Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Remember!

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
O rugăminte a mea, ca unul venit mai de curând aici pe forum, către cei mai vechi: deoarece topicele primelor două întâlniri naționale am înțeles că s-au pierdut odată cu primul sait, vă rog să povestiți cum a fost; și dacă mai aveți poze ar fi excelent să le putem vedea.
Mulțumesc! Trebuie sa apelezi la Laurentiu daca mai are poze de atunci.Momentatn nu stie de existenta acestui topic.Va trebui sa astepti un pic.O sa il anunt eu.
Plumber a scris:O rugăminte a mea, ca unul venit mai de curând aici pe forum, către cei mai vechi: deoarece topicele primelor două întâlniri naționale am înțeles că s-au pierdut ... dacă mai aveți poze ar fi excelent să le putem vedea.

Poze de la prima intilnire 2004, luna mai: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.186335348049349.51902.100000186565165&type=1
La a doua intilnire, in 2005 la Plaiul Foii n-am putut sa ajung; e a doua oara cind ratez o intilnire dar am poze (cam 2 CD-uri). La Lacul Rosu a fost cel mai frumos, a venit lume multa, vremea nu a tinut cu noi nici atunci.
Noi am luat-o pe autostrada A1, am gonit cu 140 pana s-a aprins becul de la ulei, apoi la Pitesti Bastus mi-a dat o conserva de aditiv 2+2 pentru vascozitate. Am dormit la Bastus, apoi am plecat a doua zi spre Brasov impreuna, unde ne-am intalnit cu Suparatuu si Opr.
Locul nu a fost extrem de aglomerat, am avut o portiune langa casutele de lemn doar a noastra, am dormit la casutele de lemn majoritatea.
Au venit Opr, Maidanezu, Laurentiu, Tzoli, Razvan, Bastus, Titus, Suparatuu, Gabii, Top Cat, Evil. Vreo 16 Oltcituri, arata acolo ca un Oltcit Camp. A contat mult locul de campare, era ca intr-o oala unde ajungeai coborand o rampa, loc unde am fost doar noi.

Am mai ajuns la Plaiul Foii anul urmator, insa locul a fost naspa dupa parerea mea, intr-un camping mizerabil, aglomerat. Probabil ca am fost eu mai pretentios, lumea admira privelistea pietrei Craiului, insa eu vedeam doar gunoaiele care erau imprejur. La 3-4 km pe rau erau locuri de campare foarte frumoase, insa s-a preferat campingul pentru ca unii au mai tras si la cabana.

Urmatoarea a fost Obarsia Lotrului, dupa care eu am renuntat. Acolo se vorbise initial de o campare la coada lacului, insa cand am ajuns acolo lumea trasese deja sub niste copaci de unde ploua desi afara se oprise ploaia, si aprinsesera gratarele.
Din loc in loc erau mormane de gunoaie, asa ca impreuna cu Maidanezu am plecat spre coada lacului, unde era uscat pe jos, iar locul arata mai decent. Cu noi au mai venit cativa, si pana la urma intalnirea s-a mutat la coada lacului.
Desi eu am fost singurul care si-a manifestat cu glas tare dezaprobarea pentru alegerea primului loc de popas, si altii au fost dezamagiti. Opr planuia sa doarma in masina si sa se intoarca a doua zi. Geani a vrut sa se intoarca pe loc acasa, iar Areta era plina de draci, desi Laur se resemnase.
Dupa ce am despartit intalnirea in doua grupuri, la vreo ora, a aparut Bogdan Lascu sa vada cum arata locul. A venit, a vazut, s-a intors la grupul initial si a anuntat ca si el se muta la coada lacului. In locul initial inca pica apa din copaci, iar fetele lui erau mici, n-a avut chef sa le imbolnaveasca. Offtopic, eu n-am mai vazut copii asa isteti si cu bun simt ca fetele lui Bogdan Lascu.
Locul de la coada lacului nu s-a dovedit prea frumos, doar mai putin infect. Paduricea din apropiere era arhiplina de bucatele de hartie igienica murdara de rahat, sa te duci la toaleta reprezenta o adevarata aventura.

Restul nu mai stiu, aici m-am oprit cu intalnirile. De fapt nu mi-a placut faptul ca singura idee era statul la gratar si bautura in jurul masinilor, fara sa conteze ca e plin de manelari si de gunoaie in jur. In plus, in zona de munte intotdeauna vremea a fost cam scarboasa, ploaie. Intalnirea de la Lacul Rosu a fost mai reusita deoarece a fost in mai, perioada mult mai putin aglomerata decat ultimul week end din iulie, cum se tine acum.

Cam asta mi-a placut... si nu mi-a placut la intalniri. La Obarsia Lotrului s-a cam stat si pe "bisericute", insa a venit si lume mai multa, acolo i-am cunoscut pe Radasous, Hofy, etc. La Lacul Rosu a fost cumva o coeziune in jurul lui Laurentiu, care era indiscutabil nucleul grupului, liderul, coeziune care s-a mai pierdut la Obarsia Lotrului, si mai mult, mie mi s-a parut ca forumul e in cadere libera dupa ce Laurentiu n-a mai avut NNG-ul visiniu (eu personal chiar asa am simtit, ca daca Laurentiu nu mai are Oltcit, masina asta chiar nu mai merita, iar forumul si-a pierdut identitatea). Intalnirea aia friguroasa de anul trecut din Bucuresti a fost insa foarte marfa, ar trebui repetata in fiecare an, la Academie sau in parcarea de la Casa Poporului unde am fost dupa aia, eu as fi pentru o intalnire mare anuala in Bucuresti candva in septembrie-octombrie. Nu ti-a placut ploaia? Trebuia sa vii la Siriu, ca n-am vazut apa decat in sticla si in rau. In rest, soare de tampeai, n-am avut umbra decat cand m-am bagat sub masina,sa vad unde a "inflorit" esapamentul.
Sincer, nu mi-a parut rau ca am cunoscut atat lume faina, am fost bucuros chiar si cand m-am facut ca porcu' (starea mea naturala dealtfel fiind cu labele patate de ulei) umbland la motorul lui Barutzu - fain om!-, dar locul de campare a fost infect. Retrasi pe camp, parca ne-am ascuns, sa nu vada cineva ca existam...
am dormit la casutele de lemn majoritatea

Ati dormit pana mi-a luat-o mie razna alarma aia de 2 bani si am trezit tot campingul la 3 dimineata.. cand nu mai stiam ce fie sa tai ca sa taca dreacu din gura. Da confirm, aia a fst prima si cea mai reusita intalnire, mai tii minte friptura aia la gratarul ala cladit?
Sau cand au vrut baietii sa ii scoata masina lui suparatuu si atata au fatait-o pana au blocat-o intre casute? Nu stiu daca isi are locul aici dar se pare ca ar trebiu sa-i spunem batranului Oltcit un la multi ani! 30 decembrie 1976 data la care autoritățile române și producătorul francez Citroën semnau parteneriatul în urma căruia lua naștere Oltcit Craiova. Scuze daca sunt off-topic! La multi ani OLTCIT !!!!!!

in alta ordine de idei sunt total nemultumit de cateva poze aparute in articolul ala ... in speta ... in locul oltcitului ungar de raliu ... se putea foarte bine pune o poza cu oltciturile de raliu ale fabricii, iar oltcitul ala pe sasiu de aro nu a fost facut la craiova deci nu are nici un rost in articol, la fel oltcitul ala albastru decapotabil care e facut pe undeva pe la unguri ... La Multi Ani OLTCIT !!!
lancer a scris:sunt total nemultumit de cateva poze aparute in articolul ala ...
Acele poze au "rasarit" primele la un search pe goagal.. ...ca tot veni vorba...imi aduc aminte de timpurile in care asteptam sa treca 24H pentru a putea posta mesaje... Respect!
http://www.youtube.com/watch?v=UgVZqjRBXR8&feature=youtu.be Inca mai aveti oltcit-uri? E placut sa-mi amintesc... da, unii din noi, da, eu cel putin am mai multe
Cristii a scris:...unii din noi...

"din" = "dintre"
Cristii a scris: eu cel putin am mai multe

Ale mele s-au dus.....a trebuit sa le dau, nu mai am timp pt pasiuni; nu mi-a mai ramas decat o singura poza, care nu stiu pe unde este ratacita - uneori ma bantuie amintirile, le-am dat cu motoarele reconditionate de la zero.....inca mi-e ciuda, desi a trecut atata timp....
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum