Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Probleme ambreiaj
Pagina Anterioară  1, 2

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Transmisie, Suspensie, Directie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
din cate stiu eu, kit complet inseamna disc, placa si rulment, nu si volanta.... Asa era odata. Acum si volantul intra in categoria ,,ambreiaj". Exista kit pre-asamblat de ambreiaj, mai precis toate piesele mai putin rulmentul. Kit care se prinde de motor prin cele 6 suruburi, discul fiind deja centrat. La ambreiajele "masa dubla" se schimba si volantul, pt ca e din mai multe piese si are arcuri de preluare a socurilor. La ambreiajul clasic, schimbi volantul doar daca ai mers cu ambreiajul pan' la nituri si l-ai facut praf, daca nu, moare pe masina. masinile noastre si kit-urile care sa se foloseasca sunt cum "era odata" ... asa ca nu o sa gasesti kit cu volant si disc si placa preasamblate ... in plus la cum se prinde volantul de oltcit slabe sanse sa montezi unul preasamblat fara sa il demontezi in prealabil ...

in plus asat cu volantul inclus e marea gaselnita a producatorilor ... scot mai multi bani daca schimbi si un volant mai slab calitativ odata cu ambreiajul decat daca se face un volant care sa reziste la schimbarea catorva seturi de ambreiaj ..si se vinde kitul format doar din placa, disc si rulment ... altfel de ce crezi ca un set de ambreiaj pentru oltcit format din placa disc rulment de la o firma de calitatea costa maxim 600 de lei iar unul format din disc placa rulment volant costa aproape triplu

chromatech a scris:Da,intr-adevar nu mai este disponibila plata ramburs,au renuntat la ea din pacate,probabil firmele de curierat care preiau distributia pe teritoriul Romaniei nu au livrat banii catre furnizor !

Mister Auto : Astăzi 17h44

Bună ziua Domnul PARASCHIV Sorin,

Mister Auto este un magazin online care vinde piese in 19 tari ale Uniunii Europene.
Produsele vin din Franta si costurile suplimentare sunt foarte mari, de aceea nu propunem plata la livrare.
Plata se face doar online prin card VISA sau MASTERCARD.

Suntem la dispozitia dvs.

Cu stimă,
Echipa Mister-Auto.ro

deci asta e raspunsul domnilor ... dar mai in gluma mai in serios in tinerete cand era internetul la inceputuri si toti romanii care statea pe net erau "hackeri"aveam prea multe "carti de credit" in fisiere text de la diversi cetateni .. in plus mai stiu cazuri de copii fara minte care nu s-au potolit inca si folosind diverse metode (de la spargerile bazelor de date ale asa numitor magazine ... pana la creeare de pagini clona ale bancilor) de a ajunge la banii cetatenilor creduli nici pana acum si in plasa carora au picat destui ... asa ca sincer eu unul din aia mai conservatori care nu au incredere in platile online asa ca oricat de serioasa o fi firma desi are motivele ei sa faca acest lucru motivul e unul absolut pueril atata timp cat pentru un set de fise percepe si asa un transport de vreo 32 de lei ceea ce mi se pare enorm avand in vedere ca orice firma de curierat are un pret de transport sub 25 de lei ... in plus imi e tare greu de crezut ca fisele mele ajung intr-o zi asa cum zic ei la termenul de livrare tocmai din franta in ro ... deci marfa e deja in depozitul ro .. ca si alte piese .. ce nu are se aduc saptamanal probabil din franta si de aia dureaza comenzile si 10 zile Peste 3-4 luni cand mi-am propus schimbarea ambreiajului, ,,eu cu cine votez?" Schimba si ambielajul, nu strica. eventual cu unul care sa aiba biele cu capac, dar atunci nu mai este ambielaj... siteul francez nu are depozit in romania!! toate piesele sunt livrate din franta,termenul de livrare este raportat la franta nu la romania,deci mai devreme de o saptamana ,10 zile nu ajunge nicio piesa, taxa de livrare poate sa fie mare dar drumul e lung de la atlantic pana la marea neagra o fi... nu o fi ... e aberant pentru mine ... sa ma puna sa platesc cu cardul cand eu vreau ramburs ... in definitiv costurile sunt aceleasi indiferent de modalitatea de plata ... pana la urma se rezuma la chestia ca el solicita un pret care le include toate cheltuielile ... o fi firma serioasa, nu o fi ... pe mine unul nu ma avantajeaza o singura metoda de plata ... toate firmele care se respecta au cel putin 2 metode de plata ... card sau transfer bancar ... astfel clientul poate usor sa isi pastreze oarecum confidentialitatea asupra anumitor date ... in plus de asta niciodata nu sunt de acord cu plata inainte ca la curve ... adica sa dau banii si sa am emotii daca vine sau nu vine pachetul Românilor ce sunteți!
E mai mare probabilitatea ca o firmă din apus să fie serioasă decât să fie neserioasă. E verificată treaba.
Am cumpărat din Anglia cu plata înainte(card) și nu mi-am pus problema că nu mi-ași primi marfa.
Există și reversul medaliei: am vândut binocluri în Norvegia și China cu plata înainte și oamenii și-au primit marfa. Trist este ca toata lumea are dreptate, sunt insa de acord ca trebuia pastrat modul de plata ramburs,asa cum am platit eu pana acum! Cu toate astea eu sunt foarte multumit de serviciile lor,nu cred ca-si permit sa dea cu flit clientilor sau sa se ocupe de hotii,mai mult decat atat preturile pentru piesele de care am avut eu nevoie au fost cu foarte mult mai mici decat cel mai mic pret din romania chiar si cu taxa de transport asa mare cum este ea,continui sa colaborez cu ei. Plumber atata cat stiu ca exista o posibilitate cat de mica sa imi iau teapa nu ma arunc cu capul inainte ... stiu cazuri de tepe facute de o gramada de alte nationalitati nu numai de romani ... asa ca eu am principiile mele ...si mai bine ma feresc ... mai ales ca in principiu sumele nu sunt mari pentru acolo ..dar la salariile noastre sunt totusi considerabile Ce se intampla cu ambreiajul meu? De o vreme ,mai exact dupa ce am iesit din iarna ,a inceput sa intre foarte greu in trepetele 1 si marchariere dupa ce se incalzetse motorul.La marchariere mai si caraie cand bag.Cand este rece motorul intra ca uns. oloiul de cutie cand l-ai schimbat ? Eu unu am eliminat oloiu ,daca era el mergea greu in orice viteza ,nu? oloi neschimbat la timp = sincroane duse
bytzu1 a scris:Ce se intampla cu ambreiajul meu? ... a inceput sa intre foarte greu in trepetele 1 si marchariere dupa ce se incalzetse motorul.La marchariere mai si caraie cand bag.Cand este rece motorul intra ca uns.
Placa de presiune decalita partial. Iti spun din proprie experienta.
Citeste si topicul dedicat: http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?p=146323#146323
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Transmisie, Suspensie, Directie Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum