Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Paleta culori Oltcit

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Buna ziua!Ma uitam pe net la oltcituri si la oltcitul din masini de legenda.Deodata m-am intrebat ca oare ce culori au fost pe oltcit?Codul si culoarea.Stie cineva paleta de culori de la oltcit? pai au fost alb, bej, verde, galben, maro, gri, albastru, negru, rosu etc
codurile nu le stiu Pai codurile nu orea ma intereseaza mai mult culorile.
Cristii a scris:pai au fost alb, bej, verde, galben, maro, gri, albastru, negru, rosu etc
codurile nu le stiu

Unde ai vazut tu Oltcit negru si galben din fabrica? galben a fost un timp in paleta dar a disparut atat stiu.
Dar imi zice intreaga paleta cineva? s-au fabricat si oltcituri galbene si negre dar in numar foarte putin si sunt foarte rare eu unul nu stiu sa fi vazut oltcituri negre din fabrica ... galbene stiu un numar mic + la toata paleta aia mai adaugati cateva culori metalizate ... rosso shiraz(visiniu metalizat), albastru metalizat, verde metalizat, vreo 2-3 nuate de gri metalizat (griul ala spre bleu foarte, foarte deschis, inca o culoare mai mult spre argintiu, si un gri metalizat simplu), maro-ul ala de zice cristii era de fapt culoare metalizata ...
George Hermenean a scris:
Cristii a scris:
pai au fost alb, bej, verde, galben, maro, gri, albastru, negru, rosu etc
codurile nu le stiu

Unde ai vazut tu Oltcit negru si galben din fabrica?

S-a facut si negru, dar era dedicat membrilor PCR la mine in motru, acum vreo 10 ani exista un oltcit negru care asa a iesit din fabrica asa ca exista si oltcituri negre iesite din fabrica dar in numar foarte mic
cum exista si dacii negre, asa au existat si oltcituri negre
lancer a scris:..... albastru metalizat ...

Bleu agadar.

Bejul ala nu mi-a placut niciodata.
bogdan2001 a scris:
Dar imi zice intreaga paleta cineva?

Pentru OLTCIT:
-albastru turcoise(655)
-albastru ''Mamaia''(654)
-alb(088)
-gri metalizat(loturi speciale 095)
-galben ''Mimoza''(393)
-rosu ''Geranium''(435)
-verde(542)
-bej ''Gaselle''(079)
-maro(436)

Pentru Citroen AXEL:
-blanc Neige(EWT f S)
-beige Impala(EDY f S)
-rouge Vallelunga(EKB f S)

Pentru Citoen AXEL metalizate(optional):
-bleu Romantic(EPT f R)
-beige Sohine(ECD f R)
-gris Perle(EVE f R)

Culori jante OLTCIT si Citroen AXEL:
-gris FVA(tabla)
-gris/vers acrilique(aliaj usor)

P.S.:Negrul nu a existat in paleta de culori Oltcit/Citroen AXEL. Nici pentru pcr-isti nu au existat oltcituri negre?Iar verdele care ai zis in paleta de oltcit este verdele asta?
Click pentru a vedea imaginea  oltcitul asta de l-ai pozat mai exista? deceneu de departe ce-a mai buna paleta de culori expusa dar ai unele inexactitati :

vezi ca aici apar unele inexactitati si e incompleta ... 11R lui taicameo luat in 90 de nou cu piese integral romanesti era "rouge Vallelunga" ...

unde apare rosso shiraz ...in paleta de culori? Pentru Lancer:informatiile postate de mine dateaza de la jumatatea anilor'80.E vorba de celebra carte a lui Canta si de manualul de reparatie oficial Citroen AXEL(MAN 008911).Cu timpul paleta de culori s-a imbunatatit si multiplicat,incluzandu-le si pe cele de AXEL,adoptand metalizatele in anii'90 sau imbogatind paleta cu nuante noi.
In ceea ce-i priveste pe vopsitorii de la Oltcit,acestia nu s-au aratat prea scrupulosi in respectarea paletei.De exemplu,si masina mea,fabricata in 1986,a fost vopsita beige IMPALA,culoare specifica AXEL.Din pacate,n-am mai gasit nuanta respectiva si am fost nevoiti s-o revopsim cu crem 458,de Dacia.

Pentru Bogdan:nu au existat Oltcituri exclusiv fabricate pentru nomenclatura de partid.Stii tu ceva dar nu stii exact:e vorba de Dacia 1300 L(Lux) si 1301 LS(Lux Super) iar dupa 1980,Dacia 2000(licenta Renault 20).Culoarea predominanta a acestora era NEGRU.Nici astea nu erau fabricate EXCLUSIV pentru conducerea de partid.Ce le diferentia de celelate modele era faptul ca aveau acces la ele liderii comunisti si autoritatile statului,in timp ce cumparatorii de rand trebuiau sa se multumeasca cu o Dacia 1300,fara imbuntatiri.
Culoarea verde a Oltcitului postat de tine corespunde cu codul meu de mai sus.Popular,mai era numit si verde ''brotacel''.Mie-mi place mult,e o nuanta vesela.
Cristii a scris:oltcitul asta de l-ai pozat mai exista?

Oltcitu asta l-am pozat in ianuarie-februarie 2011.Era a unui vecin dar a fost casata. pacat de oltcit
era frantuzesc dupa cum se vede
ia vezi, vecinul ala al tau nu mai are piese de la el? Am niste poze cu oltcitu.Ca intr-o zi am fost am vazut-o si mi-a zis ca e de vanzare dar nimeni nu a vrut-o.Masina era din 83 si avea 51 de mii de km reali

http://www.99poze.ro/Oltcit_club/

http://www.99poze.ro/Oltcit_club_812675999/

Pai piese nu stiu ca intr-o zi a disparut si cica a dus-o la pitesti si inca 2 masini.Dar cand am fost la remat intr-o curte laturalnica era o dacie care cica a dus-o cu oltcitu la pitesti dar oltcitu nu era acolo.Eu am reusit doar emblema fata s-o salvez.Era de-aia de citroen La exterior masina arata destul de ok, dar din cate se vede interiorul era cam neingrijit...Avea ceasuri de bord romanesti , ceea ce mi se pare ciudat pt un oltcit din 83 Pe vremea cand era de vanzare am cerut datele de contact si am asteptat sa le primesc pana sa scris ca sa dat la remat.
Am oferit public un pret real care il merita masina ,dar nu mi-sa dat nici un raspuns.
Am dezbatut aceasi problema cum sa fie oltcit club fr si ceasuri romanesti deci km reali nu are cum ...
Alex.Pap a scris:Pe vremea cand era de vanzare am cerut datele de contact si am asteptat sa le primesc pana sa scris ca sa dat la remat.
Am oferit public un pret real care il merita masina ,dar nu mi-sa dat nici un raspuns.
Am dezbatut aceasi problema cum sa fie oltcit club fr si ceasuri romanesti deci km reali nu are cum ...

L-a dat la rabla nu la fier vechi.Si i-am zis cand era de vanzare ca oferi atata dar el nu a vrut so dea fara 250 e. ceasurile acelea de bord au fost schimbate
cele originale au fost veglia cu indicatoare subtiri Lasa Bogdane noi sa fim sanatosi.Dau o bere cand ne lovim unu de altul.
Ma mira totusi activitatea ta pe forumu oltcit.Doar o pasiune din tinerete sau vrei sa iei ceva la scara de 1:1 ? o vinzi emblema aia cu citroen?
si uite asa ma luai cu vorba si ma abatui de la subiect
sorry de off topic Da is rupte piciorusele de la sageata de sus .

Pai oltcit imi place dar pe aici nu este nimic . nu ma intereseaza piciorusele, ci emblema
hai ca discutam la mesaje private
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum