Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

disc ambreiaj

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Transmisie, Suspensie, Directie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
va salut , aveti idee ce discuri de ambreiaj se mai potrivesc pe oltcit ? de ceva vreme cand se incalzeste si dau cu spatele zici cai "cutremur" toata masina se scutura de zici ca mai mai o sa sara motorul de pe tampoane , amm scos discu si placa si erau pline de ulei am luat alt disc am batut in nituri ferodourile am sters pe acolo am inlocuit simeringul de la volanta ca pe acolo imi dadea cu ulei si surpriza lafel face , dc oare? ca multi mi au spus ca de la ulei e sigur ca erau pline de ulei si patinau , dar acum ? am mai vb cu un mecanic si mia spus ca din cauza la arculetele alea de pe disc , ca numai preia socul , dar numai in marshalier face asa si dupa ce se incalzeste motorul , de la ce sa fie ? Pai nu te-a mintit acel mecanic,ori e de la disc,ori de la o placa care nu debreiaza uniform,dar cum discul e acelasi doar cu alte discuri pe el...acolo ti-e buba,nu prea ai ce sa-i faci decat sa turezi mai tare putin motorul cand o "tii" din ambreiaj...sau sa schimbi atat placa dar si discul... Se potriveste cam orice disc cu diametrul de 180 mm si 21 de dinti.
In mod normal cand se umbla la ambreiaj se schimba cam tot ce e pe acolo. Adica disc, placa si rulment - in cazul Oltcit-ului.
gyorgyoda a scris:Se potriveste cam orice disc cu diametrul de 180 mm si 21 de dinti.
In mod normal cand se umbla la ambreiaj se schimba cam tot ce e pe acolo. Adica disc, placa si rulment - in cazul Oltcit-ului.

cine te-a mintit...

kiturile complete de ambreiaj sunt gaselnita firmelor care se ocupa cu asemenea componente ... in plus noile ambreiaje sunt mai complexe si vin montate si rodate cu tot ansamblul (disc, placa, rulment, volanta)

la oltcit niciodata nu s-au facut kit-uri complete ..rodate impreuna ... au fost facute componente separate ..deci in principiu ai probleme cu discul schimbi discul ..eventual rulmentul pentru ca pica mai repede ... dar in principiu placa de presiune rezista la vreo cateva schimbari de disc ... dar daca vrei sa fii mai catolic decat papa intreb de ce accepti decat inlocuirea ferodourilor pai am schimbat doar ferodoourile pt ca pe alea le aveam noi:)) adica nu aveam alt disc mai bun
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Transmisie, Suspensie, Directie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum