Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

chiulasa

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Motor
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
SALUTARE ! frecventez de ceva timp forumul asta ,doar cititind ce se dezbate. Abia azi am creat un cont,si daca am deschis acest topic cu tema CHIULASA,PE LINGA ALTELE DEJA EXISTENTE,VA ROG NU MA INJURATI!
Sunt invatacel in ceea ce e legat de utilizarea acestui colt de net. Problema mea este urmatoarea-- am o bunicuta din 82, am facut resegmentare iar la momentul ala am gasit o supapa sparta la pistonul 1 cel de linga delco.Dupa un timp am vazut ca motorul nu mergea rotund ,am gasit aceeasi supapa fisurata,remediat din nou,acum are acelas mers neregulat usor sesizabil dar este.Bujia de la acel piston se ancaseaza si se umple de ulei iesind putin catre exterior pe filetul bujiei.Vreau sa schimb chiulasa, credeti ca fisurarea si spargerea supapei se datoreaza altor cauze? Cand demontezi chiulasa , curata bine capul pistonului si vezi daca are urme de lovire , am intanlit ceva asemanator la un ambielaj rectificat . Jocul supapei in ghid l-ai masurat inainte de a monta supapa noua?
Geo0066 a scris:Cand demontezi chiulasa , curata bine capul pistonului si vezi daca are urme de lovire , am intanlit ceva asemanator la un ambielaj rectificat .
immm daca i mi aduc aminte bine mi s a rupt cureaua la relanti, insa sunt curios daca semnele sunt cele vechi sau a mai lucrat la ele
martinez a scris:
immm daca i mi aduc aminte bine mi s a rupt cureaua la relanti,

chiar asta voiam eu sa intreb: esti sigur ca distributia era la punct?
intreb asta pentru ca din spusele tale, ai gasit de doua ori aceeasi supapa fisurata, si ma gandesc sa nu cumva sa fi fost distributia decalata cu un dinte... Daca era distributia decalata ma gandesc ca ar fi trebuit sa aiba probleme si pe pistonul 2. Oricum, m-am mai gandit, oricare ar fi cauza, ca este de la scaun sau ca este joc in ghid, trebuie sa schimbi chiulasa sigur, aceste defecte sunt cam ireparabile. Ai verificat cand ai schimbat supapa, pe ce suprafata estanseaza pe scaun?
Paul_Paun a scris:Oricum, m-am mai gandit, oricare ar fi cauza, ca este de la scaun sau ca este joc in ghid, trebuie sa schimbi chiulasa sigur, aceste defecte sunt cam ireparabile. Ai verificat cand ai schimbat supapa, pe ce suprafata estanseaza pe scaun?
Am verificat doar daca etansaza si m am chinuit un pic pina ce am etansat o! Crezi ca ar trebui schimbati culbutorii si axul cu came? nu prezinta uzura dar as vrea sa nu ma mai lovesc de aceeasi problema! Daca o schimbi, incearca pe la dezmembrari sau remat sa gasesti una tot franta dar in stare cat mai buna, ar fi aiurea sa pui una romaneasca si sa mearga ca o masina de cusut, chiar daca functioneaza in parametri, si eventual sa o desfaci pe cea veche, sa vezi urme de uzura anormala... si starea pinionului de pe arborelui cotit...sa nu fie uzat excesiv(asta ar fi prima de vazut inainte sa cumperi alta chiulasa)... da ce are axa cu came, si culbutorii....cu fisuratul supapei?

faptul ca iti intra ulei la cilindrul 1....e de la simeringul de supape uzat, sau de la joc in ghidul supapei (care duce implicit la deformarea simeringului de supape, si permite patrunderea uleiului in camera de ardere), si totodata nu iti mai etanseaza bine supapa pe ghid (are joc, se fisureaza supapa/scaunul supapei)

Ti-as sugera sa cauti alta chiulasa, sau daca ai chef si rabdare, sa cauti un atelier care face rectificari de chiulase (se poate manufactura un alt ghid de supape, refacut unghiul de etansare ai scaunului de supapa, etc, etc)
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Motor Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum