Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

capace de la chiuloase

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Motor
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
deschi acest topic pentru a afla cu ce/cum se pot curata capacele de chiuloase??? depinde ce vrei sa faci
cu peria de sarma in bormasina , smirghel sau sablare Sa le cureti de ce anume? De depuneri sau de vopsea? De depuneri, cu Triumf de aragaz, de vopsea, cu orice indeparteaza vopseaua. vreau sa le cuat de jegu dupa ele ca de vopsea nici nu se pune problema triumf sau solutie de soda caustica si dupa jet de apa Perie de plastic și motorină. La toate patru - muncă de 10 minute.
CT03VUN a scris:deschi acest topic pentru a afla cu ce/cum se pot curata capacele de chiuloase???
Repeta dupa mine: CHIU-LA-SE

http://dexonline.ro/definitie/chiulas%C4%83 Nu e singurul! cum arata capacele de chiuloasa frantuzesti Verzui! Am citit mai sus cu ce se pot curata capacele de chiulasa si merge si cu DECARBUROL. Eu cel putin am incercat si am avut noroc, tot namolul de ulei de pe interiorul lor s-a dus. cum au spus si ceilalti, cel mai bine cu Triumf sau solutii asemanatoare. Cu peria de sarma in bormasina.Incetati cu tot felul de solutii minunue.
Le stergeti cu benzina,le fixati in menghina dar cu atentie sa nu le deformati,apoi treceti la lucru:peria rotativa in bormasina.Ies OGLINDA.
Trebuie sa va protejati deoarece toata mizeria aia va sari pe voi. capacele se curata doar pe interior,pe exterior e mai bine sa ramana cu vopseaua originala,daca sunt ruginite atunci cel mai bine frecate cu smirlgher sau perie de sarma sau sablate si vopsite electrostatic...orice alta vopsea nu prea rezista in timp,nici chiar aia de tine la 650 de grade Eu nu i-am recomandat sa le curete si pe exterior. Numai pe INTERIOR! ma interesa deoarece vreau sa curat motoru ca e plin de ulei si alte minuni si miau sarit in ochi
CT03VUN a scris:vreau sa curat motoru ca e plin de ulei si alte minuni ...
Il ungi bine cu motorina, il lasi citeva ore bune la inmuiat dupa care intervii cu apa sub presiune - asta ca sa cureti GROSUL.
Pt ce mai ramine, cauta un degresant bun (petrol lampant, AXION etc) si-l poti face ca nou. Majoritatea metodelor sunt bune, important e sa iasa curat.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Motor Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum