Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Expozitia FABRICAT IN ROMANIA - 20 OCT

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Sambata viitoare organizeazam o expozitie cu vehicule romanesti, anuntul e mai jos , paradoxal dar nu am gasit pana acum un Oltcit original in stare buna , ar fi mare pacat sa lipseasca.

Numai bine,
Bogdan Coconoiu

RETROMOBIL CLUB ROMANIA organizeaza sambata 20 octombrie (9:30 - 13:00) in cadrul Universitatii Politehnice din Bucuresti (platoul din fata Facultatii de Transporturi - acces pe poarta din Splaiul Independentei nr 313, sector 6) expozitia FABRICAT IN ROMANIA in cadru careia vor fi prezentate vehicule istorice si de interes istoric : DACIA, ARO , SR, MOBRA , TV, CARPATI si OLTCIT .
www.retromobil.ro Salut!
Oltcit-uri sunt destule in stare buna.....
Te rog defineste ce inseamna din pct. tau de vedere stare buna?? el se refera ca masinile astea mai vechi facute in romania sa fie cat mai originale, adica, ca si cand au iesit de pe poarta fabricii.....
Bionic Dream a scris:
Te rog defineste ce inseamna din pct. tau de vedere stare buna??

Sa fie ORIGINALE,nu modificate,tunarite,cocalarite etc De preferat ar fi o masina cu vopsea originala, km putini dar timpul e scurt iar cele pe care le stim la multi km de Bucuresti, asa va vom alege 1-2 masini in stare OK. Daca nu cer prea mult ar fi ok sa postati poze si putem decide impreuna exemplarele care sa reprezinte marca la expozitie. Multumesc de sprijin. uite aici:
http://mercador.ro/oferta/super-oltcit-club-IDkCv2.html#e6aecbec;r:;s:
ai putea sa te rogi de proprietar sa vina, chiar daca il vinde, cine stie, poate vine , si se imfrumuseteaza expozitia cristii iar o dai cu bata in balta ... de cand duci masini lovite la o expozitie?

la bara fata in partea stanga te-ai uitat cum arata? e lovita dar putin
oricum, se incadreaza in cerintele de mai sus, adica vopsea originala, kilometrii putini, nemodificat etc
Cristii a scris:uite aici:
ai putea sa te rogi de proprietar sa vina, chiar daca il vinde, cine stie, poate vine , si se imfrumuseteaza expozitia

Am ceva nelamuriri:

Daca e din 84 de ce este club 11 R (cel putin asa scrie pe hayon) ?
Tapiteria pare a fi gri...ori eu stiam ca la primele serii era cognac, verde sau albastru
Ornamente negre, geamuri custode fixe...

Deci nu este din 84, ci mai noua

Injurati-ma ca poate nu stiu eu prea bine... Voi merge eu, cu un exemplar impecabil. Un Club din '83, bej, fara modificari.
jgr1001 a scris:

Am ceva nelamuriri:

Tapiteria pare a fi gri...ori eu stiam ca la primele serii era cognac, verde sau albastru

Ai dreptate!Anul fabricatiei e trecut aiurea in anunt.
jgr1001 a scris:

Un coleg de-al tatalui meu a avut un Club din '84, cu tapiterie gri si geamuri fixe. Ornamentele nu erau negre. Daca era mai aproape veneam eu cu al meu.Cred ca se incadra....kilometrii nu tocmai putini.
jgr1001 a scris:
Cristii a scris:uite aici:
ai putea sa te rogi de proprietar sa vina, chiar daca il vinde, cine stie, poate vine , si se imfrumuseteaza expozitia

Am ceva nelamuriri:

Injurati-ma ca poate nu stiu eu prea bine...

jgr, nici mie nu prea imi vine a crede ca e club 11r, din 1984, eu stiam ca oltciturile club 11r s-au fabricat din 86 pana in 92 dar poate chiar o fii fabricat si sa stii ca numai oltciturile club, club s, special si unele trs-uri au avut tapiterie cognac, verde sau albastra
eu numai asa am vazut si asa stiu Din 82 pana in 90 s-au fabricat oltcit 11 R .Din 88 TRS.Din 91 RL Cu un pic de noroc ma prezint un Club din 83' cu km putintei, fara modificari, tabla excelenta, vopsea originala, interior brici Sincer eu nu prea am inteles niciodata faza cu club si club 11 r facute din 82-83...Al meu e din 83 si a avut pe el toate "dotarile" disponibile la acea vreme: geamuri pivotante, echipare radio, lampi ceata, stergator spate etc. dar pe placuta din spate scria CLUB , atat!
Totusi tind sa cred ca 11R a iesit putin mai tarziu, prin 86-87...
robertino a scris:Din 82 pana in 90 s-au fabricat oltcit 11 R .Din 88 TRS.Din 91 RL

si daca spui ca rl-urile s-au fabricat din 91 in colo, atunci asta de ce e facut in 89?
http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?t=13558
stiu sigur ca au fost rl-uri facute si dinainte de 89 Cristi mai studiaza,nu te lua dupa vorbe.Nu s-au fabricat niciodata pana in 89 oltcit 11 cu buclier fata.Poate la vreun boss sau TRS(mergeau numai la export) a pus mana pe asa ceva
Cand oltcitul a trecut la RL dupa 91 le-a echipat cu spoilere de plastic.Pana in 90 au fost facute cu bari de metal.In 88-89 majoritatea oltciturilor iesite pe poarta uzinei au fost RM ,RT.
Daca ii pun spoilere si bandouri este RL ?
In plus oltcitul tot R-TA este in certificat,indiferent ce scrie pe spate.RL,R,etc Ceva concret si la subiect aveti?

Oamenii incearca sa faca ceva si voi va apucati sa aberati pe langa subiect. Tipic.
Aveti ceva de oferit pentru expozitia aia, dati-va cu parerea, nu aveti, cititi si treceti mai departe. Punct. Ban Cristii pt deschidere de off-topic plus reclama mascata la site-ul mercador.
robertino a scris:Daca era mai aproape veneam eu cu al meu.Cred ca se incadra....kilometrii nu tocmai putini.

nu se incadra ... decat daca ii puneai jante de tabla si ii schimbai oglinzile

in plus faza cu vopseaua originala care sincer chiar e aiurea ... la o masina care sa fi circulat ceva ...clar vopseaua trebuia improspatata ... asa ca nu stiu cati au fost care sa tina un oltcit la naftalina si pe care sa il scoata acum ...

ca idee cu oltciturile RL robertino te inseli ...au aparut in '90 nu in '91 in ro ca fabricatie mi se pare ca incepusera odata cu trs-urile in 88 dar numai pentru export

si ca idee constructiva pentru expozitie aflati mai bine prin ce garaje au ajuns oltciturile cabrio facute de uzina si vandute la licitatie la preturi de 2 lei ca de altfel aproape intreaga expozitie a uzinei in care au mai ramas 2 oltcituri din care unul e RM din cate am inteles ... chiar nu am avut timp sa ajung la ford sa vad ce si cum desi promisiunea de intrare o am
nu se incadra ... decat daca ii puneai jante de tabla si ii schimbai oglinzile

Hai cu oglinzile te cred.Dar cu jantele de citroen ce ai ?
P.S Am bre si jante de tabla,toate 5 cu anvelope victoria NOI.E bine ?
robertino a scris:Cristi mai studiaza,nu te lua dupa vorbe.Nu s-au fabricat niciodata pana in 89 oltcit 11 cu buclier fata.Poate la vreun boss sau TRS(mergeau numai la export) a pus mana pe asa ceva
Cand oltcitul a trecut la RL dupa 91 le-a echipat cu spoilere de plastic.Pana in 90 au fost facute cu bari de metal.In 88-89 majoritatea oltciturilor iesite pe poarta uzinei au fost RM ,RT.
Daca ii pun spoilere si bandouri este RL ?
In plus oltcitul tot R-TA este in certificat,indiferent ce scrie pe spate.RL,R,etc

robertina, al lui free3rider, este club 11 rl, original, sau cel mai binew, il lasam pe el sa ne spuna
si la mine pe cartea de identitate a masinii, nu scrie R-TA, scrie OLTENA CLUB 11 RL robertino ..daca ai jante de axel da ...dar alea in 5 spite nu s-au montat pe oltcit din fabrica ... si in privinta asta eu sunt mai amarastean ..pe ale mele scrie peugeout ... nu citroen ... desi stiu ca s-au facut si pentru citroen ... oricum la cum arata raboanta ta ... nu ai mult de lucru in nici o ora o aduci la stadiu de cea mai tare masina de serie care isi merita locul intr-o expozitie

ps.
cristii vezi bre ca la Oltena CLUB 11 RL scrie AB-AF in certificatul de inmatriculare ... in cartea de identitate sa ma uit ca sa te contrazic dar mai mult ca sigur scrie si in aia undeva la tip AB-AF lancer, desii cu frica te contrazic, ca mi-e ca imi dai iara peste nas , dar, m-am uitat foarte atent si in carte si in talon si n-am vazut pe niciunde scris tip AB-AF, si de curios m-am uitat de tipul asta in urma discutiilor avute de voi pe forumul 4 tuning pe topicul masinii lui plumber

asta e a mea ... pe a lui plumber probabil scrie la fel (desi era 11R si a mea 11RL) ... mai stiu cateva tot asa probabil a ta e oltena unicata
Cristii a scris: al lui free3rider, este club 11 rl, original, sau cel mai bine, il lasam pe el sa ne spuna
În certificatul meu scrie RL-TA. Totuși pe spate am etrieri de RM (deși frâna de mână e pe față). Probabil fosta proprietară i-a schimbat la un moment dat. Nu știu prea multe detalii despre mașină pentru că femeia a fost destul de zgârcită cu detaliile (nu prea o lăsa inima să mi-o dea pentru că mi s-a părut mult 500 de euro și am început să negociez cu bărbat-su' și mi-a lăsat-o la 400). Pana reveniti la subiectul discutiei, se inchide.

Domnule Bogdan Coconoiu, imi pare rau ca nu ati gasit un Oltcit demn de expozitie, sper sa rezolve jgr in timp util. Ba, te contrazic, cred ca a gasit. . Dupa cum am spus:
dj53zfb a scris:Voi merge eu, cu un exemplar impecabil. Un Club din '83, bej, fara modificari.
Si eu tot cu unul din '83. Cumparat astazi

Maine si poimaine il aranjez ( spalat, aspirat...) ca sa fim prezentabili
dj53zfb a scris:Ba, te contrazic, cred ca a gasit. . Dupa cum am spus:
dj53zfb a scris:Voi merge eu, cu un exemplar impecabil. Un Club din '83, bej, fara modificari.

Te rog pune niste poze cu Oltcit-ul tau, ca sunt curios cum arata!
jgr1001 a scris:Si eu tot cu unul din '83. Cumparat astazi

Maine si poimaine il aranjez ( spalat, aspirat...) ca sa fim prezentabili

haha ...te faci "oltcitoman" cu acte...??? Fara acte...masina am cumparat-o pt un prieten, al carui parc retro-auto il administrez. Am drept de folosinta si reparatii
jgr1001 a scris:Fara acte...masina am cumparat-o pt un prieten, al carui parc retro-auto il administrez. Am drept de folosinta si reparatii

ei ...merge si asa de imprumut.... macar acu iti intra in sange ..olteamu.. si pozele dela expozitie unde sunt?? acceleratorule: ca si versurile de la Semnal M
am alcoolul in sange si sant fericit.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum