Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Zornait. ???

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Am un zornait, un fel de clinket ca de curea metalica de ceas, ceva de genu' asta... Se aude numai in rulaj, cand rabla sta e liniste. Vine de undeva din dreapta. Iesit din comun de enervant.
In bord nu e, in scaun nu e, in portiera nu e. Cineva cu vreo idee?? Ai timp azi, poate aruncam o privire Tripoda? poate s-a slabit o piulita de la scaun si auzi saiba pe traversa poate ai ceva prin buzunarele laterale sau in portbagaj ... vreo trusa de chei ... ceva metalic care se loveste de altceva metalic .. tu stii mai bine ce ai in masina.. si cat de bine sunt fixate asta daca vine din spate ..daca iti vine din fata .. pot sa fie si tablele de la carenaj ...vreo piulita slabita si freaca intre ele ...dar aia e mai mult ca un scartait ascutit Am... depistat Topicu' asta e de pus la Bancuri, glume si alte chestii
Am o porcarie de maciulie la schimbatorul de viteze, luata din targ. Aia scotea sunetul enervant. Rezolvat cu epoxidic. asta sa te inveti minte sa mai pui porcarii pe masina ... ce maciulia originala ce avea... sau ce avea asta si nu avea aia ?..( pe langa zornaitoare ca aia nu se pune... e bonus dar la ce?) Maciulia originala e printr-o cutie, c-am scurtat tija si eu o am scurtata .. dar s-au inventat filiere )
b28kft a scris:Maciulia originala e printr-o cutie, c-am scurtat tija

Pai si de ce ai taiat-o,KFT?Asa e moda?
Te intreb datorita faptului ca am mers si eu cu un Oltcit care avea levierul schimbatorului taiat.Fiind scurt,reuseam cu greutate sa bag in viteza in tr 1-2. pai deceneu si eu il am taiat ... si sincer l-am taiat de prima data ... .. mie mi se pare ca merge mai bine decat cu levierul lung ... e un pic mai scurta cursa schimbatorului ... da un aspect mai sportiv ..si cam atat ...
oricum din ce au postat altii e o modificare care cica ofera mai multe satisfactii e aia cu ridicarea consolei schimbatorului cu totul ... schimbarea pozitiei bilei de plastic pe levier ..bla bla ..dar mai mult de munca + ca din cate am vazut necesita si scurtarea manetei franei de mana si nu prea da estetic din cate am vazut ) Si de ce ai taiat-o?Pentru aspect?
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum