Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

A 10-a Intalnire Nationala - Sambata de Sus, 3-5 august 2012
Pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Ca tot am fost la a 9-a si 10 suna bine am vorbeit cu Kosson si Drinkerul pe drumul de intoarcere ce facem la anul

Da stiu ca pana atunci mai avem si intalnirea de la Paltinu dar nu strica sa vorbim din timp.

Acum sa o iau cu inceputul:
Cand zic sambata de sus nu zic complexul cu mananstire and crap... vorbesc despre 2 - 3 variante de locatii (o sa fiu in zona peste cateva saptamani) care nu sunt "la sosea". Una dintre ele este chiar "gradina" unchiului prietenei mele deci nu vom aveam probleme cu localnicii.

De mentionat ca Ioana este de acolo si ne va fi relativ usort sa rezolvam orice problema. De pensiuni nu vorbesc caci sunt destule in zona.

Revin cu poze in cateva saptamani dupa ce inspectez locul.

Ce vreau sa mentionez de la inceput:
- intalnirea va fi una a fostilor, actualilor, poate viitorilor posesori de oltcit si a prietenilor lor, deci cine are chef de o intalnire exclusiva este invitat sa isi puna cortul mai departe in zona exclusiva (H-u' stie, eu cu zeph asiguram atmosfera)
- am ales sambata de sus din 2 motive: 1. este in centrul tarii; 2. am relatii in zona astfel incat putem face sa iasa foarte misto.

Rog pe cineva sa mute topicul unde trebe si sa il faca sticky, iar mai departe vedem ce va fi... please comment Dupa cum spui sunt toate premisele pentru o intalnire reusita.
Eu ma gandeam sa propun Turul Panzio unde a fost intalnirea Citroen anul trecut. Din poze mi s-a parut frumos campingul si zona. Oricum tu stii mai bine ca ai fost acolo. Zeph parca spunea ceva de zona Nemt.
Eu oricum vin oriunde se va face. Sanatate sa fie!
Si cred ca ar trebui sa dezbatem si perioada de desfasurare. Eu unul astept propuneri.
Dar am o rugaminte afisati toti care propuneti Judet,Oras, (daca e cazul) Sat,Conuma
Na datii tare. da eu si noi adica stiti voi cine suntem deacord sa notosi sa fim caci cartofi se gasesc ,si acum la modul serios , faceti propuneri si dati detalii ,nu pentru mine mie nu prea imi trebuie caci va gasesc dar poate se imultesc doritorii de distractie gen FAN CLUB OLTCIT si se vor strange cata mai multi macar ca in Padis .
eu am propus ati vazut ati venit ,,unii'' cred ca v-ati simtit bine si ori unde se va face contati pe prezenta noastra cu palinca si BOGRACIOCS un punct de vedere chiar daca e inca devreme ...macar sa stabiliti data ... au unul trebuie sa imi fac o planificare de concediu pentru la anu pana la sfarsitul anului asa ca mi-ar trebui o data cat mai exacta sa stiu cum imi planific concediul ..restul finante locatie vedem pe parcurs ....chiar as vrea sa cunosc si personal o parte din cei care activeaza pe acest forum Nationala s-a tinut mereu la sfarsitul lunii Iulie, in ultima saptamana.
Sustin propunerea lui Iwa, am mai balaurit prin zona si este bestiala, ne asigura tot ce ne trebuie.
Daca vorbim cu parintii Ioanei si ne asigura terenul putem sta linistiti, deoarece suntem pe " proprietate privata" si nu ne va deranja nimeni.
Ca sa tinem nationala la un camping implica niste costuri mari, iar anul acesta, din cauza bugetului au venit putini membri. Fiind in centrul tarii, distanta de strabatut este "oarecum" egala. Eu spuneam sa discutam perioada de desfasurare deoarece, de cativa ani incoace, la sfarsitul lui iulie vremea cam face figuri. Vad ca se redreseaza foarte bine in prima saptamana a lui august. Variaza vremea de la o saptamana la alta ... cam greu de facut o prognoza La anu' să se mai facă la Piatra Neamț.

Că ar fi al treilea an să trrec munții... și să mai binevoiască și alții. Zeph propunerea mea a venit in contextul urmator:
- am ocazia sa asigur o locatie buna cu de toate in centrul tarii, unde sa poata veni toata lumea...

Nu prea pare corect ca tu sa faci 100km si barutu 300 (exemplu pur fictiv). Fiind si a 10a poate reusim sa strangem mai multa lume.

Eu unul ma supun majoritatii, dar zic ca ar fi bine ca pana la sfarsitul anului (cel tarziu) sa se hotarasca ce si cum.

p.s. Trasee de off-road stiu foarte multe la Piatra si chiar ar fi o experienta interesanta sa alerg cateva zile pe acolo deci... Ha, dacă vin la anu' mai mult de 20 de persoane eu fug cu mașina ta în spate...

Și anu' ăsta noi n-am făcut 1350 km în total dus-întors? Zeph si eu am facut tot cam atat.... nu vrei sa sti cata motorina am tocat... Cine te-a pus sa iti ei tractor?
Apropo prin 2009 cei de la Peugeot au fost prin zona.Au fost si 2 baieti din Iasi.Caut poze si impresii. Nu am gasit.
Da la anu............................v-am pupat pe portofef.Asta o spun de pe acuma.
Hai pa.
P.S.Asa spune si fostul Director de la IRE Iasi cind voia sa termine o convorbire telefonica rapid.
Deci.................(fara deci) Hai pa. Măi , băgava-ți biiiiiiiiiiiip-n spirt, hai să facem ca în democrație că doar o trăim, nu?
Cine face propuneri ne spune ce și cum, iar majoritatea hotărăște.
Oricum eu am început să mă pregătesc:

Luna viitoare îmi iau pantalonii iar pălăria trebuie să apară de la Hașu.
După aceea o să mă orientez de adidași/bocanci/ghete. Cred ca sptamina ce viine pleaca spre tine.
Ce rima am facut.
Si amu ascultati la mine:
Undeva linga Craiova
Unde creste prazul drept
Si olteanul din nascare
Se considera destept
Un nou bolid metalic
E pe cale sa se nasca
Din vestitul cocos galic
Si cateaua oltenesca.
Stau oltenii si se mira
Oare noua lor masina
Va latra sau va cinta????
Nu-i bricheta ca chibritu
Nici masina ca.....................OLTCITU. Sa speram ca nu va fi la 950km de Cluj locul de intalnire pentru 2012 .
Eu unul habar nam de propuneri de intalnire,dar astept sugestiile voastre.
La anul vreau sa participi si eu sa cunosc gasca si ma mai vad si olteanul lui Iulica ca deja vad ca el va fi acolo cu olteanu si restu cu alte masini si sa nu il uitam si pe Plumber:) sper sa nu fie extrem de departe de Cluj.
Numai bine la toti! Iwaaaaaaa! Hai cu pozele si amanuntele!
Daca mai are cineva propuneri sa le faca!
Haideti! Ca acu e octombrie, acu e revelionu si acu vine iulie 2012.
Poate facem si ceva tricouri sau fanioane sau... nu stiu...., ca doar e a X-a.

Uite exemplu:
http://www.youtube.com/watch?v=0Gd4-sYH0ac&feature=player_embedded Pozele sunt pe aparat. Am vazut o locatie de acolo foarte ok din punctul meu de vedere.

Ideea este urmatoarea:
Se merge de la sambata de sus spre complex (manastire) si la un moment dat se face stanga (aici se iese de pe drum) chiar inainte de livada. De acolo se merge un pic (cateva sute de metri) pe un drum de carute bun pana se ajunge pe marginea paraului. Acolo avem si parau si padure si loc drept. In functie de cate masini vin putem sa ne extindem pana pe la 60 de masini (poate si mai multe).
Nu reusesc sa imi dau seama pe wikimapia unde este exact dar data viitoare cand ajung acolo am sa iau coordonatele gps.

Avantaje:
- avem pensiuni la 1 - 2 km de noi (multe si de toate felurile)
- nu suntem in calea cocalarilor. Distanta fata de strada este destul de mare si oarecum dupa colt (dupa livada), deci nu vom fi deranjati.
- nu suntem pe terenul nimanui, iar "socramiu" a zis ca vorbeste cu ciobanul din zona sa nu lase oile in zona aia
- avem paraul langa noi (la 2 m).
- avem si zone cu soare si zone cu umbra. (locatia seamana oarecum cu cea de anul acesta)
- este oarecum in centrul tarii. Eu din Bucuresti am aproximativ 250km pana acolo

Dezavantaje:
- rezervarile la pensiune / pensiuni trebuiesc facute din timp
- paraul este unul relativ mic (ceva intre cel care era Padis si cel de anul acesta)
- iesirea de pe asfalt este singurul punct oarecum tricky, dar se poate gasi o varianta
- o sa avem mult de baut, eventual chiar din surse locale

Altele mai vedem.

Eu din pacate azi am destul de multa treaba, dar cum apuc sa rezolv cu pozele cum le urc.

Cat despre materiale publicitare daca va hotarati ce vreti sa facem, eu va pot ajuta.
iwa a scris:
Dezavantaje:
.............................................................
- o sa avem mult de baut, eventual chiar din surse locale

Ai dat iama prin sursele locale si nu ti-a priit? @Plumber - ultima data cand am fost acolo am stat cu "socramiu" sa facem distilat de vin ca sa faca coniac... am reusit sa scoatem o licoare la vreo 70 grade dublu distilata care te pune in scaun dupa primii 100ml... asta ca sa nu mai vorbim de tuica locala care are cam 30 - 40 grade În urma acestor noi argumente, bine fundamentate, mă declar învins și votez pentru Sâmbăta de Sus.

Care te mai bagi.

PS Și mai are socrul tău distilat? Că ar merge la fix cu slănina H-ului. Sambata de Sus apartine de Fagaras ca si judet? Incerc sa fac un calcul sa vedem cam cati km as avea de pedalat..... pana la Fagaras as avea vreo 261 de acolo pana la sambata de sus habar nam..
iwa a scris: am reusit sa scoatem o licoare la vreo 70 grade dublu distilata care te pune in scaun dupa primii 100ml...
Mamaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, ce demaraj trebuie sa aiba daca te rupe dupa 100 Metri Liniari.

Alex.Pap a scris: cam cati km as avea de pedalat.....

Time Distance Instruction Road For Dir Toward
09:00 0.0 Depart Cluj-Napoca, RO 1 [E60], [E81] 31.5 km S
09:29 31.5 Turn left onto 15 [E60] 46.2 km E Tîrgu Mures
10:09 77.7 Bear right onto 14A 33.8 km S
10:40 111.5 At Medias€€€€€€€€€ Local road(s) 64.4 km SE
11:58 175.9 Turn right onto 1 [E68] 2.3 km W Sibiu
12:00 178.2 Turn left onto Local road(s) 15.2 km S
12:19 193.5 Arrive Simbata, RO

Ai cam 194 de km in total daca mergi pe scurtatura. Uite Sâmbăta aici:
http://wikimapia.org/#lat=45.765607&lon=24.8249817&z=12&l=29&m=b

Nu număra foile din plăcintă că s-ar putea să nu mai faci. din bucuresti pana acolo sunt aprox 220km Mersi Laurentiu. un vot pentru ,imi place ,stiu scurtaturi . O rugaminte la meseriasi:
- un afis
- sigla/stema intalnirii
- un filmulet de promovare A propus cineva un sticker pe topicul de la editia 9-a eu propun sa ramana formatul acela ,dar sa fie trecut pe el si Editia a x-a.
Ramane sa vedem cati participam ,cat vor varianta asta si la final sa cauta/gasim pe cineva sa le vectorizeze si sa le taie.
Eu stiu pe cineva care cu asa ceva se ocupa si are preturi destul de ok 2-3lei buc ,dar are nevoie de dimensiuni exacte.
Eu unul sunt +1 pentru zona si pentru stickar... O sa incerc in functie de timp (cu care stau prost de tot) sa improvizez eu ceva

Eventual poate ma ajuta si kosson.... care ne e dator vandut Pare misto, e oltu aproape Pai spunea Iwa ca pune si poze.
Si intr-adevar Kossonu ne este dator.
Se aude bre Kossonule? Asaaaaaaa.
Aici gasiti pozele de la locatie:
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.2401992219081.161862.1529358697&l=3c4aa2f22c&type=1

de mentionat ca primele poze sunt chiar de la fata locului, iar apoi sunt facute pzoele pe drumul de la asfalt pana acolo. Data viitoare cand ajung am sa iau si coordonatele GPS ale locului.

Pentru alte detalii va stai la dispozitie.

p.s. Pe jos nu erau musuroaie, ci smocuri de iarba, si desi arata usor ciudat locul este plat din ce am vazut eu. Foarte faina locatia! PRO! ...și acuma eu, întotdeauna Gică Contra.

Sîmbăta de Sus, locația propusă de iwa, mi se pare foarte în regulă.

DAR:
Aș dori ca anul acesta să se facă pe plaiuri moldovene.
Cînd am fost de am văzut mașina d-nei Ramona, am sperat ca măcar duminică să pot ajunge să prospectez, pe baza cunoștințelor și mașinii dumeaei. Însă lipsa asigurării RCA și a timpului, nu m-au lăsat. Însă din alte surse am aflat niște locații excelente, cît de poate de întrunitoare de condiții: pe pîrîul Bătca, umbră și loc cît cuprinde, și libere.
Obiective în apropiere de vizitat: ruinele cetății Petrodava, lacul Bătca Doamnei, însăși Piatra cu telegondola ei, și în apropiere - Cealăul.
Cred că la primăvară de-acum voi ajunge să prospectez în persoană.
Practic se ajunge foarte ușor cu mașina. Este asfalt pînă acolo.
Studiați Google Earth, coborînd spre sud pe pîrîul Bîtca și o să vedeți niște poze...
Zephirus a scris:pe pîrîul Bătca, umbră și loc cît cuprinde, și libere.
Ai cerut relatii si in ceea ce priveste gradul de ocupare a locurilor in perioada verii ??? Vom merge pe sistemul consacrat:: se ajunge de joi-vineri, și se ocupă locul. Cei care vor ieși ca tot omul la un grătar sîmbătă-duminică, să mai caute. Ideea cu primu venit,primu servit legat de locatia propusa de Zephirus nu mi-se pare buna.
Ne trezim acolo cu tot felu de oameni si alte cele.
Cea mai buna varianta e alegem locul e doar al nostru..zilele respective si e bine.Eu am participat la cateva intalniri aircooled (broscareala,busuri si alte taraseni) Organizatori au ales locatia si au rezolvat in asa fel ca sa fim "doar noi"..
+1 de la mine pentru Sambata de sus.
avantaje pentru mine intra Sibiul in traseul meu si intalnirea de la ei deci inpusc 2iepuri dintr-o lovitura. nu vreau sa fiu badaran sau sa jignesc pe cineva dar cunosc oarecum zona si e frumos nu zic nu dar e prea multa ,,cocalareala '' in acea zona .prefer ARDEALUL . Zeph niste poze eventual.

Eu sunt primul care vine in moldova daca asta se decide, dar daca apar cocalari leg cortul tau de troliul spate si ii dau gaz

p.s. Ca sa nu existe dubii: Eu nu am nimic de castigat daca o facem la sambata.... Pentru poze, va trebui să așteptați pînă la primăvară, din două motive:
1. d-na Ramona din Piatra nu are asigurare și nici nu-și face peste iarnă pentru că nu are gume de sezon
2. Abia în primăvară plec în tura de probă cu IJ-u momentan în recondiționare.

Iar treaba cu cocalarii, e relativă ORIUNDE, unii o găsesc ca scuză ca să nu accepte locația..... fără să fi participat la nici o întîlnire...
Pariez că dacă se ajunge de joi pe acolo și se ocupă o zonă, nu e nici o problemă.

oricum, eu o să propun Piatra și pe forumul moto, pentru întîlnirea "comunistelor"....
Zephirus a scris:Iar treaba cu cocalarii, e relativă ORIUNDE, unii o găsesc ca scuză ca să nu accepte locația..... fără să fi participat la nici o întîlnire...

Zeph, nu-i asa. Cand terenul este privat (asa cum e cazul la Sambata) cine are voie trece, cine nu - nu. Basta!

Mmm... hai sa vin cu o idee zurlie: Balea Lac? Ca tura de la Sambata pana acolo si retur? Bine, recunosc, vorbesc ca sa ma aflu-n treaba... cine stie unde o sa fiu anul viitor... Nu e recomandabila o tura cu masina pana la balea fiindca in prin cipiu te umplii de spume si cam atat... Anul acesta am ajuns eu intr-un weekend si a fost infernal intre balea cascada si balea lac. Norocul meu ca eram cu mitsu si am putut sa mai sar din serpentine ca altfel faceam cativa ani buni...

Dar oricum zona e misto si merita vazuta... Mă tot învârt prin pozele lui Kyp de la Cetatea Făgărașului. Dacă facem la Sâmbăta ce ar fi să o facem de zilele Cetății Făgărașului?

Referitor la locație am doar două nelămuriri:
1. copacii din poze nu arată a pădure; va fi problemă cu lemnele de foc?
și
2. unde-s munții? Dupa cum era parcata masina mea muntii is in stanga. Lemne de foc daca nu gasim acolo gasim un pic mai la deal. Daca nu gasim nici acolo aduc eu Am trecut pe la Sambata saptamana asta, frumoasa zona, drumul ese bun din DN 1, pensiuni garla in Complexul Sambata. Pregătirile continuă, bueiiii gazoșilor!
Plumbere sa stii ca nu am uitat de ce m-ai rugat.Am adresa ta. Nu m-am indoit nici o clipa Dane.
De doi ani de cand ne pacalesti ca nu mai ajungi la nationala si totusi ajungi, ma astept la surprize din partea ta.
Inclusiv sa mi-o aduci personal anul viitor.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următoare
Pagina 1 din 9
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum