Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Cumpar conducta de frana

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Vanzari, Cumparari
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Cumpar conducta de frana de la pompa la repartitor. Varianta simpla: Cumperi teava la metru(sul de 5m), si o bercuiesti la capete. Trusa de bercuit, care sa stie sa faca si umflatura gen cum e la oltcit(cele necesare pentru asta, nu le gasesti intr-o trusa obisnuita de bercuit tevi) foarte probabil sa gasesti pe la vre-un service auto mai rasarit. da-mi conducta ca am eu trusa de bercuit,eu am cautat pentru bx conducta de cupru si nu am gasit in tara,doar pe ebay si nu era tocmai ieftina... Eu de la astia am cumparat conducta
http://www.easttrade.ro/produse/bordurat-bercuit-frana.html

Totodata, saptamana asta am cumparat conducta de frana pentru un golf3. Evident nu se gaseste conducta, dar la magazin am gasit un fel de kit DIY, sul de 5m de conducta, si capeti pentru conducta (direct pentru golf3). da dar conducta de oltcit nu are 4.75mm diametru exterior,si nici n-o poti micsora in diametru cu presa de bercuit Ca sa-i bercuiesti capul tevii de cupru ptr.al aduce la forma dorita ( ptr.Oltcit), teava fiind mai mare in diamatrul exterior,ai nevoie de trei prese : una ptr.a micsora diametrul pe o anumita portiune a tevii,apoi una care sa tina teava fixa si un dorn cu ax interior in care se bate ptr.ai da acea umflatura tevii.Astfel,ptr.aceasta operatiune,mai intii trebuie decalita teava ptr.a putea fi prelucrata,darrrr........cind vei dori vreodata sa desfaci acel capat al conductei,daca se gripeaza ca de obicei,incercind sa rasucesti conducta vei avea surpriza ca sa se rupa,cuprul fiind un metal moale mai ales prin decalire.V-o spune un om care sa lovit de aceasta problema.Astfel ramine o singura si cea mai buna solutie : alamirea unei bucati,unui cap din conducta originala de fier,deja bercuita de circa 5 cm in capul conductei de cupru.Bineinteles se largeste un pic capul conductei din cupru in care sa intre cam 4,5 mm capul tevii de fier,apoi se alameste sau cu argint industrial se face lipitura.......bafta.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Vanzari, Cumparari Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum