Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Vreau sa ma las de fumat.
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
B 42 GCL a scris:Ma inscriu si eu. Este a 456987 oara cand imi propun sa ma las de fumat. ...

Bună,
Asta ar însemna că dacă ai fi încercat de 10 ori pe zi și ai fi fumat din prima zi a vieții acum ai avea venerabila vârstă de 125 de ani
Cu stimă, Eu de aproape 2 saptamani am redus numarul de tigari / zi de la 20 la 3-4. pot sa va spun ca prima saptamana a decurs asa cum ma gandeam ca va fi... A fost destul de greu dar nu insuportabil. De vre-o 3-4 zile sufar ca naiba... nu stiu care e faza exact dar emotional sunt la pamant, sunt foarte irascubil, mi-au iesit cosurile ca naiba, mi-a iesit un herpes pe buze di am facut tampenie de aia de buba la ochi (nu-mi vine in minte cum ii spune). Atata timp cat in prima saptamana nu am avut nimic, tind sa cred ca efectele nasoale in lipsa tigarilor sunt psihologice si nu fiziologice. Toate starile emotionale pe care le am cred ca sunt sunt induse psihic, inclusiv starea fizica subreda. Sper sa-mi treaca toate astea cat mai repede ca e nasol. Numarul de tigari nu-l cresc nici de mor Apropo de fumat / lasat de fumat.... am si eu o tentativa in derulare...
De 3 saptamani nu am mai fumat
Adevarul e ca este foarte greu... la inceput am fost foarte irascibil... acum parca e cat de cat ok, dar tot exista o multime de momente in care as "sorbi cu sete" dintr-o tigara...
Pana acum am reusit sa ma abtin... sper sa reusesc in continuare pana cand nu va mai fi o problema de "abtinere" ci pur si simplu de a nu fuma.

Bafta la toti care vor sa devina NE-fumatori De aseara pana acum nu am fumat deloc dar acum dupa ce am mancat ma frige rau...si nu gasesc plasturii cu nicotina...oricum cred ca au expirat.

[quote="KilleR82"]Apropo de fumat / lasat de fumat.... am si eu o tentativa in derulare...
De 3 saptamani nu am mai fumat

Daca as reusi sa stau 3 sapt fara ele ...ar fi pa tigarile! Sieu am incercat d e multe ori si am reusit maxim 2 -3 zile in care eram f irascibil:( E grav daca plasturii cu nicotina nu au efect la mine? Sau asa cred? Cred ca sunt imbuibat de nicotina ) Eh... eu am reusit. Prima saptamana a fost infernala, eram foarte irascibil, stiam ca asa o sa fie de la tentative anterioare. Asa ca am asteptat pana am plecat in interes de servici in Canada, si acolo am demarat treaba. Ca nu era mai nimeni pe langa mine pe care sa-mi descarc nervii. A mai ajutat si faptul ca acolo nu fumezi decat pe strada in restaurante/baruri/hoteluri canci... si mai costa si 10 CAD pachetul de tigari.

Tot in prima saptamana am mancat ~1 kg dulciuri pe zi, recomand M&M cu ciocolata, bine, eu le aveam gratis ca doar munceam pt. Mars...

Si in cateva zile voi sarbatori 1 an de cand gata cu tigarile pai efectele psihologice tin mult mai mult decat cele fiziologice.
Io ca sa ma las de fumat am fost nevoit sa fac un fel de pariu...ideea e ca tre sa ai o motivatie puternica si de durata. Si uite asa io am pus in joc prietenia...NU AM AVUT SEVRAJ NU AM MANCAT MAI MULT NU AM FOST NERVOS NIMIC decat o pofta moderata de tigari. Odata ce subconstientul a inteles ca nu are ce sa faca sa lasat pagubas din prima. Pt mine si sanatatea mea nu as fi fost in stare sa renunt la tigari ...probabil ca abia dupa ce o sa mor o sa pot zice ca am scapat Oricum cert este ca se poate; tot ce-ti trebuie e o motivatie puternica si de durata in rest ...voie buna . Bre Hofy, ia de aici

Eu sint fumator, insa de mult am trecut de la fumator la fumator de ocazie.
Adica daca merg la mare, la gratar, intr-un bar, iau un pachet si il dau gata extrem de repede. In studentie, acum 10 ani, fumam 1 pachet si jumatate pe zi.
Exemplu, de cateva zile nu am mai fumat, mi se pare ceva normal, e ca o mancare, pe care o mananci sau nu in ziua respectiva. La o bere insa e alta viata nu??

Hofy, inca o data:

Merci motane vrei sa ma omori? deja imi curg balele...

Banuies ca daca reusesc sa fac intr-adevar ceva, voi fi fumator de ocazie ca si motanu. Am mai incercat sa ma las de fumat in stilul "gata, de acu nu mai fumez!!!" si peste cateva ore trageam cu sete din tigara. Da acuma cand ma gandesc ca o sa fumez da mai tarziu, parca e mult mai usor. Fiecare om trebuie sa-si gaseasca metoda ideala de a se lasa de fumat.

Bre ce nu inteleg eu dece a doua saptamana e mult mai nasoala decat prima?

Bine motane, o sa servesc din pachetul ala! la prima OCAZIE Mey, luati-o asa: tutunul fumat e ca zaharul turnat in rezervor. Daca sunteti pasionati de masini, va lasati de fumat la gandul ca fiecare tigara e o lingurita de zahar turnata in rezervorul masinii. Sfat de la un nefumator inversunat. Cyclops is out for good!!!

Si o fac in mod public, cu surle si trambitze ca sa-mi crape obrazul de rusine daca voi mai avea tendintza sa fumez Bre, pana la urma tigara, cafeaua, alcoolul, sint niste vicii marunte, care te ajuta sa scapi de viciile mari, asa ca... Pot spune ca nu m-am lasat definitiv..
De ex pana la Corbu - nu mai fumasem de ceva vreme..
Pot spune ca dupa Concediu nu am mai fumat o vreme..
Dar am fost la pescuit - in asteptarea trasaturilor d ecrap am pufait intr-o singura zi 1 pachet de P.M. slims... . Asta e, stateam acolo intins langa bete sperand ca la urmatoarea trasatura sa fie crap cat mai maaaare. Am prins 5 bucati da cam mici (maxim 1,5 kg bucata).

Cam la 2 -3 zile mai pufai cate o tigara/doua .
totu e sa am activitate, sa am ce sa fac - si uit de tigari. In apartament nu am mai fumat cam de prin martie-aprilie... ca mi-o iau de la Octa.
Acum nu mai am voie sa fumez nici cu ea in masina...
Asa ca singura solutie ramane sa mai merg la cate un pescuit... Vine week-endul, asa ca ma duc sa iau un breloc cu laser pentru pisici si un pachet de pall mall de 10 Sunt adeptul Viceroy-ului rosu (cartonat) de ceva ani buni. NU m-am lasat vreodata, NU am incercat, NU intentionez sa incerc.

Pe cei care vor sa se lase ii invit pe la mine pe la birou. Or sa respire (fara voia lor) mai mult fum decat ar respira fiind fumatori. Dupa ~ 12 ani de tutun... si fumator inrait pe deasupra.. cred sincer ca trebuie o pauza. Asa ca m-am decis sa o fac acuma.. definitiv De cind citesc topicul asta mi-a venit cheful de o
Gaby a scris:De cind citesc topicul asta mi-a venit cheful de o
MAI, lasati fumatul !!! Patronii vor sa va fie ei primii care sa va imbolnaveasca - in primul rind de nervi si apoi, dupa necesitati si preferinte . Nu am patron lucrez la stat, asa ca decit sa ard gazul de pomana mai bine ard o Si eu fumez de vreo 13-14 ani. Iar patronul...sa fie sanatos, ca el fumeaza mai mult decat mine.

Asa ca...sa fumam pentru asta. bros'....lasati-va de fumat ca merita....
nu-i chiar asa de greu .....primele 3 zile sunt groaznice si fiecare minut ti se pare ca-i o ora....
dar trece...
am fumat ceva mai bine de 10 ani si m-am lasat de 2 ani.....si ii super ok....
mai multi bani in portofel....mai putin stress...mai sanatos....
ce mai ... numai avantaje!!!

Hai sanatate!!!!
Hofy a scris: Numarul de tigari nu-l cresc nici de mor

Bullshit... s-a desfiintat firma la care am lucrat si m-am despartit de pretina dupa o relatie de un an jumate (deodata... se putea altfel?) iar fumez ca turcu'
Offtopic: e interesante perioadele in care avem senzatia ca tot universu e impotriva noastra... din punct de vedere parapsihalitic evident... huuuh iar am luat-o pe aratura... Vreti sa va lasati de fumat Nu va sfatuiesc pentru ca scade numarul de CANCEROSI din ROMANIA si ce facem Incepand cu data de 01.01.2007, m-am lasat de fumat, dupa 22 de ani de fumat. Are si o parte mai putin buna acest lucru: m-am ingrasat cu aproape 10 kg in 50 zile. Groaznic!!!
George Apostolescu a scris:Incepand cu data de 01.01.2007, m-am lasat de fumat, dupa 22 de ani de fumat. Are si o parte mai putin buna acest lucru: m-am ingrasat cu aproape 10 kg in 50 zile. Groaznic!!!

Ai avut ambiție nu glumă, după 22 ani fumați!

Mie mi-ar prinde bine 10kg în plus pe lângă cele 74kg aferente în prezent.

....și m-am hotarât să apelez la un cabinet de specialitate, cred ca ați auzit de el, cel cu bio"tremurici", parcă vitanova le zice. Ședința este in jur de 400RON dar cica te lași.

...sper....

Mara nu fi rea/rău, nimeni nu-i perfect, cu siguranță nici chiar tu! Am 6 luni decind m-am lasat . Primele 2 luni au fost cele mai grele.Dupa aceia a fost mai usor.Am fumat un pachet la zi timp de 25 de ani.Incepusem sa respir greu mai ales noaptea.Acum de cind nu mai fumez ma simt mult mai bine Dupa 8 ani de lupte seculare am reusit sa ma las de fumat..timpul e destul de putin..dar n-am mai pus tigarea pe bot de ceva zile...si sincer e extraordinar..e foarte greu..dar ambitia ma face sa continui...am mai avut tentative de lasat dar dupa cateva ore sau 1 zi ..deja fumam ca turbatul..acum insa am realizat intradevar ca pot sa traiesc si fara acest viciu inutil..Am reusit fara bomboane, seminte, gume, pastile pentru lasatul de fumat, nu stiu ce importanta are pentru forum..dar trebuia sa o spun. http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?t=1895&postdays=0&postorder=asc&highlight=las+fumat&start=100 BRAVO nene !! tine-o tot asa sa fie intr-un ceas bun !!!! Felicitari, este un lucru foarte greu (nu am fumat niciodat si nici nu am de gand). Dom'le , de cateva zile zici ? Si gata te consideri ca te-ai lasat? Nu vreau sa fiu rautacios, dar daca te lauzi tot asa si dupa vreo cateva luni bune, fara macar sa precizezi ca ai fost tentat "sa-i mai simti odata gustul" , atunci poti spune fericit ca ai reusit sa te lasi de fumat. Oricum felicitari pentru intentie si taria de decizie. Tine-o tot asa .
Cu stima. mai vorbim peste macar 6 luni.....si eu am avut cateva tentative,cea mai lunga de 3 saptamani dupa care iar am bagat tigara-n gura.....asta pana sa-mi dau seama ca nu merita si deja de aproape 2 ani nu mai duhanesc....... Felicitari si iti urez vointza maxima pentru a rezista tentatiilor .
Eu am fost fumatoare timp de 16 ani din care in ultimii 10 ani fumam cam un pachet pe zi ...... pe data de 16 februarie 2007 am decis sa ma las definitiv de tzigari, dupa nenumarate tentative esuate. Pana azi, nu am mai pus nici eu tzigare in gura dar trebuie sa recunosc ca au fost cel putin 3 ocazii in care mi-as fi dorit macar un fum.
Sunt constienta ca daca merg pe ideea "macar un fum", ma voi reapuca de tutun.
Cel mai greu este atunci cand mi se intampla lucruri sau au loc evenimente la care, inainte, imi facea placere sa fumez sau pur si simplu imi venea sa aprind o tzigare..... Acum resimt rau sentimentul de cenzura.
Sa speram ca vom reusi pana la capat.
Se zice ca unui fumator inrait i se recunoaste statutul de "nefumator" de-abia dupa 7 ani in care nu a mai tras nici macar un fum (cred ca se excepteaza fumatul pasiv..... sper ) Multumesc de incurajari...si ..nu cred ca o sa mai pun vreodata tigarea in bot..am tigari in casa...pot sa fumez oricand..dar daca am rezistat primelor crize...cand tot ce vrei e sa fumezi o tigare..deja acum nu mai simt acea pofta nebuna..ce sa zic..tot asa si e bine..ba chiar m-am si enervat..si n-am pus tigarea sa "ma calmez" ...asemenea ambitie n-am mai simtit de cand am vrut sa-mi iau masina sper ca si multi altii sa-mi urmeze exemplul si sa facem o lume fara bolnavi de tutun..
PS: merci geani ca imi arati mereu topicurile...dar asta era al meu personal..glumesc..chiar am uitat ca e un topic despre asta..daca e ..sa-l mute adminul.. You are wellcome, Lucky
Apropo de țigări, să nu încerci vreodată să fumezi vreuna, zicând că eu nu fumez, m-am lăsat de fumat de XXX luni și pot fuma o țigară la o ocazie anume, că iar te apuci de ele. Îți zic din experiența proprie. Asa am sa fac...e cam greu..ca beau cafea..si..asta ma indeamna sa fumez... He he... sa`ti fie de bine.
Eu am lasat tigarile de 3 ori,... simplu, nu am mai fumat! ultima oara cam 2 ani... rezultatul ...ma lega nevasta la sireturi!!! (ca eu nu mai ajungeam!).
Acum fumez iar... si nu cred ca ma mai las....(decat daca gasesc ceva de facut care sa suplineasca alcaloidul.... )
Si nu uita ...suma viciilor trebuie sa ramana constanta!... 1 la mana..era bine daca nu te mai apucai
2...nu inteleg faza cu sireturile...
3 sa stii ca treaba cu suma viciilor ramane constanta...e o scuza patetica inventata de cei care au vicii...cunosc oameni fara vicii...indiferent la ce vicii te gandesti.. ...pai la sireturi nu mai ajungeam din cauza suncilor... adica luasem in greutate sanatos... aaaaa...ehh..n-am probeme de genul asta..am un metabolism bun.. pai daca nu ma insel (desi e posibil) parca mark twain a spus "a te lasa de fumat e cel mai usor lucru - eu m-am lasat de vreo douasprezecemii sase sute si ceva de ori"

cred ca deja m-am lasat de mai multe ori de fumat pana acum

oricum, bafta si nu lasa viciul sa te ademeneasca!!! io nu fumez... Felicitari..nici sa nu te apuci am aproape 6 ani de cand nu mai fumez. cum simplu : de azi nu mai fumez si nu am mai pus tigara in gura. cei drept tentative am mai avut si cel mai mult m-a tinut cca 1 an , da' intr-o seara la un pahar an cerut o tigara ,am tras 2 fumuri,si am aruncat-o. si cine-si cumpara a doua zi dimineata tigari? subsemnatul . nu exista o reteta de a te lasa de fumat gen : data fixa ,rarit ,etc .pur si simplu m-am lasat . nici macar nu stiu data exacta. stiu ca era in jur de sfarsitul lunii Eu sint semifumator.
Exemplu, in week end am fumat un pachet, ca a fost ocazie speciala. De simbata seara nu am mai fumat nimic pana acum. EEK tu oricum esti o ciudatenie...nu ma mira EEK AI DREPTATE ESTI UN SEMIFUMATOR .FUMEZI MAI MULT IN SPECIAL CIND NU CUMPERI TIGARI. =)) E NORMAL TREBUIE SA RAMINA BANI SI PT EMG :D Eu am o alta problema. Nu pot sa ma apuc de fumat.
Vorbesc foarte serios, ma oftic ca nu inteleg si eu placerea asta a fumatului, e un viciu care are niste riscuri si un profit (placerea), dar faza e ca eu nu o inteleg. La alcool e clar, imi place senzatia de relaxare si dezinhibare, pe motocicleta la fel, e super senzatia de libertate si adrenalina, dar cu tigarile nu am inteles.

Am fumat o tigara complet si rapid, cum trebuie, in plamani, evident. Mi-a dat doar o senzatie de calm, liniste si un pic de ameteala, dar de-aia neplacuta, ca atunci cand ti-e somn, dar esti prea obosit ca sa poti dormi. Ori... nu inteleg care e faza... ca nu era nimic placut. Calm si-asa sunt eu prea calm si linistit, iar ameteala nu e deloc placuta...

Cumva sa fie prea tarziu sa ma mai pot apuca de fumat ? (recunosc ca "varsta critica" m-a ocolit, probabil pentru ca mi-a ramas din copilarie amintirea bunicului mort de cancer de plamani de la tigari)
EEK! a scris:Eu sint semifumator.
Exemplu, in week end am fumat un pachet, ca a fost ocazie speciala. De simbata seara nu am mai fumat nimic pana acum.

Ma inscriu si eu inclubul tau EEK. Si eu la fel procedez. Nu am mai fumat de trei saptamani de la aniversarea unui prieten. Acum ma pregatesc de Paste cand probabil o sa topesc un pachet pe zi.
Pentru cei care vor sa se lase problema tocmai asta este SA VREI. Tatal meu s-a lasat de fumat dupa 40 de ani de vechime. Nu a avut nici o problema de nici un fel a zis intr-o zi gata si gata a fost. Acuma are vreo 7 ani de la chestia asta si spune ca nici nu-si inchipuia ca se poate simti asa de bine fara tigari. In schimb bunicul meu a fumat pana nu a mai putut sa tina tigara intre degete din cauza Parkinsonului. Stiti cand a murit? Cand avea 94de ani. Oare cat avea de trait daca e sa ne luam dupa chestia care zice ca o tigare reprezinta 5 minute din viata?

@mosulik Cred ca tu ai intr-adevar o problema. Totul consta in atitudine.
Daca te scoli cu gandul la o tigara de dimineata, esti fumator.
Lasarea incepe cu "n-am tigari, ma doare-n pix". Eu am ~3 ani de cand nu am mai fumat deloc. De lasat le-am lasat fara sa vreau, pur si simplu mai fumam seara la un pahar de bere cate 1-2-3 tigari pana le-am lasat de tot. Berea a ramas inca...
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5  Următoare
Pagina 3 din 5
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum