Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

problema praguri

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Salutare, nu mai am oltcit de ceva timp dar inca mai frecventez forumul, si m-am gandit sa va cer ceva sfaturi la problema mea. Acum am un Polo din 99 1.4 60 de magari...etc, problema e ca am intrat zilele astea sub ea si am vazut 3 dopuri de la praguri lipsa (2 pe o parte si unul pe cealalta parte). Am cautat dopurile la dezmembrari si le-am luat, cand sa le pun SURPRIZA nisip in praguri, pe segmentul unde erau dopurile lipsa...am curatat cum am putut dar nu tot ca nu am ajuns...tabla este ok nu are rugina nimic dar nu vreau sa imi bat joc de ea. Va rog sa ma ajutati cu ceva idei cum sa scot restul nisipului care era relativ umed si ce sa bag in ele. Acum sunt dopurile puse dar nisip tot mai e.

p.s. Uleiul de motor nou e bun de pus? Multumesc Motorină. Dopurile. Plimbare cu demaraje și frîni să facă balans să spele. Oprit mașina într-o poziție în care să permtă scurgerea. Scos dopurile.
Procedură repetablă.

Zic și eu...

Apropos, la Polo desfundă-i bine canalizațiile de scurgerea apei de pe parbriz, alea dinăuntrul aripii.
Daca te referi la cele de unde e stergatorul le-am curatat, m-am gandit si eu la motorina dar e cam greu de bagat, si la ulei inca ma gandesc cum sa bag si ce sa bag, oricum multumesc de sfat. Eu ma gandeam sa pun ulei de motor nou. Mai pot baga altceva? Nu am compresor deci ceara nu prea am cum sa bag...uleiul de motor ataca ceara din praguri?(asta daca au din fabrica ca nu stiu, dar presupunand ca inca mai au)

p.s. Sau te referi sa pun decat motorin sa spele si sa las asa, sa se scurga si sa nu mai bag nimic. Multumesc Mai intai tre' sa scoti nisipu' ala...
Bagi motorina si lasi sa se scurga, bagi iar si lasi sa se scurga si intr-un final bagi ceva vaselina topita, ulei... Daca nu scoti nisipul de acolo, orice ai baga, mai ales ulei, se va transforma intr-o pasta. Care va deveni coroziva la un moment dat. Nu stii daca pragurile comunica cumva cu interiorul? Daca nu ai alta posibilitate, in ultima instanta si apa bagata cu presiune acolo, pana iese nisipul, apoi uscat si pus dopurile la loc si tot e mai bine.
Motorină. Dopurile. Plimbare cu demaraje și frîni să facă balans să spele.
Bun si dupa ce il scot ce bag? Apa nu pot baga deoarece pragul e format din doua parti separate de o rama si dopurile sunt decat oe o parte si risc sa imi intre apa in compartimentul fara dopuri si nu o mai scot. Dupa ce sxot nisipul ce bag ?uleiul nou e bun? Ceva care se baga fara compresor. Multumesc NU cred ca putin nisip face asa mari probleme,doar umezeala poate...
Eu unul as baga intai ceva aer cald printr-o gaura sa se mai duca din umezeala apoi ulei sau vaselina topita+ulei(de transformator?!?!) la greu... Nisipul ține umezeală, măi... Nu se baga vaselina in cavitati niciodata.In timp amestecata cu praful,absoarbe si retine umiditatea ca un burete .Gaura sigura in tabla !
Daca au inventat ceara stiu ei de ce !Aia este sfanta.Eu asa am tinut oltcitul si in in 18 ani nu i-am pus nici un petec !
robertino a scris:Nu se baga vaselina in cavitati niciodata.In timp amestecata cu praful,absoarbe si retine umiditatea ca un burete .Gaura sigura in tabla !
Daca au inventat ceara stiu ei de ce !Aia este sfanta.Eu asa am tinut oltcitul si in in 18 ani nu i-am pus nici un petec !

Nu ai cumva niste ceara de vanzare? Caută în ureche glumitsa
George Hermenean a scris:
robertino a scris:Nu se baga vaselina in cavitati niciodata.In timp amestecata cu praful,absoarbe si retine umiditatea ca un burete .Gaura sigura in tabla !

Nu ai cumva niste ceara de vanzare?

am eu ,cata vrei?ceara de la renault /dacia
bogdanlascu a scris:
George Hermenean a scris:

Nu ai cumva niste ceara de vanzare?

am eu ,cata vrei?ceara de la renault /dacia

Cum se aplica si cat costa? La ce cantitate este? Cat mi-ar trebui pt 2 praguri?

asa ceva ar fi bun?
http://www.youtube.com/watch?v=1KkFoS_GdPw
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum