. D_marius e din Iași, deci nici el nu știa, și așa mai departe..
Cu stimă, (și să știi că nu am vrut să te necăjesc)
danf a scris:. D_marius e din Iași, deci nici el nu știa, și așa mai departe..

Daca stiam, iti spuneam ieri... Uite am cautat acum pe net: www.cavar.ro( nu e reclama, asta am gasit mai repede...) Astia au vreo 2 magazine si un depozit, prin sectorul 4, daca te ajuta cu ceva...
Dar sunt sigur ca cei din bucuresti stiu mai multe! Pe ghencea și prelungirea ghencea erau mai multe. Eu știam 2 mai spre benzinăria de la 13 septembrie, în zona cimitirelor. Altul e cum mergi pe prel ghencea spre domnești, după ce treci de fabrica de pâine "primăvara" pe stânga, aproape unde se termină casele. Are un panou albastru parcă la poartă. De la ăsta și-a luat kingpin acum 2 săptămâni. stonebone, du-te acolo unde zicea razvan, pe prelungirea ghencea.
de acolo am luat si eu si au fost cca 150k bucata.
si daca tot esti din dr taberei, cum de n-ai tipat si tu sa vi pe la intalnirile de cartier?? danf+d-marius: nu sunt suparacios, am zis si eu asa, ca sa dea lumea detalii exacte.

razvan: multumesc, o sa ma duc acolo pe prelungire. Poate stii si programul? Ca eu sunt la scarbici 09-18 si m-as duce sambata sau duminica chiar.

pupa: as fi venit la intalniri (eu stau la Raul Doamnei-aleea Istru), dar nu am stiut ca exista intalniri de cartier. Am stiut doar de aia de acum 2-3 saptamani cand ati venit toti la Moghioros, dar toata luna noiembrie am avut masina in service pentru vopsit o aripa si capota si nu am putut sa vin.
Ma chinui de 1 an de zile si ceva sa ajung la intalniri dar cu programul de mai sus de la scarbici sambata si duminica trebuie sa imi rezolv toate treburile personale. Si pe deasupra acasa la mine inseamna Ploiesti si in weekend ma mai duc pe la parinti. Dar nici acolo nu am ajuns la intalniri.

Uite, acum imi dau seama ca atunci cand am vrut sa ma duc la intalnire la Ploiesti m-am busit cu Skoda lui tata cu un microbuz. Si cand am vrut sa vin la Moghioros o aveam pe a mea busita in service. Destinul mi-e potrivnic. Trebuie sa ma intalnesc cu voi neaparat ca sa sparg gheata si sa sa nu ma mai busesc inainte de intalniri.

Stiu ca si Duke sta pe langa mine.
Tu pe unde stai?

as fi vrut sa citez din voi, asa frumos, nu sa va scriu numele inainte de raspuns. Dar explicatia de citate era pe forumul vechi (nu am citit-o).
Ultima parte ar fi trebuit sa fie la sectiunea Cluburi, imi dau seama, dar nu stiu daca vedea pupa raspunsul acolo. Scuze. bre, eu stau pe la piata valea ialomitei.
blocul cu materna mai exact ia te uita! poate chiar ne-am luat fata unul-altuia de cateva ori.
Trec pe topicul de cluburi ca sa nu umplem aici off-topic. Citeste acolo. tocmai am avut drum pe langa magazinul din Turda si daca tot m-am oprit (mi-am luat o semnalizare laterala ca e necesara si aia veche nu mergea si se luase si culoare portocalie; ieftin, zic eu 60.000 lei) le-am zis sa aduca si burdufe din astea de saviem si sa le recomande tuturor celor care vin sa ia piese de oltcit.
Vanzatoarea a zis ca vorbeste cu patronul, sa vedem ce-o sa se intample. foarte bune burdufele de saviem. eu le-am luat de unde a spus pupa. iesire spre domnesti.
eu o sa ajung pe acolo sa mai iau 2 perechi pt cyclop si maidanezu. burdufele astea trebuie prinse cu coliere?
kingpin, poti sa-mi iei si mie 2 te rog, dar inainte, cam pe unde stai tu, sa stiu de unde trebuie sa vin sa le iau

2 burdufe , adica o pereche Nu trebuiesc prinse cu nimic, stau acolo de parcă pentru oltic au fost inventate. la nevoie, daca nu esti multumit de cum stau ele acolo, le poti prinde cu coliere de plastic.
eu zic ca nu e cazul...
stonebone a scris:burdufele astea trebuie prinse cu coliere?
kingpin, poti sa-mi iei si mie 2 te rog, dar inainte, cam pe unde stai tu, sa stiu de unde trebuie sa vin sa le iau

2 burdufe , adica o pereche

cum au zis si ceilalti nu trebuie prinse cu nimic, dar dac vrei poti sa pui si coliere.

eu stau la Dr. Taberei 34, in spatele blocului cu lasermed.

O sa merg sa iau cel mai sigur saptamana viitoare. kingpin, pai stai aproape, io la Raul Doamnei. Daca dispui de finante suficiente pana la rambursare, te-as ruga sa-mi iei si mie o pereche.
stonebone a scris:Daca dispui de finante suficiente pana la rambursare, te-as ruga sa-mi iei si mie o pereche.

nici o probema, dar o sa fie sapt viitoare, luni, marti candva si daca o sa aiba ei atunci pe stoc, daca nu mai e de asteptat. Dupa ce se incinge motorul, burdufele astea nu dau un miros de cauciuc in cabina? Intreb pt. ca mai am pe masina din alea din carton si s-au cam rupt si as vrea sa le schimb. ba da, au miros de cauciuc, dar pentru cateva minute dupa montaj. dupa care, miroase a "cald"... Cind sint noi miros a cauciuc dupa aia te obisnuiesti kingpin, nici o problema, oricum eu nu ajungeam mai devreme.
scrie aici cand le iei si te sun eu sa ne vedem. ok, va anunt cand le-am luat si vedem cum ne intalnim Bună,
Am schimbat și eu dar numai pe dreapta! 150K. Chiar că intră la fix. Numai că m-am mirat, nu mă așteptam să găsesc armonicile pe el!
Se cheamă burduf de aspirație!
Cu stimă, care armonici? Burdufele de saviem au formă de armonică pentru creșterea flexibilității. Cat de lungi sunt burdufele astea?
La Citroen-ul GSA, unul dintre tuburi e mai lung, cam de doua ori cat cel de Oltcit si nu se mai gaseste. Sunt cu 3 cm mai scurt decât idealul pentru cel de dreapta masinii. Dar nu e problema, sta bine acolo fara coliere. Am poza cu ele, dacâ vreți atașez. Vrem poze!
Razvan a scris:Sunt cu 3 cm mai scurt decât idealul pentru cel de dreapta masinii.

Se poate monta un manson de cauciuc ca cel de pe stinga Pentru comparație, aveți capul maidanezului în același cadru. Click pentru a vedea imaginea  au forma de armonica, adica au asa, niste umflaturi de jur-imprejur. Dar daca tragi de ele nu se lungesc aproape de loc.
Oricum, sunt mai rezistente ca alea de "poleiala" care se rupeau imediat.
Pentru stanga e nitel cam la limita, dar cred ca nu scapa aer pe langa. Eu am montat doar pe stânga pentru că celălalt nu s-a rupt încă. Și tot frige aerul de intră în mașină. Salutare, sint Daniela si am permis de conducere de 3 saptamani.
Am un Oltcit 11R alb (numai al meu de curind) din 1992, masina merge perfect, numai ca nu incalzeste aproape deloc inauntru.
Am schimbat acele "omizi" numai ca una am rupt-o la montare. Saviem este un camion nu? Ce anume trebuie sa cer la magazin?
dee dee a scris:Ce anume trebuie sa cer la magazin?

Furtun de admisie pt SAVIEM (2 buc.) dee dee, daca nu se incalzeste DELOC in interior, atunci nu cred ca e numai de la burdufe...
a fost o vreme cand nu aveam nici unul dar masina tot baga aer de la motor. bine, ca nu era fierbinte, dar tot nu faceam frigul.
s-ar putea sa ai o problema din clapeta care schimba intre aerul rece si cel cald...
pupa a scris:s-ar putea sa ai o problema din clapeta care schimba intre aerul rece si cel cald...

Sint doua clapete: aer RECE si aer CALD. Daca cea de rece nu e inchisa complet iar cea de cald nu e decit intredeschisa, in masina va intra aer caldut. si daca e blocata clapeta si baga doar aer rece?? rezulta cancer in masina.
Laurentiu a scris:
dee dee a scris:Ce anume trebuie sa cer la magazin?

Furtun de admisie pt SAVIEM (2 buc.)

Repetați după mine:
Burduf de aspirație pt Saviem!
Am mai scris și mai sus și în celălat post!
Cu stimă,
danf a scris:Repetați după mine:
Burduf de aspirație pt Saviem!
Am mai scris și mai sus și în celălat post!

BURDUF DE A S PI R A T I E pt SAVIEM.

Scuze Daneeee, ma lasa memoria . Deh, virsta Vinde cineva lecitina la compemnsate BURDUF DE A S PI R A T I E pt SAVIEM.

Laurentiu a scris:.... Deh, virsta ...

Frumoasă vârstă!
Cu stimă,
danf a scris:Frumoasă vârstă!

Ei, pina la anul, "pashoptist" ma numesc . Madalin, multumesc pentru burdufele de Saviem. (Madalin (Pupa) mi le-a dat pe ale lui, a zis ca isi cumpara el altele, mi-a verificat aeroterma si a zis ca e in regula, se observa, acum baga caldura foarte puternic). Sper sa nu tremuri cu ale mele pana iti cumperi altele . Multumesc . repet si eu, cu intarziere dupa dan:
b u r d u f d e a s p i r a t i e pentru saviem.
si completez in stil marin preda:
este format din partea fie-roasa, si partea lemn- oasa . niste adrese putem afla si noi,astia cu buretii ?! burdufe gasesti la un magazin pe prelungirea ghencea sper domnesti. daca vrei pot sa-ti iau eu si sa ne vedem dupa in oras undeva.
kingpin a scris:burdufe gasesti la un magazin pe prelungirea ghencea sper domnesti. daca vrei pot sa-ti iau eu si sa ne vedem dupa in oras undeva.

faci u asta pt mine?!

dk ai drum pe akolo iami si mie o pereche plz si vb cum si und nvdm Thanks ok, cum le-am luat te anunt si vedem cum ne intalnim. Cat costa ??? Ca vreau si eu... Bună,
costă 135*2, adică cât 3 bucăți de ălălalte!
Cu stimă,
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum