Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Problema ABS (evident nu de Oltcit).

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Baieti si fete am o mica problema la masinuta blau.
acum 4-5 zile cand ma intorceam seara din oras am iesit dintr-o strada secundara in cea principala. normal a dat sa incetinesc ca doar am stop.

am franat usor de la 20-30 de m distanta (50-60 la ora viteza).iar la final nu a fost brusc.reusit sa opresc in franarea asta de la distanta usor si fara "zbuciumat masina".

chestia e ca atunci cand am oprit s-a aprins senzorul de abs.am apucat azi sa ma uit la senzori, nu sunt desprinsi, nu atarna fire. cei de la rotile din fata nu au "mizerie prinsa" intre ei discul lor de citire.

inainte sa ma duc cu ea la diagnoza sa vad ce anume ar avea, se poate sa-mi dati si mie niste sfaturi? unde sa ma mai uit? ce sa mai verific?

p.s.

mi-a zis cineva ca ultima varianta sa scot plusul de la baterie in cazul in care vad ca abs-ul nu are nimic si sa "Sterg" eroare astfel.
problema e ca nu-mi dau seama cum scot borna de plus. desurubez suruburile, dar am acel capac cu 4 sigurante in zona plusului gen poza urmatoare :

-http://mercador.ro/oferta/ecu-calculator-motor-vw-bora-1-9-tdi-1-6-sr-IDayQH.html

sau mai exact

-http://mercador.ro/oferta/motor-vw-polo-6n2-skoda-fabia-seat-ibiza-1-0-mpi-ald-auc-IDTELD.html

adunatura aia din zona plusului de sigurante si alte "componente" nu-mi dau seama cum o scot de acolo. si nu vreau sa trag de ea as rup vreo clema si sa atarne pe urma. Scoate borna de - si las-o 10 minute. Daca nu rezolvi nimic si zici ca senzorii sunt in regula, atunci diagnoza.

ps: stiu ca mai da erori si daca ai bateria pe moarte...asa ca un voltmetru pe ea n-ar strica
Danutz Bratosin a scris:Scoate borna de - si las-o 10 minute. Daca nu rezolvi nimic si zici ca senzorii sunt in regula, atunci diagnoza.

ps: stiu ca mai da erori si daca ai bateria pe moarte...asa ca un voltmetru pe ea n-ar strica

am si uitat de post.

am reusit sa rezolv problema.
am "intrat" la senzori. i-am curatat cu solutie din aia de curatat frane.unul prezenta niste gunoaie prinse intre el si discul acela de citire de pe axul rotii.

a mai durat putin cateva ore dar pe urma s-a sters eroarea. bine ca mi-ai adus aminte de baterie. o sa ma duc sa ma uit la ea mai atent ca si asa vine iarna. sa nu faca vreo figura.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum