Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Treaba cu ..... etrierii

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Plumber a scris:...să mă ajute să pun pe mașină cutia cu 5 trepte RO(mă gândesc la faza că că nu prea birui pe la treaba cu etrierii de pe acolo).

Ce anume ti se pare de nerezolvat ??? Spune si iti explic pas cu pas dar inainte de toate, fa-ti rost de o cheie de filtru (de ulei) din aceea cu tabla ce se stringe in jurul filtrului. Nu că ar fi de nerezolvat, dar cred că în doi sau trei se face treaba mai ușor, mai cu spor și mai relaxant.
Eu, fiindcă lucrez unde lucrez, am un handicap: nu prea sunt obișnuit să montez, sunt obișnuit să demontez/dezmembrez. Și mereu îmi rămân piese în plus, sau nu îmi ajung piesele; sau montez și uit să pun ceva și apoi trebuie să demontez. Și niciodată nu m-am împăcat cu arcurile alea de la frâna de mână. Că, dacă tot umblu pe acolo, o să îi pun plăcuțe noi.
În principiu mi-e dor de o șurubăreală ad-hoc și nu mai am răbdare până la națională(că trebuie să fie ceva și anul ăsta, în buna tradiție a întâlnirilor). haidi bre plumbere ca nu-i asa grele sa pui cutia....mai greu e sa dai motorul jos
io sincer as fi venit la un gratarel dar momentan nu am timp nici sa trag o ...
cutia de pus o pui o singura persoana...cu motorul e mai greu
Plumber a scris:Și niciodată nu m-am împăcat cu arcurile alea de la frâna de mână.
Arcurile le montezi cind ai etrierul in mina fara absolut nici cea mai mica problema. arcurile sunt cea mai mica problema La montare-demontare CV ,mai migalos e desfacutul suruburilor de la planetare.
iulicuta2000 a scris:....mai greu e sa dai motorul jos...

Mie-mi spui. Ultima data cand l-am dat jos l-am ridicat pana am scos planetara din tripoda ca nu stiam de ce nu iese si auzisem io ca trebuie ridicat. Am bagat-o la loc si spre norocul meu nu mi-a facut nici o problema de atunci.
Nu ar fi nici o graba Iulica. Intr-o luna, doua... anul asta.
Ar mai fi si varianta sa vin eu ca am auzit ca ai o padure misto in spatale curtii dar la mine ma gandeam sa desfac motorul in ziua de dinaintea operatiei ca sa fie mai simplu.
La desurubarea piulitelor de la planetare sunt artist, Laurentiu. cu rotile date jos si cu tubulara+doua prelungitoare se desfac toate piulitele
cam peste vreo luna asa cred ca am putea rezolva treaba ,daca nu rezolvi pana atunci OK! Te aștept.
Eu am o inelară deșteaptă pentru piulițele planetarelor și plimb mașina pe roți, când în față, când în spate.
Pentru dat jos motorul mă gândesc să pun un cric pe un căruț cu rulmenți. eu am o sanie cu roti pe care il pun,dar de dat jos cel mai usor e in 2 insi...
Laurentiu a scris:
Plumber a scris:Și niciodată nu m-am împăcat cu arcurile alea de la frâna de mână.
:D Arcurile le montezi cind ai etrierul in mina fara absolut nici cea mai mica problema. :wink:

Ca tot veni vorba de etriere de unde 'bip' fac rost fratilor de garniturile dintre jumatatile de etrier? ajutati-ma si pi mini!!!!!
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum