Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Circuit Evacuare Gaze
Pagina Anterioară  1, 2

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Motor
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
depinde cat de mare e distanta dintre cele 2 tevi. daca e de cativa mm, pune fir de azbest, sau chit de esapament.
eu unul am pus azbest si n-am avut nicio problema potriveste bine colierul in fata la motor, si il strangi pana cand de abia poti misca de teava evacuarii. Dupa aceea, te muti la Y, si imbini si acolo cat mai bine, rotesti de teava, pana se potriveste cum trebuie. Uneori trebuie sa impingi de toba intermediara, sau sa fortezi de Y intr-o parte, ca sa se potriveasca bine.
florian2012 a scris:Are acel colier cu prindere in doua suruburi, pe care l-am strans dar mai rasufla imbinarea respectiva.
Pune pe cineva sa impinga cu un levier ansamblul toba finala+intermediara spre fata masinii (spre teava comuna a Yului) pina ce tevile se vor "pupa". In acea pozitie trebuie sa fixezi si sa stringi colierul bine. da, asa se monteaza corect trebe impinsa intermediara spre fata masinii, astfel va presa pe tot ansamblul.. si p mine ma punea mecanicul sa imping cu o ranga, p post de parghie.
in plus ai putea sa folosesti silicon rosu, ar trebui sa reziste pe imbinarile alea groase,.. te sfatuiesc sa nu folosesti in exces, si sa ungi doar partea ce intra nu cea care acopera.. Eu am folosit chit de esapament de la Nigrin, cand am etansat imbinarea de la Y cu o galerie de sub motor si rezista foarte bine.La mine a fost mai nasol ca a fost galeria mai scurta, dar am facut parghie cu o ranga si am reusit sa o etansez.
Am dat cu Nigrin si pe intermediara care era gaurita si a tinut 200km, deajuns cat sa trec ITP-ul cu ea A avut cineva pe masina, teava goala in loc de intermediara si finala stock?
Cum se aude? vorbeste cu stuparu_mihai radu
mi se pare ca el are El are tot esapamentul din teava goala
George Hermenean a scris:A avut cineva pe masina, teava goala in loc de intermediara si finala stock?
Cum se aude?

Se purta treaba asta prin anii '90. Suna a tomberon infect cu pretentii de masina sport. Cauta un tinichigiu dispus sa-ti confectioneze o toba, eventual din tabla de inox.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Motor Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum