Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

B-18-YBO Tot la mine s-a intors
Pagina 1, 2  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Nu cred ca aceasta masina mai are nevoie de prezentari .

Toate organele au ajuns pe alt oltcit uitat de multa lume .

Toata lumea o cunoste ce masina a fost . Dar mai stie cineva cum a inceput povestea?

De la mine a plecat

tot la mine s-a intors .

Dar s-a intors sub o forma mai vesela si are un renume facut .

Oltcit Club 11 R an 1988 . acum masina detine un motor de 1100 frantuzesc proaspat segmentat si rectificat supape , simeringuri noi de supape , o cutie 5 trepte romaneasca , un interior cat mai simplu .
Masina va ramane doar cu 2 locuri din cauza roll cage-ului pe care vreau sa il pastrez montat .
La suspensie este doar foarte putin coborata , amortizoare QH pe gaz , 2 lame de flexiune , puntea spate proaspat reconditionata , conducte noi , bucse noi la punte si bare de CS si va avea jante de dacie montate pe butuci de RM . Din pacate pentru moment din cauza bugetului foarte restrans asa va ramane cu aceste jante .

Masina este inca in lucru , astept venirea unui simering si pot finaliza motorul . Apoi restul sunt detalii.

cateva poze

Bravos ...macar a ramas la un pasionat....
Ps: Ma gandeam eu ce e cu pozele din galerie... sa ai grija de el, ca are un renume si va ramane in istorie Felicitari:).
Totusi carei povestea cu oltcitul inscris pe bulgaria? felicitari moro.asteptam de ceva timp pozele.e bine ca a ramas la un pasionat o masina cu istorie.cat de curand ma apuc si eu de a mea,sa termin cu examenele.arpopo de ce e inmatriculat "noul concept YBO" pe bulgaria,ca parca era de prahova Din cauza autoritatilor noastre , care nu sunt in stare sa faca un ban cinstit .. lasa ca dam la Bulgari niste bani si nu mai avem probleme cu masinile .
este inmatriculata acolo din cauza a 2 turbine , roti mari si multe altele .. ca la noi sa incepi sa o omologhezi .. mai bine iti cumperi masina noua .

Si cu asta am incheiat subiectul altor masini pe acest topic .

pe masura ce mai lucrez la masina va tin la curent si va pun poze . ( cat de curand vine si plasticul .. sa nu aud ca intrebati ) am inteles...
ok moro te astept cu vesti noi despre ybo.cand vin la bucuresti dau pe la tine sa mai stam la un pahar de vorba Astazi am montat simeringul mult asteptat ( multumesc KFT-ului ) ... am montat distributia , am reglat culbutorii , am montat motorul pe masina ( multumesc Cosmin pentru ajutor ) . Multumesc si lui Pupa pentru suportul tehnic la telefon .

Am incercat sa fac si franele astazi dar s-a blocat pompa de frana .... maine am sa o inlocuiesc .

Multumesc Lupului pentru poze .

hai nenea moro sa iesim cu ea la o tura spune-mi si mie cu ce vopsea ai dat pe galerii, eu am dat cu sinto 800 grade celsius, si la prima cheie ma sufocam langa ea de fum.... cu orice ai da la prima cheie te sufloci de fum...e normal,oricum dupa vreo doua zile de span se duce dracu totu de pe galerii si devin rosiatice Mai nasol e cand incepe sa puta .
Sa o stapanesti sanatos si cat mai multi km ! Este vopsea OMP de 800 si ceva de grade .. stiu ca va scoate fum dar arata bine pentru o poza

Astazi am facut franele cu ajutorul lui KFT ( multumesc mult pentru ajutor , raman sator de cinste ).

Are frana babuta acum .. mai ramane sa gasesc pata calda cea care sta prinsa mereu pe motor .. nu cea care se duce spre galeria de sub masina , sa asez tobele.. sa trag un filtru de oloi ... si-i pot da o cheie .... A? Cine, eu? Pai, n-am facut io nimica, doar am dat o roata jos Pentru galerii cel mai bun, si rezistent in timp ar fi bronz-aluminiul. restul se ard in timp, si ala se arde dar rezista cel mai mult , asta daca nu ai in plan un ceramic coat si inox morlo sunt sanse sa am asa ceva pe acasa,dar sa vedem cum facem sa ajunga la tine
vezi ca inelul de la carenajul motorului e pus invers,partea mai lata e la interior Astazi am reglat suspensia , am montat faruri .. "ochelarul de far " grila .. si multe alte maruntisuri .

hai ca arata bine inca putin si e gata! spor la treaba!!!
moro a scris:Multumesc Lupului pentru poze.

Cui, ma?!? Alt Lup. Aha... chiar nu-mi aminteam masinuta a primit cadou ceva frumos un set de spoilere noi noute de TRS.. poze fac cand le montez Se lucreaza aproape zi de zi ..

cateva poze

Frumos.
Vad ca ai pus spoilarele de trs. ehe asea mai merge, hai ca inca un pic si e gata de rulat pe strazi! Spor!!! Foarte frumos!!! peste 2 zile ne vedem si in trafic LEGAL cu sau fara oltcit Felicitari ! felicitari moro... Bravo Moro!!! sa dai de beut! Talash .. cand trec pe la tine vin si cu cateva beri e ok ? Felicitari Moro, sa fie cu noroc si fara incidente! Ohooooo in sfarsit, felicitari Moro !! deja am facut 300 km .. maine urmeaza un drum la ploiesti si apoi cred ca buftea Bravo Moro! Sa-l stapanesti sanatos! Si la cati mai multi km fara cea mai mica problema! daca esti cu oltcitul si ai timp poate il vad si eu bai ...am vazut pe youtube un filmulet : OLTCIT JET ...
pupa cred ca filma din spate...

bafta cu masina ... si tie sanatate ... Felicitari MoroBaboss!
Accelerator,e opera mea filmuletul ala,fi-mi-ar rusine:)) Multumesc Boogy , incepand de ieri masina a primit un set de jante de oltcit dublate cu cauciucuri de 175\60\13 ( multumesc Bogdan) .
Am sa incept sa le slefuiesc si sa le vopsesc .
Jantele sunt cele din poza Poze noi??? Se poate inchide .

astea sunt ultimele 2 poze cu masina .

Multumesc celor care m-au ajutat in toti acesti ani in care am avut oltcit.

Masina a luat un drum care de mult il astepta ... o sa o vedem intr-o forma mai vesela .
S-a mai incheiat inca un capitol din viata acestei masini. Sa o stapaneasca sanatos noul proprietar si sa o vedem din nou pe strazi in forma maxima cat mai curand.

Rog un administrator sa inchida acest topic . ce se vede in spatele lu ybo in garaj cu capota ridicata :O
AwM a scris:ce se vede in spatele lu ybo in garaj cu capota ridicata :O

Chiar ma intrebam pe unde e ''chestia'' aia...acu am aflat de vazut se vede o chestie portocalie ... dar intrebarea e al cui e garajul? stiu doar ca garajul e inchiriat si cica da putin de aceea il si tine acolo Al meu e si garajul si chestia portocalie

Mama de cind n-am mai intrat pe forum, cred ca s-a facut anul! Poate ne vedem la o intilnire la Ploieni, acu avem si autostrada o deschide pe 30 iunie cica as fi curios sa vad si eu niste filmulete pe youtube in timp real...gen liniute
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum