Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

A XII-a
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
corturile or sa stea cam strambe dar in rest cred ca e de ajuns,verdeata,putina umbra,apa...
iulicuta2000 a scris:corturile or sa stea cam strambe dar in rest...
iulicuta2000 a scris:corturile or sa stea cam strambe dar in rest cred ca e de ajuns,verdeata,putina umbra,apa...

... imi aduc aminte de nationala din Apuseni Acolo au stat doar aplecate la vale,aici o sa fie mai multe forme de relief sub un singur cort
iulicuta2000 a scris:Acolo au stat doar aplecate la vale...
N-ai dormit bine in Apuseni ? O sa mai trec prin zona sa fac cercetari, poate gasesc o locatie mai buna Nu am cercat prea bine zona ca am mers 'rally style' si nu prea mai aveam benzina sa merg mai sus. Eu dorm bine peste tot,altii au probleme )
Ce spuneți de o tombol detaileaza P da propun sa se faca ceva bilete insotite de stikere si vandute celor care vor sa vina la intalnire

dar mai intai sa alegem locatia Intai trebuie aleasa locatia, daca se face la mine in zona pun RM-ul la bataie pentru cine vine cu benzina si vrea superspeciala de macadam Pun un Oltcit Daca-ar fi si-o balta sau un riu prin apropiere,ce bine-ar fi,n-ar strica si-un concurs de pescuit al Oltcitistilor,ce distractie ar mai fi....... Dup Sighisoara sighisoara unde? Sighisoara este un imens oras hotel,este o inflatie de hoteluri,moteluri,pensiuni campinguri si tot ce vreti voi, si mai ai si ce sa vezi , in functie de dorintele participantilor se poate discuta stiu cunosc orasul am fos de cateva ori dar noua ne trebuie o zona de campare cu ceva apa curgatoare prin apropiere si sa fim deranjati cat mai putin sau deloc de alte grupuri cu mentalitati si deprinderi care nu ne e pe plac Cromatech ... te rog sa citesti topicurile anterioare, pentru a intelege ce fel de locatie se cauta.
Multumesc! Eu am propus Sighisoara pentru ca se afla oarecum in centrul Romaniei, deci teoretic celor din stanga ,dreapta, sus sau jos le-ar fi fost ceva mai usor decat daca ar fi trebuit sa ajunga dintr-o parte in alta de exemplu,pe mine m-ar interesa ceva mai mult numarul participantilor decat raul,iarba, fumul de lemn ars ,noroiul pe masina sau altele,sa le spun mofturi. Trebuie luat in considerare faptul ca printre participanti s-ar putea sa fie persoane si cu alte gusturi . P si eu vin pentru mine e mai aproape dar trebuie vazut unde se poate organiza Eu vin oricum,nu stiu daca finalizez olteanul sa vin cu el,insa de venit vin
1.Plumber cu Șoimul Mileniului
2.Iulica...cu ce-o fi )

Fara o prospectare in prealabil Sighisoara cade,daca tot se vrea ceva in centrul tarii,avem Plaiu Foii unde am mai fost si a fost bine!sau locatia noua pusa de george,sau Zugreni
chromatech a scris: raul,iarba, fumul de lemn ars ,noroiul pe masina sau altele,sa le spun mofturi. Trebuie luat in considerare faptul ca printre participanti s-ar putea sa fie persoane si cu alte gusturi .
Pina acum, niciodata oltcitistii nu au ocupat la o asemenea intilnire, o masa in centrul unui oras. Linistea si celelalte "mofturi" conteaza mai mult decit "gusturile altor participanti". Atunci trebuie facuta o separatie intre tipurile de oameni si probabil cei cu alte gusturi nu vor participa, in felul asta o asemenea intalnire nationala la care vor participa 4,5 masini devine lejer ridicola. Totusi am speranta ca omul prin natura lui poate evolua . Eu nu tin neaparat sa organizez acest eveniment, nu tin neaparat nici sa particip, cu siguranta dupa o renovare care implica cheltuieli si munca enorma nu-mi voi baga masina in rauri si noroaie si de asemenea organizarea unei intalniri 'nationale' nu trebuie sa tina cont de mofturile mele. P Cei cu gustul intalnirilor de pana acum nu au reprezentare nationala , intr-adevar nu am organizat o intalnire a oltcitistilor,dar am fost printre organizatorii unui eveniment care a debutat in Sighisoara prin 1995 si merge inainte anual la fiecare sfarsit de luna iulie. Pentru cei 11 nu era nevoie de o asemenea 'provocare nationala' presupun ca aveti fiecare numarul de telefon al celorlalti nu vreau sa fiu rautacios dar in ziua de azi se organizeaza intalniri zilnic dar una e sa organizezi o intalnire care deja e traditionala[fosti si actuali posesori de oltcit-uri si prietenii lor]si alta e sa organizezi intalnirea de N..ani al promotiei de .... parerea mea
intalnirile diferitelor cluburi auto au programe si ,,meniuri''diferite Nu consider ca esti rautacios, nu stiai la ce m-am referit, nu intalnirea promotiei am organizat-o anual, in 1995,1996,1997 m-am numarat printre organizatorii Festivalului de arta medievala din Sighisoara,acum se cheama Sighisoara Medievala, am avut un rol marunt in asta ,dar stiu bine ce inseamna.

Eu am propus o varianta si un alt fel de atmosfera,poate mai de succes,ma asteptam sa fie luata in considerare si macar evaluata. Bre,cei 11 erau ani de traditie si la noi,nu persoane
Ideea de baza a acestei intanliri nu s-a inteles,iar numele ii face confuzi pe majoritatea,de aici neintelegeri!
Intanlirea asta nu e este ca si parada primaverii,sau ca intanlirea nationala dacia clasic(care o sa fie in brasov peste vreo 3 saptamani),ci este pur si simplu o iesire la gratar intre posesorii de oltcit,fostii posesori,si la o adica orice alta persoana care are chef sa petreaca un weekend cat mai departe de forfota orasului,de chestiile mondene s.a.m.d. . Cromatech sunt sigur ca dupa ce investesti o carca de bani intr-un oltcit ,tii neaparat sa fie vazut undeva in oras,expus alaturi de alte oltcituri in stare la fel de buna,cu turisti,trecatori care sa se opreasca sa le admire,sa le faca 1000 de poze din toate (j)unghiurile...insa pentru intanlirea nationala ,toti cei care am participat pana acum ,plus cei care s-au alaturat pe parcurs, vrem o atmosfera retrasa,sa fim noi cu ai nostri...
S-a mai pus problema asta si in alti ani de mai multe persoane,si s-a dorit pe moment organizarea unei intanliri undeva in oras,sa fie admirate etc...
S-a si reusit in bucuresti acum cativa ani,unde am trait sa vad cele mai multe oltence adunate in grup organizat
https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-frc3/t1.0-9/404531_319878778032434_686836886_n.jpg

Nu stiu daca o sa mai fie egalata performanta asta vreodata,insa un lucru e cert,nationala de anul asta o sa respecte traditia si o sa stam in padure ca niste salbatici,fara sa lasam gunoi in urma noastra si o sa fie frumos

p.s. se poate veni si fara oltcit,deci nici o grija de offroad... cromatech.
Om de arta deci. Om al frumosului. Al elegantei. El... evolutiei prin autoeducatia regnului... uman.
Ca orice om de arta, oricand dispus sa se bata cu morile de vant. Speranta sa moare ultima. Mereu optimist, cu voia de aface ceva, cat mai fruos chiar.
Nu stie din pacate cu ce si la ce adunatura se adreseaza. Niste detinatori de o anumita marca auto. Un certificat de inmatriculare si niste minime cunostinte in a rasfoi internetul i-a adus la un loc. Nimic altceva specific.
Nu stie din pacate ca participantii "la ce-a fost" sunt in majoritate oameni "coblocatari" care se coc tot anul in cutiile gri ce-i fac sa se creada creatori de civilizatie, oftind tot anul la un petec de verdeata precum calatorul dupa izvor. Nu poate concepe altceva decat petecul de verde precum cele saptezecisidoua de fecioare ale martirului musulman. Daca ar putea, ar face si nunta ficiorului la munte printre mirosul de fum de mici. Ca inmormantarea soacrei oricum o face "la loc cu lumina, la loc de odina, la loc cu verdeata"...

Insa, stie foarte bine ca pana acum s-au ascuns in natura ca iepurii prin boscheti, iar cand mai venea cate unul sa-i traga la civilizatie, il fugareau cu pietre. Iar tot ce se intampla nu era altceva decat sa se imbete crunt si ... aa ... cam atat?

Categoria a doua... cei cu alte gusturi care nu au organizat nimic.... pai cu cine ?!??!?!?!
Proba de offroad-- adica suntem prosti pe fata. Mda.

Asa ca badie,
....mai bine hai la peste.
motocomuniste a scris:...Categoria a doua... cei cu alte gusturi care nu au organizat nimic.... pai cu cine ?!??!?!?! ...

Cum adic motocomuniste .... hai Zef ... te rog sa ne scutesti cu ale tale ... nu ai ban aici degeaba.
chromatech ... Asa cum au mai spus colegi si prietenii de pe acest forum intalnirea este ... o intalnirea a prietenilor! ... acesta este motivul pentru care te-am rugat sa citesti topicurile anterioare care au fost deschise. Acolo s-a dezbatut problema pe toate partile, forumul este plin de .... intentii si idei asemanatoare.
Daca doresti sa organizezi o intalnire oficiala, iti propun sa deschizi alt topic si sa conduci lucrurile mai departe asa cum experienta ti-o dicteaza.
Aici ramanem la o iesire cu cortul, intr-o locatie linistita, in padure, pe marginea unui rau. Prin intalnire nationala eu inteleg ceva ,si anume ceea ce sugereaza termenii!!! Ok,sunt de acord cu optiunea 'prietenilor', dar in acest caz titlul topicului este eronat, nu este vorba despre o intalnire nationala ci despre o tabara a oltcitistilor. Am o rugaminte, as dori pe viitor sa nu mai fiu pus la punct, s-a cerut o propunere pentru organizarea acestei intalniri,am facut o propunere,am adus argumente , nu am deschis o polemica, nu ma cert si nu ma contrazic cu absolut nimeni pe acest subiect, cu atat mai putin cand este vorba de oameni pe care nu-i cunosc si care nu ma cunosc. chromatech, daca vrei sa faci o intalnire la care sa participe doar Oltcituri, eu te sustin si voi participa daca se mai strang macar 3 Oltcituri pe langa cele 2 ale noastre .Eu zic sa faci un topic separat si vedem acolo daca mai exista doritori.
Legat de cealalta intalnire as participa si la aceasta daca se face intr-o zona apropriata de mine.Nu de alta, dar perfer sa mai strang piese cat am de unde decat sa bag bani in combustibil Promit ca o sa fac asta cand ma apropiu de sfarsit cu restaurarea promit si eu ca vin atunci cand termin cu rk-ul la oltcit dar noi te asteptam si la nationala noastra in padure,la loc cu verdeata ) nene cromatech, ai inceput sa cam realizezi cu cine vrei matale sa faci ceva normal. Dar uite care e calitatea celor cu care vrei sa faci>

fir intins si....
Da!
Chestia este c
motocomuniste a scris:Nu stie din pacate cu ce si la ce adunatura se adreseaza.
...
Nu stie din pacate ca participantii "la ce-a fost" sunt in majoritate oameni "coblocatari" care se coc tot anul in cutiile gri ce-i fac sa se creada creatori de civilizatie, oftind tot anul la un petec de verdeata precum calatorul dupa izvor. Nu poate concepe altceva decat petecul de verde precum cele saptezecisidoua de fecioare ale martirului musulman. Iar tot ce se intampla nu era altceva decat sa se imbete crunt si ... aa ... cam atat?

Zephirus, din pacate nu toti traiesc pe malul Prutului asa cum traiesti tu iar singura ta legatura cu orasul nu sint decit orele in care mergi la munca. Fiecare tinjeste dupa ceea ce nu are si-i duce lipsa. Cit priveste chestiunea cu "tot ce se intampla nu era altceva decat sa se imbete crunt..." ti-as aduce aminte de durerile de cap din pricina mahmurelii ce le aveai dimineata dupa "sculare" (nu spun trezire).

Eu cred c-ai face bine sa-ti tii limba data dupa dinti inainte de a arunca cu noroi in cei care in mai mica sau mai mare masura te-au ajutat cind ai avut nevoie. Si eu am ajutat pe altii la randul meu. Trebuia sa bat toba?
Daca stiam ca o sa mi se scoata ochii acum pentru diferite obiecte sau servicii, mai bine ma lipseam bucuros.

In continuare discutiile astea sunt pur sterile. S-a incercat de la Fagaras realizarea unei actiuni frumoase si semnificative. Dar, repet, cu cine?!?!

Cat despre mahmureala de dimineata, date fiind faptele de atunci, ce puteam face? Sa stau cu mainile incrucisate sa mai uit chioris, ca nu asa se face? Asta era situatia, am cautat optimul din ce era dat.
Si nu cred ca am fost vreodata mahmur. La Zugreni mi-a fost rau de la ciuperci. Atat. In rest, era plictiseala maxima. Noroc cu dusul si intorsul ca era placut sa mai conduc la cursa lunga mai schimband peisajul.
Am crezut ca sporind numarul masinilor participante va conta.
Acum vad ca conteaza daca s-a rezistat la bautura sau nu...
Urat, ma rog, specific romanesc.
Zef ... eu te rog sa incerci sa treci peste ceea ce a fost in trecut si sa traiesti in prezent.
In momentul de fata colegii incearca sa se poarte normal cu tine, pe cand tu intorci replica aruncand cu noroi, doar pentru ce s-a intamplat cu multi ani in urma.
Daca chiar iti doresti sa faci ceva frumos si constructiv, ai colegii care vor sa participe si sa puna umarul, dar dupa cum observi nimeni nu este dispus sa iti inghita mizerile. Iata ce propun eu, de 1 Mai sunt acasa, o sa fac poze cu tot ce intuiesc ca v-ar putea interesa sau incanta, festivalul asa cum ne-am obisnuit este in ultimul sfarsit de saptamana a lunii iulie, am avantajul ca majoritatea proprietarilor de hoteluri sau campinguri imi sunt amici sau prieteni,asa ca o sa le cer in virtutea celor spuse mai sus, sa-mi faca oferte de cazare, masa si tot ce este necesar. Daca voi cei multi considerati a fi necesar sa deschid un nou topic pentru a nu incurca subiectele o s-o fac
motocomuniste a scris:
Urat, ma rog, specific romanesc.
OK Paul si daca tot e asa cum spui si cum judeci, de ce mai dai inca tircoale pe aici si nu-ti cauti tu niste parteneri mai elevati in discutii si purtari ? Din cite stiu nu te tine nimeni legat cu lantul (de la motocicleta) pe forumul asta.

In alta ordine de idei si pt cei inca necunoscatori, un cort si un foc de tabara la care se poate sta toata noaptea la taclale, inca nu am vazut in plin centru al unui oras iar de mincare din fast-fuduri e satula toata lumea. Nu ma tine legat nimeni legat cu lantul (de la motocicleta) pentru ca nu are cum. E pe cardan. La asa observatie asa raspuns.
Am parteneri de discutie mult mai elevati. Si ne/culmea, nu apar astfel de discutii complet idioate.

Nu spune nimeni nu pentru foc de tabara la un pahar, pe seara. Dar asta la discutat DUPA alte actiuni semnificative desfasurate ziua.
Dar.. e greu cu romanetzii...

Cat despre alti bagatori in seama, care nu au avut, nu au si nici nu vor avea Oltcit da' rup culmea penibilului cu luatul atitudinii.... nesemnificativ.
motocomuniste a scris:Nu ma tine legat nimeni legat cu lantul (de la motocicleta) pentru ca nu are cum. E pe cardan. La asa observatie asa raspuns.
Atunci rectific eu si fac o erata: cu lantul de la DRUJBA. Asta nu mai functioneaza cu cardan.

P.S. Indrepta-ti te rog privirea spre prietenii tai cei elevati si lasa-ne pe noi ciobanii in libertatea fiintei noastre de exprimare. Sintem satui de poluarile oraselor asa ca preferam linistea si ozonul padurilor. TU, daca vrei, te poti expune oricind in centrul unui oras in orice mod doresti. Salutare,
anul asta se implinesc 10 ani de la prima intalnire; asa cum i-am spus si lui Laurentiu acum un an, frumos ar fi ca sa ne intalnim tot unde ne-am intalnit si prima data, adica la Lacul Rosu in penultimul week-end din mai. Ca sa mai schimbam o vorba, se mai vedem cum aratam...noi oamenii, pe care ne-a adunat pasiunea pentru o masina pe care multi nu o mai avem de ceva timp.
Eu mi-am propus sa dau o fuga acolo in perioada respectiva, depind insa de o operatie pe care o sa o fac la inceputul lunii. De evolutia ulterioara depinde si deplasarea, eu zic ca nu ar fi o problema; dar macar sa stiu ca ar mai aparea cineva, nu neaparat dintre veterani.
bastus a scris:anul asta se implinesc 10 ani de la prima intalnire; asa cum i-am spus si lui Laurentiu acum un an, frumos ar fi ca sa ne intalnim tot unde ne-am intalnit si prima data, adica la Lacul Rosu in penultimul week-end din mai.

Ar fi foarte frumos insa nu stiu citi dintre cei activi sau care mai dau cite o raita pe aici isi mai pot "deturna" concediul pt citeva zile.

bastus a scris:depind insa de o operatie pe care o sa o fac la inceputul lunii. De evolutia ulterioara depinde si deplasarea ...

Ateptam vesti de la tine si tinem pumnii ca totul sa fie bine.

Sanatate si multa bafta ! Multa sanatate bastos si asteptam vesti bune de la tine.

Zef ... iti multumim ca te-ai gandit sa ne "onorezi" in continuare cu prezenta ta ...
Si noi te iubim si iti dorim toate cele bune pe drumul tau!
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5  Următoare
Pagina 2 din 5
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum