Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Taxa prima inmatriculare
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Taxa oficiala de timbru- cf. OUG 9/ 2013 - CALCULATOR:

http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/AsitentaContribuabili_r/calculator_taxe/taxa_timbru_2013.html
dj53zfb a scris:Like la postul de mai sus!
In continuare, se pot recupera banii in instanta. Platesti, apoi mergi in instanta. Castig 100%, am o cunostinta care deja si-a recuperat taxa de timbru.

si la taxa asta daca mergi in instanta, nu platesti alti bani si tot acolo ajungi? cristii

citeste legile ... cheltuielile de judecata se recupereaza si alea ...problema e ca nu are cum sa ii dea in judecata si sa si castige pe o lege care se aplica incepand de azi ... ce a castigat cunostiinta lui si probabil o sa mai auzi si de maine incolo cazuri castigate 100% sigur se aplica masinilor inamatriculate pana la data intrarii in functiune a noii legi (15.03.2013), adica asta cu timbrul de mediu

sigur niste procese vor exista si pe legea asta incepand de azi incolo ... dar verdictele pro sau contra se vor afla peste cateva luni incolo ... si deabea de atunci vom afla cat de bine facuta si de legala e si aceasta lege ...cel putin asta e parerea mea
Hotbird a scris:
Valoarea timbrului de mediu este:
337,74 euro pentru Oltcit cu motor de 1299 cmc
225,8 euro pentru Oltcit cu motor de 1129 cmc
130,4 euro pentru Oltcit cu motor de 652 cmc

Conform calculatorului ( http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/AsitentaContribuabili_r/calculator_taxe/taxa_timbru_2013.html ), ai o "Cota de reducere" de 90%.

Hotbird a scris:
Cred ca acum sunt lamuriti si cei care proceseaza (inteleg) mai greu, textele de lege.
Nu toti sint neamuri sau au avut profesori pe Vasilica Daniletz. laurentiu si vezi ca gresesti si tu .. e chiar mai mare decat valoarea pusa de tine...motorul se ia de 1129 dupa cum scrie in carte .. si de aici rezulta 316.12 euroi ...
lancer a scris:laurentiu si vezi ca gresesti si tu .. .
Eu am pus capacitatea "in mare" doar pt exemplificare in schimb ramine reducerea de 90% din total valoare. Eu chiar nu vă înțeleg, că e 301 sau 322 sau 3333333 e tot un drac. Taxa curului nu ar trebui să fie.
Anul ăsta e mai al dracu decât oricând.
Taxa timbrului de căcat e foarte mare oricât terci au mâncat ei, programul rabla va fi, după cum se vehiculează, cu tichet netransmisibil iar calitatea de proprietar trebuie să o ai de cel puțin un an. Se duce și mai la vale piața sh.
Să vezi câta sulile de mari or să facă notarii de la procuri și să vezi ce o să înflorească bugetul vecinilor de la sud.
Bravo lor, iar ai noștri or să o sugă iar. -----
Hotbird a scris:
Esti mai greu de cap de cat credeam...

Ma bucur pt tine ca al tau te poate tine deasupra apei. -----
Hotbird a scris:
Laurentiu a scris:
Ma bucur pt tine ca al tau te poate tine deasupra apei.

Asta arata inteligenta de care dai dovada.

Bravo, esti in stare sa faci diferenta intre un cap greu si unul GOL. Ti-a trebuit cam mult dar ai reusit.

Hotbird a scris:Mai ti minte cum ai trimis e-mail la DRPCIV pentru ca tu credeai ca avand permis categoria B+C, vei avea un permis de conducere valabil 5 ani pentru cat. C si inca un permis de conducere valabil 10 pentru cat. B ?

Reciteste si vezi corect intrebarea. Legea in Romania nu-ti permite a avea doua permise si chiar asta am si specificat. Te cam lasa memoria. Ceva lecitina si-ar face treaba.

In alta ordine de idei, invata si tu sa conjugi si sa scrii corect verbul "a tine". Poate te ajuta si Vanghelie caa terminat facultatea.

Corect ar fi trebuit sa scrii: "tii" cu 2 MARI si LATI "i". -----
Hotbird a scris:No comment.
Macar bine ca stii sa scrii corect in engleza. Se poate reduce taxa pt ca nu are aer conditionat, servo, geamuri electrice edy ... ce are stampila primariei cu coada vacii?

cu alte cuvinte ce pana mea are ac-ul, servodirectia si geamurile electrice cu taxa sau timbru sau cum dracu ii zice la chestia asta de mediu ...sau mai bine zis ce are "luxul" conducatorului auto cu cat polueaza rabla ... mai bine pune mana si citeste legea daca nu stii ce vorbesti ... sau daca e prea mult de citit completeaza un simplu calculator de taxa din cele puse pe aici si vezi daca ai vreun camp referitor la dotarile masinii ...
edy99 a scris:Se poate reduce taxa pt ca nu are aer conditionat, servo, geamuri electrice

Se poate face "depreciere" la RAR, o tiganeala pe care nu prea am inteles-o, deci nu comentez, dar se face. Ba frate da de cand a devenit asa de cacat forumul? Ca vad ca numai atacuri la persoana peste tot.
Rog administratorul sa ia masuri pt ca se duce de rapa "(6) Cu ocazia calculului timbrului pot fi acordate reduceri suplimentare fata de cota de reducere prevazuta in anexa nr. 3, in functie de abaterile de la situatia standard a elementului/elementelor care a/au stat la baza stabilirii cotei fixe, daca persoana care solicita inmatricularea sau, dupa caz, transcrierea dreptului de proprietate asupra unui autovehicul rulat declara pe propria raspundere ca rulajul mediu anual real al autovehiculului in cauza este mai mare decat rulajul mediu anual considerat standard pentru categoria respectiva de autovehicule, potrivit normelor metodologice de aplicare a prezentei ordonante de urgenta. In acest caz, calculul timbrului se face pe baza cotei de reducere rezultate din cota prevazuta in anexa nr. 3, majorata cu cota de reducere suplimentara prevazuta in anexa nr. 6. Atunci cand noua cota de reducere este mai mare de 90%, se aplica cota de reducere de 90%
(7) Suma reprezentand timbrul ce urmeaza a fi platita, calculata potrivit prevederilor alin. (1), poate fi ajustata si atunci cand persoana care solicita inmatricularea sau, dupa caz, transcrierea dreptului de proprietate asupra unui autovehicul rulat face dovada, pe baza expertizei tehnice efectuate de Regia Autonoma Registrul Auto Roman, ca deprecierea autovehiculului rulat este mai mare, potrivit normelor metodologice de aplicare a prezentei ordonante de urgenta."

cam asta spune legea in domeniu deprecierii suplimentare

din ce am citit despre deprecierea suplimentara de la R.A.R. pentru expertiza taxa e de vreo 100 de euroi ... dar din ce am inteles ca au rezolvat cei pe legile vechi ... s-a pus problema de abs, esp, airbag-uri ...adica dotari care sunt privite ca un plus in domeniu sigurantei auto ... nu dotari care sa prevada luxul soferului

oricum e mai interesanta deprecierea referitoare cu numarul de kilometri ... un lucru constructiv care era prevazut si in legile vechi na ca s-a inteles treaba cu rematul
a dat pe pro tv acu la stirile de la ora 7 date despre treaba cu rematul si cei care vor sa isi caseze rablele pot duce numai una, primesc 1500 de euro iar tichetul nu il mai pot vinde
asa ca oamenii care au avut de gand sa isi dea masinile vechi la remat in scopul vanzarii tichetului pot sa si le bage in fund
ce sa mai zic de tipul asta........
http://mercador.ro/oferta/olcit-1993-1000-e-rabla-2013-IDbn53.html#4a03744203;r:;s: S-ar parea ca taxa de mediu va fii suspendata pe termen nelimitat

In sfarsit tovarasei Plumb i s-a dus plumbu' din cap La televiziune se mănâncă mult căcat. Până nu apare aici (pe coloana din dreapta după cum vedeți s-a oprit la 2012) scris, nu e nimic oficial. Chestia cu rematul a inceput prin 2003-2004. Acum se implinesc 10 ani. Cred ca programul acesta a ajuns la final. Oricum, peste 90% din masinile romanesti si straine de pana in anii '80 au cam disparut de pe soselele patriei.
Danutz Bratosin a scris:S-ar parea ca taxa de mediu va fii suspendata pe termen nelimitat

In sfarsit tovarasei Plumb i s-a dus plumbu' din cap

mda, astazi este 1 aprilie
Plumber a scris:La televiziune se mănâncă mult căcat. Până nu apare aici (pe coloana din dreapta după cum vedei s-a oprit la 2012) scris, nu e nimic oficial.

Ultima actualizare: 15 martie 2013

deci probabil declaratiile de presa se imprastie mai repede decat actualizeaza astia site-ul ...

oricum mai asteptam inca informatii despre ...stiu ca esti in domeniu cu ocazia asta, doar foarte putine, chiar foarte putine oltcit-uri precum si alte masini vechi o sa mai ajunga la remat
o sa incepem sa putem cumpara oltcit-uri pentru piese sau de purtat ca inainte, la preturi bune
Cristii a scris:o sa incepem sa putem cumpara oltcit-uri pentru piese sau de purtat ca inainte, la preturi bune

Mai taci ma, n-am chef sa dau pe un Oltcit cat as da pe un DS din '69. george, ai inteles gresit
in loc sa te duci la un bosorog care sa zica fara 1500 de ron nu il dau ca il dau la rabla, acum il iei cu 5-600 de lei
e simplu Sa vedem... TAXA de MEDIU s-ar putea MODIFICA din nou. De la "Aici sint banii dvs." (citat din basescu) incoace, mereu platim cite "un ban sau doi" pt mediu, pt drumuri pt. gauri si pt toata infrastructura pe care circulam. Ce mai conteaza inca un ban in plus ???

http://www.antena3.ro/economic/auto/soferilor-romani-nu-le-va-veni-sa-creada-asta-taxa-de-mediu-s-ar-putea-modifica-din-nou-212019.html?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=Newsletter ministerul mediului ar trebuii desfiintat ... sau regandita toata treaba ... in forma actuala e pur si simplu un minister care vrea numai taxe pentru buzunarul smecherilor in rest nu face nimic ... in plus vrea bani pentru replantarea padurilor ... sa ia banii de la smecherii care au defrisat masiv in toata tara ... fara sa tina cont de nimic ... si de cele mai multe ori fara autorizatii sau cu autorizatii eliberate de unii care ar trebuii sa raspunda penal si din cauza carora sunt acum si atatea dezaste gen sate acoperite in intregime cu zapada ... scurgeri de pe versanti insotite de alunecari masive de teren ... drumuri inzapezite la greu
lancer a scris:... sate acoperite in intregime cu zapada ...
Le-as da o idee in acest sens dar cine sa auda oare ?

Daca tot se fura parazapezile pt fier vechi iar copacii de pe marginea drumului au fost taiati ca sa nu mai "provoace" accidente, de ce naiba nu planteaza la 2-3 m de marginea soselei boscheti ? Ar fi o cortina de protectie a "asfaltului" super faina si nici furata n-ar mai fi iar daca vreun bezmetic se incumeta sa intre in decor, o poate face fara sa-si fringa gitul. mai in gluma asta cu taierea copacilor de pe marginea drumului e o aberatie ... nu e vina copacilor ca sare tampitul in decor ... in locul astora de la mediu chiar i-as pune sa plateasca daca rup vreun copac de pe marginea drumului ... asta daca scapa ... daca nu sa plateasca mostenitorii sau in caz de de aia exista asigurari ...asa cum se procedeaza si cu parapetii sa se procedeze si cu lizierele sau copacii de protectie ... dar nu a interesat pe nimeni aspectul si nici nu intereseaza...asa ca "plantarea copacilor din banii de taxe" sunt gogosi pentru fraieri ... si ca sa isi umple ei buzunarele ... daca voiau copaci plantati era simplu in loc de taxa de mediu de timbru sau cum se vrea facuta lege ... ai dat jos un copac fara autorizatie ...indiferent de mijlocul pe care l-ai folosit (drujba, topor, autovehicul)... plantezi 20 pe cheltuiala si munca ta si sa vezi ca in ritmul asta in 10 -20 de ani aveam un fond forestier de murea lumea ...
lancer a scris:asa cum se procedeaza si cu parapetii sa se procedeze si cu lizierele sau copacii de protectie
Suprafetele agricole se pot proteja cu sadire liziere de salcimi. Creste si se inmulteste repede. Pt sosele, cel mai bun remediu ca sa nu mai avem drumuri blocate de zapezi sint boschetii cu o inaltime de 2-2.5 m dar cine naiba sa auda ? Toti factorii de decizie sint surzi, muti si orbi.
Mai sa-mi bag o stanga-n taxa lor..
Vreau sa trec pe numele meu o masina mai veche (reconditionata 100% - caroserie, interior, motor) - un Opel ascona din 1984 cu motor 1.4 benzina.. si ma uit la taxa asta pe ink si constat ca trebe sa platesc a-mpulea 20 de milioane
Mai exact 447.68 Euro...

Pentru o masina de epoca... foook, mama lor de nenorociti! La fel m-am lovit si eu acuma...tre' sa dau 20 mil pentru o masina din 2005, motor 1.4 Sa-i luam cu totii familia la plimbare stimabilei Rovana Plumb Se recupereaza banii in instanta. Cand am fost in C.A Rosetti sa ma interesez de acte...erau afisate acolo actele necesare PENTRU a plati taxa dar si pentru a o RECUPERA.
Marti ma duc sa o platesc...undeva pe la 20 mil si o sa depun imediat si actele pentru recuperare. In instanta o sa ma interesez ce si cum...cat dureaza si care sunt sansele de castig Noroc Dane,sa ceri la instanta ca Min.de Finante sau CNADNR,pe linga recuperarea taxei sa-ti plateasca si cheltuielile de judecata,inclusiv daune materiale reprezentind transportul,timpul pierdut cu judecata si depui si un cetificat medical ca ai capatat o depresie cu ocazia asta,sa ceri si daune morale,adica in memoriul pe care il depui la instanta sa pui mai multe capete de acuzare.Noteaza-ti ce ti-am zis eu aici si consulta un avocat si-ti garantez ca-i faci praf,este adevarat o sa dureze ceva timp,dar ai sa reusesti.Bafta si s-auzim numai de bine. Ce nu mi se pare mie normal, e faptul ca daca castigi in instanta, cand o vinzi, urmatorul proprietar trebuie sa plateasca iarasi taxa! E ca si cum ai fi acuzat de ceva, castigi in instanta finala si esti achitat, iar daca te duci in alta tara , sa iti iau aia dosarul penal, sa redeschida cazul si sa te condamne din nou, in tara lor. Cam asta e treaba in cazul taxei
edy99 a scris: E ca si cum ai fi acuzat de ceva, castigi in instanta finala si esti achitat, iar daca te duci in alta tara , sa iti iau aia dosarul penal, sa redeschida cazul si sa te condamne din nou, in tara lor. Cam asta e treaba in cazul taxei

gresesti... e mai grav decat atat ... nu trebuie sa schimbi tara ... schimbi doar adresa si te salta din nou ai nostrii pe aceiasi fapta ...

acuma ce nu inteleg eu ... daca tot e legea prost facuta si asta a 1000 oara de ce pana mea o mai aplica ... adica din punctul meu de vedere e clar ... s-a pierdut un proces din 10 din 50 din 100 din cauza taxei ..e clara vor urma si altele pierdute de stat datorita precedentului creat ... dar nu noin traim in romania si daca luam 1000 de taxe si pierdem 700 de procese pentru ca restul de 300 sunt indolenti si nu ne-au dat in judecata se cheama castig ....

acuma ca o completare la sfaturile domnului pruna ... si avand in vedere cum se tergiverseaza procesele ... ar fi cazul sa se ceara si dobanda la banii taxei ..pentru ca sunt bani folositi de stat care produc alti bani in interesul statului si nu al cetateanului ai carui bani sunt de drept

in plus legile ar trebui sa prevada si ceva gen : returnarea banilor sa se faca intr-un interval fix de la emiterea hotararii definitive de exemplu in maxim 30 de zile nu ca vezi doamne ..ii scad de la impozit ... si alte vrajeli si magarii ..sau daca vor chestia asta sa fie hotarata tot in urma procesului ..adica daca cetateanul e de acord cu aceasta metoda de rambursare ok daca nu prin primirea integrala a sumei si a dobanzii numerar sau prin virament stai ca astia nu au nici macar o evidenta cu cei care au platit taxa, si suma platita

e haos total.... Dureaza cel putin un an cu procesul,sunt cateva infatisari si apoi termene date la 1-2 luni daca ai noroc,iar banii se dau cu dobanda,ai platit 1000 de coco,peste 1 an si ceva primesti ceva mai mult decat daca i-ai fi bagat intr-o banca cu cea mai tare dobanda,ca statul e prost si plateste,tot din buzunarul nostru caci banii aia ii mai scoate el dintr-o majorare de impozite,tva,tva pe impozit tva pe tva si tot asa... O soluție ar fi ceva de genul:
http://www.reporterntv.ro/stire/proteste-pentru-pastrarea-ultimului-parc-din-istanbul

Dar nouă nu ne stă în caracter. Varianta din 2012 a taxei auto a fost declarată ilegală de Curtea de Justiție a Uniunii Europene, ceea ce înseamnă că persoanele care au plătit această taxă își pot recupera acum banii de la statul român.
http://www.promotor.ro/masini-noi/news/taxa-auto-din-2012-declarata-ilegala.-cum-iti-poti-recupera-banii-12107318 Salutare,
Poate sa imi spuna si mie cineva daca la o masina inmatriculata de nou in Romania, an 2003 iar eu am cumparat-o + actele necesare in 2012, daca vreau sa o vad maine cel care o ia de la mine trebuie sa plateasca taxa de mediu? Mai mult ca sigur că da. salutare!

Am luat un Oltcit de la un prieten acum vreo cativa ani si nu am facut trecerea pe numele meu.Daca o fac acum,stiti cumva cat si ce trebuie sa platesc? pentru oltcit special-motor 652 cmc-183 euro, pentru oltcit club 11-motor 1129-316 euro, pentru oltcit 12 trs-motor 1299 cmc-416 euro
depinde de capacitatea motorului care e in acte si bineinteles, depinde daca treci rar-ul fiindca eu stiu ca ai un oltcit galben, modificat, LFG la numar, nu o sa te vada prea bine aia de la rar cu el Faci ITP si te duci la RAR doar pentru indentificare , nu ai treaba cu itp , la indentificare se face doar serile , nui intereseaza daca ai frane joc la directie si altele .
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6
Pagina 6 din 6
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum