Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Montaj cutie Club/TRS pe RM/RT

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Transmisie, Suspensie, Directie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
cum anume trebuie modificate iesirile pentru planetare (satelitii), ca sa pot monta o cutie de club/trs, pe un RM/rt (planetare de dacie)? Inlocuiesti arborii planetari cu unii de pe cutie de RM, sau confectionezi un adaptor care se monteaza pe arborii de cutie de club/trs si in partea ailalta are canelurile pentru planetara de RM. Dezavantajele sunt ca daca nu e sudat ca lumea (in cazul in care il faci dintr-o planetara veche taiata), se rupe si daca nu e facut ca lumea are bataie si vibreaza masina. Desfaci invelitorile alea de tabla de vin peste sateliti si dupa desurubezi satelitii. as trebui sa iasa destul de usor. aceeasi treaba o faci si la cutia de trs si montezi pe ea satelitii de la cutia de rm potrivesc iesirile de planetara de la club/trs la cutiile frantzuzesti?

Eu stiam ca la cutiile RO iesirile pentru planetare au diametrul mai mare inspre cutie (sau la cutiile FR), de pe vremea cand la o cutie de special care am cumparat-o de la cineva, ii lipsea o iesire pt planetara, si am vrut sa ii pun de la cutie RO. Asta eu unul nu stiu...eu am luat satelitii de la una 4RO si am pus-o la una 5RO....de la rm la trs In cel mai rau caz difera diametrul exterior al rulmentului. Il scoti si bagi celalalt rulment. Intre Special si Club Franta nu difera arborii planetari cu nimic. Aveam o cutie de special, la care ii lipsea un arbore planetar. Am vrut sa pun arbore planetar de pe o cutie 4RO pt planetare de oltcit. Avea diametrul exterior al 'capacului cu filet'(ala care il infiletezi in cutie) mai mare decat arborele planetar de la cutia de special.

Pana la urma am facut rost de alt arbore planetar....
Nu mai stiu cine/pe unde scria ca trebuie modificati arborii planetari de la cutia pt RM/RT, ca sa poti sa ii pui pe o cutie frantza.

de asta am intrebat...daca stie cineva ceva concret....pentru ca urmeaza sa pun o cutie de special pe un RM. stiu sigur ca difera de la ro la fr arborii planetari, s-ar putea sa scapi usor prin a modifica niste arbori de rm dar va trebui sa ai cutia in fata, ca sa stii ce trebuie modificat,
edy99 a scris:
cutia de axel nu merge pe rm...

trebuie sa strunjesti axele alea ce intra in cutie.

eu nu stiu, asa mi s-a spus si mie. dar daca e ca la cutia de special, am vazut ca alea au intrarea axelor mai mica, decat la cele romanesti, deci e posibil sa fie asa, nu contrazic pe nimeni care stiu, eu zic parerea mea si atat

daca a fost pusa bine la loc, si e vorba doar de asa-zisele piulite, atunci le reglezi si gata. daca e ceva in cutie, atunci bataie mare de cap sa o repari, nu prea gasesti piese
Dupa multa gandire, solutia adoptata de valib e urmatoarea:

- montat planetarele de club
- montat cutia de oltcit (cu iesiri pt planetare de oltcit)
- taiat dintr-un disc de frana de pe cutie 4frantza, partea cu gaurile pentru prinderea planetarei
- confectionat distantiere intre cutie si planetare (grosimea e destul de mare, gen 8-10cm pentru o parte, cu tripoda bagata aproape la maxim in planetara) (folosit ca sablon bucata decupata din discul de frana)
- inlocuit suruburile de la iesirile de planetare cu suruburi de la prinderea etrierilor spate (taiat din lungimea lor, facut filet) (suruburile sunt grupa 10.9, ca si suruburile de la volanta, si au acelasi filet ca si prezoanele originale de la prinderea planetarelor)

Singura intrebare ar fi....cat de tare trebuie sa intre tripoda planetarei, in tripoda ? Stie cineva? (cu asta nu sunt lamurit si nu stiu ce grosime sa fac distantierele)
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Transmisie, Suspensie, Directie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum