Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Armata... Oare de ce?
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Pentru a va edifica mai bine asupra acestor aspecte privitoare la armata si razboi va recomand cu caldura sa lecturati cartile lui SVEN HASSEL.Dar va rog nu le cititi pentru limbajul colorat folosit de acei oameni ci va rog sa fiti atenti la descrierile cimpului de lupta si la cum descrie acestea autorul.Dupa asta mai discutam despre razboi.A nu se uita ca autorul a fost in armata germana si nu povesteste asa cum suntem noi obisnuiti.Lectura placuta. Bastus, crimele si alte atrocitati din astea nu prea sint facute de militari, de armata regulata. In general masacrele sint opera trupelor neregulate, gherile si civilasi care s-au trezit cu arma in mana. Insa armata este o porcarie in sine, asa cum e si razboiul.

DanH, Sven Hassel povesteste frumos, mai si infloreste, iar stilul sau este copiat dupa Erich Maria Remarque. Ca multi altii din generatia aia, Sven Hassel s-a dat voluntar dupa ce a citit cartile lui Remarque, carti antimilitariste, insa efectul lor a fost total opus, a facut multi tineri sa se inroleze. Tinand seama de situatia de atunci asta era normal.

Si la noi daca nu am avea o coaja de paine sa mancam si am da cu sapa 12 ore pe zi pentru un colt de paine, sa vezi cum vom pleca la razboi. Trebuie doar sa inventeze cineva un inamic. Lucrurile nu sint asa simple cum par, albe si negre. Atunci cand mori de foame trebuie sa omori pe cineva. Insa nu ai pe cine daca nu iti arata cu degetul cineva. Bastuse, U rule! Da Motane ai dreptate dar sa stii ca nu tare departe timpul in care altii ne spuneau ce e bine si ce e rau.In cazul in care nu ma insel ai trait si tu acele vremuri,iar noi nu aveam voie sa facem dar ei da.Crezi ca e greu sa ne intoarcem atunci?Eu cred ca nu.Sa stii ca un al doilea hitler se poate naste oriunde mai ales acolo unde nu te astepti.Si la ceea ce exista in ziua de azi ceea ce s-a intimplat atunci va fi o joaca de copii de gradinitaSau sa stii ca nu e greu sa apara chiar un al doilea stalin.Ce ne invata armata?Sa ucidem.Bun asta nu e greu de facut decit prima data dupa aia o sa para ceva obisnuit.Si sa nu uitam un lucru anume ca specia umana e sinjgura care e programata genetic sa se autodistruga.Si o va face mai devreme sau mai tirziu.Asta e o chestie de timp.
bastus a scris:Laur, vorbim de contextul actual. Aramta te invata sa tragi cu arma...Arma omoara om.
Ai perfecta dreptate (arma omoara om) dar, niciodata nu poti sti cind vei fi nevoit s-o folosesti in apararea ta sau a celorlati de linga tine.
O arma folosita pentru atac, trebuie sa dea de gindit asupra caracterului celui ce o foloseste; pentru aparare, datele problemei se schimba radical. Sper sa nu ma iei cu "atacul este cea mai buna aparare" caci voi reveni si voi spune ca "atacul il voi efectua dupa ce am fost atacat" .

Si pt ca tot veni vorba despre ce am invatat in armata, pot spune ca stiu cit de cit sa folosesc un complet antichimic, o masca de gaze, un AKM, o baioneta + teaca ei, am invatat sa-mi stapinesc nervii (nu in totalitate si pina la un anumit prag), sa infrunt oboseala, sa ma descurc intr-o comunitate fara ajutorul nimanui din afara, am obtinut un permis de conducere auto profesionist etc. Astea sint partile bune.

Si din partile rele se pot invata multe: cum este pinea de razboi, cum e sa maninci 2 luni de zile numai concentrate, cum este sa executi niste ordine idioate (asta iti intareste nervii daca nu esti slab de inger) si multe altele care acum nu-mi vin in minte.

Cert este ca, in viata, trebuie sa stii si sa cunosti cit mai multe cu putinta. Din orice lucru, bun sau rau, ai de invatat cite ceva care la un anumit moment, iti poate fi de folos. Nici eu nu sustin ca armata sa fie obligatorie dar, cine doreste sau este curios, sa o poata face. sal'tare...
sper sa nu fiu off-topic si sa nu se supere prea multa lume pe-aici pentru ce urmeaza sa zic... m-a intrigat foarte mult postul lui zephirus. si eu sunt antiamerican. chiar foarte. si mi s-a parut uimitor cum omu' de rand (de ex. roman) pune botul la prostiile mass-media. inainte sa plec am vazut oameni dragutzi, chiar simpatici (gospodine prietenoase, barbatzi in floarea varstei care n-ar omora o musca) sustinand cu infocare (inainte sa inceapa) razboiul din irak (a.k.a omorarea de oameni). nu pot sa-mi dau seama cum de au realizat dupa 20 de ani de dictatura saddam ca poporul irakian trebe eliberat de vanjoasele si cinstitele trupe aliate, fix si tocmai cand usa avea nevoie de petrol... o coincidentza uimitoare. 70-80% din pop. rom. urla in disperare ca vor razbel cu o tzara care nu prea le facuse nimica, pe care majoritatea n-au vazut-o si nici n-o vor vedea vreodata... ma rog, poate nu intzelegeam prostia lor pt ca nu foloseam/folosesc televizorul... incredibila capacitatea mass-mediei de a crea dintr-o populatzie cu pretentzii o turma indobitocita.
revenind la postul zefirului...
z a scris:Ce sunt americanii? Hotii Angliei, exilati din refuzul puscariilor. Care au aterizat pe pamant ostil (pieile rosii) si de nevoie au inceput sa-si faca un rost.

corect, primii oameni au fost ocnashii, apoi au venit emigrantzii, etc... la fel s-a intamplat si in australia... insa nici aici (si cred ca nici in usa) nu cred ca se fura cum se fura in romania... daca oferi mita unui politzist ai pus-o, tata, la controlorul de tren - la fel, nici un doctor n-are pretentzia sa-l mituiesti, judecatorii - nu mai zic, si daca se afla de asa ceva, apai ala musca puscarie grea, moshule. ei sunt hotzii, man, asa zici tu, insa pot sa-ti garantez ca manarelile ce se fac in ro depasesc cu mult manarelile facute in au (de sua nu sunt sigur, oricum, ei sunt vreo 200 de mil, romanii vreo 20 si cu un pib de mii de ori mai mic), ceea ce inseamna: ei au fost hotzii acu 400 (2-3 sute pt. au) de ani, acum romanii (si altzii) sunt in capul listei. mi se pare trist sa vad atitudinea asta de dac viril si cinstit, in momentul in care stii situatia din tara.

z a scris:Tu iei de bune vrajelile pe care ti le arata americanii si altii prin filme ? [...] Ti-ar placea sa [...] te uiti cum patruleaza plini de sine si satui, indiferenti, ignoranti la foamea pe care EI fara nici un alt suport international au creat-o ?

corect, americanii vand vrajeli, da' faza cu "fara nici un alt suport" n-o inghit nici daca stai in cap... man, traiesti intr-o tzara care le da suportul. poate aliantza (sua, rom, maroc, etc) fara alt suport internatzional, da' vezi ca romania ii ajuta si-i linge cat poate (stim noi unde)

z a scris:ARMATA asta romaneasca te invata printre altele sa fii cat de cat PATRIOT. Ceea ce e mare lucru in ziua de azi

DE CE?e bine sa fii patriot? si de ce e mare lucru? sincer, eu sunt cam batut in cap, explica-mi de ce e mare lucru sa fii patriot in ziua de azi? de ce sa fii patriot? care e motivul? pentru ce as iubi mult trambitzata romanie in loc sa iubesc congoul sau, mai bine, australia, canada, malaezia sau papua noua guinee?? si nu-mi zice "pentru ca te-ai nascut aici", ca asta nu-i motov. ce, tu (nu tu, un ipotetic x) pentru ca te-ai nascut cu, de ex., gaura in muschiul inimii tre sa o iubesti (gaura)? daca te nasti cu un oarecare defect congenital, tre sa nu faci operatzie de extirpare pentru ca-l iubesti? sau de ex. daca te nasti cu un penis de 3 cm (erect), este idiot sa-ti doresti o operatzie de marire? nu, man, da-mi un motiv valabil, nu propaganda (tzara noastra are toate formele de relief... ca nu le-are, australia are mai multe)! da-mi, te rog, un motiv adevarat ca sa-mi placa tzara in care m-am nascut (acest furuncul de care-ncerc sa scap ) si te cred. eu po sa-ti dau peste o mie de motive ca sa nu fiu patriot. vrei??

z a scris:Ca o paralela, pe vremea voievodatelor romane, cand veneau otomanii sa invadeze, ce facea romanul? Dadea foc la grane, otravea tot, ca astia sa infometeze. Se ducea pe cutare productia de grane si alte alea pe cel putin un an de zile ? Se ducea... treuia s-o ia de la inceput... a zecea si a mia oara... Si ce facea europeanul nostru intre timp ? Isi sistema ceasul mecanic, intre doua halbe de bere. Si acu se baliga pe ei ca suntem inapoi ? NU !!! ei sunt inainte, noi reprezentam normalitatea...

mda... mai da un pic din opiumul ala al aducerilor aminte, c-am ramas fara, vreau sa mai trag un fum. romanii e viteji, os tare, de domn, adevaratzi ciumeci, bah tata, au o vana'n ei... da'... de ce e "grecii" inaintea "noastra"? "ungurii"? "polonezii"? mda, si-aia au stat la pavaza paloshului romanesc, bah frate, am batut si tot am batut, i-am ferit pe totzi chiar si de ei insisi, noroc cu pauza asta din epoca moderna, sa ne mai relaxam si noi un pic, uite, de tzeshpe ani ni se scurge sangele pe camasha. z, ma iertzi ca iti spun, insa "romanii" nu sunt prea deosebitzi fatza de "alte popoare". sunt fix un popor "mediocru". nici prea-prea, nici foarte foarte. daca tot e sa tragem din luleaua aia, sa ne amintim si ca dacii erau atat de alcoolici ca le-a scos burebista viile din pamant, ca citatu ala a lu' meshteru' herodot se continua cu "dar si cei mai hotzi, asa ca feriti-va de ei" (nu mai stiu, parca aici l-a mai scris cineva), sa nu uitam ca atunci cand dacii jertfeau oameni lu' zamolxe, grecii descopereau ceva numit pi, si toooooot asha. am senzatzia ca un imens procent din populatzia ro se hraneste cu amintiri din cartea de istorie masluita la greu de cine-a apucat. (off-topic - inainte sa plec din ro, m-am dus sa-mi cumpar ceva haine, si ma-ntreaba vanzatoarea daca am vazut meciu' de aseara - ro cu nu-stiu-cine... ii zic "nu, nu prea ma intereseaza fotbalu' ", la care ea s-a manifestat uimita, contrariata si jignita: "cum nu esti patriot?!?"... halal). acuma o sa va rog sa nu va suparatzi pe mine, nici sa credetzi ca mi-au venit ideile astea dupa ce-am plecat... snobism al strainatatzurilor... asa gandesc demult, asta a fost chiar motivul pentru care am renuntzat la locul oarecum caldutz din ro, si la prospectele oarecum "bune". ma sufocam... asta e, o zic sincer. nu am nimic cu cei care-si iubesc tara, sincer n-am, sunt niste idealisti pe care-i respect. insa acelasi respect as dori sa-l primesc si eu, care nu dau doi bani pe ea (atentzie: nu pe OAMENII din ea, ci pur si simplu pe "ea", ca si un tot, oamenii sunt si buni, si rai, ca peste tot), si mi se pare cel putin neelegant sa ma judece x sau y (nu de z e vorba!) pentru ca nu am aceeasi opinie/aceleashi sentimente ca si ei. . am avut meciuri nesfarsite cu maica-mea, io ii ziceam ca vreau sa ma car din tzara asta de kkt, ea imi zicea ca o consider si pe ea kkt, de vreme ce ea e in tzara si o iubeste... i-am zis : nu, sistemul e de kkt, chestia intreaga ca un tot ma deranjeaza, pana la urma mi s-a parut ca a inteles.
ca si concluzie... cine isi iubeste "patria muma", sa fie fericit, ii urez sa traiasca intru multi ani si sa se bucure de ea, cine in loc sa manance "rahat" la bucuresti prefera cozonac la paris (proverbu ala cu fie painea cat de rea, inventat de vro gospodina nefericita si trista ca i-a plecat/vrea sa-i plece copilu' departe, sau si mai probabil de mashinaria de partid comunista, desi aia trebuia sa fi inventat "mai bine cu stomacu gol / decat gras cu colesterol") sa fie fericit cu cozonacu lui...
cam asta e... postul lui z s-a suprapus pe niste chestii mai vechi... sper ca n-am suparat pe nimeni
cu respect,
prafu' Da, da Laurentiu si ce misto era cind te imbracai cu completul de protectie anti-chimic mai ales in tinuta de iarna.Sau ce vremuri frumoase erau cind cintai cu masca de gaze pe figura Intradevar tre sa recunosc ca cea mai mare placere o aveam in armata cind puteam sa stau cu curul pe bordura sa beau suc sa maninc napolitane si sa fumez carpati fara filtru si asta in timp ce don caporal zbiera la mine dar pe mine ma durea uneva ca tot eu eram mai mare in grad ca el.Vorba aia eram ""veteran"" Să te văd eu măi Laurențiu când or veni să-l incorporeze pe geko ce o să mai lauzi armata.
Frunza verde si-o lalea fie painea cit de rea in tara mea tot mi-o fura cineva. Eu cu patriotismul am cam ramas in urma... urasc tara asta cat pot eu de mult, si oamenii din ea.
Razvan a scris:Să te văd eu măi Laurențiu când or veni să-l incorporeze pe geko...
Nu laud armata cu toate ca eu am avut un oarecare avantaj de pe urma ei iar concluzia mea, se poate observa
nu sustin ca armata sa fie obligatorie dar, cine doreste sau este curios, sa o poata face.
Pt. cei care nu au facut armata: Credeti-ma ca in Romania, armata are un mare impact psihologic negativ deoarece majoritatea sunt luati militari obligatoriu!Nu ai un motiv bine incropit ca sa percutezi (cum se zice militareste)!Este practic o oblogativitate data de Constitutie, un an de zile esti obligat sa traiesti ca un caine, sa porti haine ca de cersetor,etc!Toate astea nu sunt batute in cuie....fiecare cum se orienteaza, eu ma refer la generalitati!Eu am vazut ce inseamna armata dar si ce inseamna camaraderie, spirit de echipa si multe altele care nu-mi vin acum in cap!
Eu le recomand la cei care au ocazia , sa nu faca armata!Daca insa vor, s-o faca!...dar dupa sa nu se vaite ca e prea tarziu!
La un singur raspuns am ajuns la 3 ani de la armata: Ce nu te omoara, te face mai puternic! Angeldust, iti dau un motiv pentru a-ti macar respecta tara (a o iubi, depinde): Respectul si atasamentul de patrie al altor popoare, chiar si... american de exemplu. Francez, incat a dat lege speciala pentru interzicerea anglicismelor. Englez, incat orice cetatean strain care comite o "infractiune" impotriva TERENULUI englezesc, e aspru amendat. Italian, pentru ca AICI E PAMANTUL LOR (!!!). Si exemplele pot continua, io am umblat oleaca prin Europa (Ungaria de vest, Austria intr-un treacat mai lung, Spania de vest, Grecia de la vest la est, iar in Italia centrala domiciliez) si am si amici romani plecati prin alte colturi. Care ti-ar putea confirma.
Iar cand intri intr-un magazin romanesc si vezi de la usa frumoasa limba romaneasca scrisa foarte "solicita-ti bonul fiscal" ar trebui sa stii ca inauntru n-ai sa gasesti mare nivel de cultura. Incat o sa te intrebe "cum, nu esti patriot ???" dar fara sa stie macar numele antrenorului nationalei. Si exemplele pot continua.
Imi poti explica de ce soferii profesionisti romani sunt foarte stimati si cautati pe piata muncii in Europa ? (acu Laurentiu e cu inima la cer... )
Imi poti explica de ce urmasii marelui Aristotel pun rasadul de rosii in pamant cu tot cu... punga in care l-au cumparat ?

Si crezi ca in America nu este coruptie? Ia ofera-i nasului in tren 2000 de verzi... nu-i ia ? sau unui judecator 20.000 ? Sau n-ai vazut senatori corupti ? Ehee...

Iar suportul romanesc pentru americani e o alta forma de manipulare. Care se va vedea nu foarte departe.

Si e bine sa fii patriot macar pentru a nu fi mai prost ca altii (vezi ce am scris mai sus).

Cam atat. Ma cam doare magazia de prostii si nu prea-mi vin ideile.
Numai bine.

Numai bine. Buuun, dar inca nu sunt lamurit cu utilitatea armatei, adica ce inveti acolo util si nu se poate in alta parte, de trebuie sa fie obligatoriu?
Curatatul de cartofi nu se pune, asta poti invata acasa de la mama etc, sa tragi cu akm-ul ar fi ceva numai daca mai vine o revolutie si se da arma la bobor; atacul la baioneta, bun doar daca ne invadeaza chinezii inarmati doar cu linguri, in final pierdem...costumul antichimic, putin probabil sa avem majoritatea asa ceva pe acasa, la mine daca-mi explodeaza combinatul ma ia cu tot cu casa; masca din aia cred ca poseda mai multi, daca are filtrul mai mult de 2 ani poti sa uiti, in rest e buna de speriat copiii; asta cu intareste nervii e relativa, depinde de caracter, s-au vazut cazuri de nervi care de atata intarit l-au facut pe posesor sa-si gaureasca teasta; eu n-am facut armata da' poa' sa sune cineva la firma unde lucrez sa intrebe care-i cel mai calm om de pe acolo; cu descurcatul in comunitate, la fel, s-au vazut cazuri de genul "Ba, opreste masina si du-ma acasa sau te-mpusc!"
Cu aia cu permisul de pro sunt de acord, poti sa ai norocul sa faci scoala pe gratis.
Laure te rog sa nu te superi ca m-am legat de argumentele tale. Te-au luat la oaste intr-o vreme cand nu se putea altfel. Tu ai avut varsta noastra, noi inca nu am avut varsta ta, intelegi ce vreau sa zic.
In anul 2005 armata e INUTILA. Cine vrea sa faca, ok, cine nu, sa nu i se bage pe gat. Cel ce vrea sa demonstreze contrariul, sa vina cu argumente solide, de secol XXI. am mai zis, da' s-a mutat: uitati-va la "terminus paradis". foarte misto filmu, cred ca o sa le prezinte celor ce vor "armata obligatorie" un aspect la care - probabil - nu s-au gandit.
just for the record: iarashi nu sunt de acord cu z... dar nu vreau sa mai fiu off-topic, asa ca i-am scris intr-un mesaj personal Si parerea mea este ca armata obligatorie este unul din cele mai cretine lucruri din romania. Eu am avut bafta insa sa o fac intr-un mod placut, am aflat ce inseamna camaraderia. Crede-ma, nimeni nu iubea armata, insa in unele momente ne umflam in uniforme de cat de jmecheri ne simteam cu ea pe noi. Plutonul plecat spre terenul de instructie 2 kilometri, fara locotenentul comandant, noi sub comanda unui coleg terist, ne-a apucat o data si am inceput pe strada sa batem pas de defilare urland "hai-ho hai-ho sintem pitici misto... ", si mergeam urland in pas de defilare, se cruceau soferii de pe camioanele de gunoi. Acolo am aflat ca cel mai pretios lucru este timpul pe care il ai pentru tine. Cand pana la juramant aveam 10 minute libere pentru noi, aflii ce inseamna greutatea lor in aur. Insa nu sfatuiesc pe nimeni sa se duca acolo, nu vreau sa fie vreunul care crede ca asa e in ro. Daca insa pleaca careva la TR, sa aleaga Chitila, Cernica, Ciolpani... e ok acolo.
Multi dintre noi am recitit in armata cartile lui Sven Hassel, normal ca erau la moda acolo. Eu le citisem si recitisem de mule ori asa ca eram destul de pregatit sa ma fac ca ascult de ordin, sa nu ies in evidenta si sa nu comentez.
Cititi cateva carti de Erich Maria Remarque, cel pe care Sven Hassel l-a copiat in mare parte (Sven Hassel recunoaste asta si ca Remarque a fost o inspiratie pentru el). Pai daca mai si munciti pe un salariu de mizerie, cred ca imediat va ganditi sa plecati la centrul de recrutare. Ei, acuma sint alte timpuri, insa in alte vremuri armata a fost mama si tata pentru multi. Remarque, da... cartea mea de tineiger a fost "trei camarazi"... le-am citit si pe celelalte, din pacate cartile lui sunt cartile unei generatii distruse de razboi.
Zephirus, Angel : patriotismul e o chestie pe care nu o poti controla, nu o poti educa.Vine sau nu vine din tine. Nu se poate masura si nu se poate compara. Iliescu nu a fost mai patriot atunci cand a chemat minerii dupa cum nici minerii nu au fost mai patrioti atunci cand au luat la omor populatia Bucurestiului, desi erau convinsi ca fac un gest de mare patriotism.
Nu ma consider nepatriot, si banuiesc ca sunt ceva mai in varsta decat voi, la 37 de ani, crescut pe vremurile cand patriotismul era litera in cartea de scoala, nu-i de mirare ca sunt alergic la cuvantul asta, rostit mai ales de oameni ca Vadim. Si desi exista in mine un soi de iubire pt. tarisoara, in acelasi timp o si urasc, nu cred ca e nevoie sa insir motivele.
In esenta, pe cat esti de liber s-o iubesti, pe atat esti de liber s-o si urasti. E o mare diferenta intre sentiment si atitudine. Ura si iubirea sunt sentimente, nu fac rau decat cel mult proprietarului lor. Atitudinile sunt insa periculoase, ele pot produce rele ireparabile. Si e nasol cand se fac gesturi oribile in numele unui sentiment.
In concluzie, nu am nici un argument care sa-l contrazica pe bastus
, mi-a placut grozav imaginea poporului roman luptand la baioneta cu niste chinezi inarmati cu linguri, asta spune totul.
bastus a scris:Laure te rog sa nu te superi ca m-am legat de argumentele tale.
Nu am de ce sa ma supar Bastuse . Ai mare dreptate in ceea ce spui, pt timpul actual. Vremurile in care am crescut, erau altele iar indoctrinarea, ashijderea. Ce sa-i faci Asa am fost educati, sa ne iubim si sa ne aparam pamintul pe care ne-am nascut. Aici intervine "prapastia" dintre generatii - batrinii judeca cu sufletul iar tinerii cu logica .
Am spus si o repet:
nu sustin ca armata sa fie obligatorie dar, cine doreste sau este curios, sa o poata face.

mi-a placut grozav imaginea poporului roman luptand la baioneta cu niste chinezi inarmati cu linguri, asta spune totul.
Cind am spus ca am invatat sa folosesc o baioneta + teaca, nu m-am gindit la o folosire a lor in lupta ci la un scop oarecum pasnic - ansamblu se poate transforma intr-un cleste veritabil de taiat sirma iar pt cei ce nu stiu, teaca baionetei poate deveni un suport ideal pt arma tinuta pe umar. Da da daaa.. de taiatul sarmei uitasem... dar vad oameni buni ca majoritatea ati facut armata pe la "frunza-albastra si trei stele pe campii". Eu nu. Poate de aia gandesc altfel. Iar - imi permit sa-i spun tataia Laurentiu (nu de altceva, ci doar ca spune intotdeauna foarte drept ). Eu am fost pompier si am vazut ce inseamna sa ajuti oamenii dezinteresat, doar pentru ca... esti sub ordin... esti pompier... si atat !

Cam off-topic: rareori si cateodata ma bagau pe masina de descarcerare. La citirea ordinii de lupta, ma rugam ca pe ziua respectiva sa nu fie nici un accident. Cerul mi-a ascultat ruga... asa ca intr-o noapte de noiembrie a trebuit sa ma duc... se turtise unul intr-un copac...
In masina cam strangeam din buci... credeam ca am sa dau la boboci de am sa rup... dar nu a fost asa. Am avut o stapanire de sine care m-a mirat si pe mine. Desi ala era rupt in bucatele care se tineau intre ele cu pielea, am reusit sa-l scoatem (era un Matiz) si sa-l ... basculam in targa Salvarii.

Se turtise pentru ca a mers neadecvat pe teren ud .
Cititi topicul meu de la diverse si bagati la cap !!!

Numai bine.
EEK! a scris:Eu cu patriotismul am cam ramas in urma... urasc tara asta cat pot eu de mult, si oamenii din ea.

Oamenii sau obiceiurile unora? Pai bine dom Motan,urasti,urasti,dar cu noi ce ai? Pe noi de ce sa ne urasti?Cu ce ti-am gresit noi?Ca doar nu ti-am facut nimic. Ma rog, m-a corectat adrian-ar, are dreptate... Bine te-am iertat de toate pacatele Sincer...eu iubesc tarisoara asta. Pt ce??? Pentru acel bun/obiect/lucru sau cum ii mai spuneti, care ne-a adunat pe acest forum...
De armata, sper din tot sufletul sa scap.
Cu tot respectul. Cum au tupeu sa ne ceara sa fim patrioti cand de ziua nationala si alte "ocazii" arboreaza pe langa tricolor si steagul Nato sau UE? impudicus
ai mare dreptate. excelent pusa problema.
deci: nu dati cu pietre! daca altii n-au sentimentele voastre (valabil pentru totzi!) Bai tata daca tara ar fi vreo oaza unde stai la soare si bei bere si coctailuri uitandu-te dupa gagici, as apara tara sarind sa sugrum tancu'. De fapt as apara orice tara asa daca as gasi pe undeva vreun paradis. Sintem romani doar ca ne-am nascut intre niste granite stabilite artificial de anumite miscari.
motanu' a scris:De fapt as apara orice tara asa daca as gasi pe undeva vreun paradis

australia te-asteapta...
angeldust a scris:australia te-asteapta...
Ne faci chemare Laurentiu dar pe acolo se gasesc piese de oltcit? Daca da sa stii ca ma inscriu si eu cu un bilet. puteti veni si fara chemare. nu e chiar asa de complicat cum se crede
piese de oltic - chiar dac anu se gasesc, poti sa iti faci la strung. au astia niste strunguri..
oricum, nu prea ajuta... se conduce pe partea gresita a drumului aici Da stiu ca se circula pe partea gresita

Dar daca ajung cumva pe acolo ai voi aduce pe calea cea dreapta hehehe
dupa ce conduci o vreme pe-aici, nici nu-ti mai vine sa crezi ca ai condus vreodata altfel. te obisnuiesti... fara probleme, si schimbi cu stanga de parc-asa ai fi facut de la 2 luni...
Ca se conduce pe partea gresita - nu-i o problema, ne obisnuim! Dar cand vezi ca apa la toaleta se invarte in sens invers...
Kunzite a scris:...Dar cand vezi ca apa la toaleta se invarte in sens invers...

la romani nu prea se invarte apa in toaleta...de obicei e infundata
Se invarte, doar ca te sperii si incepi sa fugi, ca a refulat
Kunzite a scris:Ca se conduce pe partea gresita - nu-i o problema, ne obisnuim! Dar cand vezi ca apa la toaleta se invarte in sens invers...

... și luna e cu susul în jos, și de crăciun sunt 20-30 de grade afară... Si inca ceva acolo se sta cu capun in jos si cu picioarele in sus
asa ca aveti grija mare sa nu cadeti de pe pamint.Varog. Si tot pe-acolo s-ar putea sa ma aciuez si eu daca prind vreo bursa... dar'ar orice zeu e disponibil...
sonty a scris:Si tot pe-acolo s-ar putea sa ma aciuez si eu daca prind vreo bursa... dar'ar orice zeu e disponibil...

waiting...
waiting...

ceea ce ati uitat sa mentionatzi este ca aici masinile merg in general cu spatele in fata, iar de fiecare data cand merg in sens normal (in romania) se zice ca merg in "reverse".
pies: apa se-nvarte la fel ca in ro, insa cred ca este un bug. guvernul a promis ca va remedia in maxim 10 luni aceasta problema.
pipies: o alta promisiune a guvernului a fost ca va inventa adidashi nike speciali pentru mersul in maini, deoarece multi oameni fac atac cerebral de la mersul in picioare.
hihihi Ultima Ora !

Propunere pentru eliminarea stagiului militar
http://www.gandul.info/2005-06-27/stagiul_militar_obligatoriu
kosson a scris:Propunere pentru eliminarea stagiului militar
E numai propunerea. La cum dorm astia prin salile de sedinte, promulgarea va veni ceva mai tirziu . bai frate o timpenie armata asta este buna da asa cum zicea si mai sus 3-4 lunirestul ieste prea mult ...iti taie tot cheful de viata .....te timpeste evita Evita armata cat poti tu de mult. Eu n-am facut-o si nici nu o voi face vreodata, chiar daca ar trebui sa ma prefac nebun, nici unul din cunoscutii mei care au facut-o nu au descris-o decat ca pe o puscarie. Dar la puscarie ajungi daca ai facut ceva grav. In armata ajungi oricum, chiar daca de doi ani Constitutia spune altceva. Si toate astea ca sa inveti sa tragi bine cu un Kalasnikov dejghinat intr-un razboi care se poarta cu rachete trase de la mii de kilometri cu puterea de a nimici judetul in care esti, ca sa fii sigur ca mori in primele 15 minute de conflict. Si toate aste nu ca sa aperi o tara, ci un stat si conducatorii lui, stat care nu te apara in nici un fel, dar care nu rateaza vreo ocazie sa te fure, jepcuiasca, insele, umileasca.
Daca exista un stat care merita aparat de catre proprii cetateni care nu sunt militari de cariera, acela nu e in mod cert Romania. Ei gata nu va mai face-ti probleme.De la anu cind se vor face ultimile incorporari GATA cu armata.Se va trece la profesionisti. dupa cate am inteles eu...ultimele incorporari obligatorii se vor face in septembrie sau in octombrie
Intr-adevar, Valib, din octombrie nu se mai fac incorporari si armata a angajat deja militari profesionisti, care deja fac paza in locul militarilor in termen. Asa ca, cei care nu au facut armata, sa stea linistiti, ca nici n-o s-o mai faca Tocmai ce am primit si eu ordinul de incorporare...
Norocul meu cu adeverinta de student de la faculta
Se pare ca am scapat...Yey!
Cu tot respectul. Angeldust, sincer, te invidiez... ca ai scapat de tara asta de toata jena...

Io poate mi-s prea lasat pe-o ureche... cred ca am nevoie de un dus rece sa ma trezesc... ca in curand fac 29 de ani si sansele de emigrare SCAD vazand cu ochii... Daca ma trezeam cu vre-o 2 -3 ani in urma ca ASTA vreau sa fac, adica sa o intind - probabil ca eram si io departe acum... insa intre timp conditiile de emigrare s-au inasprit, au crescut punctajul de la 115 la 120... si cate-odata 5 puncte FAC diferenta. Asta e, speranta moare ultima...
Sincer m-a batut si pe mine gandul sa o intind.. si tot in Au. Habar-n-am de ce m-am oprit... . Poate prea multe griji, probleme si alte alea care m-au tinut tot timpul ocupat.

Angel, poate ca ar fi fain sa ne povestesti nitel cam cum e viata pe acolo... poate asa ma trezesc si io! Nu faci un Topic Separat?? Armata,ne-armata ,asta e...de ieri nu mai e de loc....
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare
Pagina 2 din 4
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum