Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Taximetristii...

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
si inca ceva si inchei sa nu va plictisesc. Cel mai frica mi-e de taximetristi. Conduc ca inecatii. Nu mi-e frica sa postez asta pt ca sunt sigura ca n-am vazut taxiuri Oltcit!
S-aveti o zi buna la drum bun Pe taximetriști avem cu toții o ură... Toți sunt niște porci. credeam ca am eu o psihoza. Acum ma simt ca in familie Nu, ei sunt o specie jegoasă. Poate li se trage de la mașinile pe care le conduc. Mai nu stiu ce aveti voi cu taximetristii sau poate sunt eu defect, ca merg cam la fel ca ei )) . Adica strict in limita legii. Eu nu am vazut nici un taximetrist care sa incalce legea. Faptul ca ei stau pe sosea 10 ore pe zi, fatza de ora cat stam noi ii face sa simta altfel traficul, miscarea, stiu sa speculeze gaurile care se fac intr-o coloana atunci cand se pune in miscare (deci cand iti intra in fatza la coloana, nu te face sa franezi, practic fluidizeaza traficul). De asemenea, cand vin de pe o laterala si vreau sa ma inscriu in circulatzie, aproape intotdeauna taximetristii sunt cei care opresc si ma lasa sa intru (la fel fac si eu cu absolut oricine altcineva). Daca merg in paralel cu un taxi, ma uit si la ce are el pe banda, el la fel. Daca mie mi se inchide banda (vreunul oprit aiurea), se duce mai in stanga, imi permite triplarea, decat sa franez si sa stau apoi sa intru in coloana etc. etc. etc.....

Pe cuvantul meu ca eu pana acum nu am intalnit decat un singur taximetrist care a facut o manevra aiurea (era un tzigan amarat, deci nu cred ca se pune).

Mult mai agasantzi sunt insa "prostii" din masini in conditzii de trafic de oras, cand mai mult stai decat mergi. Trebuie sa mai treaca mult timp pana se civilizeaza lumea cu regulile astea ale mersului in oras. Reguli de genul "nu intra in intersectzie daca nu esti sigur ca poti sa iesi".

Sau o variatziune mai complicata. Podul Grant. Vin de pe Grivitza si vreau sa urc pe pod. Coada e atat de lunga, incat se intinde pe toata artera de urcare pe pod si pana pe Grivitza chiar, in strada. Ei bine, coada asta intersecteaza la un moment dat artera care aduce de pe Turda si duce catre Grivitza, deci pe langa pod. Eu, normal, ma opresc la coada inainte de a bloca aceasta artera, pentru ca cei care trec pe acolo nu imi intra mie in fatza, nu au motiv, ca de acolo vin, ei se duc in fatza, pe Grivitza, mai departe. E... si sa vezi claxoane si impacientari la aia din spate... Gandirea lor ingusta nu realizeaza ca nu castiga absolut nimic daca STA si asteapta cu 5 metri mai in fatza (blocandu-i pe amaratzii aiai) sau mai in spate. E... cu situatia asta ma intalnesc zilnic, ca pe-acolo mi-e drumul, dar in majoritatea cazurilor in spate am dobitoci care claxoneaza. Taximetristii niciodata nu claxoneaza.

In fine... nu mai stiu de la ce am plecat, dar nu imi place cand va luatzi de taximetristi. Mie mereu îmi taie calea taximetriștii, mereu îi văd că depășesc coloana care așteaptă la semafor, niciodată nu mă lasă să intru de pe străzile laterale. Oi fi eu defect. Ce e drept, nici nu forțez intrarea ca să nu am apoi tablă de îndreptat. Bună,
problema cu taximetriștii, cred eu, este că ei cred că au voie orice că ei sunt profi, iar noi cică ce plimbăm în timpul liber.
Chestia cu strict în limita legii nu este deloc așa, iar dacă schimbi banda fără să te asiguri eu nu numesc legal, dacă te oprești acolo und enu e voie și blochezi circulația de asemenea, dacă depășești pe trecerea de pietonți de asemenea și exemplele pot continua până la a descoperii micile măgării care te fac să te simți prost. Evident nu toți taximetriștii sunt așa, nu toți profesorii sunt corupți, nu toți medicii taie p****, nu toți polițiștii sunt milițieni, etc..
Cu stimă, "nu imi place cand va luatzi de taximetristi"

moshulik, fiecare vorbeste de experientele lui. Eu sunt una "din proastele" care mai mult sta decat merge. Asta e deocamdata. Dar port bulina prostilor si asta nu-i da dreptul nici unui putzoi de taximetrist, cu ore multe la bord, sa-mi arate degetul sau sa miste din fundul masinii in fata mea. Cu nimeni altcineva nu mi s-a mai intamplat. Nu spun ca nu e enervant sa ai pe cineva invatacel in fata ta, dar platesc ca fiecare taxele de drum si am dreptul sa circul. Merg asa cum pot. Unde poti invata, daca nu pe soselele patriei. In curte sau in fata blocului? oameni buni, e f simplu. TAXIMETRISTII SUNT INFECTI. punct. nimic mai mult de zis.
eva, ai dreptate, dar nu te mai consuma atat. ignora pe cei care te agaseaza in trafic. vei vedea ca mai rau ii ataci ignorandu-i . da, mi-ar place sa-ti pot urma sfatul in problema cu ignoratul. Dar vezi tu, deocamdata ma rog la Cel de Sus sa ma ignore ei pe mine. Dar o iau ca pe un sfat demn de urmat. Multumesc. moshulika, nu stiu cum nu ai vazut tu taximetristi incalcand regulamentul.
Prima care-mi vine in cap e faza cu parcatul oriunde vor ei, chit ca blocheaza o banda in plus. Cand sunt cozi la semafor o iau pe contrasens. Si mersul pe linia de tramvai e tot incalcare. Nu zic ca nu au dreptate sau ca poate fac si eu la fel, dar asta nu inseamna ca nu e ilegal.

Faza 2 e ca aproape niciodata nu semnalizeaza dreapta cand urmeaza sa opreasca sau cand schimba benzile.

Faza 3 e ca se baga chiar daca tu vii cu 60 la ora si te obliga sa franezi. Nu stiu cum de nu ti s-a intamplat tie niciodata, ca mie mi se intampla zilnic.

Faza 4 e cu farurile. Taximetristii fac cu farurile. Am mers pe strada cu un singur sens cu o singura banda cu 60 la ora si un taxi facea cu farurile sa fac ce? Sa merg cu 80 in oras ca vrea el, ca nu aveam unde sa ma dau la o parte. Si dupa aia cand s-au facut 2 benzi m-a depasit si a franat brusc in fata mea.

Ii inteleg ca se grabesc, ca e aglomerat, ca sunt mai rapizi pentru ca conduc mai mult, ca traficul din Bucuresti e stresant, dar sa nu exageram si sa zicem ca taximetristii sunt ingeri.
Eva a scris:da, mi-ar place sa-ti pot urma sfatul in problema cu ignoratul. Dar vezi tu, deocamdata ma rog la Cel de Sus sa ma ignore ei pe mine. Dar o iau ca pe un sfat demn de urmat. Multumesc.

esti din bucuresti, nu?? ca numai pe la noi vad ca se plange lumea de taximetristi. Mosulik, te faci taximetrist bre??? motane, cum sunt domne taximetristii in suedia?? tot ca in RO??
pupa a scris:..esti din bucuresti, nu?? ca numai pe la noi vad ca se plange lumea de taximetristi...

Bre pupa bre io sunt din Brașov!
Cu stimă! bun. atunci si brasovul se alatura bucurestiului in ura taximetristilor.
altii?? de ce raspunde danf pentru Eva la intrebarea lui Pupa?
E vreo legatura? Mă băgam și eu în seamă. 'neata,
... si Iasul se alatura cruciadei impotriva taximetristilor! Stiu un taximetrist care are boala pe taximetristi Subscriu. Taximetristii sunt complet tembeli (am deja vreo 3 cafteli la activ) nu conteaza a cui e vina sar la bataie . Problema lor este ca eu par mic in masina dar Madalin poate confirma ca nu sunt mic deloc. E si gata caftealaaaa.... Dobitoci cu totii. Sunt o specie ciudata oricum. Va spun eu care sunt taximetristi "buni" aia care au masini noi sau personale straine. Pe aia ii doare o aripa indoita.
moshulik a scris:Mai nu stiu ce aveti voi cu taximetristii ...
Pe cuvantul meu ca eu pana acum nu am intalnit decat un singur taximetrist care a facut o manevra aiurea (era un tzigan amarat, deci nu cred ca se pune).

În ultima săptămână am evitat la mustață doi taximetriști care amândoi au călcat legea. Dacă lăsam un pic frâna, azi aveam al doilea Oltcit pe banii lor.
Chiar azi unul mi-a taiat calea pe un drum cu două benzi pe sens. În fața mea un camion a făcut dreapta regulamentar și a și oprit puțin înaintea taximetristului care tocmai pleca de pe loc. Ăsta nici nu se asigură și mai și întoarce peste linia continuă, tăindu-mi calea, aparându-mi de după camion.
Un pic dacă lăsam frâna îl luam pe șofer în plin, și n-a putut decât să strâmbe din gură. Bine că eu îmi ard gumele pentru viața și pâinea(carnetul) lui. Când te mai gândești că au și un pasager sau mai mulți a căror viață o riscă așa de aiurea.
Ultimele patru accidente în orașul ăsta pe care le-am văzut eu, toate implicau un taximetrist și toate îl aveau și ca vinovat -între astea și o coliziune frontală pe contrasens.

Nu povestiți de taximetriști și șofat. Lunile astea jumătate din artere sunt blocate, așa că se circulă bară la bară, toți taximetriștii se bagă în față fără să-și aducă aminte să întoarcă vreodată serviciul ăsta.
Unul îmi explica chiar că nu putea sta la coada regulamentară, drept care făcuse o a doua coloană pe un drum cu un singur sens de mers (îl prinsese roșu în mijlocul intersecției) că nu aveau pe unde trece ceilalți (care primiseră verde între timp). L-am întrebat de ce se bagă în intersecție dacă are verde dar nu are loc? E, aici n-a mai avut ce zice, a dat-o pe tupeisme. Am ajuns să-l întreb cine i-a dat carnetu' și cu asta i-am luat mau (avea client).

Cât despre fluidizarea traficului, la noi nu se aplică, cel mult se lasă între ei, în rest parcă's bătuți în cap frate, unu și unu. as fi zis si io ceva, dar a zis moshulik deja cam tot ce vroiam si io sa zic.
mi-e mult mai teama de copii cu masini scumpe si de imbecili cu dacii terminate decat de taximetristi. si din cate stiam eu craiova are cea mai mare densitate de taximetristi asa ca... sunt peste tot. hai sa nu o dam iar in extreme,

1 taximetristii (cei mai multi ) conduc "bine" adica apreciaza corect distantele vad mai mult de o masina in fata stiu sa-si struneasca vehicolul dar,

SUNT MAGARI SI NESIMTITI !

sunt de acord ca la 2-300km/zi cat fac unii au simt-ul si poa' sa mearga cu ochii inchisi, ca tre sa duca clientul s.a.m.d. dar asta nu inseamna ca au voie sa mearga pe contrasens sa intre fara sa se uite (de fapt se uita dar intra la intimidare) nu acorda prioritate si ce mi se pare grav este ca o manevra din scurt de schimbare de banda neacordare de prioritate sau altceva poate provoca accident prin speriarea celorlalti ceea ce e MAGARIE !

nu toti sunt asa dar cei civilizati care mai tin cont si de ceilalti si de faptul ca poate clientul vrea sa ajunga la destinatie fara sa faca pe el sunt
foarte putini.

asa ca din pacate tre sa ne ferim si de taximetristi si de scoala si de incepatori si de mosi care nu mai vad dar circula cu masina si de toti fitosii si figurantii si i-mi cer scuze daca am uitat vre-o categorie dar
si ei au dreptul sa circule mai ales scoala si incepatorii si sa nu uitam ca am fost si noi ca ei ca nu sa nascut nimeni :sofer" deci noi tre sa fim cu ochii cat cepele si sa ii "simtim" ce vor sa faca ca nici ei nu stiu dapai sa ne zica si noua (semnalizare) si iar ajung la taximetristi care nu prea semnalizeaza de fapt nu prea semnalizeaza nimeni cred ca au un sentiment de inferioritate sau ma rog cei cu daciile (aici intra si taximetristii) au ramas fara dupa prima semnaliare ca sa ars releul,becul sau sa-u topit firele sau au grija ca semnalizarea nu functioneaza de multe ori si va las ca m-am plictisit io de ce scri uaici dapai voi sa si cititi . hai pa! Majoritatea taximetristilor din orasul meu se ocupa si cu trafic de fiinte umane si proxenetism.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Poți crea un topic nou în acest forum
Poți răspunde la mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum