Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

NOUA TAXA AUTO
Pagina 1, 2  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
am inteles ca nu s-ar aplica masinilpr autohtone.
s-a votat astazi in coalitie un nou proect de lege prin care se extinde baza de impozitzre si la masinile produse si inainte de 2007
Octavian a scris:s-a votat astazi in coalitie un nou proect de lege prin care se extinde baza de impozitzre si la masinile produse si inainte de 2007

Taxa auto se va aplica si masinilor inmatriculate pana in 2007
http://www.bzi.ro/taxa-auto-se-va-aplica-si-masinilor-inmatriculate-pana-in-2007-222518 Intradevar , astazi a aparut Borbely si a anuntat pentru a 2a data ce propunere va face in sedinta de guvern urmatoare .Prima data a fost saptamana trecuta .In mare spunea ca se reduce taxa de poluare cu20-30%
si se va extinde si la masinile inmatriculate in Ro inainte de 1ian.2007 la prima vanzare a lor . Deci asta inseamna ca daca ,de exemplu ,cineva vinde o Dacie 1300 din 90 si el vrea pe ea 15 mil ,cumparatorul ii da omului 15 mil. si ca s-o inmatriculeze pe numele lui va trebui sa plateasca statului TAXA DE POLUARE ,pe calculata cu datele masinii, adica vechime peste 14
ani , clasa de poluare noneuro, cap. cil. 129... cmc. , si daca calculezi o sa iasa zeci de mil. . Am caculat ca pentru Oltcitul meu 1100cmc.,din 1991 ar fi cam peste 1000 EURO . Urmarile acestei aberatii : un blocaj si mai puternic
pe piata auto care va afecta si dealerii de masini noi si statul .
cirstoiu nicolae a scris:Urmarile acestei aberatii : un blocaj si mai puternic pe piata auto care va afecta si dealerii de masini noi si statul .
Deja parcurile auto SH au anuntat ca-si vor inmatricula masinile in statele vecine unde nu se percep asemenea taxe (DIJME). mai...taxa asta e de prima inmatriculare nu de transcriere(cumpararea unei masini deja inmatriculata in romania...) caci asa ar insemna sa platesc si eu pentru primele doua oltcituri diferenta desi ele sunt la remat de multa vreme e vorba doar de masinile aduse de afara care vor fi inmatriculate pentru prima oara in romania...
eu unu sa fiu in aceasta situatie si sa am de plata diferenta vreo 4-500 de euro mai bine as inmatricula masina pe bulgaria sa nu le dau bani la hotii astia Eu am inteles ca aceasta taxa se va aplica tuturor masinilor . Am dat mai inainte exemple cu Dacia si Oltcit dar taxa se va aplica si in situatia ,de ex. ,
un nene isi vinde un Ford focus ,an 2002 ,EURO3 , 168...cmc etc. , iar cine o va cumpara va plati si taxa de poluare calculata pt. parametrii masinii .Totusi ,sa asteptam sa vedem sub ce forma va fi aprobata . Oricum trendul este din rau in mai rau asa ca sunt pesimist... da "cica" taxa se va aplica doar masinilor straine imatriculate in romania inainte de 2007. aplicativitatea in cazul acesteia se va face doar atunci cind posesorul unei astfel de masini va vrea sa o revinda si atunci cumparatorul va plati taxa de prima imatriculare, cu toate ca masina fusese deja imatriculata inainte de 2007 in romanica. la noi ca la nimeni si pe deasupra vor sa o puna in viguare de miine. situatia asta ne va afecta doar pe aceeia dintre noi ce vor vrea sa cumpere un citroen axel.
iulicuta2000 a scris:mai...taxa asta e de prima inmatriculare...

Asta a fost pina i-a amendat comisia. Acu' s-a transformat in taxa de POLUARE. Se pare ca nu numai masinilor straine inmatriculate in RO inainte de 2007 ci
tuturor masinilor , ca sa nu mai fie discriminari . Adica sa blocheze ORICE TRANZACTIE de masina noneuro ,sau euro 1 ,sau chiar euro 2 in unele cazuri si de indreptarea lor catre rabla , ca omul sa fie directionat direct catre o masina noua , moment in care incepe sa fie calarit de banci ,leasing ,asigurari etc etc . Totusi s-ar putea ca protejarea mediului sa fie motivul , pentru ca au rasarit o puzderie de parcuri cu fantani arteziene chiar in mijlocul tarlalei de porumb : omul obosit de sapa are ocazia sa se relaxeze si sa inspire un aer curat chiar langa locul de
munca .
Guvernul va aplica taxa de poluare, la prima vânzare, pentru toate mașinile înmatriculate în România. Coaliția guvernamentală a hotărât, ieri, și reducerea taxei de poluare cu 20-30 la sută. O decizie finală va fi luată mâine.

http://www.adevarul.ro/actualitate/eveniment/Nimeni_nu_mai_scapa_de_taxa_auto_0_490151532.html

Ce taxe vor plăti posesorii de Logan la prima vânzare

Anul Dacia Logan 1.4i Dacia Logan 1.6i Dacia Logan 1.5dci
fabricației 1.390 cmC 1.598 cmC 1.461 cmC
2006 574 euro 864 euro 772 euro
2005 527 euro 794 euro -
2004 472 euro 710 euro -
- modelul 1.5dCi a intrat la vânzare din anul 2006
- la aceste sume, Guvernul a anunțat o reducere de 20-30%
Am calculat de exemplu taxa pentru un CIELO ,motor 1498 cmc, an 2004 ,
euro3, si ar fi ,aplicand si reducerea de max 30%, peste 2000 E . Pretul unei masini de acest fel la ora actuala este aprox 2500 E . Intrebare: care va fi pretul de tranzactionare dupa introducerea acestei ordonante ? Cum se vor repartiza acesti 2000 taxa pe cumparator si pe vanzator? Greu de spus .O varianta din cele n : vanzatorul ia pe ea 1500 E si vanzatorul plateste pt ea
3500 E . Trebuiau sa ii zica taxa pe polutie, ca doar atata lucru pot sa scoata din ei
Sper sa le dea cu infringmentul in cap sa ii sature odata de bagat mana "legal" in buzunarul oamenilor. De parca s-ar vedea ceva din banii astia pusi la munca. bai fratilor,da' nu-i prost deloc borbely asta...in loc sa rezolve cazurile cu padurile defrisate ilegal din Cov-Har ..adica din ograda lui... numai de prostii se tine. noi suntem prosti ca nu putem face nimic contra lor!

adica...daca am o masina din 2004,cu taxe platite la zi...impozite,asigurari,rovignete,etc...si vreau so vind ala de-o cumpara tre sa plateasca si taxa de "prima" inmatriculare...ca si cum pina in prezent eu am cotizat la altii,nu la bugetul roman...pai in cazul asta,nu mai bine se duce ala si isi ia o masina mult mai buna decit masina mea trasa prin toate gropile romaniei ,de afara..si o trece,fain-frumos pe bulgari si nu mai are treaba cu nimeni din sistemul asta cacacios?

(cind vezi ce le "duce" mintea la ai nostri,parca iti vine sa-ti bagi picioarele in ea de proprietate si sa fii stapin cu procura) eu inteleg altceva,si anume noua modificare se refera la masinile inscrise in romanica de pe vremea taxei de prima inmatriculare(noi sau aduse de afara) si NU la rablele autohtone inscrise prima oara acum 15 ani cum e cazul oltciturilor....chiar nu scrie nimic de asta
deci daca vrei sa cumperi o masina,inmatriculata deja,dar care a fost bagata in tara de cand au pus taxa curului,abia atunci platesti bir la hoti...oricum cat de curand trebuie sa transcriu o masina asa va spun eu ce si cum ) ca daca e sa-mi ceara cine stie ce sume le spun UUUUUe in fata si trec granita la bulgari Ba se refera si la rablele de 15-20 de ani , asa se pare , autohtone sau importate si inmatriculate inainte de 2007 . Cel putin asa a zis omul ,ca sa nu ne mai reproseze Comisia EU de discriminare intre categorii de masini .
Asta inseamna ca taxa actioneaza asupra tuturor masinilor,indiferent de provenienta ,indiferent de anul inmatricularii ,numai ca la cele inmatr. inainte de 2007 ,taxa se va plati la prima revanzare adica cand cumparatorul ei o va inmatricula . Implicatiile vor fi foarte interesante si abia astept sa vad cum se isi vor da cu stangul in dreptul . Daca va fi asa ,
va fi un balamuc total , multe masini vor fi cu soferi altii decat proprietarii , vom vedea multe nr. BG si alte aberatii . E una din cele mai proaste decizii care se poate lua in primul rand pt economie . Dar pe cine intereseaza asta?
Totusi asta mai are nevoie de un ok in sedinta de guvern. Sa vedem... Si REMATul ar trebui sa plateasca proprietarilor taxa pt fiecare "rabla" ce le intra in patrimoniu. Masinile intra acolo (inainte de a li se face radierea) pe baza de numar inmatriculare, serie sasiu si serie motor asa ca si astia sint buni de plata Sunt primite in custodie, nu e contract de vanzare cumparare. bai baieti,unde scrie ca se refera la toate masinile inmatriculate in romania?pai asa o sa plateasca si tata(dzeu sa-l ierte) pentru masina care a luat-o in 84???e aberant....
iulicuta2000 a scris:bai baieti,unde scrie ca se refera la toate masinile inmatriculate in romania?....

Practic, discriminarea provine din faptul că la înscrierea unei mașini second-hand, cumpărate din străinătate, posesorul este obligat să plătesca taxa de primă înmatriculare, iar când este vorba despre o mașină la mâna a doua cumpărată din România nu se plătește nimic. Pentru a schimba această situație, coaliția guvernamentală a hotărât să fie taxate, la prima vânzare, și mașinile aflate deja în circulație în România. Măsura se referă la autovehiculele înscrise până în 2007, întrucât, din acest an, a fost instituită taxa de primă înmatriculare înlocuită apoi, în 2008, cu cea de poluare. Astfel chiar și posesorii de autoturisme Dacia Logan, înmatriculate până în 2007, vor fi nevoiți să țină cont de faptul că persoana căreia îi vor vinde mașina va trebuie să plătească o sumă considerabilă reprezentată de taxa de poluare.
http://www.adevarul.ro/actualitate/eveniment/Nimeni_nu_mai_scapa_de_taxa_auto_0_490151532.html
eu tot spun ca se refera la masinile noi inmatriculate in acea perioada fiindca nu zice nimic de posesorii de cazane,daca spunea dacia 1310 s-ar fi subinteles ca si la cele vechi se aplica,dar asa...aflam cat de curand
la cum se dau legile in tara asta cred ca cineva de "sus" are interes s-o depopuleze de romani,fiindca multi prefera sa plece decat sa suporte mizeria asta de administratie
iulicuta2000 a scris:eu tot spun ca se refera la masinile noi inmatriculate in acea perioada fiindca nu zice nimic de posesorii de cazane,daca spunea dacia 1310 s-ar fi subinteles ca si la cele vechi se aplica...

Nu specifica nicaieri ca sint masini romanesti sau straine. Spun doar atit:
mașinile aflate deja în circulație în România
http://www.automarket.ro/stiri/taxa-auto-va-fi-impusa-si-la-prima-vanzare-a-masinilor-importate-inainte-de-38356.html

astia speculeaza altceva La ce te referi? cum ca modificarea schimbarii se refera doar la autoturismele comercializate noi,sau importate Se refera la autoturismele inmatriculate in RO . inainte de 2007 ,indiferent
ca a fost produs in RO. ,sau importat de nou sau SH . Asta in logica exprimarii lui Borbely , pentru ca a zis ca sa nu fie nici o discriminare
. Asta inseamna dupa cum s-a exprimat onorabilul ca daca X si-a adus un Renault Scenic in 2003 ,SH , din Olanda ,
Y care o cumpara dupa intrarea in vigoare , scoate din buzunar banii de taxa . Sau , alt ex , un nene
si-a cumparat un Ford nou nout 00 km in 2003 ,de la dealerul cutare ,daca nenea vrea sa vanda masina , va fi taxat cu renumita taxa de poluare . "Noua forma a taxei auto va viza toate masinile aduse in tara inainte de 1 ianuarie 2007 pentru care nu s-a platit taxa.

Taxa va fi platita de vanzator la momentul la care se va face tranzactia", a declarat, marti, ministrul Mediului, Laszlo Borbely.

Astfel, taxa se va aplica si masinilor care au fost inmatriculate pana in 2007 si care vor fi vandute pentru prima data pe teritoriul Romaniei

http://www.mediafax.ro/social/borbely-taxa-auto-platita-de-toti-proprietarii-de-masini-care-n-au-platit-o-cu-ocazia-vanzarii-8298919/
edy99 a scris:"Noua forma a taxei auto va viza toate masinile aduse in tara inainte de 1 ianuarie 2007 pentru care nu s-a platit taxa.
Mai cumpara romanii Loganuri din afara si sa le inmatriculeze in RO ???
Vad ca se da exemplu de plata taxa la Logan.

Ce taxe vor plăti posesorii de Logan la prima vânzare

Anul Dacia Logan 1.4i Dacia Logan 1.6i Dacia Logan 1.5dci
fabricației 1.390 cmC 1.598 cmC 1.461 cmC
2006 574 euro 864 euro 772 euro
2005 527 euro 794 euro -
2004 472 euro 710 euro -
- modelul 1.5dCi a intrat la vânzare din anul 2006
- la aceste sume, Guvernul a anunțat o reducere de 20-30%
ala asa zice, se mai zice tot acolo de reporteri ca era discriminatorie, discriminatorie o sa fie si asa, dar asa a zis boul ala, azi, cica, e citat

exemplul ala al tau e luat din speculatii, s-a luat din context un citat, si cum e reporterul carcotas, zice ca se aplica tuturor, dar dupa cum vezi pe site nu

pe prima zice cum am zis eu, doar masinilor straine, insa cand da un pasaj din ce zice ala, ala zicea ca taxa o sa fie pentru masinile inmatriculate mai demult de 2007, insa cel putin in acel pasaj nu a zis ca masinile straine, sau romanesti. o fi zis, sau nu, in alta fraza Foarte tare asta cu taxa la revanzare.
Adica ne putem duce sa ne luam masini de afara, nu le platim nici o taxa decat la prima vanzare care pot sau nu sa o fac, asa ca prefer sa iau un cazan de afara, merg cu el 5 ani si il dau la Remat si ma duc si imi iau alta si tot asa.
Eu unul asa inteleg ca se poate ceea ce ar fi minunat, nu m-ar interesa sa vand cazanul cand stiu ca daca are TUV proaspat inseamna ca masina aia merge brici altfel nu il ia.
Asteptam clarificari. oricum ai privi lucrurile ,este inca o ilegalitate pe care guvernul vrea so puna in aplicare...chiar daca nu so platit taxa de prima inmatriculare pina in 2007 (momentul aderarii Romaniei la UE) se platea "vama"..si puteai aduce numai autoturisme cu euro 3 sa sa le poti inscrie. ori "vama" era mult mai mare decit taxa de prima inmatriculare. Astfel, vor fi mai multi bani pentru a construi spatii verzi cu bancute , la
tara, in mijlocul lanurilor de borumb si de grau ! 3 pasi ca sa fentam cu succes TAXA AUTO: http://www.4tuning.ro/ am vazut la tvr clar, din gura ministrului, taxa e pentru masinile straine aduse in tara inainte de 2007, atat exact ce spuneam si eu... S-a dat hotararea in sedinta de guvern?

ora 20.40
S-a amanat luarea unei decizii pana saptamana viitoare . Desi la prima vedere pare ca pretul masinilor sh va scadea de fapt va creste. Cred eu. Daca se aplica aberatia , 40 % din piata se va bloca ceea ce inseamna un blocaj aproape general . Cine are o masina mai jos de 2000 este indreptat
direct la Rabla . Se va mai intampla inca ceva: cine va cumpara un sh , va prefera sigur o masina de afara decat una harbuita pe drumurile noastre din moment ce plateste aceeasi taxa . Mai degraba cred ca se va bloca piata. Cine e asa de iresponsabil incat sa aduca din Germania un passat de 5-6-7ani sa zicem si sa plateasca pe el inca odata pretul masinii ajungand astfel la 8-9-10 mii E cand cu banii astia+3 tichete+inca cateva mii iti poti lua masina noua (nu passat dar un chevrolet sau renault tot iei), sau te duci direct la o firma de leasing si iti iei masina buna de 20-30mii km cu 9mii E.

Se vor vinde bine, cred, masinile mai vechi si cele cumparate din Ro din reprezentanta, inclusiv marcile dacia si daewoo de la solenza la logan pana la cielo si matiz. Ceilalti cu masini gen dacia 1310 vor mai merge cu ele o vreme pana le vor duce la remat si daca nu vor avea bani isi vor lua ceva romanesc sh Deci, la masinile fabricate in Romania nu se va pune taxa? astazi la a3 si realitatea s-a anuntat ca in sedinta de guvern s-a decis micsoratra taxei pt toate categoriile, iar la non euro reducerea va fi de 12%. aplicarea noilor norme se va face prin ordonanta de urgenta. mai multe nu s-au comunicat. Este simplu! Cine are bani are si masina, pt. ceilalti exista si alte modalitati de deplasare. De ce sa mai investeasca statul in infrastuctura? Masina nu este pt. toata lumea!!!!!!!!! Si uite asa ne da statul in cap l-a toti. Fiecare versiune a legii a nascut mari dezbateri pe aici si cred ca degeaba. Cate versiuni au fost pana acu? Cat a stat fiecare in vigoare? In fatza UIE, (asa naspa cum e) e greu de facut o lege pentru furat bani cu japca de la popor si sa ii faci disparuti. Uite asa legea asta este si va fi modificata de cate ori o va analiza UIE.

Am vrus sa spun de ministrul oligofren... pana la urma nu cred ca e mai oligofren sau prost decat papagal hotz... un purtator de cuvant al gashtii lui de hoti imputiti numita... guvern? E doar un "ingrasamant" fara coloana, conducator ideal de minister a zilelor noastre.
l-a

Declar oficială neexistența limbii romîne. Hai coreenii odată !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ..sau bulgarii..ca-s mai aproape. Astazi la ora 16 sedinta de guvern . Sunt tare curios sa aflu ce forma va avea taxa .
cirstoiu nicolae a scris:Sunt tare curios sa aflu ce forma va avea taxa .
Mai conteaza asta ??? Tot BIR se numeste asa ca..........
Tot BIR se numeste asa ca..........
...sa-i chish in freza vorbim la toamna despre acesta noua taxa..pina atunci tre sa plece in vacante sa mai golesca din conturi. Ramine varianta de a inscrie masina la bulgari iar pt inca un 15-20 de euro in plus, inmatriculezi masina chiar pe numele tau. Voi ati vazut ce elucubreaza dobitocul ala de la mediu?
http://www.antena3.ro/auto/ministrul-mediului-proprietarii-vor-fi-obligati-sa-verifice-anual-emisiile-poluante-ale-masinilor-135799.html
Acesta este fumaritul in varianta moderna.
Ce de cacat s-a mancat astazi prin media.... toanta aia de Sulfina Barbu dadea exemplu cum ca in Germania sun taxe foarte mari pentru detinatorii de masini vechi. Dobitoaca insa nu spunea ca aia cu salariuL pe 3 luni isi iau masina noua.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum