Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Nivelul de Ulei in Cutie de viteze

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Transmisie, Suspensie, Directie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Nu prea ai avea cum sa verifici nivelul uleiului din pricina lipsei unei joje de nivel.
florian2012 a scris:Cum se verifica nivelul de ulei din cutia de viteze?
Se completeaza cu ulei pina ce incepe sa curga pe gura de umplere. Masina trebuie sa se afle in plan perfect orizontal. Seerios?
Du-te și-mi cumpără un pachet de țigări, pînă-i explic eu lu' nen-tu cum e.

Deci:
Pe cutia de viteze, în partea dreaptă a ei pe sensul de mers, ai două bușoane cu cap PĂTRAT, la care umbli cu cheie fixă de 10. Cel de jos e de golire, cel de sus e de umplere, dar cu cutia montată pe mașină o să-ți trebuiască o pîlnie cu cot.
Tot pe acolo, logic.... măsori și nivelul. Oricum n-o să-ți curgă cînd îl desfaci eu unul aș goli-o și aș schimba uleiul.

Ar trebui să intre cam 1,4 litri la cutia în 4 și 1,6-7 la cutia în 5.
Eu ieri am turnat 2 litri întregiși... a dat pe afară pe la căutător... persimt că cineva o să mă înjure
Zephirus a scris:Seerios?
Nu prea o sa inteleaga omul cui i-ai facut observatia. Iar [cut]moder[/cut] răspunzi odată cu mine?
Zephirus a scris:Pe cutia de viteze, în partea dreaptă a ei pe sensul de mers, ai două bușoane cu cap PĂTRAT, la care umbli cu cheie fixă de 10.

Depinde ce cutie de viteze are stimabilul care a cerut lamuriri.
Asta ca sa nu caute de nebun busoane cu cap patrat...
Zephirus a scris:Seerios?

Ooo! Ce atitudine belicoasa ai adoptat... Ma intreb daca ai auzit de termenul/conceptul de empatie... Nu am nevoie de raspuns.
Zephirus a scris: Cel de jos e de golire, cel de sus e de umplere, dar cu cutia montată pe mașină o să-ți trebuiască o pîlnie cu cot.

mai buna o palnie cu prelungire din furtul si cot din teava ... lucrezi mai comod la umplere din compartimentul motor .. Este CV in 5 trepte de la Oltcit Club 12 TRS
Am intrebat cum se masoara nivelul de ulei din cutia de viteze pentru ca atunci cand merg cu masina se aude "un suierat" si m-am gandit ca poate este prea putin ulei in CV. De masurat propriu-zis nu prea ai cum, dupa cum ai putut observa mai sus decat printr-un calcul matematic elementar:

Volumul total - Volumul adaugat = Volumul initial existent in cutie.

Exemplu:
C.V. 5 tr, Ro

Vt = 1.6 - 2.0 litri
Va = 0.5 litri
Vi = x

=> Vt-Va=Vi=> 1.6l-0.5l=1.1l.

Daca ar fi existat o joja te-ai fi ghidat dupa cele doua limite: inferioara si superioara, iar distanta dintre ele ar fi echivalat cu un anumit volum. Si astfel ai fi putut afla/calcula aproximativ cat ulei mai avea cutia. si in ce treapta de viteze suiera??? daca doar in treapta a 5-a (sau alta treapta)... nu cred ca are rost sa te mai strofoci ... majoritatea cutiilor romanesti in 5 trepte suierau din fabrica (renumitul sirenaj) era ceva legat parca de prelucrarea pinioanelor si modul de asamblare ... ...nu e grav ... nu din asta moare ..dar moare cu ea
gyorgyoda a scris:De masurat propriu-zis nu prea ai cum.
Asa este insa omul a intrebat destul de clar in primul mesaj "cum se VERIFICA nivelul in CV ?"

Raspunsul il gasiti aici: http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?p=302970#302970
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Transmisie, Suspensie, Directie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum