Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Yala bulita

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Nu stiu daca de la datul pe zapada mi se trage.... Mi s-a bulit yala!!! Mama ei de Yala! Adica inchid usa si nu sta inchisa, nu face "click". Aseara am observat . A trebuit sa proptesc masina cu usa dreapta de un pom ca sa nu se deschida! Am bagat io destele pe acolo, si duda aia care face click in doua pozitii cand intra cuiul in ea (cand inchizi usa) culiseaza da nu mai ramane blocat!
Cred ca solutia (singura) ar fi sa inlocuiesc mecanismul ala!!! Si pe gerul asta de minus 16 grade e o placere!!!

Va dau un sfat! Sa va puneti un afis MAAAAARE de tot pe bord pe trpedou sau unde stiti voi (ca sa nu patiti ca mine), ceva de genul "Bai taranule, ASTA NU E DACIE; USA NU TREBUIE TRANTITA!!!" Toti, dar absoliut TOTI cand intra in masina dau cu usa parca ar da cu toporul bai frate. Au dat cu usa pana mi-au fut.t inchizatoarea, drak sa-i ia de dobitorci! Si asta e a treia inchizatoare distrusa pe partea dreapta!!! Colegi de servici, prieteni, amici etc, toti au aceeasi manie de taran cu 7 clase!!! Da tare cu usa! Imi vie sa turbez cand ii vad! Si cu cat da mai tare, usa are un mic recul si nici de-a dracku nu se inchide! Si berbecul, ce zice,"ha?!?, nu vrea?? no las' ca ii dau io....si zbang, inca o data " Adica io m-am chinuit prin vara sa fac usile sa se inchida cu UN DEGET- si vine taranul de "ne'a Caisa" si Da cu usa, asa cum a invatat el de la dacie!
Si astfel o zi care incepe frumos, cu zapada, plimbari, derapaje, rasuciri - se termina prost din cauza unor tarani!!!

Dupa ce repar usa, JUR sa pun un banner "Nu trantiti usa!" mai jos: "Daca trantiti usa, va trantesc io afara din masina!" si gata! Ca sa ma stie lumea ca sunt sensibil la chestii de-aste! Adica bai frate, nu e posibil, ca usa mea de la sofer sa functioneze perfect de ani de zile iar aia din dreapta, care teoretic nu e atat de folosita, sa se buleasca dupa 5 -6 luni de trante!

Mi-s nervos, si asta in prima zi din saptamana! Masina sta in parcare cu usa deschisa, si se holbeaza taranii de la birou la ea cica: iete si la ala, a uitat usa deschisa... si io le zic: nu frate, are aer conditionat, s-a facut prea cald in masina si ca sa nu sufere de soc termic (afara-s minus 16 grade) am lasat usa deschisa sa intre aerul, sa se stabilizeze temperatura !!!
Da taranii - tot tarani, dupa ce ca taranii mi-au stricat-o tot ei rad!!!
Mama lor de tarani!

Numai bine! S-ar putea ca din cauza frigului sa se fi intarit vaselina pe piesele interne ale incuietorii si sa nu mai culiseze piedica. In timp vaselina respectiva se amesteca cu praf care nu mai unge cum trebuie.
La Citroen CX-ul meu se manifesta altfel - nu se mai putea deschide nici din interior nici din exterior. Cauza - cea pe care ti-am spus-o.
S-a rezolvat dupa ce am demontat incuietorile, le-am spalat si le-am uns din nou. Mama lor de hoti
Aseara am lasat-o proptita cu usa de un pom, ca sa nu intre careva in masina. Azi dimineata am lasat-o in parcare la firma fara sa o mai proptesc, deci usa statea nitel deschisa... pe la 10 m-am dus sa proptesc usa din interior ca a inceput iarasi sa ninga abundent ( ) si cand am intrat in masina am constatat ca mi-au furat... matura din masina mama lor de hoti! Matura mea taiata special cat s aincapa in portbagaj, am uitat-o pe scaunul din dreapta si mi-au ciordit-o!!! A trebuit sa imi folosesc bata de baseball pe post de proptea prin interior - legata cu centura pe dupa scaun ca sa inchid cat de cat usa.

Bai frate... asa hoti tmapiti mai rar... sa-mi fure ei matura

P. S. sper sa nu fiu azi nevoit sa stau peste program si sa am timp sa desfac incuietoarea... chiar daca afara sunt minus 12 grade!

Numai bine!
Gabii Si la mine toti taranii penali dau cu usa, de zici ca deschide beciul casei unde isi tin porcul... Si la mine se inchide tot cu un deget, are ulei si vaselina peste tot.
Sa-ti fure matura.... io ziceam ca in Arad elumea mai dichisita si ca numai pe la noi prin sud se poate chestii din astea... Da de ce ii lasati sa intre in masina? eu nu'i las sa urce in dreapta..)le zic ca e blocata usa...si ca nu o pot deschide. Daca vor sa urce..o fac prin stanga...si se pun in spate(macar nu comenteaza cum conduc)
)))

vroiam sa iti zic....ca...poate nu e stricata...poate...e....inghetata rau....
eu am patit asa iarna trecuta...si a trebuit sa incalzesc cu 'flambaul' )) si dupa aia am uns'o cu vaselina+antigel
)
da...poate e stricata...tu stii mai bine

Am rezolvat-o!!!!

Am schimbat inchietoarea aia, ca era crapata pe de-a latul, are o portiune de plastic crapata. Apoi am pus alta SH mai veche dupa ce am uns-o... dracia dracului ca tot nu vroia sa functioneze. Am inceput toata operatiunea de reparatie cu surubelnite si alea-alea in fata blocului pe la 4 si ceva dupa-amiaza si a durat doua ore - in timp de ningea abundent cu chiciura , cred ca erau minus 10 grade, efectiv imi ingheta imbusul pe degete !
In fine, dupa ce am tot incercat io sa vaz de ce nu mere, am observat ca si porcaria aia de actuator de la inchiderea centralizata a clacat... mai bine zis cred ca a inghetat, asa ca a trebuit sa desfac toata imbracamintea usii ca sa ajung la suruburile cu care era fixat de parghia de deschidere a usii... ufff, nici nu imi mai simteam degetele pe gare deja mi le zdrelisem pe acolo si curgea sange - da habar-n-aveam de unde, ca nu le mai simteam deloc, asa erau de inghetate! In fine, pe la ora 6 seara am reusit sa-i dau de cap, am anulat inchiderea centralizata pe partea dreapta ( asa ca am inchidere centralizata fara telecomanda, doar la usa din stanga ) si am reusit sa o fac sa se inchinda foarte usor. Azi cred ca fac afisul ala cu "nu tranti usa!".

Numai bine!
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum