Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Recensamant! Cati pastreaza un Oltcit in garaj?!
Pagina 1, 2  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Cati dintre noi au in acest moment in garaj un Oltcit pe care il pastreaza pentru urmatoarele decenii?!
Haideti sa facem un recensamant! Ce ziceti?!

Sper ca peste 10-15 ani sa existe exemplare in stare perfecta de functionare care sa reaminteasca tuturor de masina noastra de suflet! 10-15 ani? eu zic ca urmatorii 5 ani sunt cruciali pt aceasta masinuta, daca de la introducerea programului rabla au disparut 3 sferturi, ce s-o intampla la introducerea taxei.... in fine eu n-am garaj dar am curte si sper sa o tin cat mai mult ... cate dacii 1300 sunt inscrise la hobby si cate mai sunt pe strazi si circula? sincer e o intrebare relativa in 10-15 ani se pot intampla multe ... in romania zilei de azi nu stii ce te asteapta maine si tu vorbesti de peste 10 -15 ani ? eu unul nu am garaj.. am curte si o copertina pentru unul din oltcituri celalalt sta pe alee in fata in fata casei ... sper ca macar unul asa cum am de gand sa supravietuiasca peste inca 10-15 ani Va fi din ce în ce mai greu să ții un Oltcit în garaj. Puțini vor fi cei ce își vor permite. Poate veți râde dar mașina deja a devenit de colecție.
Deși nu a apărut nici un fel de act normativ, ăștia tot trăncănesc despre începerea programului Rabla 2012. Cu ocazia asta se vor duce la topit și mașinile care au mai rămas. Așa că, adio piese sh la preț de 2 lei, adio mașini la preț de 2 lei. După aceea vor dispărea și piesele noi care au mai rămas uitate prin magazine și garaje. Iar peste 12-13 ani când Oltcitul va putea fi înscris ca automobil istoric costurile de întreținere și prețurile de vânzare vor fi pe măsură. Hmm treaba pe scurt e cam asa... Oltcituri bune/originale netziganite/netunate se mai gasesc cam pe la 500-700euro.Bani astia ii ofera cine vrea sa cumpere sau nu... (nu intram in detalii) Otcituri care mai sunt in circulatie si le vedem sunt ori exploatate pana pica...ori facute si folosite ,dar nu chiar ca masina de zi cu zi fiecare incearca sa isi fereasca masina de zapada.sare
Daca faceti o mini lista si dati un telefon la niko ploiesti o sa ramaneti putin "fara aer" asta daca nu aveti un stoc consistent de piese (consumabile)
Problema pastrari unui Oltcit in garaj pentru vremuri mai bune,atestare ca vechicul istoric la RCR sau ca masina de weekend este si va fi foarte greu pentru urmatori ani pentru ca o masina tinuta in garaj pentru conservare cu timpul se va distruge toate elementele de bucsarie casante(cauciuc).Ce a ce va necesita inlocuire.
Daca "facem" un recensamant cu oltcituri in tara care ar putea fi atestate ca vehicul istoric o sa observam ca va fi un numar minuscul....
Intradevar sunt conditii stricte pentru atestarea unei masini ,dar mi-se pare normal sa nu se accepte orice "harburi" sau "coltuninguri".
Ce nu mi-se pare normal fata de OT -ul din Ungaria ( RCR de acolo) este ca la noi se calculeaza 30ani de la iesirea din productie.Dar degeaba asta este nu avem ce ii face. ..cu bucsaria cred ca nu e cea mai mare problema de rezolvat...in zilele noastre sunt ateliere care "fac" orice fel de bucsa...cauciuc sau teflon...coloana de esapament la fel..de la galerie pina la toba finala...cred ca semeringurile/oringurile ar fii o problema ...in rest,acum,nu imi vine in minte nici un motiv de ce nu ar rezista o masina in garaj 10-15 ani...
Plumber a scris:Va fi din ce în ce mai greu să ții un Oltcit în garaj. Puțini vor fi cei ce își vor permite. Poate veți râde dar mașina deja a devenit de colecție.
Cu ocazia asta se vor duce la topit și mașinile care au mai rămas. Așa că, adio piese sh la preț de 2 lei, adio mașini la preț de 2 lei. După aceea vor dispărea și piesele noi care au mai rămas uitate prin magazine și garaje. Iar peste 12-13 ani când Oltcitul va putea fi înscris ca automobil istoric costurile de întreținere și prețurile de vânzare vor fi pe măsură.

Corect! De acum incolo se vor cunoaste adevaratii pasionati...
Cu piesele se rezolva. Nu mai fiti pesimisti! Cel mai intunecat scenariu este cel in care te duci sa iti faci piesele pe comanda. Evident si pretul va fi unul pe masura.
Deocamdata, piese noi se gasesc destule. Mari pasionati la ce? La buzunar poate.
Cine vrea sa pastreze oltcitul va face in asa fel sa il tina ,cine nu "se va scapa de el" prin diferite situati...dezmembrat,rabla,vandut...
Asa ca get real!
Vorba lui rabbitdani urmatori 5ani sunt cruciali.
Alex.Pap a scris:Mari pasionati la ce? La buzunar poate.
Cine vrea sa pastreze oltcitul va face in asa fel sa il tina ,cine nu "se va scapa de el" prin diferite situati...
Vorba lui rabbitdani urmatori 5ani sunt cruciali.

gyorgyoda a scris:De acum incolo se vor cunoaste adevaratii pasionati...

Subscriu. La acelasi lucru ma refer si eu. Eu deja am inceput sa ma bucur cand vad un oltcit prin Bucuresti :lol:intorc capu' dupa ele ca dupa masinii straine asa si eu, cand vad un oltcit, ma uit ca un tampit si nu imi vine a crede ca vad asa ceva Da, intradevar sunt foarte putine Oltcit-uri pe care le mai vedem circuland pe strazile patriei, marea majoritatea arata deplorabil si isi asteapta sfarsitul curand.
Eu vroiam sa vorbim despre acei care isi doresc din tot sufletul sa pastreze masina cat mai mult timp, sa o tina in garaj sau cat mai ferita de factorii climatici si in niciun caz sa nu o foloseasca zi de zi.
Este adevarat ca in zilele noastre, cel putin in Bucuresti, este foarte greu sa detii un garaj iar ca sa il inchiriezi este scump, mai ales ca vorbim de perioade lungi de timp.
Eu ma aflu in situatia in care as putea cumpara un Oltcit Club din 1983, aflat intr-o stare excelenta optic si functional,99% original, dar lipsa unui garaj, sau macar al unui spatiu ferit unde l-as putea depozita ma conduce la imposibiliatea luarii deciziei de a il cumpara. Daca chiar iti place Oltcitul, cumpara-l si il ti sub prelata pe timpul iernii.
Eu o sa tin Oltcitul cat de mult voi putea, chiar si cand nu voi mai gasi piese pentru el, o sa-l tin de muzeu, am garaj asa ca nu-mi fac griji.Pe viitor sper sa imi mai cumpar vreo 2-3 Oltcituri si sa fac un muzeu cu ele, asta e cel mai mare vis legat de Oltcituri . Eu am garaj la tara...undeva pe la Craiova. cand o sa cred eu ca nu se mai poate merge cu el o sa-l duc acolo si o sa-si petreaca restu' vietii in garaj deocamdata ma pregatesc de itp...deci treaba cu garaju' nu se va intampla prea curand
lorin_b a scris:
Eu vroiam sa vorbim despre acei care isi doresc din tot sufletul sa pastreze masina cat mai mult timp

Eu sunt unul dintre acestia!!!! +1.
Hai, mai multi...
Timizilor....
Danutz Bratosin a scris:Eu am garaj la tara...undeva pe la Craiova. cand o sa cred eu ca nu se mai poate merge cu el o sa-l duc acolo si o sa-si petreaca restu' vietii in garaj deocamdata ma pregatesc de itp...deci treaba cu garaju' nu se va intampla prea curand

pai cand ajungi pe la tara ... poate te repezi si in craiova daca ai timp ... iesim la un suc ceva ... baaa....eu am oltcit da ....nu sta in garaj... ci in fata usii garajului... Am un exemplar in batatura.La anul o sa pun eu intrebarea cati mai suntem ?
1-2.....poate mai multi.

Au venit cativa potentiali clienti,dar nu se vinde !
Arata si bine.

Nu mai suntem decat 5 oltcit-isti la Targu jiu. Si eu detin un exemplar, si chiar il tin in garaj, pt ca, cel putin in ultima vreme, nu prea am mai avut unde sa plec. Planuiesc un drum pana la mare peste cateva saptamani.
Si da, intentionez sa-l mai tin cat de mult se mai poate. detin un oltcit club an fabricatie 1982, daca voi reusi sa trec itp-ul in decembrie ma declar multumit detinator de club din 83 Salutari tuturor entuziastilor marcii Oltcit,

Si eu am reusit sa-mi cumpar unul, o fost inmatriculat pe 16.04.1985 dar dupa seria caroseriei .......0000QB6612 ar trebuii sa fie fabricat prin Ž83-Ž84 nu stiu exect poate ma lamuresc si pe mine altii care se pricep mai bine. Tinind cont ca nu are nici 14.000 km sper sa am parte cit mai multi ani de el.
dragos BN-LIA10 a scris:Salutari tuturor entuziastilor marcii Oltcit,

Si eu am reusit sa-mi cumpar unul, o fost inmatriculat pe 16.04.1985 dar dupa seria caroseriei .......0000QB6612 ar trebuii sa fie fabricat prin Ž83-Ž84 nu stiu exect poate ma lamuresc si pe mine altii care se pricep mai bine. Tinind cont ca nu are nici 14.000 km sper sa am parte cit mai multi ani de el.

Fa un topic la masina mea, ca sunt curios cu arata Eu zic ca arata binisor, cu topicul trebuie sa mai aveti rabdare pentru ca sunt cam o luna de zile plecat de acasa, dar promit cand ajung inapoi il
fac.
gyorgyoda a scris:+1.
Hai, mai multi...
dragos BN-LIA10 a scris:
.......0000QB6612

da, 83-84 e fab. Al meu are 6552 si e din 83. multa bafta cu el. In prezent al meu e cam in starea de mai jos:

Am observat ca timpul imi da dreptate.Acum doi ani spuneam ca detinatorii de oltcit de pe acest forum o sa se reduca dramatic.
Ma intreb daca pe ste inca doi ani,forumul ar trebui redenumit:
Forumul Fostilor Pasionati de Oltcit. Robertino,bine arata Oltcitul tau!
Felicitari! +1 in garaj
JohnnyWal a scris:+1 in garaj

Pune si tu o poza, sa vedem cum arata! +1 la pastrare pt "posteritate" Si eu pastrez la tara un Club 11 RM din '89, intentionez sa-l inscriu ca masina de epoca! Felicitari pentru cei care inca le mai pastraza Masina de epoca in 2025. Cred ca atunci este posbil. Oltcitul Special se poate inmatricula ca masina de epoca in 2014? Ca s-a fabricat pana in 1984, din ce stiu eu Sa inteleg ca aveti Special?! As fi tare curios sa aflu cate Special-uri mai exista la ora asta in Romania! Functionale !
Daca ne luam dupa legislatie, in 2014 s-ar putea inregistra la auto de epoca! personal am un club ..si inca mai duce si sper sa-l tin cat mai mult !!!
Oltcit-uri Special sunt o groaza in craiova.

Unul in stare IMPECABILA se gaseste in varful "dealului" pe paltinis, zona europeca.

p.s.

stiu o groaza trase pe dreapta
lorin_b a scris:Sa inteleg ca aveti Special?! As fi tare curios sa aflu cate Special-uri mai exista la ora asta in Romania! Functionale !
Daca ne luam dupa legislatie, in 2014 s-ar putea inregistra la auto de epoca!

Nu am Special, eu am un club 11R Mai aveti Specialul? trebuie sa ne implicam mai mult in salvarea acestor masinute,sa mearga Daciile la REMAT ca oricum Dacia inca se fabrica dar Oltcit-ul nu. Revin la aproape 4 ani de la aparitia acestui post cu aceeasi intrebare: Cati dintre voi mai au un Oltcit(Club/Special) pe care doresc sa il pastreze?!

<P.S.>E vreun Special inscris ca vehicul istoric? eu am si o sa il mai tin dupa ce il termin de refacut Special ca vehicul istoric?
N-ai sa vezi!, la majoritatea posesorilor de oltcit fiindca majoritatea sunt niste HIENE, nu ii poti numi oameni, poate doar la colectionari sa vezi vreun oltcit special.....
Eu am si eu, dar din pacate n-am garaj si nici de-al dracu nu vreau sa renunt la aceasta marca
Cristii a scris:...majoritatea posesorilor de oltcit fiindca majoritatea sunt niste HIENE, nu ii poti numi oameni...

Poti da te rog o definitie ... cu propriile-ti tale cuvinte ? Am si eu in continuare oltcitul, in curte, nu garaj Am 4 Oltcituri, doua inmatriculate si doua radiate. In garaj sta doar noaptea cel care cu care circul zilnic Din ce in ce mai putina lume pe acest forum; ar trebui ca cei care pot/permit sa păstreze in conditii optime aceste masini astfel încât peste câtiva ani sa le mai putem vedea pe la Întâlnirile celor de la Retromobil;
Sa putem exclama si noi cu mândrie la vederea acestora :" am avut si eu un Oltcit!"
Al meu e la locul lui obisnuit, in garajul caldutz in care e obisnuit din 1987. Are ITP, asigurare, gata de pus ranjetu' pe mutra

Masina care o folosesc zilnic, sta prin parcari... degeaba e mult mai fiabila si valoroasa financiar daca nu ma atrage sufleteste Rad vecinii de mine ca tin oltcitu cald si uscat in garaj in timp ce rashpalesc gheata de pe masina care o folosesc zilnic Eu am doua, unul in garaj iar celalalt sub o prelata de foarte buna calitate, va sta si cel de-al doilea in garaj la un moment dat. Desi forumul este aproape "mort",as fi curios daca se mai aduna 30 de oltcit-uri la acum in 2017 la un asa zis recensamant.
Sau incet incet se ajunge la ce spuneam acum vreo 6-7 ani ? A fost odata ca niciodata
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum