Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Cod culoare originala

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Salut pe cei câțiva pasionați care mai vizitează acest forum.
Vreau sa va întreb dacă știți codul de culoare original cu care au fost vopsite Oltcit-urile roșii in perioada 1983-1986 ; e vorba de culoarea masinilor( Special si Club) care sunt prezentate și în link-ul următor:
https://jurnalauto.wordpress.com/2013/12/21/masini-uitate-oltcit/

Vreau sa o vopsesc si trebuie sa fiu sigur că e culoarea din paleta originala de culori; altfel e de rău... Cat de greu sa fie?
Repeta dupa mine, Rosu Geranium si Rosu Valelunga Deci la magazin cer Roșu valelunga? Am văzut azi in cartea lui Cânta Roșu Geranium; de Valelunga nu știam...
Eu ma așteptam la un cod standardizat gen codurile RAL.
Ma voi duce la magazin si văd acolo ce se aseamănă mai mult cu ceea ce îmi trebuie mie.

Apropos: îmi recomandați un producător anume? Pai, dupa carte, codul de culoare il gasesti scris cu negru langa sigurante daca nu s-o fii sters sau o fi fost revopsita masina, acuma trebuie sa afli ce cod au culorile astea 2 dar rosu geranium ca vopsea a fosat pe primele din 82, dupa din cate stiu era rosu valelunga.....
aaa, la rosu valelunga e codul EKB f S, acuma na.... depinde in ce rosu vrei sa-l vopsesti, in ala din 82 adica geranium sau dupa 82 pana prin 87-88 valelunga....... Am găsit factura de achiziție a masinii; pe ea apare scris Roșu 275. Deci Roșu Geranium voi cauta! rosu vallelunga 1982-2003 ----cod, EKB
rosu vallelunga 1982-1991 ----cod , AC 448
rosu vallelunga 1982-1991 ----cod , GKB

rosu geranium 1977-1982 ----cod, AC 435
rosu geranium 1977-1978 ----cod , EKJ
rosu geranium 1977-1978 ----cod , GKJ

aveti aici toate versiunile de baza, pentru fiecare cod in parte exista variante de nuanta, cel putin trei variante . Multumesc!
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum