Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Stie cineva cat costa o taxa de succesiune pt masina??

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Masina in sine e Oltcitu meu....stie careva la cat se ridica taxa de succesiune?
Fiind inca pe numele bunicului, vreau sa o fac pe al meu / taica-meu (Care o putea) ca sa fie mai usor cu actele etc birou notarial..... da mane..dar nu mai sunt deschise la ora asta.... Nu există taxă de succesiune pentru mașină.
Succesiunea se dezbate pentru toate bunurile defunctului.
S-a dezbătut succesiunea în urma decesului bunicului? Bunica mai trăiește? Bunicul câți copii a avut? E destul de complicat.
Ia legătura cu un notar și explică-i toată situația. am luat legatura cu un prieten de-al unui prieten etc etc..

e cam cum zice plumber..in sensul ca se face pt totul.

partea buna e ca tata a fost singur la parinti ..si cica poti sa ceri certificat de unic mostenitor..si ocolesti cum taxa succesorala. acum depinde si de notar daca musca povestea cu masina deci sa inteleg ca masina e incape numele bunicului ...??? partea a buna e ca bunicul plateste eventualele amenzi ... itp-ul si asigurarea le faci si fara a fi nevoie de bunic ... mai naspa cu taxa de parcare ca cer copie dupa buletinul proprietarului ... pai categoric ca amenzile vin pe numele bunicului ..de ce crezi ca ma doare-n paispe?! Nu te bucura prea tare. Amenzile se duc pe adresă la primărie. S-ar putea să te împiedici de ele.
Plumber a scris:Nu te bucura prea tare. Amenzile se duc pe adresă la primărie. S-ar putea să te împiedici de ele.

Corect! Daca bunicu' si-a luat garsoniera cu usa in tavan si oltcitu' e pe numele lui, toate amenzile se duc la primarie...si cine le plateste? mostenitoru' taica-tu' Cand s-o duce sa plateasca vreo taxa pentru ceva o sa figureze cu amenzi acolo...si pana nu plateste amenzile nu poa' sa-si rezolve problema respectiva eu stiu ca amenzile vin pe un rol deschis ...pe o adresa sunt mai multe roluri deschise ... ce spuneti voi e ca si cum daca nu imi platesc eu datoriile si taicameo e cu ele la zi ..se imipiedica de impozitul neplatit de mine ...si nu e asa legal taicameo are familia lui ... eu am familia mea ...sunt major sunt vaccinat nu am nici o treaba

in plus poate sunt eu prost dar arata-ti legea unde scrie ca in cazul in care titularul rolului e decedat, mostenitorul plateste amenzile si impozitele ramase neplatite ... Eu din cate stiu mostenitorul daca deschide succesiune isi ia in carca atat averea pe plus,cat si cea pe minus
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum