Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Armata... Oare de ce?
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Plumber a scris:IDIOȚII SE SCHIMBAU ÎN POST TRECÂNDU-ȘI ARMA DE LA UNUL LA ALTUL FĂRĂ NICI UN FEL DE CEREMONIAL.
Am fost atât de șocat încât nici nu mi-a dat prin minte să filmez scena.
Ar fi fost bine sa fi filmat si urcat filmul pe youtube. Sa vada si OPREA cum se face o schimbare de garda in ROMANIA.

Asa conducatori, asa tara, asa soldati. plumber ...sa nu te socheze ... asta e romania ..erau si ei oameni ca fiecare .. a doua zi de craciun ...la munca ..pe un salariu mizerabil ... crezi ca mai e armata ce era o data ... scuze dar chiar nu mai e, tot guvernul asta a facut sa nu mai fie ce era o data ... ce tragere de inima poate sa aiba un om oricat de patriot ar fi ... cand salariu e cel care e ..si tot patriotismul trece prin stomac ...cu cata placere se duce el la munca cand stie ca poate mai are o jumatate de luna pana la salariu si el nu mai are in casa 10 lei, sau cand copilul vrea si el ca fiecare nu stiu ce jucarie si el nu poate sa i-o ofere...

ma uit la mine ... pur si simplu imi e tarseala sa ies in uniforma pe strada ... daca am ceva si chiar trebuie ..constat ca se uita lumea la mine ca la urs ... sincer chiar nu mai e nici respectul fata de uniforma militara ce era o data ... nici din partea civililor ... nici din partea militarilor

cat despre schimbarea fara ceremoniale si schimbarea armelor de la unul la altul ...asta e ..se practica ... chiar si regulamentar o schimbare a garzii ca la carte se face atunci cand fiecare din paza ...atat schimbul care intra cat si schimbul care iese au propriile arme ..dar daca asa s-a stabilit la nivel de unitate ca se predau armele de la unii la altii ..nu e nici ceremonial

deci ca sa concluzionez ... inainte de a arunca cu epitete de genul idioti ... gandeste-te ..ca inainte de toate sunt oameni ...si un om nemotivat intotdeauna va lucra indiferent de locul de munca cat sa treaca timpul cat mai usor sa isi ia banii ...daca vrei ca oamenii aia sa fie adevarati militari sa isi faca treaba cu constiinta, cu mandrie si cu devotament fata de anumite valori ... motioveaza-l ...in ziua de azi motivarea e mai simpla decat in trecut ...totul se rezuma la bani si la ziua de maine
lancer a scris:cat despre schimbarea fara ceremoniale si schimbarea armelor de la unul la altul ...asta e ..se practica ... chiar si regulamentar o schimbare a garzii ca la carte se face atunci cand fiecare din paza ...atat schimbul care intra cat si schimbul care iese au propriile arme ..dar daca asa s-a stabilit la nivel de unitate ca se predau armele de la unii la altii ..nu e nici ceremonial
La Palat, garda tot asa se schimba ? Sint soldati care si-au dat viata pt ca noi sa traim liberi azi si s-o ducem "bine".

Si CFRul era considerat a doua armata si uite unde s-a ajuns insa aici au fost totusi alte interese fata de prima armata a tarii. pai Izmanarul ala de Oprea crezi ca stie cum se schimba o garda??

in alta ordine de idei ..nu am zis ca e normal asa cum s-a procedat ... si nu am zis ca eroii care s-au dat viata nu merita tot respectul si consideratia noastra ... dar din pacate salariul e acelasi si la Palat si la Parcul Carol ..diferenta e una singura ... la palat e mai mare riscul sa fie reclamati si zburati afara ... in parcul Carol ... eroul necunoscut nu ii poate reclama din pacate ...deci ... Ești militar voluntar, Lancere sau ești militar de carieră? in ziua de azi mai conteaza de care esti??? tot asa usor te trezesti civil oridecare ai fi ...

ca sa iti raspund la intrebare la obiect pot spune ca da sunt de cariera .. dar la M.A.I. mai exact la pompieri ..nu la M.Ap.N ...dar regulamentele militare pe partea strict militara sunt aceleasi ...

nu inteleg unde bati ... dar din punctul meu de vedere am zis ... eu unul le acord baietilor alora o circumstanta atenuanta ... dintr-un punct de vedere ...al omeniei si intelegerii totusi ... pe de alta parte daca e sa o iei pe parte de ierarhie militara ..iar nu a fost vina lor ... a fost vina comandantilor care probabil au stabilit ca acolo nu are rost sa vina fiecare schimb cu arma ..asa ca se schimba omul dar arma ramane in post (dar la asa schimbare ce ceremonial voiai sa fie) + ca in mod normal la o schimbare de garda mai participa si o alta persoana in afara de postul(posturile) care intra si postul care iese Păi vroiam să știu cât de tare să mă iau de tine dar fiind pompier nu mai spun nimic. oricum ...stiu o chestie ...:

mai mult ca sigur ca ai fi vrut sa vezi asa ceva
http://www.youtube.com/watch?v=2IxHAf49vuc

si cand colo ai dat de asta:
http://videonews.antena3.ro/action/viewvideo/809317/respectul-fata-de-monumente Prima variantă: un circ idiot.
A doua variantă: incalificabilă

Trebuie să ai o anumită educație ca să pricepi solemnitatea și profunzimea anumitor lucruri. Generația actuală nu are de unde să o aibă.
Nu știu dacă v-am mai spus; în armată aveam un lt. major care se chema Ursu. Tipul era foarte de treabă. Aștepta să termine contractul cu armata ca să se retragă, atât de mult o iubea.
La un apel de seară când el era OS și primea raportul locțiitorilor comandanților de baterie iar noi ne cam făceam de cap că îl știam de treabă, văzând că nu ne potolim a strigat cu vocea-i tunătoare:
- Nemernicilor! Pe vremea bunicilor voștri la apelul de seară se raporta CĂZUT LA DATORIE.
Nu știu câți au înlemnit doar datorită vocii și câți au încremenit pentru că au priceput ce a vrut să spună, dar de atunci nu l-am mai supărat la apelul de seară. Eu am aroganța să cred că am priceput ce a vrut să spună atunci. si eu am avut un capitan Raduca care striga drepti de te treceau fiorii ,,la comanda drepti nu mai misca nici copilu'n burta masii'' Asta oare este... armata? Mai bine zis asta vor cetatenii sa fie armata?

--Bunicii-- nostri --cazuti la datorie--- oare asa ar fi ei mandri?
Oare ei nu au indurat friguri cumplite si foame sinistra intr-un transeu printre cadavre... facand de mii de ori salt-inainte pe fiecare metru sa fie o mica victorie... si au murit scurt si pe nepregatite.
Pentru ce?
Pentru circ?
Sau au luptat pentru intregirea si neimpartirea tarii... pentru urmasi demni si harnici , sanatosi si bogati? Pentru un popor indestulat si fericit?
Pentru o armata de --top-- cu inzestrari pe masura?

Odihneasca-se in pace ca urmasii lor TOTI nu sunt demni de tara lor. Ii mananca tiganii si ungurii.
Imi vand tara catre coreeni, oricand. Nu-i mai dati inainte si inapoi cu armata, pentru ca intr-o lume normala nu ar trebui sa existe granite, armate, etc. Granitele sint facute sa dea legitimitate unor jigodii in a considera teritoriul ca fiind al lor si de a avea oameni care muncesc pentru ei, iar armata este unealta cu care fac asta, alaturi de politica.

Tot ii dati in sus si-n jos cu batranii, bunicii si alte astea. Chiar sinteti asa de indoctrinati sa credeti ca au mers de placere la razboi sau pentru vreun ideal national? Au plecat pentru ca au fost obligati . Nimanui nu-i pasa cine e la conducerea tarii atata timp cat lucrurile merg bine. Pot sa fie si nemti, si unguri, si americani, daca in tara e ordine si locuri de munca platite decent totul e ok.

Cei de la ISU nu ar trebui sa se considere vreo armata. Stim cu totii cum s-au facut angajarile pe posturile de servanti si de conducatori autospeciala. Au cam inceput sa iasa la iveala astea iar cei care au facut magarii si pot scapa cu pensia o fac. Iar despre competenta nu stiu ce sa zic. I-am vazut asta vara la stadion cand se antrenau pentru nu stiu ce concurs intre pompieri, majoritatea de-abia alergau si se impiedicau in furtun, supraponderali si zgomotosi. Sper sa se poata conta pe unii dintre ei la nevoie, pentru ca atunci chiar nu mai conteaza ca a intrat pe pile sau ca are 100 de kile, si sa aiba tot norocul necesar cand intra in foc.

Armata e armata si e ca peste tot in tara asta. Oameni buni si oameni rai, mai multi cei din ultima categorie. Oameni prosti si destepti, idem ca mai sus. Am vazut militari care aratau ca niste militari, cu uniforma curata si calcata, am vazut altii pe care atarna hainele. Valabil si pentru politisti si pompieri. Sint aceiasi oameni pe care ii gasesti aranjand detergent pe rafturi la supermarket, punand polistiren pe blocuri, casieri, agenti comerciali, doar ca au avut norocul unui serviciu stabil si au o uniforma, dar tot oameni sint. eek ...nu vreau sa intram in polemici ... pe linie de ISU ..in unele puncte ai dreptate in altele nu ...

ISU -armata ... de ce? ca si jandarmii de altfel ..cica suntem militarizati ... ca s-a retras 75% din armament e altceva .. dar inca ne supunem ordinelor militare ..avem o multime de obligatii mai putine drepturi ... unele dintre ele chiar deranjante pentru salariile pe care le luam ..crezi ca e usor sa ai timpul ala liber care de fapt nu e al tau ... sa poti fi deranjat la orice ora si sa te prezinti la unitate ? ... sa nu poti zice nimic chiar daca nu iti convine ceva ...sa nu poti iesi in strada daca crezi ca esti nedreptatit?

in privinta angajarilor ma abtin .. unii au fost fost buni si au intrat pe bune ..altii .. oricum se vede dupa respect ce si cum ... oricum nu compara interventia cu unele concursuri profesionale ... ambele au alte princi pii pe care se desfasoara...

in privinta tinutelor .. nu vreau sa le tin palma unora ...dar ai ideea cati ani au tinutele alea ... si ce materiale proaste sunt in ele???? In privinta angajarilor, nu te abtine, te rog. Cunosc oameni care s-au angajat ca servanti la ISU. Pe langa faptul ca unii sint retardati, unul din ei nici nu distinge bine culorile. Dupa ce au picat prima oara examenul, multi au luat la a doua tura cu punctaj de aproape 100%.

In legatura cu timpul liber care nu e al tau, iarasi cunosc un sofer de autospeciala care are fara probleme si un al doilea job in timpul liber si recunoaste si el ca nu e nici un stres in conditiile in care lucreaza in ture.

Nu cumva la 2-3 ani dupa angajarile masive facute s-au luat la puricat angajarile astea iar conducerea ISU a intrat la apa in mai multe judete? Bine ar fi ca macar sa ramana angajati pe criterii de competenta.

Presupun ca cel mai nasol e de cei care carora chiar le place meseria asta si nu stiu cat de mult se pot bizui la interventie pe colegul de langa el care a fost angajat pe pile si bani. motane ... lucrul la tura e lucrul la tura ...eu unul lucrez la 8 ore ... deci e naspa cu timpul lliber .. + ca si cei care fac de serviciu la ture mai au unele momente in care timpul liber nu e al lor ...gen convocari, seziuni de pregatire ...alarme + ca mai asigura si de acasa cateodata ... eu unul as vrea sa il vad ce face in momentul in care el e la al doilea job si suna dupa el ca e o interventie masiva nu stiu unde si sa vina la service sa asigure masinile ramase
EEK! a scris:...... pentru ca intr-o lume normala nu ar trebui sa existe granite, armate, etc.....

Ete drăcie! Lume normală fără granițe, armate. etc.?!?!
Sunt plăcut surprins să descopăr că ești un mare idealist.
lancer a scris:motane ... lucrul la tura e lucrul la tura ...eu unul lucrez la 8 ore ... deci e naspa cu timpul lliber .. + ca si cei care fac de serviciu la ture mai au unele momente in care timpul liber nu e al lor ...gen convocari, seziuni de pregatire ...alarme + ca mai asigura si de acasa cateodata ... eu unul as vrea sa il vad ce face in momentul in care el e la al doilea job si suna dupa el ca e o interventie masiva nu stiu unde si sa vina la service sa asigure masinile ramase

Serios, nu spun din auzite, cunosc persoana care are al doilea job la o firma de telecomunicatii, iar cand nu e in tura (sofer autotun) lucreaza nu numai in Bucuresti ci face si deplasari in alte orase, trage retele, monteaza centrale telefonice, etc... motane nu te contrazic ...asa mai stiu si eu pe aici ... dar macar astia sunt taximetristi ... degi jobul 2 e mult mai flexibil ca program ... din punctul meu de vedere amicul ala ori e inconstient ... ori pentru el munca la pompieri e un "hoby" ...asta e viata asa a vrut guvernul ... si cat ii merge mai ia un ban de la stat, cand nu o sa ii mai meraga macar are de unde lua alt salariu
Plumber a scris:
EEK! a scris:...... pentru ca intr-o lume normala nu ar trebui sa existe granite, armate, etc.....

Ete drăcie! Lume normală fără granițe, armate. etc.?!?!
Sunt plăcut surprins să descopăr că ești un mare idealist.

Uite atunci o a fac o scurta retrospectiva a idealurilor poporului roman si al armatei romane in cel de-al doilea razboi mondial.

Mesajul poporului roman si al armatei romane catre Hitler.

1941
Dom' fuhrer, am tot citit ce ai scris in ultim vreme si am ascultat emisiunile dumitale la radio. In principiu sintem de acord cu asta, iar maresalul nostru Antonescu ne impartaseste opinia.

De multa vreme jidanii ne ciordesc banii. Tiganii put. Ne trebuie spatiu vital pentru a ne putea intinde recoltele. Despre rusii aia, ce sa zicem... sint niste jigodii.

Cel mai mult ne plac carnatii facuti in tara lu matale si berea, si toata lumea ar trebui sa fie obligata sa aibe asta la masa. Noua ne place cum gandesti dom' fuhrer.

Uite aici am trimis jidanii nostrii, iar langa ei ii strangem pe tigani. Fa matale ce sti ca trebuie cu ei, noi nu avem nou haul ala, in plus trebuie sa ne pregatim nitel armata ca sa invadam Uniunea Sovietica.

Multe salutari lu' matale si donsoarei Eva.

1944
Dom fuhrer. Uite am stat, ne-am gandit. De ceva vreme incoace parca nu facem bine ce facem.

Zau asa, in legatura cu jidanii, daca nu erau ei, nu mai aveam bacanie, ceasornicarie, laptarie, nu mai avea cine sa ne vanda de mancare. Tiganii chiar sint draguti, negri, canta la armonica, ca niste ciori vesele. Chiar nu mai putem sustine ideea asta cu intre pe poarta si iesi pe cos. Daca era mos Craciun intelegeam, el intra pe cos si iese pe usa dar parca invers nu mai suna asa de bine.

Sovieticii sint si ei oameni. Ne plac, fac petreceri cu bautura tare, muzica. Dom' fuhrer, idealurile noastre s-a schimbat. Simtim brusc ca dreptatea e de partea ailalta, asa ca ne pare rau, ne-am razgandit. A fost frumos impreuna, ne-am plimbat la Stalingrad, am condus tancul, dar acum ne-am maturizat.

Dom' fuhrer, nu te supara pe noi, dar ar fi bine sa o intinzi din batatura dupa 23 august, ca noi o sa-mpuscam la tine. maresalul Antonescu e un pic indecis, insa ne-am hortarat sa-l convingem, il impuscam.

Nu te supara pe noi dom' fuhrer, multe salutari lu donsoara Eva si la amicii dumitate Gobbels si Goering. Degeaba îți pui tu iar armura. Te-am prins!
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4
Pagina 4 din 4
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum