Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

B-946-TDS

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
este un alt oltcit de-al meu ce acum vreau sa-l vopsesc, este foarte ars de soare lacul iar odata cu acesta s-a decolorat si vopseaua, problrma este ca la o prima cautare nu ii gasesc vopseaua si anume:

1. pe caroseria masinii este inscriptionat codul EKDfV, ce-i drept nu sint sigur de "D", acesta poate fi si "B"!
2. in carte este scris "ROSSO"
3. in talon este scris "ROSU"
4. in practica este "VISINIU METALIZAT"

daca cineva are cunostinta despre vopseaua acestui oltcit il rog sa-si exprime opinia!
asa arata intreaga nasina decolorata in mare parte

asa arata o portiune ce nu a fost decolorata

iar acesta este codul de culoare
mie mi se pare ca arata foarte bine pentru varsta ei, fara rugina din cate vad eu.

ar fi pacat sa o vopsesti doar de dragul de a o vopsi. O masina clasica, cu vopsea originala, e mult mai valoroasa decat una revopsita. (bine, poate nu la oltcit, poate nu in Romania, poate nu acum).
Eu sincer as prefera una sa am un Oltcit de colectie ars de soare dar original, decat unul revopsit.
Ii dai un polish, si ai sa vezi ca face minuni:) da, in mare parte ai dreptate, chiar m-am gindit sa inlatur usor lacul ars si sa-i pulverizez unul acrilic la spray dar tot naspa ar arata. de ruginita nu e ruginit doar are sarita vopseaua pe ici si pe colo sub forma unor mici puncte, cu polish-ul am mai incercat la alt oltcit, unul rosu, dar minunea nu a tinut prea mult (citeva luni) SAU, poti sa incerci sa faci rost de anumite elemente de tablarie de pe unul la fel care a suferit avarii sau a fost radiat si are vopseaua originala
Octavian a scris:da, in mare parte ai dreptate, chiar m-am gindit sa inlatur usor lacul ars si sa-i pulverizez unul acrilic la spray dar tot naspa ar arata.....cu polish-ul am mai incercat la alt oltcit, unul rosu, dar minunea nu a tinut prea mult (citeva luni)

spray-urile sunt pentru amatori, pentru chestii marunte, pentru chestii DIY gen vopsit o bara rotunda sau niste bucati mici de tabla. Parerea mea e ca spray-urile nu au ce cauta la nivelul la care vrei tu sa fii.

eu unul nu as vopsi masina daca ar arata asa. As miza mai mult pe un garaj, si pe un polish profesional (nu din ala facut acasa, cu o masina de polishat de 30ron si o pasta de 20ron cumparata din magazin). codul este EKD, restul literelor reprezinta versiunea de nuanta, iar denumirea vopselei , BORDEAUX NICOLAS de la Peugeot
chromatech a scris:codul este EKD, restul literelor reprezinta versiunea de nuanta, iar denumirea vopselei , BORDEAUX NICOLAS de la Peugeot

merci, bine ca ai gasit-o tu!

adrian_paul a scris:spray-urile sunt pentru amatori, pentru chestii marunte, pentru chestii DIY gen vopsit o bara rotunda sau niste bucati mici de tabla. Parerea mea e ca spray-urile nu au ce cauta la nivelul la care vrei tu sa fii.

eu unul nu as vopsi masina daca ar arata asa. As miza mai mult pe un garaj, si pe un polish profesional (nu din ala facut acasa, cu o masina de polishat de 30ron si o pasta de 20ron cumparata din magazin).

da, nici pe mine nu prea ma incinta ideea, dar ca ultima solutie...

Cristii a scris:SAU, poti sa incerci sa faci rost de anumite elemente de tablarie de pe unul la fel care a suferit avarii sau a fost radiat si are vopseaua originala

solutia asta nu prea in merge in totalitate fiindca elementul fixe cel mai mare este cel mai afectat (plafon), dar ar fi extraordinar daca as gasi la cineva capota si hayonul! merci

chromatech a scris:codul este EKD, restul literelor reprezinta versiunea de nuanta, iar denumirea vopselei , BORDEAUX NICOLAS de la Peugeot

totusi uite ce am gasit eu :Bordeaux (Nicolas) EJC 073

http://www.peugeotlogic.com/workshop/wshtml/body/paint/paintc2.htm

deci s-ar parea ca nu este asta vopseaua! http://klarapp.policolor.ro/Color/Colors.aspx

uite aici Octavian, Klarul este singura firma care are reteta pentru vopseaua ta, in casuta inaintea careia este scris COD*,introduci codul EKD si dai CAUTARE, iti apare mai jos reteta , celelalte firme producatoare de vopsele occidentale au codul pe care l-ai gasit tu. merci, sper sa nu imi rupa buzunarele! ce or insemna celelalte litere din cod "fV" sa fie indicativul pt vopsea metalizata? Nu stiu sigur, se refera la nuante si finisajul final, adica de la deschis la intunecat, finisaj mat sau lucios, lac clar, sidefat sau lac cu toner, sunt foarte multe combinatii dar recunosc ca nu stiu ce reprezinta fiecare litera, eu la Citroen am Rouge Pivoine cod EHJ dar mai am dupa cod literele cR ,astea nu stiu ce reprezinta. Daca vrei sa verifici codul ,du-te la un preparator Klar si prepara-ti cantitatea minima obligatorie, 50 G de vopsea si verifica pe caroserie daca se potriveste, pretul este de aproximativ 15 lei/100 G, depinde de reprezentanta.
Octavian a scris:merci, sper sa nu imi rupa buzunarele! ce or insemna celelalte litere din cod "fV" sa fie indicativul pt vopsea metalizata?

Nu cred!
Uite gama de culori pentri Citroen AXEL,la nivelul anului 1985:

a)Culori nemetalizate
Blanc Meige:EWT f S
Beije Impala:EDY f S
Rouge Vallelunga:EKB f S

b)Culori metalizate
Bleu Romantique:EPT f R
Beige Sohine:ECD f R
Gris Perle:EVE f R in cele din urma am reusit sa vopsesc oltcit-ul visiniu!!!
dar inainte de orice vreau sa multumesc celor 2 prieteni fara de care nu as fi putut sa fac lucrul asta, ajutindu-ma total dezinteresati si la care voi ramine mult timp de acum dator! ei sint ILICUTA si BOGDAN TALASH.

iata si citeva foto se inainte din timpul si de dupa vopsire:

pina in prezent nu am reusit decit sa ii montez parbrizul si luneta cu ajutorul d-lui pruna.
deocamdata am sistat lucrarile din cauza timpului, dar cum Domnul nu tine cu saracul am fost nevoit sa umblu pa panoul de sigurante si sa schimb placutele pe spate la B475TDS. apropo iulica, multumesc de pont, placutele de BX s-au potrivitla oltcit doat polizindu-le si pe deasupra le-am gasiti super ieftile la danalexandru. A iesit bine Octavian, doar s-o depozitezi intr-un loc ferit de trafic si probleme, o perioada, pana se calmeaza vremea. ce gazata e ,cu urme de copaci,ca sa vezi ) Felicitari tuturor!!! In speta lui nea' Iulica! Daca o sa mai tin Oltcit-ul, o sa-l aduc la tine sa-l ,,gazezi" nitel! Multumesc tuturor! Acum sta la "adapost" sub coviltir. Intradevar Iulica are mina de artist! Apropo Iulica, nuanta este "rosu coral" si s-a potrivit perfect cu ce era inainte. are cineva o mocheta, de oltcit, gri?
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum