Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Fise bujii

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Instalatia electrica
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Sa va spun ce am patit la masina.Citind pe forum despre fise de bujii,am trecut la masurarea celor de pe masina mea,fise rosii de urziceni.Toate imi indica pe aparatul de masura de la 0,68 kohmi(cea mai scurta) pana la 9 kohm cea de la cilindrul nr.4,cu exceptia fisei de la cilindrul 3 ,care nu imi arata nicio rezistenta.Am masurat cu aparatul atingand capetele ce intra pe/in (bujie-capac delco),am schimbat fisa de la cilindrul 3 cu o alta fisa de urziceni,dar neagra,care imi indica o anumita rezistenta(cca 12 kohm),insa motorul a inceput sa mearga prost,cu oscilatii de turatie in relanti si in sarcina parca nu tragea uniform.Am pus si o fisa Tesla si tot nu imi placea cum merge motorul.Am pus apoi toate fisele Tesla,sunt noi,masurate (cu rezistente mult mai mari ca cele de Urziceni) si motorul nu mergea rotund.Am pus din nou fisele rosii de Urziceni,inclusiv cea de la cilindul 3 si motorul mege foarte bine.Am probat daca fisa de la cilindrul trei lucreaza si motorul isi schimba turatia.Care sa fie explicatia fisei de la cilindrul 3 de nu arata nicio rezistenta ?A mai patit-o cineva? contact imperfect intre aparatul de masura si fisa Sau fisa intrerupta...sau rezistenta prea mare pai zicea ca ii merge cel mai bine motorul cu fisa la care nu are nici o rezistenta.

daca e fisa intrerupta are rezistenta enorm de mare (nu mai trece curentul prin ea) Cea mai mare rezistenta trebuie sa o aibe soferul pentru a putea face fata socurilor produse de automobil si de neautoritati,dar ....lasind gluma la oparte, se poate masura prin interiorul papucului din capatul fisei,se atinge de firul din centrul cablului fisei.Eu am patit-o pe vremea lui nea Nicu,prin 80 cind mi-a dat cineva o bucata de cablu de fise,ale mele fiind mai tari le-am scos papucii din capete,am taiat cablul la masura,am decojit capetele ,am indoit firul din centrul cablului si-am strins papucii pe cabluri.Dupa un timp una din fise nu mai lucra...oxidase firul din centrul cablului fisei si nu mai facea contact cu papucul...sa nu cumva sa fie rupt sau oxidat firul din centrul cablului fisei,cel care este strins de papuc,trebuie incercata si varianta asta,s-auzim numai de bine.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Instalatia electrica Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum