Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Vreau sa ma las de fumat.
Pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Mi-a picat asta ideea asta ... am mai cochetat cu ea dar din pacate am renuntat repede

De luni colegul de birou se intoarce din CO si e nefumator - prefer sa fumez afara. Avand in vedere acest aspect vreau sa incerc de luni sa renunt.
Ma intrebam daca mai exista pe forum fumatori dornici se renunte si carora le lipseste acest impuls: Facem aici o lista cu cei care vor incerca sa se lase si pe parcurs ne sprijinim reciproc.

E cineva amator ?????

Gata LUNI 15.08.05 ne lasam de fumat:

1. daniel.opr
2. Cyclops
3. motanu (EEK)
4. Hofy
5. 7thRaven
Subscriu... Eu deja sunt semifumator pt ca am preferat sa bag o parte din nicotina in rezervor Eu nu vreau sa ma las de fumat. Nu inca. In acest topic sunt rugati sa scrie doar cei care ne sustin avem nevoie de incurajari si de o lista mai lunga cu cei ce incearca sa renunte Salut!, zise el si pasi sovaielnic in fata adunarii.
Numele meu este Andrei... si....(o lacrima ii curse incet pe obraz) sunt fumator de 10 ani....
Salut Andrei! zise adunarea fumatorilor anonimi din sala...

Pana mea... eu nu prea mai fumez, da o sa fumez la mare da? Ma las pe urma cand vin. Bre, io și danezul am reușit să ne lăsăm. Și zău că e taaare bine fără fum. Să vedeți voi după un an de nefumat cum dacă încercați să trageți din țâgare o să aveți o senzație de "s-a răhățit pisica în gura mea". Și acum tot rahatul ăla intră la voi în gură, doar că sunteți obișnuiți cu gustul.
Da, pentru cine nu știe am fumat de la 15 la 18 ani, fumam orice, de la carpați fără filtru la Gitanes, tot fără. Iar cine le-a încercat pe astea din urmă știe ce înseamnă țigară tare. Cică ar fi unele braziliene și mai periculoase.
Io vă susțin. Păcat de banii ăia să ajungă la stat pentru un fum care nu iese pe eșapament. Baieti, si io va sustin...

In liceu, printr-a IX- a am mai fumat cu colegii.. .cand dintr-o data printr-a X-a mi s-a scarbit si nu mai suportam fumul de tigara . Pur si simplu, cand vedeam pe cineva ca fumeaza langa mine imi creaseo o reactie Pavlov de lehamite si ma autosugestionam (cred) ca ce naspa e fumul ala... si nu am mai fumat. aveam mai mereu tigari in casa, da pur si simplu nu imi era pofta, nu era o reactie controlata ci necontrolata! Nu aveam chef si gata. Prin facultate, in anul II - cand m-am mutat la Grasu (stiti voi povestea ) si am adus si calculiciul la arad, iarasi am inceput sa trag... mai mult pe nas, ca in piept nu imi place! Da trageam 2 pachete pe seara, cand ma jucam cate un CM3... Parca eram locomotiva... Interesant ca in timpul zilei, la facultate sau cu prietenii - nu puneam tigara in gura, majoritatea nici nu stiau ca fumam!
Acum... ma declar fumator... desi se intampla de multe ori sa treaca patru - cinci zile fara a ma ating de tigari, pur si simplu pt ca uit . Pe bune, NU SIMT NEVOIA sa fumez, la servici RAR de tot pun cate o tigara in gura, si asta doar in pauze... DAR ACASA, cand merg in coltisorul meu acolo... am io o camera mai mica - si ma pun la calculici cam 2 ore (mai mult nu ma lasa nevasta, face scandal ca cica ce, io mai sunt copil sa ma joc???) - pai in alea 2 ore NU IMI AJUNGE un pachet de Pall-Mall lights! Iar pe langa pachetul ala mai merg si 2 beri si e totul OK, ma simt excelent!
Da repet, se intampla sa treaca zile, poate chiar saptamani si io sa uit de tigari... fara sa simt nevoia!

Numai bine! F buna ideea... pe mine nu ma deranja f tare faptul ca sunt fumator (10-20 tigari / zi). Dar acu m-am apucat sa-mi transform motorul din 1100 in 1300 si am cam ramas fara nici un ban, motorul nu e gata asa ca imi cam tremura mana cand dau 34.000 lei la tanti de la non stop pt tigari aproape zilnic, asta inseamna aprox 1mil pe luna pt tigari . In concluzie, acu sunt suparat pe faptul ca sunt fumator, stiu ca nu e usor sa ma las si mi-e frica in special de serile de sambata cand ne adunam cu prietenii la berici... e prea bun fumul de tigara dupa gura de bere ... In principiu vreau sa ma las dar e greu si tot aman de pe o zi pe alta... E f buna ideea de a ne lasa de fumat mai multi deodata... Mie personal mi-ar place mai mult sa fiu fumator la ocazii... adica sa zicem odata pe saptamana la cate o bere... dar nu stiu cat e de realizabila treaba asta... Am uitat sa mentionez ca am si astm alergic si probabil voi resimti fumatul rau de tot mai tarziu In principiu haideti sa ne lasam de fumat, de banii aia cumparam piese si benzina pt masinutele noastre Da, la cei 24 de ani ai mei, și eu pot să spun că prima țigară am pus-o în gură pe la 15 ani. Și nu așa în libertate... Prima jumătate a clasei a noua am făcut-o în Liceul Militar din Câmpulung Moldovenesc. Acolo se fuma pe ferite, aveam concitadini în clasa a XII-a care fumau și mă dădeam și eu cu ei. Până într-o duminică când s-a nimerit un ofițer de serviciu pe liceu (echivalentul OSU-lui) cam foarte al dreacu și ne-a prins pe vreo 6 puștani în budă, cum pufăiam de zor (pe atunci nu știam nici să tragem din țigară). Pe lângă asta s-au mai adăugat și alte prostii, care voluntare, care involuntare (întârzieri la apeluri, lipsă de la orele de studiu etc.), ceea ce a însemnat ca trimestrul I al anului să-l termin cu nota 4 la purtare. Dirigintele meu era un tânăr, fost distrus în tinerețe de același LeMeu, care m-a iubit extraordinar de mult. Dacă maiorul, șeful companiei, a cerut pentru aceste chestii minore nota 7 la purtare, el în schimb a cerul nota 2 (DOI). Foarte sugestiv acest fapt.
Dar ca să nu ies foarte tare off-topic, după ce am terminat cu treaba asta, ca orice adolescent plin de teribilism, am continuat cu pufăitul. În pauza mare, de-acuma printr-a 11-a, mă duceam și luam un Kent lung, la bucată. Dintotdeauna am fost adeptul conceputului: Dacă tot te bagi în rahat, măcar bagă-te bine. Dacă tot îți bați un cui în sicriu, măcar să fie de calitate. Apoi a venit studenția... nu mă mirosea nimeni... că înainte când mă duiceam acasă, mă mirosea bătrâna. Se enerva și se supăra, iar io mai mult de asta mi-era oarecum. Nu de altceva. La Iași și în armată m-am întins io mai mult la țigară. În armată chiar ajunsesem la un pachet de Pall Mall pe zi.

Dup-aia am început să le răresc. Spre sfâșitul armatei mă lăsasem 4 luni chiar, și m-am reapucat la terminare. Apoi le-am mai tras așa... în pauze. După ce-mi duceam ne-femeia acasă (prietenii știu povestea :blink: ) care și asta nu mă lăsa să le trag, îndopam repede trei-patru. Apoi m-am enervat pe sănătate, pe miros, pe condiția fizică... Nu-s eu prea gras de felul meu, dar ajunsesem la 60 de kile (în condiția în care am 1,80 metri). apoi încet-încet le-am lăsat. Și mă simțeam al dracului de bine.

Aici, un pachet de țigări normal e 3,20 euro. Nu prea-mi convine, e cam carburantul pe o săptămână de dus-întors de la lucru. Apoi același discurs, cu sănătatea... mirosul... gâjâiala pe gât...
Acum am vreo lună de când n-am mai aprins una, și mă simt excelent. Are alt gust și mâncarea, și băutura, și înghețata, și cafeaua. Mă simt mult mai OM.

Plus că în familia mea tradiția în ale fumatului e cam dureroasă. Acum 6-7 ani a murit de cancer osos, cauzat de fumat un unchi. Acum o lună a murit altul, din aceeași cauză. Alt unchi e cu un picior în groapă și se ducea și el dacă nu se oprea la timp.
Ideea nu e asta; poți să mori și mâine, pălit de autobuz. Ideea e cum trăiești. Te vei simți și tu mai bine, și cei din jurul tău.
Personal, când o să mă-nsor, dacă nevasta îmi va zice să mă las de o treabă, mă voi lăsa (noroc că nu am prea multe vicii). Din respect pentru familie în primul rând. Și știu că sunt printre voi mulți căsătoriți...

Numai bine, oameni buni, și o viață mult mai bună fără tutun. Vă susțin moral. Eu m-am lăsat de fumat în februarie 2003. Trece-ma si pe mine pe lista, ca parca ard prea multi bani de pomana.
Cu tot respectul. Prin studentie ma luasem si eu tare dus de val cu tutunul si cu alcoolul, pana la un chef la care in trei sferturi de ora am dat gata un pachet de Carpati si 600 de palinca. Pe urma m-au dat gata ele pe mine, mi-a fost cumplit de rau si de a doua zi m-am lasat de amandoua, si de tigari si de tarii. Un fel de terapie de soc involuntara. De atunci au trecut aproape 8 ani in care am incercat o singura data sa fumez si mi-a fost rau.

Cred ca doar asa merge sa te lasi de obiceiul asta. Tatal meu fumeaza de la 15 ani, adica 46 de ani a fumat doar Carpati, de cateva luni a trecut pe unele mai usoare. Nu cred ca va reusi sa se lase vreodata, chiar daca a fost avertizat de medici ca ii agraveaza problemele la inima, pentru ca merge pe tactica de maine le raresc.
Nici chestia cu de maine ma las nu cred ca da rezultate stralucite, pentru ca exista deja o dependenta fizica foarte puternica pe care trebuie sa o infranga cei care vor sa se lase de fumat. la mine socul respectiv a creat o aversiune resimtita fizic atat de puternica fata de tarii si tigari, incat dependenta respectiva nu s-a mai manifestat iin nici un fel. in week-endul asta am fumat o singura tigara Hmmm... Daniel, m-ai pus pe lista acu tre sa ma las de fumat pe bune... decocamdata treaba sta in felul urmator: din pachetul cumparat sambata seara mai am 4 tigari. Azi dimineata am fumat o singura tigara in loc de doua cum obisnuiesc. Se pare ca acuma e momentul sa ma las de fumat pentru ca ma ajuta mult faptul ca m-am trezit cu o durere de gat infernala si fumul are un gust foarte naspa. As vrea ca dupa ce termin cele 4 tigari pe care le mai am acu, sa nu mai cumpar altele. Sper sa reusesc, va voi tine la curent. dap....e deja 9 si am renuntat pana acum la vre-o 5 tigari, beleaua e ca VREAU SA FUMEZ nu le termina lasa-le acolo
de fumat tre sa te lasi brusc,
o sa doara stiu cum e da n-a murit nimeni ca s-a lasat de fumat. hai bafta la toata lumea si sa fiti convinsi ca se poate ! hm....inca 2 ore .....ma intreb cat o sa mai rezist - de luat aminte:
niciodata nu incercati sa va lasati in ziua de luni baga la greu guma/ciocolata. cea mai grea parte e renuntarea la gest, nu la fum
cea mai grea parte e renuntarea la gest, nu la fum

Exact asa cred si io...

Daca am prea mult timp liber ma tin de prostii... adica de tutun.
Io nu imi explic... de multe ori sunt zile intregi in care nu ma ating de tigari, si alte zile, cand stau si ma plictisesc si fumez ca locomotiva. Cand merg la pescuit: Daca trage pestele, fie nu am timp sa schimb tigara din gura - fie nu am timp sa o aprind... Daca nu trage pestele, fumez de nerabdare ca pote vine ala mare si trage... . Gest tampit, si daunator la sanatate si buzunar fumatul asta... Din pacate la ora 14 nu am mai rezistat - bagat una jumatate de tigara sper sa nu mai fumez deloc....hm vom vedea Ce ai simțit de ai băgat tutun? Nervi? Tremurici? Poftă? Nu întreb aiurea.
Pentru simptomele determinate de lipsa de nicotină ia plasturi de la farmacie. Cred ca gresala a fost sa ma las azi ...lunea e cel mai nashpa...la munca ...agitatie, nervi, dureri de cap ...etc... , cate un pic din toate astea ....oricum e doar o jumate (sper) ...sa vedem ce va mai fi .... Mie mi s-au terminat tigarile acu 4 ore... nu am de gand sa cumpar altele, sper sa reusesc... Hofy, tinem pumnii... si pt opr.
eu nu am fumat azi nici o tigara inca MUARTE ȚÎGĂRILOOOOOR!
Ai bre, se poate. Și e așa de bine fără... Uite, tocmai inhaez un plămân sănătos de aer rece și curat. Aaaah, ce plăcut. dupa cum ziceau oamenii si mai sus, gestul e cel mai greu de descotorosit. incercati un pix sau un creion prin care sa puteti trage un pic de aer pe la un capat.
io unul mai fumam prin copilarie (10-13 ani). nu cred sa se fi prins niciodata ca lumea microbul de mine, dar atunci cand am constatat ca ma cunostea cam toate asistentele de la etajele 9 si 10 din spitalul judetean am zis ca ar fi mai bine sa ma abtin. Merci mult Cyclops, si felicitari Bre da e greu de tot sa te lasi de fumat... nu tremur, nu-s nervos (cel putin nu din cauza tigarilor lipsa) dar mi-e o POFTAAAA de nu mai pot. Nu sunt convins ca ma pot lasa asa dintr-o data, fumez de 10 ani. Oricum, am redus f mult in 2 zile si sper sa fie ok. Cred ca va fi mai usor sa le tot raresc pana la 0, sa se intample intr-un timp cat mai scurt.
vorba lui Razvan: MUARTE ȚÂGĂROLOOOR!!! Marturisesc ca aseara nu m-am putut abtine si am fumat o tigara gasita intr-un pachet aflat intr-un sertar
Azi inca nimic.

@Hofy: si eu fumez de 10 ani... si opr la fel
Cyclops a scris:Marturisesc ca aseara nu m-am putut abtine si am fumat o tigara ...
Dacă vă impuneți ceva de genul 10 flotări pentru prima țigară, 20 pt a 2-a, 40 a 3-a, 80 a 4-a etc io zic că vă lăsați foarte repede.
Razvan a scris:Dacă vă impuneți ceva de genul 10 flotări pentru prima țigară, 20 pt a 2-a, 40 a 3-a, 80 a 4-a etc io zic că vă lăsați foarte repede.

Pai in ritmul asta nu ma las de fumat... ci slabesc )))
Cyclops a scris:... si eu fumez de 10 ani...

adicatelea de la ce varsta
Chris a scris:
Cyclops a scris:... si eu fumez de 10 ani...

adicatelea de la ce varsta

undeva inainte de a-mi lua buletin Cum stati cu renuntatul la fumat? eu am redus de la 20/zi la 8. azi sper sa fumez si mai putin, si tot asa... E foarte greu cand ma plictisesc, dar in rest e acceptabil. Eu pana azi la ora 3:45 am, nu am reusit sa nu fumez. Am avut niste probleme care m-au incurajat sa fumez. Dar de dim pana acum,n-am mai fumat. Succes la toti in continuare. Ieri nimic, azi nimc inca Hehe se pare ca Cyclops e cel mai tare felicitari bre
@7thRaven si ceilalti: bafta si vointa multa, lasa ca reusim si noi incet incet Si Opr se tine bine.
Inca nu am fumat, e bine, dar vine seara si ies cu pretenii
Rezist eu intr-un fel bre...sa va spun eu cum m-am lasat...
am fumat la greu 5zile...pana m-am scarbit.
la greu= 2-3pachete pe zi.
rezultat....nu mai fumez de 4ani.
valib a scris:...nu mai fumez de 4ani.
Asta din lipsa de greutati . Din pacate nu am reushit decat sa le raresc 5-8 tigari depinde de zi ....concret slujba mea e destul de ciudata - impune nervi de fier, agitatie multa .... poate e doar o scuza dar nu am reushit sa renunt de tot
daniel.opr a scris:Din pacate nu am reushit decat sa le raresc 5-8 tigari depinde de zi ....concret slujba mea e destul de ciudata - impune nervi de fier, agitatie multa .... poate e doar o scuza dar nu am reushit sa renunt de tot

nu trebuie sa te descurajezi. eu zic ca orice tigara in minus e un pas inainte. acum totul e sa ai vointa necesara sa continui pana ajungi la 0 tigari pe zi. Azi e a treia zi deja fara tigari . eram in clasa a 7-a, aveam 13 ani
La catedra, profu de geografie, un om extraordinar, la vreo 50 de ani, tocmai facea lectie de morala anti-tigari.
Eu, ca de obicei in spate, faceam timpenii, de gen jucam "vaporase" cu un coleg, si cind scufundam unul, dadeam foc cu bricheta la un vaporas de hartie, in banca, si iesea fum ...
La un moment dat se oftica asta si zice "popica ia treci tu in locu meu ca daca te distrezi inseamna ca stii ce am de spus..." si vine si se aseaza in lcou meu, si incepe sa vorbeasca, sa rida, sa-mi inghionteasca colegu de anca, spre stupoarea colegilor !
Io ... ma duc la catedra, strig odata "INISTE BAI NESIMTITILOR", si pe urma "Hai, gata, si tu ala din spate, stai si asculta ce am de zis..." , si ma pun cu fundu pa catedra cum facea el, si incep:
"Ma baieti ma ! io acu 20 de ani m-am lasat de fumat... si e tare bine ! (io aveam 13 ani) ... acum 15 m-am lasat de baut .... si e bine .... acum zece m-am lasat de ..... Vedeti dom' profesor ca stiam ce aveti de zis ?!?"

Lasind gluma la o parte: care il prind ca fumeaz alinga mine, ii bag tigara in cur
daniel.opr a scris:Din pacate nu am reushit decat sa le raresc 5-8 tigari depinde de zi ....concret slujba mea e destul de ciudata - impune nervi de fier, agitatie multa .... poate e doar o scuza dar nu am reushit sa renunt de tot

Incearca sa le gasesti un inlocuitor. Acadele, bomboane mentolate, chestii d-astea. Doar e greu sa fumezi cu gura plina, nu? Da kunzite da' dupa ce te saturi de bomboane guma..etc ..mama ce merge o tigare ....
daniel.opr a scris:Da kunzite da' dupa ce te saturi de bomboane guma..etc ..mama ce merge o tigare ....

It's all in your head Eu am reusit ieri seara sa pufai doar 3 tigari (deci vreo 5 in total pe ziua de marti) , ceea ce mi se pare o imbunatatire, avand in vedere ca prietenii mei fumasera fiecare cam 15-17 tigari. (M-am uitat in pachetele lor cand sa plecam; eu fumam cot la cot cu ei) Deci e o imbunatarire...Asa ma amgesc, incet, incet pana o sa renunt de tot.
Cyclopule, tu oricum ai antecedente cu renuntatul la tigari, asa ca ti-e puuuuuuutin mai usor .
Cu tot respectul. Ok .. Hai sa va explic cum am redus de la 20-25 de tigari/8-9 ore de munca. Mi-am facut un program de fumat... Prima tigara la 8:30 cand ajungeam la munca, a doua tigara la 9:30.. si tot asa din ora in ora cate o tigara... si asa am redus la 9 tigari/zi de munca . Dupa 1-2 saptamani de program din asta, cand aveam si mult de munca vedeam ca am ajuns sa uit efectiv sa fumez... si vazand ca am pierdut ora de tigara nu o mai fumam.. si uite asa, azi am ratat o tigara, maine 2 pana am ajuns la 5 tigari pe ziua de munca... iar de la astea 5 tigari pe ziua de munca, intr-o zi am zis ca gata, nu mai fumez... si asta m-a tinut 3 saptamani , dupa care am reanceput la fel de usor cum m-am lasat... azi o tigara, maine 2... pana am ajuns la 10 tigari iarasi (maxim pe zi-24h-)... Acum se pare ca ma las iarasi si, desi, nu mai simt nevoia fizica sa fumez, nici gestul nu imi lipseste, tot as mai trage o tigara din cand in cand in mediul social (la o bere, la un suc.. etc)
Acadele, bomboane mentolate, chestii d-astea.

Bre, in cazul lui maidanezu si al lui Opr, merge cu dulciuri... ca la ei e problema daca bate vantul nitel mai tare...
Da in cazul meu, la 1,65 / 75 kg - daca incep cu dulciuri, in curand la 1,65 o sa am 85, apoi 90 apoi 95 etc...

Cyclopule, io la scarbici nu pun tigara in gura... doar seara, acasa, la calculator, bag repede-repede vre-o 10 -15 una dupa alta si gata .
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următoare
Pagina 1 din 5
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum