Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Intrebari despre masini, restaurare etc.

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Intrebarile de mai jos nu au legatura cu Oltcitul neaparat, dar oameni mai priceputi ca aici, nu cunosc. Asa ca intreb aici:

1. Ce parere aveti despre vopseaua Protecta, ca vopsea auto. Este ok ? Merge macar ca substrat pentru alta vopsea ? Sau in loc de grund ?

2. Din ce se poate confectiona o garnitura de evacuare, intre bloc si primul segment al galeriei ? Clingherit ? Tabla de cupru ?

3. Cheder pentru Renault 10/Dacia 1100, varianta cu ornament cromat, unde s-ar gasi ? Sau de la ce s-ar potrivi ?

4. Exista vreo metoda (exceptand cea mecanica) de a indeparta chitul vechi si crapat de pe tabla ? Eventual o substanta chimica sa-l topeasca.

5. Borne de baterie, dar d-alea vechis, grele de cupru sau otel (nu aluminiu sau zamac, vopsite), unde s-ar gasi ?

6. Membrane de carburator, noi ? De Oltcit, de Dacie - nu conteaza. Am vazut ca cel putin la R10, Oltcit si Nova sunt identice.

Multumesc. 1.eu am folosit si folosesc,sunt multumit de ea
2.se gaseste material special pentru ganituri,ca si coala de A4 si poti face garnituri destul de usor cu niste preducele ascutite
3.daca te referi la cheder de parbriz,mai bine renunta,e greu sa gasesti cheder cu aceeasi sectiune ca a oltcitului dar sa aibe sant pentru inima cromata
4. sablare cu zapada carbonica
5.borne se gasesc la magazinele cu specific car audio
6.membranele de nova se potrivesc,daca gasesti noi,ia-le! Multumesc, Iulicuta2000.

Dar:

1. Si ca substrat ?
2. Cum se numeste materialul ? Este clingherit ? Cel verde, din care se face garnitura de sub carburator ? Rezista si la evacuare, fara sa arda ?
3. Momentan chederul de Oltcit e ok. Pentru R10 am mare nevoie. Este copt si daca il dau jos, se sfarama si nu am cum sa il mai pun inapoi. Iar pana nu il dau jos, nu ma pot apuca de vopsit.
4. Am sa ma interesez ce implica.
5. Ahaaaa
6. Dar UNDE se mai gasesc ? 6. La magazinele de piese auto, logic 1.substrat la ce?la protecta?protecta sau protectia(mai nou) este 3in1,grund inhibitor si email,insa nu-l recomand va vopsea permanenta la exterior,tot vopseaua auto e de baza...
2
http://www.bizoo.ro/firma/mvvauto/vanzare/10013025/garnituri-coala- novafer-ld14hc-650x500x1-8
3 nu stiu de unde ai putea cumpara la pret decent asemenea cheder,poti incerca pe ebay!
6. nu ai decat sa intrebi in magazinele cu piese dacia...poate ai noroc 1. Protecta neagra ca substrat pentru http://www.stardustcolors.ro/141-vopsea-crom-oglinda.html Aproape sigur nu merge! Compatibilitatea este data de natura tipului de rasina pe baza careia este produsa vopseaua( alchidida sau acrilica). Daca totusi vrei sa incerci sa faci o incercare, foloseste acelasi tip de diluant pentru ambele vopsele. Multumesc, benzar robert.

Iata ce recomanda ei ca substrat: http://www.stardustcolors.ro/vopsea-poliuretanica-bicomponenta/322-vopsea-neagra-bicomponenta.html.

Se pare ca produsele lor nu sunt nici alchidice, nici acrilice, ci poliuretanice. Poate, totusi, n-am facut bine ca am chiulit de la Chimie, in liceu

Avantajul "negrului" lor este ca produce o suprafata lucioasa si rezistenta. Dar Protecta "rezolva" si eventuale puncte de rugina, zgarieturi etc.

Chiar nu stiu ce sa fac. cel mai bine e sa inlaturi rugina pe cat posibil,dupa care sa dai cu protectia
ideal ar fi sablare,dar o sablare facuta bine ca sa nu-ti distruga masina costa mult...
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum