Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Vreau sa ma las de fumat.
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
daca vrei sa te lasi de fumat trebuie sa renunti DE TOT
daca nu ....nu o sa reusesti , stiu ca e destul de greu ...mai ales cand iesi cu prietenii in oras , la o bere
Eu zic ca e un lucru bun si va sustin
Daca e sa te gandesti numai la cati bani te costa intr un an "moftul "asta.... o sa vezi ca suma nu e deloc neglijabila
Asta in afara de faptul ca nu ti se mai oxigeneaza creierul
Recomand de banii aia sa mergeti la o sala de forta @Gabii: La mine in casa, singurul loc unde se fumeaza e pe balcon... Iar acest lucru va ramane chiar daca ma las sau nu de fumat..

@sylwer: evident ca daca e vb ed lasat de fumat trebe lasat de tot. Pe mine ma costa un rezervor de benzina pe luna tutunul, acum, viciul astalalt (condusul) ma costa mult mai mult, dar parca senzatia e mai mijto E greeeeu sa reduci numarul de tigari / zi mai ales in zilele de rahat f incarcate cum e cea de azi... oricum sper ca incet incet sa reusesc. La dreaq cu noptile nedormite, zilele de rahat si sefii cretini!!!
Hofy a scris:La dreaq cu noptile nedormite, zilele de rahat si sefii cretini!!!
Mai sufera si altcineva de seficretinomanie Cyclops, ai incercat fumatul, si sofatul inpreuna ?
Pentru mine personal senzatia se dubleaza, si cu viteza creste exponential
Apropo, cine nu sufera "seficretinomanie".... Dar asta nu-i o scuza,
pt. fumat. Io de fapt fumez mult, cand am probleme, si mai mult cand
sunt fericit
Io va spun ce am incercat pana acu' impotriva fumatului:
Ciocolata ALBA. Problema e ca te usuca la buzunar si mai mult,
decat fumatul (mai ales daca bagi cam 5-7 table in fiecare zi).
Cred ca la mine fumatul e incurabil: Mi-am dat seama, ca ciocolata
si tigara impreuna dau o satisfactie si mai mare Iaca io nu suf Eu m-am lasat acum 2 ani de fumat, timp de 6 luni. Si bineinteles ca m-am apucat iar din prostie, la ziua unei colege. Chestia e ca ma ingrasasem cu 10 kg . Acum fumez cam 2 pachete pe zi, iar la volan, nu mai zic. Poate o sa ma las iar, cand n-o sa ma mai intereseze felul in care arat (adica never) Bre Cyclops ,Daniel ,Raven , Hofy cum stam?? iese ceva?
Unii sant de parere ca esti mai marfa daca scoti fum pe nas
Da io prefer sa scot fumul pe esapament Eu pot sa zic ca merge din ce in ce mai bine. Faza cam aiurea, desi nu am mai dat bani pe tigari de pe 15 pana acum, am in continuare de unde fuma. De obicei reusesc sa rezist tentatiei si sa nu pufai mai mult de 1-2, mai am momente cand sunt nervos si fumez 5 pe zi. Oricum, imbunatatirea este vizibila, de la 4-5 pachete/saptamana , am ajuns la 1 si 1/4.
Sper ca sapt viitoare sa spun ca a fost doar 1/4 de pachet sau chiar deloc.
Cyclopule, ai aparut cu tigara in mana, fix in pozele de la intrunirea de duminica
Mult succes la toti in continuare.
Cu tot respectul. E f greu dar nu imposibil.... problema e ca e f naspa in ultima vreme in birou (f mult de lucru si stres), atata pot sa lipsesc si eu motivat de aici cat mai fumez cate o tigara (nu se fumeaza in birouri). Oricum am redus substantial numarul de tigari fumate / zi si o sa tot scad sper eu pana la zero.
@sylver: io nu ma simt mai marfa daca scot fum pe nas... ba chiar ma simt naspa daca e vre-un nefumator pe langa mine ca precis il deranjez... e mai marfa sa scoti fum pe esapament oameni buni,

1 de fumat se poate lasa oricine oricand dar brusc nici macar tigarea aia pe care oa ai acum in mana nu o mai fumezi clar?

2 dorinta de a fuma macar o tzigare va exista tot restul vietii...

3 trebuie sa-ti gasesti o motivatie si nu doar faptul ca ma costa, ca mai bine bag benzina etc e necesara o motivatie puternica care sa te ajute sa treci peste momentele grele (nervi, bairam, etc) la mine a functionat "pariul",
care de fapt nu pariul ma tine sa nu fumez ci rusinea fata de un prieten f bun daca as fuma.

E clar ca trebuie sa ai vointa ca sa renunti si stiu ca nu e usor
Dar trebuie sa va ganditi ca altii au reusit ... deci se poate
Si ....daca nu de tot cel putin cumperi un pachet de tigari (din alea care nu s pe gustul tau) si pachetul ala e ratia pentru toata saptamana
Stiu pe cineva care facea asa ...
Dupa un timp a renuntat de tot
Si bine a facut
Succes 37 de ani. Fumat intre 15 si 25, 31-36. In armata am ajuns la 40 de tigari. In 93 m-am lasat prima oara. Nu a fost chiar asa greu, fiindca a fost prima oara cand imi propusesem cu adevarat sa ma las. M-am lasat incetisor si durat vreo 2 luni. Mi-am data seama ca cel putin jumate din tigari le fumam nu pentru ca simteam nevoia ci pentru ca si-o aprindea altul langa mine. Am ajuns cam intr-o luna sa fumez 3 tigari pe zi . Dupa inca o luna n-a fost greu sa-mi controlez reflexul. Prin 99 am inceput iar sa fumez, dar incomparabil mai putin, 2-3 pe zi la servici sau prin tribunale. Din februarie am taiat-o din nou si nu cred sa ma mai apuc. Gata bre? V-ati lasat cu totii de fumat? Sau ati inceput din nou sa pufaiti??

Hai ca sunt curios, care s-a lasat si care nu - de la incepututl acestui topic. Uite, io am ajuns la 4 -5 pachete pe luna!!! Eu am incepu din nou sa pufai, de cand am avut un examen prin sectemvrie.Maidanezu poate depune marturie. Eu am redus de la 20 tigari / zi la 10 tigari /zi... Probabil voi reusi sa ma las de tot de fumat cand o sa scap de firma asta cretina cu shefii ei cu tot... Daca fumez mai am si eu motiv sa ies cate un pic din birou sa-mi trag sufletu. (in birouri nu se fumeaza). Inca nu am reusit, dar cred ca in curand o sa se cam rezolve treaba, pentru ca trebuie sa fac motorul si nu am nici un ban . Si am auzit ca dupa revelion le scumpesc cu inca vreo 1leu, sau ceva de genul asta , sa fie ca in alte tari, un lux . Oricum, au inceput deja sa se scumpeasca.
Cu tot respectul. Eu am incercat toate metodele posibile . Am redus din tigati, am incercat guma si cate si mai cate, problema era ca imi lipsea ceva "vointa ". Chiar daca incercam eu diferite metode de combatere chiar nu vroiam sa renunt la ele ( concluzie la care am ajuns ulterior).
Iar de o luna si ceva pot spune ca nu am mai bagat tigare in gura .

Metoda folosita =chiar simplu=
Intr-o seara ma intorceam de la cineva si la un semafor am vrut sa-mi aprind o tigare, dupa ce am aruncat o ultima privire la el l-am aruncat pe geam.

Daca vreti sa va lasati de fumat trebuie doar sa vreti.

[/b] Da, dar vreau si eu sa apuc sa fumez macar 1 tigara la volanul olteanului meu in trafic si dupa aia pot sa ma las
Prin "el" care l-ai aruncat pe geam, te refereai la tigara, nu?Ca poate prietenul ala venise cu tine si l-oi fi aruncat pe el. (gluma, fara suparare).
Cu tot respectul. Eu nici nu incerc sa ma las de fumat, pentru ca m-am lasat acum 2 ani si in 2 luni, de la 60, ajunsesem la 70 de kg Asa ca, succes, baieti
Apropo, primul lucru pe care-l fac cand ma urc la volan, e sa-mi aprind tigara. Ma relaxeaza Salut,
Eu am o vechime in "campul" fumatului de 21 ani. In urma cu ceva ani, am avut doua incercari de a ma lasa: o data cu niste pastile din plante de la o firma FILMIR (parca) din Bacau, am reusit, dar am reluat fumatul la cateva luni; alta data cu guma de mestecat Nicorette (speciala, din farmacie), am reusit, dar... Am mai cautat Nicorette prin farmacii, fara rezultat. In septembrie am primit, din Austria, o cutie cu Nicorette. Cand ma voi hotari, ma apuc de Nicorette. Da rezultate. Spor in a va lasa de fumat - dauneaza grav sanatatii... Am deja doua saptamani si cateva zile de cand nu am pus tigara in gura... Asta pt ca mi-a fost lene sa merg sa cumpar Ei baietii, cum mai merge treaba ?

...ma simt sa intreb, desi n-am pus tigara in gura de aproape un an si ieri am fost la un amic si m-am prostit cred ca vreo trei, in patru ore...

Tutunul dauneaza !
Zephirus a scris:Tutunul dauneaza !

Grav sanatatii! [Da, stim ]
Alcoolul...asa si asa
Din pacate, am ajuns iar cam la 1 pachet pe zi Ru
Razvan a scris:Dar-ar Ce dreaq bre oameni buni, chiar nu exist
7thRaven a scris:
Din pacate, am ajuns iar cam la 1 pachet pe zi

Si eu am ramas tot la 2 pachete pe zi

Razvan a scris:
Nu Bun
geani29 a scris:Daca erai femeie si ti-era teama ca te ingrasi, nu te lasai de fumat, iti spun eu
Ha, ha, ha. Gitanes f Eu nu fumez Am incercat 1 singura data prin liceu, si mi-a ramas un gust asa de naspa pe limba de la niste kent, incat nu m-am mai atins veodata de tzigari doar sorb fumul din camera cind sunt cu prietenii Am o luna si 17 zile de cand n-am mai mirosit-o. Si e ok.Si am sentimentul tot mai clar ca nu ma mai apuc. Gitanes ? ha,ha ! Pe-astea le mancam cu lingurita.Ajunsesem prin 89-90 exclusiv la din-alea cubaneze cu tutun negru- Ligueros, Partagas,H-Upmann. Numai dupa ce trageam adanc pana-n bronhiole un fum din-ala ca smirghelul de 40 ma simteam om. Eram dupa armata, unde topeam 2-3 pachete de Bucegi ( cine si le mai aminteste) pe zi. Tine-o tot asa Hai sa ma pun si eu la 'panoul rusinii', nu de alta dar am tendinte de inraire in ceea ce priveste fumatul

offtopic @angel
In frane si femei sa n-ai incredere niciodata.

da' de ce ma rog le bagi in aceeasi oala ca franele noastre la trs asta..logan chiar tin, par de incredere Franele si femeile te lasa cand te astepti mai putin ...
Dreamer a scris:Franele si femeile te lasa cand te astepti mai putin ...

OOOOOFFFF-Tooooopic De ce vrei sa deprimi lumea, mah Daca ai avut probleme cu ambele, crezi ca toata lumea are Eu n-am avut probleme cu nici unele. Din motive diferite.
razvan a scris:Fumatul e o porc Ba eu zic sa ai incredere si in frane si in femei. Desi numai franele pot fi reglate.Traiul periculos face viata mai frumoasa.
Ana-Belo, tu nici nu stiu de ce-ti mai cauti motivatii. Nu poti fi numita fumatoare. http://www.xs4all.nl/~marcmuts/no_smoking.html
Smoke Kills sau pe romaneste "Tutunul dauneaza grav sanatatii". Gaaata dragilor!!! acuma chiar ca va lasati!!!
Ati vazut ce preturi or avea tutunu' si alcoolu' dupa ce mai baga Gropernu' inca niste taxe ? 5,10 lei auuuu pe un pachet de Pall Mall
...iar in ce priveste alcoolu.... aaaah... ce bine ma simt ca locuitor al acestor meleaguri... hehe... sa vezi cum s-or goli berariile si va aparea moda cate unei petreceri mici pe la cate unu' pe acasa... hehe... Sa nu-mi ziceti ca va mutati la Husi ca va primesc numai cu cate o planetara... o aripa... o oaie la rotisor cu seul ne-scurs, ca si ala se poate folosi... hehe...

Pentru cei care "numai placerea asta o mai au" (salutare, nenea... ) se pare ca tre' sa-si caute alta... hihi...
Stiti care-s cele mai bune tigari de import ? hehe...
Un pachet de tigari -> un litru juma' de benzina ?

Fumatul dauneaza grav sanatatii bre!!! De oftica... Sau... ingalbeneste dintii...

Ce bine ma simt ca m-am lasat de fumat de mult !!!
S-auzim de bine! Salutare!

No? Cum stati cu tutunu???=
Ca la mine scumpirea asta a avut efecte. In ultimele 2 luni am fumat 2 pachete, si alea la cele 2 partide de pescuit de noapte...

Odata la 2 saptamani mai fumez si io o tigara doua - da pe furis sa nu afle nevasta ca imi taie pescuitu!

??
De fumat ma las da de bere- nici mort!
Bre - jale mare - nici in ruptul capului nu reusesc...poate si serviciul de asa natura... stres pana peste cap probabil nici vointa nu prea exista ... cert e ca nu am reusit deocamdata. Alalteri am fumat o gramada, de week end.
Ieri nimic. Am evoluat. Am primit cadou o narghilea arabeasca (shisha).Tutun amestecat cu dulceata de mere si de kiwi. Iti vine sa-l mananci cu lingurita cand deschizi punga. Asa ca in vichend m-am rasfatat la o masa intr-o livada. De tigara nu m-am mai atins de mult. Cum dracu' bre ???
am cinci colegi care fac ceatza la locul demunca de o tai cu cutitul. Euu de cand am zis ca nu mai fumez n-am mai pus tigara in gura cu tentatie si ambient cu tot.
O fi pardalnica asta de vointa de vina... Oooooooo!!!! Lume nouaaa!!!
Impiedicatus is back !!!!
Zephirus a scris:Cum dracu' bre ???
am cinci colegi care fac ceatza la locul demunca de o tai cu cutitul. Euu de cand am zis ca nu mai fumez n-am mai pus tigara in gura cu tentatie si ambient cu tot.
O fi pardalnica asta de vointa de vina...

Nu toti fumatorii sunt viciosi. Mai sunt si unii care se prostesc.
Eu am 16 ani de fumat (2~3 pack/zi) si am incercat de nenumarate ori sa ma las. Si singura modalitate sa ma las de fumat este sa-mi iau un concediu de minim 1 luna ca sa nu am la ce sa ma concentrez, fiindca fara nici un misto, fac urat cand nu mi se administreaza nicotina in corp.

Cei care au reusit sa se lase de tutun si au AFIRMAT ca le-a fost usor, nu au fost tutungii de viciu, ci mai degraba da fason. Bunicul meu nu a putut sa se lase de fumat decat cand a murit de inima, la 65 ani. Ma inscriu si eu. Este a 456987 oara cand imi propun sa ma las de fumat. La mine e mai ciudat. Prea mult stres...imi propun, dupa cateva ore...pam tigara. Am incercat metoda cu laptele abia am simtit. Nu m-a deranjat f tare . E grav. FUmez apr 2 pachete pe zi si as vrea sa ma las pentru ca mi s-a propus un targ: un nou oltcit daca ma las de fumat. In sinea ei, alegerea e simpla. Sa vedem daca se va putea.

P.S. : Am 17 minute de la ultima tigara
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5  Următoare
Pagina 2 din 5
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum