Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Golf II

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Toti vb de motoare de Golf puse pe diferite caroserii, eu cred ca cel mai bine ii sta pe caroseria de Golf.
Acum cateva zile am achizionat un Golf II si cu tristete spun ca sant in pragul de a trada Oltcitul...Merge si arata impecabil.
Voi ce spuneti, merita sa investesc in el ??? Daca stai sa te gindesti daca merita ori nu, nu mai bagi un leu, in oltcit a meritat Daca vrei sa vinzi miine Oltcitul nu iei nici cit te-a costat vopsitul Stiu, cand m-am apucat de Oltcit nu m-am gandit o clipa sa-l vand si nici acum... Este jucaria mea !
Golful este o masina fiabila si mai rezistenta (zic eu), si imi place la nebunie cum se comporta in mers. golf...masina germana...calitate superioara
oltcit...masina romaneasca...calitate superioara fata de ce exista la momentul respectiv pe piata.

da eu tot n-as vrea un golf...am eu ce am cu oltcitu` L-am achizitionat destul de subtire fata de preturile pietei, desi sant fan Oltcit incerc sa scot ceva si din Golfulet. Bricolajele de golf sant de 3 ori mai scumpe... Dupa un Oltcit bricolat sigur se vor intoarce priviri dar dupa un Golf... sunt prea multe in tara ca sa ne mai impresioneze cat despre calitatea Germana in raport cu cea a Oltcitul e mult de discutat si nu cred ca vom ajunge la o intelegere.Eu zic ca fiecare are calitati si defecte
Sa le stapanesti sanatos ! Ai dreptate, dupa un Oltcit aranjat se uita multa lume cu admiratie ... Aseara m-a rugat un prieten sa -i dau ptr cateva ore o masina si ce credeti ca i-am dat....Golful ptr ca mi-a fost teama sa-i dau Oltcitul HAHAHAHAHAHA!!!...tare faza!
DARKsid3 a scris:HAHAHAHAHAHA!!!...tare faza!

Da man ptr ca Golful nu l-am vopsit inca, pe cand Oltcitul este proaspat vopsit si bricolat... ma-si fi basicat sa sparga bara sau sa o zgarie Adica tin f mult la Olt... Si totusi Masinile nemtesti sant "masini" cele frantzuzesti avioane, alea americane's tancuri si japonezele - evident - submarine. coreenele's neshte barci iar cele romanesti....contrafacute?:)calitate 0)
Valib, banuiesc ca te referi doar la ligheane si carute m-am abtinut un pic sa-mi dau cu parerea dar ce pot sa zic si eu din experienta mea (am avut 3 golfuri2) ba tata e masina si aranjata cu bun gust si cu un motor bun (1,6td e bun da 1,8gti e nebunie) iti aduce mari satisfactii (mi-e mia adus) cu barile late originale cu o vopssea calumea (negru il prinde super 2 au fost negru metalizat unul verde) si un set de genti late cu bordura ce putin pe 15 , e nebunie super masina , iar de intretinere nu mai discutam (cred ca e cea mai ieftina masina de intretinut) anul trecut cand l-am avut pe ultimul ma costat 1.200.000 lei tot ce inseamna bucse si directie pe fata NOI de la magazin , iar lasand la o parte ca intre 200-700 euro gasesti niste bijuterii neinmatriculate de inebunesti , plus la siguranta 10+ de 2 ori mi-a salvat viata golful(nu dau detalii acum) ce pot sa mai adaug 1,8 gti compresor g60 cu cip tunning si turbina karman 220cp (250km/h!!!) asa ceva am avut e orgasm pe roti !! ma refeream la orice piesa made in romania...
la fel ca si masina noastra nationala... 'dacia' *no offence*

la noi in oras...exista un tip...care numa cu golfuri se ocupa...le cumpara din alte judete, le inmatriculeaza, le vopseste, le aranjeaza putin, si le da mai departe. Schimba masina cam odata la 3sapt. Imi place golful dar sant mai atasat de Olt... bmarian am tfost aseara la un prieten in titan si din intamplare am vazut oltcitul tau parcat si aproape ca m-am oprit sa ma uit la el. cred ca erai la masina eu eram cu un break al tov meu. arata f bine masina BV
angeldust a scris:cele frantzuzesti avioane, alea americane's tancuri si japonezele - evident - submarine. coreenele's neshte barci

Intreaba un posesor de japoneza cati bani a bagat in nipona lui... apoi vezi cat costa la intretinere o frantzuzoaik... in mod special ador car-utele nemtesti (A4-A6, Passat) au 8 brate pe fata, o nebunie, pica de mai mare dragul; urmeaza celebrele BMW fabricate dupa 2000 care au bratele pe fata din aluminiu si care costa numai 12.000.000 ROL bucata!!!!! Traiasca masinile germane!
P.S. Lucrez la un mag de piese import
Yxanu a scris:
Intreaba un posesor de japoneza cati bani a bagat in nipona lui... apoi vezi cat costa la intretinere o frantzuzoaik... in mod special ador car-utele nemtesti (A4-A6, Passat) au 8 brate pe fata, o nebunie, pica de mai mare dragul;

pica=se defectează?
apropo, de câte ori mai scumpe sunt piesele pt japoneze (ex Honda) decât cele franțuzești? Dar față de BMWurile de care pomeneai?
Se și găsesc?
Bastos a scris:
pica=se defectează?
apropo, de câte ori mai scumpe sunt piesele pt japoneze (ex Honda) decât cele franțuzești? Dar față de BMWurile de care pomeneai?
Se și găsesc?

Aici e intr-adevar o problema! La japoneze nu se pot aduce decat ori piese absolut originale, ori Orientul Mijlociu; dar crede-ma, am clienti cu ... absolut aleatoriu, Mazda 626 2.0D fabricatie 1986 cu 528000 km la bord!!!... nu a schimbat nici macar un pivot sau cap de bara. Un brat pentru masina asta, echipat complet (bucsi, pivot) de la mama lui costa cca. 340RON; nu are decat doua brate stg+dr. La Passat dupa '97 cel mai amarat brat costa 230RON si n-are 2 ci 8 brate, cel mai scump cca.490 RON. Ich liebe dich, Deutschland! sic
Sa ne intoarcem la Oltcit-urile noastre, va rog!
a scris:Intreaba un posesor de japoneza cati bani a bagat in nipona lui

pai.. eu
colt 84
curgea ulei din ea destul de mult
in >25 mii km am schimbat asa:
demaroru - 45 de aud de la schrot, l-am pus eu
placute frana fata - 75 la mecanic
furtune de alimentare ca erau coapte - vreo 10-15 dolari
am sudat tzava de iesapament, ca se rupsese
i-am pus eu niste boxe de 70 de dolari, ca alea originale erau crapate.
bujiile - cand am luat-o, desi erau bune
cam atat. ce zici, am bagat mult in nippona mea pentru >25 mii km, in conditiile in care avea vreo 21 de ani? nu stiu cate mii de km, dar multe, sunt sigur. Si masina cu cat ai luat-o? 200
Modelul care spui tu e pe undeva gen Wartburg in Romania, pastrand proportiile, desigur!
P.S. Sa inteleg ca tu nu schimbi placutele de frana la Oltcit? Astea sunt consumabile si chiar si un Ferrari sau Rolls schimba asa ceva, ce draq!
Restul sunt preturi jenante ptr australopiteci, nu ni le baga noua sub nas!!! 1. invata sa citezi.
2. invata sa intelegi ce citesti. fix asta ziceam si eu - ca sunt preturi mici.
3. intr-adevar, e un gel de wartburg (dpdv al "cetateanului de rand") sau poate nu...
e o masina din clasa mica. vezi o gramada de colturi, pulsaruri, mazda 323 si ford laser pe strazi (cam din aceeasi generatie) . motor de 1.6, 8 viteze, 5 usi. suficient pentru mine. altceva? 1. Sunt la cineva care nu are IE ci Avant Browser, care nu este complet compatibil cu Explorerul, deci nu-i vina mea!
2. La modul cum ai scris, este foarte interpretabil.
3. Tinand cont ca esti tare, tare departe si ti-e dor de tara nu intru in polemici!
S-auzim numai de bine! se poate cita scriind codul. de ex., tie iti lipsesc urmatoarele: "] dupa nickul meu.
la modul cum am scris, nu este interpretabil. mi-ai spus sa intreb un posesor de japoneza cati bani a bagat in nippona lui (in sensul ca ar fi mai scumpe de intretinut decat altele). nu sunt. masinile japoneze sunt cele mai reusite la raport pretz*intretinere/calitate/fiabilitate/performante. masinile europene sunt foarte supraevaluate (dpmdv)
de ex am vazut aici un audi a6 - masina faina, piele, etc - cu baie de ulei de aluminiu. donsoara care o conducea a lovit de vreo 2-3 ori neste borduri, si i s-a fisurat baia. una noua e 1000 de dolari. cam mult!!
sentimentele mele (reale sau presupuse) fata de romanica nu au absolut nici o legatura cu discutia de fata. Q.E.D. Am reusit sa vopsesc golful (arata bine), mai am cateva fuseraie si este gata... Nu prea gasesc chiplinguri sau phusshere (cleme) ptr ornamente si sant nevoit sa le lipesc...naspa, o sa mai incerc pe la dezmembrari.
Sa zicem ca am cam terminat ...

bre, jentile!!! jos cu ele!!! sigur gasesti ceva mult mai mumos.
ce motor are micutzul???
pupa a scris:bre, jentile!!! jos cu ele!!! sigur gasesti ceva mult mai mumos.
ce motor are micutzul???

Ce poate fi mai frumos la 3 mil cu cauciucuri cu tot Am in plan alte jenti dar costa in jur de 500 euro
Motorul este de 1,6 / benzina-carburator,consum 6,8%... numai GTI-ul este pe injectie. Lasa-l Madaline ca daca vedeai ce jante avea inainte pe ea te stricai de ras. Sunt de-luxe astea. Pe langa asta imi place modelul. Ce ai cu ele bre'? bmarian cat ai dat pe golf? si cati km are?
kat_drive a scris:Pe langa asta imi place modelul. Ce ai cu ele bre'?

nu contest faptul ca iti plac jantele...
dar pe langa jantele dupa albastrul oltcit astea sunt un pic cam ...demodate!
parerea mea ...hâc!!
pupa a scris:
nu contest faptul ca iti plac jantele...
dar pe langa jantele dupa albastrul oltcit astea sunt un pic cam ...demodate!
parerea mea ...hâc!!

Am zis ca imi voi pune alte jenti...astea sant provizorii si la bani putini.
Am un amic care vrea sa schimb jentile cu ale lui... ????

Junior007 a scris:bmarian cat ai dat pe golf? si cati km are?

50mil in 2 transe, 137.000 km. Motorul este facut de propietar (set motor)1200 km. Merge brici. Nu am facut decat vopsitoria... vin mai bine jantele tale marian. masinutza arata f bine.m-ar tenta si pe mine un golfulet dar tot la pretul asta cat costa niste jante d`alea? ca tare ar sta bine pe olteanca mea Am dat anunt " Cumpar Golf II, ofer max 2000 euro" si am fost sunat...apoi am ales
Jentile le-am gasit intamplator, un schimb+diferenta si dupa o saptamana am luat si jentile mele inapoi... toata tarasenia m-a dus la 3 mil cu tot cu cauciucuri
Se gasesc jenti S.H. incepand de la 500.000 lei/buc. pana la 3.000.000 lei/buc. in Colentina sau Mihai Bravu.
Eu vreau sa iau FondMetal 15" in 5 coarne, sper sa mi-le aduca pana la sfarsitul lunii urmatoare.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum