Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

NOUA TAXA AUTO
Pagina Anterioară  1, 2

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Taxa spera ei sa intre in vigoare in maxim 2luni.
Romani vor putea inmatricula in Bulgaria masini si sa circule cu dansele maxim 3 luni dupa care vor fi obligati sa le inscrie la noi sau sa scape de ele.Daca va inmatricula cineva o masina pe Bulgaria va putea inmatricula doar pe actul sau de identitate nicidecum pe alte persoane,firme..Masinile deja inscrise in bulgaria vor ramane asa ,deci ei stau comozi nu au treaba.

Dragi co-forumisiti eu personal ma aflu in "oala" momentan.Am 2Oltcituri care in maxim 2luni trebuie sa le transcriu si asta ma va costa destul de mult.Facand un calcul: itp,asigurare si tot ce tine de transcris la una din masini ar ajunge cu tot cu benzina undeva la 1000lei la cealalta am itp valabil si asigurare valabila ,dar din pacate pe fostul proprietar ...asigurarea cea noua si tot ce tine de transcris va fi undeva la 650lei.
Ma grabesc adun fiecare cent ma imprumut,rezolv cumva si voi transcrie cat mai urgent masinutele acestea.
Pentru mine "se merita " sa fac transcrierea deoarece eu personal vreau sa pastrez masinile si nu am in plan pe viitor sa le vand,dar chiar daca as vrea legea nu mio va mai permite...
Laurentiu a scris:Ramine varianta de a inscrie masina la bulgari iar pt inca un 15-20 de euro in plus, inmatriculezi masina chiar pe numele tau.

Mare dreptate ai Laur. Este atat de frumos sa vezi ca dai un ban si esti tratat ca un client, nu ca ultimul dobitoc...

Orice s-ar spune in media atat timp cat RO este in UE nu au cum sa opreasca inmatricularile in afara tarii...

Singurii care pierdem sunt noi, in loc sa avem cateva milioane de eur in plus la bugetul de stat ii dam la bulgari.... Au marit asa de mult taxa , ca incasarile din ea au scazut dramatic . Drept pentru care au redus-o acum cu un sfert , urmand ca diferenta sa se dea inapoi unora . Care ? Nu e prea clar . Nu se stie sigur . Ce e clar este ca presiunile din jurul taxei sunt imense. Obsesia si preocuparea pentru taxa asta i-a facut sa uite de documentatia pentru certificatele de poluare din care tara a pierdut enorm . In 2009 , in campanie s-a infierat taxa Tariceanu ,
spunand ca o vor reduce drastic ,ba chiar o s-o desfiinteze . Viata ne-a aratat ca ,nu numai ca n-au redus-o , dar au dublat-o ,au triplat-o ... Ne plangem de bani si ii dam la bulgari . E jalnic . Ma simt ca in 1986 cand ma uitam la tv la bulgari . Istoria se repeta...
cirstoiu nicolae a scris:Istoria se repeta...
Mereu istoria s-a repetat si se va repeta dar noi, niciodata nu am invatat nimic din ea. Zilele trecute , am oprit masina pentru un popas pe marginea soselei , in camp . Ce vedeam in jur ? Pe sosea masini scumpe si majoritatea noi si pe camp un taran care isi ara campul cu un plug tras de cal . Asta sa fie progresul ? Asta o fi o economie sanatoasa? Nu stiu . Am alaturat aceasta imagine cu cea vazuta in Bulgaria cu o zi inainte : pe sosea masini mai modeste ,
euro 2 si pe camp se lucra in draci cu tractoare moderne ,puternice ,cu pluguri cu n brazde si tot felul de utilaje mecanice . Si asta pe orice petic de pamant. Si ma gandeam , asa in sinea mea, cum de nu se asfixiaza aia care lucreaza pamantul de atatea euro 2 de pe sosele? Am putea sa le imprumutam noi un ministru al mediului destoinic ,ca poate ramane pe acolo .
cirstoiu nicolae a scris:...pe camp un taran care isi ara campul cu un plug tras de cal .
E un caz fericit. Am vazut deseori pamintul arat cu plug tras de VACA. Taxa auto este ultimul lucru ce ar trebui sa intereseze un popor .
Aratul cu plugul tras de cai ( daca are 2 cai e boier ) se practica anual toamna de inainte de anul de gratie 2000 . Pe vremurile alea ma plimbam cu masina pe soselele judetene ca relaxare ...
Cristip1970 a scris: Aratul cu plugul tras de cai ( daca are 2 cai e boier ) se prcatica anual toamna de inainte de anul de gratie 2000.
Cam rara privelistea. Functionau U 650 pe toate cimpurile.
cirstoiu nicolae a scris:Zilele trecute , am oprit masina pentru un popas pe marginea soselei , in camp . Ce vedeam in jur ? Pe sosea masini scumpe si majoritatea noi si pe camp un taran care isi ara campul cu un plug tras de cal . Asta sa fie progresul ? Asta o fi o economie sanatoasa? Nu stiu . Am alaturat aceasta imagine cu cea vazuta in Bulgaria cu o zi inainte : pe sosea masini mai modeste ,
euro 2 si pe camp se lucra in draci cu tractoare moderne ,puternice ,cu pluguri cu n brazde si tot felul de utilaje mecanice . Si asta pe orice petic de pamant. Si ma gandeam , asa in sinea mea, cum de nu se asfixiaza aia care lucreaza pamantul de atatea euro 2 de pe sosele? Am putea sa le imprumutam noi un ministru al mediului destoinic ,ca poate ramane pe acolo .

Cam asa era si in Croatia/Slovenia acum ceva timp in urma. Iar magarii erau pe post de animale de companie (erau raritati), pe cind la noi sint folositi ca animale de povara/tractiune.
Guvernul lor a avut alte interese (propriu+al natiunii); al nostru - alte interese (proprii). Se ara si la noi cu utilaje super noi si performante, doar ca acum cei care le detin nu se mai numesc mosieri ci se numesc oameni de afaceri, intreprinzatori gen Porumboiu. Pe de o parte bine face Porumboiu ca lucreaza terenurile, ca daca nu o facea el, toata Moldova era parloaga, cu mici exceptii pe langa sate unde oamenii muncesc pamantul pentru subzistenta. Acum nici aia nu mai muncesc pentru ca il dau la micile asociatii in arenda. Ca sa nu mai spun ca astia mai tineri prefera sa fure din recolta batranilor ca e mai simplu asa.

Eu ma intreb de ce inca mai au voie pe strazi RABE-le si Saviemurile cu motoare diesel antice de cate 10.200cmc, da ati citit bine atat are motorul. Daca tot ne intereseaza mediul.

Referitor la ce spunea colegul Nicolaie, consider ca este mai rentabil sa ai o masina noua decat una euro2 cum au bulgarii (desi statistic vorbind nu cred ca a facut nimeni socoteala, si la noi in Romania vezi Golfuri3, Astre si Passaturi de zici ca la noi e Germania ). La aia euro2 daca mai e si diesel....poti avea neplacerea sa bagi bani in ea cat jumate din valoarea ei. Te duci sa cauti un debitmetru nou si constati ca e 100E, un banal tub de plastic pe care scrie Bosch. Noua taxa s-a aprobat azi . Urmeaza aparitia un Monitorul oficial si din momentul acela se aplica . Stiri proaspete despre Taxa AUTO: S-a aprobat taxa de poluare! 6500 Euro pentru o Dacie din 2001

Pentru mai multe detalii vizitati-ne la: http://www.4tuning.ro/taxa-auto/
http://www.4tuning.ro/taxa-auto/
Laurentiu a scris:Stiri proaspete despre Taxa AUTO: S-a aprobat taxa de poluare! 6500 Euro pentru o Dacie din 2001

Din pacate proprietarii lor au la dispozitie cateva zile pentru a lua ceva pe ele . Dar sunt multi altii afectati in special proprietarii de Cielo sau Nubira pe care au dat in 2006 -2008 ,aprox. 8000-10000 E si acum nu pot sa le vanda . Blocajul va fi total . sa inteleg ca sa pus taxa de inmatriculare si pe masinile care le cumparam din tara inmatriculate ? Da; asa se pare ca se va plati taxa si pt masinile inregistrate in RO dar mai vechi de 5 ani. In acesta conditii cine vrea un sh va prefera varianta cu adus din afara din mai multe motive :masina chiar daca are mai multi km. sunt facuti pe sosele
bune , masina a beneficiat de uleiuri adevarate si de un service mai bun .
M-am convins personal de lucrul asta . evident ca se opta pt masinile sh aduse de afara... deci ori se gaseste o varianta de ocolire a taxei ... gen masina ramane pe numele proprietarului ..si cumparatorul are procura (dar asta o sa favorizeze hotii si rau platnicii din romania si sa te tii tepe ca asa e romanul nu stie sa fie om)

sau varianta bulgaria ... evident pentru ocolirea fazei cu 3 luni s-a gasit si solutia ...masina inmatriculata pe numele tau ...in bulgaria ... si pentru asta nu iti trebuie decat viza de flotant pe bulgaria ...evident spre deosebire de ai nostrii bulgarii stiu sa scoata bani de pe urma fraierilor ... asta e pentru o viza de flotant mai intra ceva bani la bugetul lor ..

deci de acum inainte se pare ca oltcitul bulgaresc nu o sa mai fie o ciudatenie o sa se piarda in peisaj printre alte masini gen dacii, cielo, oltcituri ...daca tampitii astia continua asa probabil in viitor o sa ajunga un lux sa ai numere romanesti pe masina ... nu o sa mai conteze ce masina ai ... asa cum anumite masini sunt catalogate masini de lux ... probabil in viitor o sa auzi la stiri ca nu stiu ce bmw s-a infipt intr-o masina de lux ... si in filmari apare o dacie 1410 cu numere romanesti ai ziso lancer scuze de off Bai, n-ar fi mai simplu sa-i dam jos cu tot cu taxa lor? Nu mare/mica etc, ci DELOC.
Si zice asta unul care:
- l-a votat pe marinel
- l-a sustzinut pe pirat cand au vrut scarbele roshii sa-l dea jos
- are masina a' mare pe Franta si poate oricand sa-si ia toate jucariile sa le inscrie aici (unde apropo, nici macar impozit pe masini nu e!)

Dar de data asta mi s-a pus si mie pata, GATA nene, adica am ajuns sa ma uit cu invidie la bulgar, ca el poate si el nu?
De ce nu poate poporu' asta sa ii apuce pe "cei care ne conduc" de oua si sa dea cu ei de pamant? De ce nu zicem clar: Bah! Nu mai vrem, gata, aici noi suntem stapani, duceti-va voi p'o insulita si puneti-va cate taxe vreti voi, si taxa pe bashina daca vreti, da' noi NU mai vrem d'astea!
Voi chiar nu v-atzi saturat sa nu va mai puteti bucura de nimic?
Eu chiar nu inteleg- hai sa zicem, pe site-uri de masini de plastic, sa zicem, mai sunt zaharisiti d'aia care ar vrea sa dispara toate "rablele" care ii impiedica pe ei sa priveasca pana'n zare si sa dea talpa in consecinta- dar pe site-ul asta.... taticu', NU o sa va mai puteti vinde/ cumpara masina, sau daca veti vinde masina cu totr cu talon o sa va vina acasa toate amenzile luate de cumparator.
N-ar fi cazul ca aceasta problema sa se auda strigata din totzi rarunchii la universitate?
Zic si io.... Mihaiachi cum poti sa spui ca nu exista taxe in Franta??
In Franta exista asa ceva:(extras dintr-un site francez si tradus cu goagal)
"De la 1 ianuarie 2009, majoritatea mașinilor poluante va fi mai mult obiectul unei sancțiuni de 160 de euro anual. Aproximativ 1% din flota franceză este în cauză, dar se poate da un semnal puternic pentru piata auto.Această taxă se aplică. Tuturor mașinilor (cum ar fi PV), de second hand în circulație de la 1 iunie 2004, care depășește pragul de 200 grame de CO2 pe km. Acest cost suplimentar sancționează substanțele poluante cele mai utilizate de vehicule."http://www.carte-grise.org/taxes_CO2.htm

Ai masina poluanta ai 160 euro "sanctiune"
Sunt si alte state cu diverse taxe.Nu i-o zice impozit.....
Era mai bine asa ??Pentru o rabla sa dai 600-700 ron anual ? Nu știu cum este în Franța dar eu spun la fel ca Mihaiachi:
TAXĂ SĂ NU MAI FIE!
E încă un bir idiot în plus.
Taxa adevărată și cinstită pe poluare este aia băgată în carburant.
În plus, câtă vreme banii colectați nu sunt băgați în împăduriri și sunt băgați tot în programe care duc la poluare este degeaba.
robertino a scris:In Franta exista asa ceva... Ai masina poluanta ai 160 euro "sanctiune" ... Era mai bine asa ??Pentru o rabla sa dai 600-700 ron anual ?

robertino, degeaba scrii mare cu rosu. Se pare ca tot timpul ajungem la aceeasi discutie. Adica:
Salarul MINIM Franta undeva la 1.200E.
Salarul MEDIU Franta undeva la 2.900E

In conditiile cetateanului francez, acei 600-700ron sunt platibili fara cel mai mic efort. Da, era mai bine asa!

Am sa repet la infinit daca e nevoie. Obligatiile trebuie sa fie in concordanta cu drepturile. Altfel, te alegi cu o... romanie. E ceva de genul asta, stiu, dar pragul e mare, nu stiu cat, dar mare, parca 250 grame pe km sau pe ce mama dracu' este.
Repet, eu la vaporul diesel de 2200 facut in '96 nu platesc nimica. Si mai are si nevasta Golf4 benzinar din 2000, tot nimic.
Poate ca daca imi iau un Aro cu motor de Campulung si mi-l inscriu aici o sa platesc impozitul ala de 160 de euro. Daaarrr... cat e impozitul in RO la un Aro diesel? Aud?

Bai, deci suntem saraci, iar scarbele astea isi bat joc de noi. Hai sa zic, daca era o taxa cat de cat... realista, nu stiu cum sa zic- adica na, hai sa zic 1-200 de lei ca sa vinzi/cumperi un Oltcit, injurai si plateai. Dar cum mortzii ma'sii sa dai 1700 de EURO ca sa inscrii un Oltcit????
Eu sper ca va fi atacata chestia asta la curtea constitutionala, la Strasbourg (apropo, daca face cineva hartia o depun eu, tramvaiul E care duce acolo are statie fix in fatza la mine )
Dar DE CE sa existe o astfel de taxa? De ce sa nu putem si noi, romanii, sa fim, pur si simplu, macar un pic fericiti? Pe vremea impushcatului nu puteam avea mashina din motivele stiute, acum nu putem de viermii astia, incepand cu basescu, moliceanu, acum iar basescu si cioc-boc. Huoooo! La oase, la Marasesti!

Ca sa nu fiu injurat ca "Uite'al dracu', ala huzureste la Strasbourg si
face pe nebunu' cu saracia si taxa!"
- eu NU am job- nici in F, nici in RO. Are nevasta in F, cam 2000-2500 pe luna dar din baii astia tine TOT- chirie 750, abonamente de transport etc etc etc. Nu iau un cent de la ea
- pe Renault am dat 700E, pe inmatriculare 134,50. Totul din banii mei
- castig din vanzarea de fiare (vechi adica), piese gasite pe aici si vandute pe net (in general roti de masina, butelii de aragaz, biciclete, cartuse de imprimanta, electrocasnice etc, astia arunca de rup). Mai repar o masina, o tzava de apa, mai sudez la o carutza, la un gard... Ma descurc cum pot, ma scot cu banii la limita. Am plecat de la RATB in noiembrie 2010 de bunavoie si nu imi pare rau, e alegerea mea.
mihaiachi a scris:acum nu putem de viermii astia, incepand cu basescu, moliceanu, acum iar basescu si cioc-boc. Huoooo! La oase, la Marasesti!

tariceanu nu prea are ce cauta langa astia 2 ... pe timpul cat a fost el prim ministru macar s-a ai pus ceva la salarii ... si parca incepuse sa mearga un pic treaba ... + ca el nu a fost sclavul umil al lui basescu din cate stiu mai mult se la in clont cu el sa il lase sa isi faca treaba de prim ministru si base sa isi vada de treburile lui de presedinte ... nu ca boc care nu e altceva decat un sclav si o paparuda
lancer a scris:....tariceanu nu prea are ce cauta langa astia ...

Ba are, dă-l dracu! El a inventat-o.
aia e partea a doua stiu asta ... dar sincer acuma daca nu o inventa el o inventa altul ... atat timp cat ai bani, ai de unde sa traiesti nu mai stai sa te uiti la o taxa pe care iti permiti totusi sa o platesti ... sincer dupa cum am spus nu isi are locul langa betivan si pitic... are si el pacatele lui dar nu merita pus langa niste nemernici de 5 ori mai mari ca el
lancer a scris: . ... dar sincer acuma daca nu o inventa el o inventa altul ...

Gresit . El a facut-o in asa fel incat sa-si maximizeze afacerile. De altfel a fost preocuparea principala pe timpul functiei lui . Nimeni n-ar fi fost atat de meticulos in aceasta privinta. hai sa nu o mai dam in diverse acuma eu am spus o singura chestie ... deja nu ma mai intereseaza altele ...atunci daca voiam sa imi iau o masina imi permiteam sa platesc si taxa ... nu era asa imensa si aberanta raportata la venituri si la nivelul de trai ... acum raportand veniturile la nivelul de trai e jale + ca taxa e aberanta + o gramada de legi aberante date prin asumare de raspundere ...as vrea sa raspunda ei acuma daca tot si-au asumat-o ..si sa raspunda prin confiscarea averilor facute in ultimii 15 ani(atat ei cat si nevestele, copii, finul, varul, nasul, matusa atat timp cat se poate dovedi cea mai mica implicare in afacerile cu statul sau folosindu-se acel trafic de influenta), prin parnaie pe viata sau de ce nu pedeapsa capitala ... Una peste alta exista taxe (de poluare,bonus malus CO2 etc.)in aproape toate tarile UE(germania,franta,finlanda,portugalia,irlanda,grecia etc..)
Este totusi bine ca nu suntem in situatia de a plati anual cateva sute de lei, taxa de CO2.
Nu vrei sa platesti? Nu vinzi cazanul si gata ! Nu te obliga nimeni.
Pentru masinile aduse din afara taxa a mai scazut.
Romania nu are iesire.Va falimenta in urmatorii 5 ani,indiferent cine este sau vine la conducere.Suntem o tara de consumatori !Nu mai producem nimic !Datorita hotiei (vestite in lume) romanilor ,au plecat si vor pleca firme mari ce puteau duce la prosperitate numai prin taxele platite catre stat.Sunt adevarate retele ce golesc depozitele.
Acum vrea sa plece si renault-ul ,datorita furtului necontrolat de piese si salariilor mari cerute de muncitorii romani!Nokia a plecat, Delphi a inchis(s-au furat intr-un an cateva milioane de componente de injectie).
Firmele in procesul de productie consuma energie(curent.gaze,etc..) platesc salariati,platesc impozite.Banii erau in circuit inchis.Ala de muncea in energie avea de lucru, la hypermarket erau clienti, toti ne hraneam cu banii platiti statului de marile companii.Dar nu,romanul nu se multumeste pe salariu.Trebuie sa fure neica, sa vanda ,sa faca lovele.
Hranim din banii nostrii companii falimentare ce au cumparat o lopata cu 50 euro din banii subventionati de stat.
Posta, CFR, Termoelectrica, transporturile locale,si cate or mai fi,toate primesc miliarde lunar din subventii !!!
Industrie nu mai este !
Economia este varza !
Bani vrem.
Nu muncim.
Furam.
Inselam.
comertul este infloritor.
Legi nu pot sa dea impotriva lor(parlamentarii)
Ce pretentii sa avem ?? S-a modificat taxa din nou . Adica nu se mai aplica masinilor inmatriculate
inainte de 2007 la prima revanzare . Masura este amanata un an . aham deci regimul besit ... AAA basist incearca iar spargerea manifestantilor ... daca nu a mers cu repunerea lui Arafat ... poate merge cu taxa auto ... Mai da-le Nicule 100 de lei!
Aia e-au facut expresia celebra n-au mai dus-o mult.
La 1 ian 2013 n-o sa mai fie nici Boc, nici Base- dar punem pariu kkktzii lu' ponta si al'lalt (cum dracu'l cheama, uit mereu) o sa scoata chestia asta de la naftalina?
La mine chestia e si mai naspa, ca dupa o iubire mare, se stie, urmeaza o ura mare. Pe "roshii" ii stiu bine, nici nu mai am pretentii, dar de base si ai lui sunt sincer dezamagit. Am fost pe langa basel si cand i-a tras-o lui Mihaela dragostea mea, si cand cu suspendarea, am fost entuziasmat de fluturarea steagului facut cu batz dintr-o craca, de "Un fleac, i-am ciuruit!".... Rahat cu apa rece. da e un adevar toti sunt hoti ... dar acuma din niste rele ar trebui sa o alegem pe cea mai putin rea ... daca stam si ne gandim bun daca ii dam pe astia jos si pe urma pe cine punem ... base si ai lui vor fura in continuare .. asa ca mai bine jos cu base & co si vedem pe urma ce iese ... ai lu ponta stim cine sunt .. si stim ca mai au prin partid unii din vechea garda ... prostia lui ponta ca nu a reusit sa scape de ei ... ai lui antonescu sunt totusi o echipa mai bunicica ... mai vor aia din piata universitatii s afaca un partid de tineri cica ... dar beleua e cat casa ca am vazut ca in spatele (defapt ce spate ca e fata toata ziua) e Naumovici ala de a facut reclamele Companiei Gold Corporation de la Rosia Montana ... deci alta frectie ... daca mai pun in balanta si faptul ca postul de televizune unde a aparut e B1 ...cam ies multe la iveala si aici, PP lui dan diaconescu iar un partid de 2 lei in carte nu am incredere ... parerea mea e ca sunt tot slugile ascunse ale lui baselu ... vb aia diaconescule vrei sa iesi din parnaie ..iti dau drumul ...dar ia fa tu un partid ca deh avem nevoie sa fragmentam voturile ... deci oricum ai da-o optiunile politice sunt reduse aproape de zero ... asa ca pana la urma daca trag linie vad ca tot antonescu e mai de incredere decat toti ... pacat ca s-a bagat in alianta cu ai lui ponta care nu a scapat de vecile hahalere din partid ..dar nu prea avea ce face http://blog.autovit.ro/2012/10/certificatul-de-conformitate-este-obligatoriu-de-la-1-ianuarie-2013/

Ei zic ca se aplica pentru masinine noi si in paranteza scriu ca (aflate la prima inmatriculare)....acum ma gandesc ca si masinile aduse din UE tot la prima inmatriculare intra chiar daca ele sunt vechi antice si de demult.
Din aceste randuri eu inteleg ce se va cere certificatul vietii si pentru masinile sh ce urmeaza a fi inmatriculate in Romanica.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum