Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Gaurica rezervor de benzina. Modalitati de remediere.

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Consum, Circuitul de benzina
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Salutari! Ce pot sa fac ca am o gaurica in rezervor? Se sudeaza sau exista vreo solutie de lipit/astupat? Nu as vrea sa schimb rezervorul. Multumiri Bună,
Dacă este mică, poți folosi o soluție de etanșat eșapamentul (costă cca 70K) sau poxipol pt metal (mult mai scump)
Cu stimă, Sudarea e tare riscanta!
Pericol de explozie Gaurica mica mica - sub 5 mm - se lipeste cu Poxipol
Gaurica mica mica da nu chiar asa de mica - peste 5 mm - se lipeste cu poxipol dar si cu ajutorul unei bucati de tabla mai maleabila.
Gauroi - peste juma de metru - se agata o galeata sub masina din cate stiam eu, porii rezervorului se cositoresc...
pupa a scris:din cate stiam eu, porii rezervorului se cositoresc...

Pie vriemia lui tataie ashia faciam. Acum există soluții moderne și eficiente. bre, din moment ce este o solutie sigura, nu vad d c nu s-ar mai folosi cositorirea...
cu ce e mai bun toxipolu' in cazul de fata?
pupa a scris:cu ce e mai bun toxipolu' in cazul de fata?

Nu-ți mai trebuie letcon de peste 100W, nu mai folosești soluție decapantă care este corozivă.
Y 883 YGC a scris:Ce pot sa fac ca am o gaurica in rezervor?

Cind vei curata pt lipire, vei observa ca pe linga gaurica pe care o stii, vor mai apare si altele. Ca sa nu dai rezervorul jos pt cositorire, goleste-l de benzina, curata bine locul cu smirghel, degreseaza locul, taie un petec de tabla mai mare decit locul suspectat, aplica un strat de POXIPOL pe tabla rezervorului dupa care aplici si petecul de tabla. Petecul ar fi bine sa fie de tabla galvanizata de 0.5-1mm grosime.
Laurentiu a scris:Petecul ar fi bine sa fie de tabla galvanizata de 0.5-1mm grosime.
Sau de cupru, peste el dai un strat de vopsea și nu te doare capul.
Razvan a scris:... soluție decapantă care este corozivă.

Inca o noutate! Multumesc. Si eu am avut o gaurica mica in aceasta vara, obserata sub rezervor. Curatand zona, am mai gasit una ceva mai mica.
Mecanicul mi-a sugerat o solutie ce am cumparat-o de la Mol care este formata din doua "benzi", "batonase" ce seamana cu plastelina de culori diferite.
Cele 2 se amesteca in proportii egale, si se aplica pe suprafata rezervorului.
Avantajulele:
-nu necesita golit rezervorul de benzina (eu unul am inclinat masina pentru a nu mai iesi benzina prin gaurile din rezervor)
-se intareste foarte repede cam 20 min, luand aspectul de aliaj metalic
-se aplica foarte usor

Eu mi-am rezolvat astfel problema si am scapat ieftin (130k) si repede

Salutari,
D_marius a scris:
Razvan a scris:... soluție decapantă care este corozivă.

Inca o noutate! Multumesc.

Bună,
pt cei care au ca pasiune electronica nu este o noutate. Nu se decapează cu pastă decapantă ci cu sacâz că altfel în timp din cupru nu mai rămâne nimica.
Cu stimă, Da chiar cat o fi un rezervor nou??? Ca daca e 7-800 k cred ca merita luat in caz de probleme, mai ales ca se monteaza superusor...

De obicei o gaurica
Nu apare singurica

... nu gasesc nimic sa rimeze in contiunare cu pasarica...
EEK! a scris:...mai ales ca se monteaza superusor...

Bună,
Se montează chiar atât de ușor?
Cu stimă, 4 surube... da e nevoie de 2 oameni si eventual o rampa, ca unul impinge de jos rezervorul si celalalt pune piulitele danf, da, rezervorul se monteaza/demonteaza super usor.
dai scutul jos si desfaci suruburile rezorvorului din portbagaj. a si scoti furtunele care vin in el. atat. Merci! Fratioare, eu iti recomand poxipolu' Daca te pricepi un pic merge cositorit
No problem
trebuie golit si spalat bine cu apa
dupa aia se lasa o zi in soare sa iasa toate gazele de benzina
apoi se poate incepe cositorirea
Folositi fludor si sacaz - e bine sa aveti o rola de fludor ca se consuma destul de mult
Pentru rezultate bune e bine sa faceti rost de un letcon din ala de cupru care se incalzeste pe aragaz sau cu lampa de benzina
Cu cel electric nu garantez rezultate bune ca nu are suficienta putere
Curatati bine zona si apoi cositoriti tot ce pare suspect folosind mult sacaz si letconul incalzit bine
Daca e perforat mai mult de 1 mm e nevoie de o bucata de tabla care trebuie cositorita in prealabil si apoi se aplica peste gaura si se lipeste bune cu fludor
Mai buna decat tabla este o bucata de sita deasa de la o strecuratoare din aia de ceai
rezultatul reparatiei e net superior decat la folosirea tablei dar depinde si de indemanarea celui care face operatiunea Dacă te prinde ''bucuria'' pe drum îcearcă cu încredere guma de mestecat și niște bandă scoci.Testat (aplicat) pînă la primul service.(adică acasă) Am si eu o problema cu rezervorul de benzina.Imi curge pe langa busonul de golire.Mai pot sa-l repar? da, cu o tabla, si cu poxipol, tine bine.

asta daca nu vrei sa il alamesti Pai imi curge fix pe langa surubul ala de golire pentru ca i s-a stricat prinderea.Cred ca o sa incerc cu niste cositor. Dacă nu s-a stricat filetul, o șaibă nouă de cupru decălită. Problema e ca s-a stricat filetul si se invarte in gol. Ia o borna de baterie , sau o bara de plumb, cauti o filiera(merge si o piulita), faci un patrat pentru o cheie, infiletezi(in principiu,un surub de plumb)...si nu mai faci plinul, de siguranta
A, sau Poxipol pe filetul surubului apoi infiletat, plus pus peste surub,tine si cel transparent, dar e mai bun la benzina cel gri
adrian-ar a scris:Dacă te prinde ''bucuria'' pe drum îcearcă cu încredere guma de mestecat și niște bandă scoci.Testat (aplicat) pînă la primul service.(adică acasă)

Am auzit ca pana acasa, daca te prinde pe drum si sapunul e bun acolo... Da la ce sapunuri se fac in ziua de azi...

Cat despre rezervor cu un pistol tiganesc rezolvi . Incalzit pe ochiul de aragaz si faci treaba cu cositor . de ce nu pui un surub mai lung, dar tot la fel, si bagi prin gaura de la sonda o piulita, si infiletezi surubul pe acea piulita? si scapi de toate grijile
edy99 a scris:de ce nu pui un surub mai lung, dar tot la fel, si bagi prin gaura de la sonda o piulita, si infiletezi surubul pe acea piulita? si scapi de toate grijile

Daca mai pot sa-l desfac o sa aplic metoda asta.Daca nu il fac cu cositor si cu o lampa pe gaz. si chemi un ginecolog sa tina piulita aia pe interior
cauti tarod mai mare si dai alt filet+surub de diametru mai mare
tut aud de poxipol...nu e asa bun fratilor
George Hermenean a scris:s-a stricat filetul si se invarte in gol.
La ce anume s-a stricat filetul ??? La surub sau piulita ??? Nu se mai gasesc rezervoare bune la dezmembrari? Pacat, mai ales ca porcariile astea de tabla ruginesc prea repede.
Oare nu s-o potrivi un alt rezervor, cumva cu prinderile modificate? Unul de Supernova, Solenza, am vazut ca Solenza are rezervor de plastic.
EEK! a scris:Nu se mai gasesc rezervoare bune la dezmembrari? Pacat, mai ales ca porcariile astea de tabla ruginesc prea repede.
Oare nu s-o potrivi un alt rezervor, cumva cu prinderile modificate? Unul de Supernova, Solenza, am vazut ca Solenza are rezervor de plastic.

Are dan alexandru o gramada
Eu nici nu-mi aduc aminte cand am schimbat ultima data rezervorul...ce-i drept atunci cand l-am pus i-am mai dat un strat de vopsea si de atunci n-am mai dat nici macar scutu jos (doar atunci cand mi-au zis baietii ca e posibil sa am gaura in el ) si arata ca nou
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Consum, Circuitul de benzina Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum