Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Vreau sa ma las de fumat.
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
In ciuda parerilor pe care le aveam cand am decis sa ma las de fumat , cum ca n-am sa reusesc nici macar 2-3 zile sa stau nefumat...uite ca au trecut vreo 2 saptamani si ceva si nici macar un fum...si nici pofte ..merci EEK pentru ideea de dimineata " N-am tigari ma doare in pix" http://www.220.ro/VCAdanftc3/Pentru-Fumatori Așa și? Corpul meu, sănătatea mea, banii mei Eu m-am lasat de fumat de prin februarie,sotia din decembrie. Vand zmoala! nu exista reteta universala . eu unul m-am lasat brusc Si eu tot brusc m-am lasat.Pana la urma cred ca treaba asta cu lasatul de fumat e o chestiune 99% de vionta si convingeri personale. Io m-am apucat serios in ultima vreme. Mai bajeti... lasatul de fumat e treaba de barbati nu de cartofi prajiti. Vrei sa te lasi de fumat... apoi in momentul in care ai gandul asta o si faci. O sa fie greu si cu multe efecte secundare (eu stiu), dar asta spune ca ai "balls"... Mai am un pic si fac o saptamana de cand nu am mai fumat!
Sper sa nu ma apuc iar dupa ce-mi trece raceala! Am inteles de la un amic ca exista niste pastile care sunt oferite gratuit prin programul Elenei Udrea cu care poti renunta la fumat!
Stie cineva ceva despre aceste pastile?
Am inteles ca pretul este undeva la 800 lei dar de la TBC le primesti gratuit!
suirammarius a scris:Mai am un pic si fac o saptamana de cand nu am mai fumat!
Sper sa nu ma apuc iar dupa ce-mi trece raceala!

nici eu n-am pus gura cât am fost răcit.
Apoi am luat-o de la capăt Și culmea, eram ferm convis că ma las de ele la ce hal de tuse aveam.
Marlboro Filter Plus Rulz
Iulius_je a scris:
Marlboro Filter Plus Rulz

Chiar acum mi-am deschis un pachet Se scumpesc tigarile dramatic. Teoretic vor ajunge la 10lei pachetu' La banii aia mai bine trecem la "iarba" si sunt mai de efect Zi merci. Mai e pana la 4,5€. Noroc ca nu fumez.
cristi_s a scris:Zi merci. Mai e pana la 4,5€.

Mey... stii vorba aia ca orice shut in fund e un pas mare inainte? Adevarul e ca omu nu se prea lasa de fumat decat constrans. Daca ma gandesc cata benzina iau din banii de tigari... poate ma gandesc de 2 ori Eu am reusit sa fumez doar la bere si cand am pofta maaaaare. Parca are gust mai bun tigara, o savurez . Ce tigari fumezi? namdamitu
talash a scris:Eu am reusit sa fumez doar la bere si cand am pofta maaaaare. Parca are gust mai bun tigara, o savurez .

La mine din contra: daca fac pauza mare, tigarile au gust groaznic. Dar dupa a doua, a treia tigara imi revin

iulicuta2000 a scris:namdamitu

"Altora" sunt mai bune Iar s-au scumpit.. Are dreptate hofy, mai bine trecem pe iarba
7thRaven a scris:Ce tigari fumezi?

Bre, de obicei Kent, dar daca nu am, cam ce are altu' ! Stiu, tre sa dau cateva pachete de tigari ! De la munca, tre sa iau pe putin 1 cartus Haha, pe mine mă știe lumea... la o nuntă mi-am cumpărat un pachet, și am zis: "Ceva nu-i bun... " "De ce ?" "I bought my cigarettes, no more asking!" Reacția a fost ceva de genul " ... "

Dar la muncă.... să trăiască colegiii revenind la subiect...
eu am reusit sa le reduc la 3 tigari pe zi, cca un pachet la 6 zile, ca in final sa nu mai simt nevoia si pot spune ca au trecut 3 luni fara sa mai fumez.
cert e ca daca vrei cu adevarat poti...

bafta Am o carte de Allen Carr - "Cum sa te lasi de fumat" in format electronic (pdf). Are 182 pagini; cine o doreste, ma poate contacta pe MP, YM sau telefonic. Sau o pui de.....................un mic infract. eu is nefumator ...dar ma oftic de mor ca nu am fumat pana acum o luna si apoi sa ma las de fumat ...pentru ca seful meu al mai mare a adunat toti fumatorii din firma ... si i-a rugat sa se lase de fumat ca nu e bine pentru sanatatea lor ...ca si el a fumat vreo 25 de ani si apoi s-a lasat ... asta treaba din noiembrie 2009 ... In ianuarie i-a adunat iar pe toti si a intrebat care s-a lasat de fumat .... si s-au lasat 6 din 40 de fumatori ...si i-a pus sa semneze un soi de proces verbal de comun acord ...pe astia 6 ...si i-a premiat cu 2000 ron (20 mil vechi) de caciula, iar daca ii vede fumand sau daca aude ca au fumat ...vor da inapoi dublu .... asa ca s-au scos oamenii Am intrebat mai multe persoane fumatoare, daca au mai redus tigarile, cu preturile astea... si raspunsul a fost, da!
Un pachet de tigari pe zi, 9-10 lei/pachet ... ~300 de lei/luna. Hmm.. Mult. Mai mult ca pentru benzina.
Sau altfel spus... Doriti o marire neta de salariu de 3 milioane/luna?? Simplu. Renuntati la fumat.

Partea tampita este ca tigara e un drog in toata regula, legalizat de stat. Si din cate stiu, nu ai nici voie sa cultivi in gradina tutun Asa o fi?

Cu regret, dar dupa mine sa se scumpeasca cat de mult tigarile, si o cota parte sa se vireze la sanatate, ca sa se intoarca la cei care din nefericire ajung sa aiba probleme de sanatate chiar din cauza acestui drog. In ce an s-au dus banii de pe accizele de la tigari la sanatate ? Niciodata . Toti se duc la MAPN si de cand cu guvernele astea fantoma se duc si la Interne . Toti ... Metoda foarte buna de a te lasa de fumat.Treci pe narghilea.E chiar foarte misto.Brusc de la 1 pachet pe zi am cazut la 3-4 tigari.Si asa e mult.Cu narghileaua te si relaxezi.Nu mai inhalezi si alte rahaturi din tigari.Basca ca eu cred ca de la narghilea mi se trege si alta boala.Vrei sa discuti afaceri legale sau ilegale cu mine?Trebuie sa aprindem narghileaua.Muasi asa ceva.Stam la taifas,pufaim bine si...................in 10 minute gasim rezolvarea.Nu ma credeti?Incercati.
IWA sa traiasca ca el m-a invatat si basca ca tot el mi-a facut cadou asa ceva.
Acuma,normal ca la serviciu la nervi imi vine sa imi iau un pachet.Da............cu 3 pachete de tigari imi iau tutun aromat cit pt o luna la narghilea.Si cred ca nu imi trebuie mult si o iau la serviciu.Ma enervez,trag pe dreapta masina,aprindem narghileaua,45 minute pufaim,ne calmam,asta in timp ce sefii se dau cu capul de pereti cade:nebunul targe din narghilea.Pai de asta sunt platiti.Sa se dea cu capul de pereti.La intilniri nu fumez ca nam.Tigari,asta n-am.Laurentiu le-a lasat.E mai bine.Nu am de unde sa cer.Nu-i asa ca e misto.Are drepate nebunul.Ce nu va convine????!!!!!!!!! Asta e adevarul.Asa sunt eu:NEBUN.
Ha.Hai ca v-m plictisit destul.Ma duc sa trag din stut.Asta e.
Ce v-am zis?Sunt nebun.
Trebuie sa aduc multumiri lui Titus(cam tirziu,sa imi fie rusine pentru asta) ca mi-a dat asa ceva:

A avut el o presintire,asa acolo.Stia el ce stia. pur normal de mistoc , nebuni sunt cei care nu accepta realitatea fiecaruia in parte legat Fumatoare . Deci se poate zice ca si asta e normalitate daca o acceptam semenilor nostrii . M-am referit la nebuneala ce este de fapt iesirea din comun ... trasul la narghilea si durerea de pix
Oare m-am exprimat bine "de pix" sau "in pix" Fara suparare, dar tu poti exprima doua fraze coerente si la obiect
cristi_s a scris:Fara suparare, dar tu poti exprima doua fraze coerente si la obiect

Da . Dar numai pe bani adica salarizare . Ce este in mana nu-i minciuna .
Si mai mentionez coerenta din Legislatie , Legi , obligatii si sarcini de serviciu sau familiare .
Diferim cu mult Cristi_s si de aia nu este nevoie sa ne intelegem prin scris .
Nu ne acceptam prezenta cumva pe aici ? Suntem liberi sau avem libertatea de a nu ne accepta .
Cristip1970 a scris:
cristi_s a scris:Fara suparare, dar tu poti exprima doua fraze coerente si la obiect

Da . Dar numai pe bani adica salarizare .

Aberezi...
In plus citatul ala spune multe despre caracterul tau. No comment mai departe.
Iti sugerez, desi nu cred ca are vreun rost, sa-ti arunci un ochi la ceea ce se numeste regulament. Daca bunul simt nu iti defineste ceea ce e ok si ceea ce nu e, ei bine, regulamentul ala ar trebui sa iti arate clar anumite lucruri. Nu e vorba de acceptat sau nu, ca user de forum mi se rupe in paispe (ca sa ma exprim la nivelul tau) de ceea ce spui si unde spui. Doar ca, din punct de vedere al moderarii, pana si mie, care sunt adeptul discutiilor cat mai libere, anumite lucruri mi se par deplasate. Ti-am spus asta ca sa nu avem discutii ulterioare.
OK? Fumezi ? Cristi_s . Eu fumez din 1990 , mai exact din ianuarie caci eram in Bucuresti zona Podul Grant . Motivul care m-am apucat de fumat este cam asta si citez exact cuvintele zise in saptamana revolutiei la adresa mea " Drace , am crezut ca te-a lovit in cap cand ai cazut jos si am fugit de frica . N-ai murit ??? " Un camarad de armata a zis asta dupa ce un glont s-a proptit in perete deasupra capului meu . N-am avut timp nici macar sa ma pis de frica pe mine .
De fumat se poate muri asa ca fumez constient aproximativ 2 pachete de tigari pe zi de atunci . O singura pauza de 6 luni am facut prin 1993 cand nu vroiam sa fumez . Cum am vrut sa fumez mi-am luat tigari .
Lasa opiniile tale catre mine ce par atacuri ca seamana a cearta intre noi dar am scris mai sus si nu repet niste chestii . Fiecare individ are personalitate proprie . Asa consider eu libera alegere . Nu fumez si nu am fumat niciodata. Am pufait vreo 2 tigari in viata mea. Libera alegere inseamna si sa tii cont de ceilalti. Da Cristi , aleg sa fumez exact unde stiu ca nu deranjez chiar de persoana respectiva spune ca nu deranjez . Nu-s chiar asa de badaran sau tzaranoi . Cand sunt beut sar mereu peste cal si nu stau locului in sha si mai bine merg pe jos Eu ma refeream la comportament in general, nu la fumat. Comportamentul in general este al fiecaruia . Evit sa discut sau sa comentez caci m-as repeta exact cum fac fumand . Deci,fara deci.Fiind la Cafenea,obligatoriu se fumeaza.Fiecare fumeaza ce vrea.Fiecare bea ce vrea cit vrea cum vrea.Eu vreau direct in vena.Nu ma mai satisface pe cale bucala.Nu va ginditi la altceva.
Asta-i pohta mea.
Sa inteleg ca nu-i place cuiva ca eu recunosc ca sunt nebun,plecat de acasa si ca am paianjeni la mansarda si V 2-uri in stratosfera?
In acest caz rog a se intocmi o reclamatie care va fi depusa la biroul meu personal de reclamatii.Ve-ti primi un numar de inregistrare.In urmatorii 15 ani ve-ti primi si un raspuns.Suntem aici pentru a rezolva aceste probleme cit mai urgent.

Si de ati sti ce misto e sa tragi din stut la narghilea.Nu mai miroase in casa a...........................caca de la tigari.Miroase misto de la narghilea.Asta a spus-o mama.Si au mai spus-o si altii care au trecut prin fata geamului.Se simte.
DanH a scris:Si de ati sti ce misto e sa tragi din stut la narghilea.....

Cand ne intalnim ma lasi si pe mine sa incerc? Poate mai castigati un membru in clubul "narghilelistilor". Cu placere.De ce nu?Oricum anul asta o iau cu mine.Mai bine narghilea decit tigari.De ce sa nu recunosc ca din cind in cind mai trag si cite o tigare.Da de la 20 pe zi la 3-4.E ceva. eu, dupa vreo 13 ani de fumat, m-am lasat atat de brusc si de nepremeditat, incat abia imi dau seama ca am fumat inainte (am vreo 2 luni de nefumat)

e f simplu - dar totu'i din creier
batranul a scris:...m-am lasat atat de brusc si de nepremeditat, incat abia imi dau seama ca am fumat inainte...
La fel si eu, tot atit de brusc dupa aproape 30 de ani de fumat DAR, dupa ce viata mi-a fost pusa in pericol. Am deja 5 luni de cind n-am mai pus tigara in gura.

Parca e prea devreme sa ma despart de viata cu toate ca sintem doar in tranzit. saptamana viitoare o sa implinesc 5 ani de cand m-am lasat de fumat...
eu pe la sfarsitul lui iulie vre-o 9 ani .
data n-am stiut-o niciodata cu exactitate, ca m-am lasat dintr-un impuls de moment
Dracool" & "tonim a scris:saptamana viitoare o sa implinesc ... ani de cand m-am lasat de fumat...
Multi inainte si felicitari !
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5  Următoare
Pagina 4 din 5
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum