Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Oltcit Club 1982
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
O sa-i fac poze de jur imprejur, in interior si la motor. Ma gandesc sa-i cumpar o surioara, mi-ar placea sa gasesc unul galben original, dintre cele prezentate in 82 sau rosu, tot din perioada aia Oltcit-uri galbene din perioada aia nu am prea vazut.E pe forum un Oltcit rosu din '82 de vanzare, altul nu cred sa mai existe culoarea asta. am vazut eu unul galben la un moment dat mai demult. sigur nu mai exista... Mi-a spus cineva ca era odata unu galben prin Craiova din primele serii, cu bari nichelate, un singur stropitor pe capota care avea unic proprietar dar care a circulat cu ea pana in ultimul moment cand s-a terminat de rugina si a dat-o la fier vechi.
Asa daca stai sa cauti prin Craiova, unul rosu din 82 sigur gasesti dar galben slabe sanse.
A pozat cineva odata si l-a postat pe classic car un oltcit galben cu interior cognac undeva prin cluj cred dar era cam bombardat. Daca aflati ceva anuntati-ma, poate sa fie in orice stare, doar original sa fie, chiar si cu rugina, dar fara lovituri grave table smulse sau reparatii ingenioase . Sunt convins ca mai exista exemplare care merita luate si conservate asa cum sunt, chiar si ruginite, mi-ar placea orice culoare numai alb sau bej sa nu fie , am vazut pe un forum unul verde prin Timsoara, am vazut si rosu, era unul in Bucuresti dar era chiar epava, albastrul modelelor de la inceput este frumos Stie cineva ce s-a intamplat cu aceste 2 masini, cineva din zona lor?

Cel cu numere de TM a ajuns la un colectionar si acum e la restaurat. Asa e George, in seara asta am vorbit cu el la telefon, ma bucur ca este salvata masina
Sper sa dau si de cel cu numere de CS Cel cu numere de CS, din cate stiu eu de la un tigan care sta pe langa mine si aduna toate epavele pentru fier vechi sau remat din toata tara mi-a zis ca a vrut sa-l ia pentru fier dar nu s-a inteles cu omu la pret iar masina din spusele lui era varza la capitolul tabla, asa ca.......... Ok, dar masina mai exista, stie cineva unde se afla? As lua un exemplar ca asta doar pentru o reconditionare sumara, curatenie, schimbat cele necesare , aranjat putin si cam atat Asta nu mai stiu sa-ti spun dar mai mult ca sigur, nu cred ca mai exista.
Cel mai bine, iei legatura cu Sergiu din Resita si il intrebi.
Il gasesti mai pe toate forumurile de auto vechi si el este cam cel mai mare si priceput fotograf al masinilor vechi. Cristii, daca poti da-mi un link sa-l gasesc mai usor, merci Pe classiccar user yokomy http://classiccar.3xforum.ro/profil/1288/YoKoMy/ Merci George A fost de v E mult timp de atunci Plumber, masina este sigur topita, cea verde cu numere de CS de asemenea. Daaa! Asta sigur, pentru c
Plumber a scris:A fost de v Asta inca era acum cateva luni pe str Huedin, sect 4, Bucuresti:

E cam rupta....dar este galbena si cred ca din primele Da, dar este un exemplar vopsit ulterior galben, mai arata si foarte foarte rau
chromatech a scris:Da, dar este un exemplar vopsit ulterior galben, mai arata si foarte foarte rau

Cu vopsea originala cu siguranta nu mai exista. Poate asta din poze a fost galben din fabrica, oricum nu poti sa-ti dai seama din poze. Nu se stie daca mai exista sau nu, sunt convins totusi ca vor mai aparea exemplare interesante, doar putina rabdare!!! Are cineva ornamentele de la picioare fata, stanga dreapta in care sunt difuzoarele? Eu am ornamentele simple, imi trebuie cele cu difuzoare Am eu. O sa le fac niste poze sa le vezi
chromatech a scris:Are cineva ornamentele de la picioare fata, stanga dreapta in care sunt difuzoarele? Eu am ornamentele simple, imi trebuie cele cu difuzoare

Poi eu vreau sa renunt la ele sa pun din alea oarbe sa-l fac cat mai clasic si tu ce faci, pui cu difuzoare? Am primit un radio cu casetofon Gelhard, fabricat in japonia, se potriveste si functioneaza perfect, masina are antena, cablurile de alimentare pentru radio, dar nu are difuzoarele, nu o sa ma apuc sa dau gauri prin usi sau tableta de la portbagaj, ornamentele pentru boxe sunt originale.

George, astept pozele tale

Asta-i radioul montat in cutia lui

din fabrica, ce radio a avut oltcitul?
la dacie veneau echipate cu radio predeal din cate am vazut..... cromatech,da-mi-le pe alea simple si iti dau cu forma pentru difuzoare,ce spui? Vreau sa le pastrez pe cele simple, la un moment dat probabil va trebui sa le montez, am pastrat si dopurile de pe aripi, cele care acopera gaura semnalizatoarelor rotunde, si ornamentul triunghiular de pe usa dreapta, de la oglinda, si aprinderea clasica dar si ornamentele streasina cu crom, le pastrez pe toate . Oltcitul nu a avut radio din fabrica, doar Axel 12 trs pleca spre franta cu un radiocasetofon, dar nu stiu ce fel. Am montat si orchestra , astept sa fac rost de ornamentele pentru difuzoare

Maine o sa pun poze cu ornamentele dupa ce le spal, ca sunt prafuite tare George, nu e problema, doar julite,rupte sau modificate sa nu fie, poti sa le faci poze si prafuite Stii care e chestia?, in majoritatea cazurilor, cand ornamentele de interior sunt jegoase, nu prea iti dai seama daca sunt impecabile sau nu.
Deabea dupa ce le-ai spalat bine bine vezi in ce stare sunt Sa imi trag palme ce bine arata Cam asa arta ornamentele, nu au zgarienturi, dar ar trebui revopsite.
Sunt ok George, trebuie curatate perfect, nu vopsite , spune-mi cum si cand mi le poti trimite, am un prieten in Brasov student, poate ai tu un drum in Brasov si va intalniti, imi spui tu Ornamentul din dreapta are urme de vopsea pe el, se vede in poza. E ok? Da, e ok, se curata perfect cu decapant Azi am schimbat planetara pe stanga cu una nou nouta completa, dupa care am facut un test si am constatat ca toba finala este zgomotoasa, e o toba venita din anglia pentru Citroen Axel, la turatii mari, peste 4500 si in sarcina suna de parca nu ar exista deloc, altfel este silentioasa. Are cineva o toba noua de uzina? Pune un video ca sunt curios cum se aude
Am eu toba originala de rezerva, dar nu e de vanzare Nu ma intereseaza ce nu este de vanzare Incearca aici:
STELCO ROMANIA S.R.L.
SAT LUNCA CALNICULUI, I.C. FRIM 1, COM. PREJMER, JUD. BRA Multumesc, deja am incercat la ei anul trecut cred ca de 4 ,5 ori, de fiecare data le-am dat adresa pentru livrare, prima data mi-au zis ca nu este nicio problema, piesa nu e in stoc dar intr-o saptamana pot sa mi-o livreze,i-am tot sunat cam dupa 2 saptamani dupa fiecare convorbire sa-i intreb daca au trimis toba , nu-i recomand sub nicio forma, niste papagali ! oltcit.com.ro ?

daca suni, iti raspunde o tanti...si foarte probabil sa aiba... Am epuizat si posibilitatea asta anul trecut, nu mai aveau pe stoc inca din primavara lui 2014 , si din cate mi-a spus tanti nici nu vor mai avea fostele magazine acsa, din bucuresti?
Din cate scrie pe site-ul acsa, cele din bucuresti inca functioneaza, si sunt operate de alte firme.... Sunt desfiintate de mult...pana si cel din Bechet s-a dus. Pacat, sunt convins ca mai erau piese importante in fiecare magazin ACSA . Din pl
Danutz Bratosin a scris:Sunt desfiintate de mult...pana si cel din Bechet s-a dus.

1. magazinul din Bucuresti, str. Breaza nr. 3F (fosta str. Laborator nr.74), sect. 3 - la tel. 021.320.1449
2. magazinul din Bucuresti, str. Constantin Brancusi, nr. 23-25, bl. T4-T5 - la tel. 031.438.0357 sau 0724.515.272

astea nu mai sunt, a?
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următoare
Pagina 4 din 7
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum