Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

A 4-a Intalnire Nationala - Obarsia Lotrul, 24-30 iulie 2006
Pagina 1, 2, 3 ... 17, 18, 19  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Ia nastere acest topic si asa de devreme, deoarece in lunile octombrie - decembrie, se fac programarile concediilor pe anul 2006.

Ramine ca loc de intilnire si cartier general, zona ZARNESTI si perioada lunii iunie

P.S. Rog Adminul sa faca acest topic "Lipicios". Va rog eu frumos(ca doar nu am cum sa va rog urit ) ca am ratat 2 intilniri pina acuma si as dori foarte mult sa vin macar la asta. si eu...va rog fain frumos....sa o puneti cam tot ca si anul asta....adica sa fie neaparat dupa prima sesiune de inscriere la facultate....ca altfel nu pot ajunge....
pana atunci iau permisu:))) Buna idee Laurentiu cu topicu asta de pe acuma Cel putin deja e stabilita locatia nu? .La anu sper sa particip si eu sper sa nu mai apara surprize in ultimu moment. Eu astept sa sa stabileasca in timp data la care va avea loc ca sa stiu cum sa imi programez concediu pt la anul care vine ca si asa il pun in 2 bucati. Salutare!

Bre, io propun SUS SI TARE
1 Obarsia Lotrului: Se ajunge fie din partea cu ardelenii pe la Petrosani, acolo e un drum prin munte ce duce la Obarsia Lotrului, fie de catre munteni, moldoveni, dobrogeni etc de pe Valea Oltului - Se mere spre Voineasa, se trece de lacul Vidra si se mere spre Obarsia Lotrului... Bre, peisaje superbe, sosea faine (mai putin 10 km pt cei care vin dinspre Petrosani) - Da trebe sa aveti motorul in ordine, sunt urcusuri interminabile si superbe. Exceptand faptul ca pe alocuri sunt dealuri despadurite, totusi drumul e superb. Nu zic ca la Zarnesti nu a fost misto, a fost, da parca prea mult praf... Apoi la Obarsia Lotrului e un paraias mai mare, se pescuieste la musca - am vazut io pescari!!!, e o zona mai putin populata ca la Zarnesti. Si se ajunge din 2 parti diferite (dinspre Petrosani si dinspre Valea Oltului). Apoi am vazut acolo ca sunt si cabane (mai putine la ca Zarnesti) da una peste alta e un loc in mijlocul naturii, drum fain. Iar intre Petrosani si Simeria acum refac aia carosabilul la greu, probabil ca pana la anul o sa fie drumul frumos.
2. Propun si o intalnire "mai la Vest" adica si aici in Vest sunt zone faine... Ma gandesc la Stana de Vale, acolo se poate sta fie la Cort, fie la cabanute... in plus mai jos notel e un baraj, lacul Lesu mi se pare, drum cu nitele valente de Off-road unde te poti da linistit pe zapada sau pe gheata is in iunie . Tot in zona sunt pesteri (Meziad) Deci nu de-am plictisi trei- patru zile... Pe bune e zona faina.
Apoi ar fi zona aia unde nu am ajuns io asta vara... Lacul Fantenele... cica iarasi e un peisaj superb...
Iar pt amatorii de sky, sau sporturi de iarna - e zona Arieseni! Preturi destul de slabute in comparatie cu statiunile consacrate, gasesti cazare etc..
Men, e fain la Zarnesti, da sa ne aducem aminte ca si la Lacul Rosu a fost fain... si atunci unii spuneau sa facem din Lacul Rosu un loc al viitoarelor intalniri... Io sunt de parere ca o viata avem si ca merita sa cautam si alte locuri... pt ca exista si pt ca sunt superbe!

Numai bine!
Gabii De acord cu tine, numai ca Plaiul Foii e relativ in centrul tarii, asa ca e echitabil de mers pentru toata lumea, din toate zonele tarii (mai ales petru cei din Bv ). Zone faine sunt in toate partile tarii, ca avem o tara faina , pacat ca e locuita . Sper ca pana la anul sa ne cunoastem mai bine (adica eu pe voi, ca sunt mai nou). Bre, echitabil pentru voi.. ca io am avut ceva de mers din arad... Adica pana la Sibiu (280) apoi pana la Zarnesti... total vre-o 440 - 450!!!
Iar anul trebut la Lacul rosu - iarasi distanat amare...
Si io am observat o treba: Cine VREA cu adevarat sa vina la o intalnire - ala VINE, indiferent de distanta! Iar Obarsia Lotrului nu e cu nimic mai departe decat Zarnesti (pt cei din Bucuresti!!!) - doar pt cei din Moldova... . Cei din zona Iasului ar avea vre-o 150 de km in plus de circulat...

Bre, era doar o propunere...
Gabii a scris: Cine VREA cu adevarat sa vina la o intalnire - ala VINE, indiferent de distanta!

Mare dreptate ai! Cred ca m-ai inteles gresit. Sa stii ca nu e o idee rea propunerea ta, ar trebui alese vreo doua locatii in functie de anotimp iarna la munte, vara la mare (sau invers ). Dar se pare ca Zarnestiul are pole-position.
...se pare ca Zarnestiul are pole-position.
Nu stiu daca are sau nu "pole-position". Eu am intrebat doar daca:
Ramine ca loc de intilnire si cartier general, zona ZARNESTI si perioada lunii iunie
Timp mai este pt stabilirea locatiei. Intrebarea este mai mult pt stabilirea PERIOADEI ca sa stie lumea cum sa-si planifice C.O. pe anul 2006.

Gabii a scris:Cine VREA cu adevarat sa vina la o intalnire - ala VINE, indiferent de distanta!
Gabii, cred ca nu exista om care sa nu doreasca a iesi chiar si pt. 2-3 zile din cotidian. Problemele si le stie fiecare sau vin, pur si simplu, pe ne-anuntate. Anul asta, EU am ratat ambele intilniri si nu pt. ca nu am vrut sa vin. Nu-ti pot explica prin ce stari am trecut stiindu-va in mijlocul naturii si in jurul focului. Mai degrabă iulie. Laurentiu,
Gabii, cred ca nu exista om care sa nu doreasca a iesi chiar si pt. 2-3 zile din cotidian. Problemele si le stie fiecare sau vin, pur si simplu, pe ne-anuntate. Anul asta, EU am ratat ambele intilniri si nu pt. ca nu am vrut sa vin. Nu-ti pot explica prin ce stari am trecut stiindu-va in mijlocul naturii si in jurul focului.

... nu ma refeream la tine! Stiam ca NU ai PUTUT sa vii... Oricum, ti s-a simtit lipsa!!!

Ideea mea era sa mai schimbam un pic... Nu zic, si mie mi-a placut la Zarnesti, mai putin ultimii 12 - 13 km....

Numai bine! eu propun sfarsitul lui iulie...
ca la inceputu` lu` iulie am bacu...si inscrierea la fac....
si cred ca mai sunt/vor fi si altii in situatia mea
+in iulie e cel mai potrivit de vacanta... E bun si la sfirsitul lui iulie .Mai ramine de hotarit exact perioada si locatia.Si spun asta (chiar cu riscul de a ma repeta ) din cauza ca eu imi pot impati concediu in doua.Una bucata de 15 zile o sa le pun in iulie iar restul vad eu.Am piedut doua iintilniri macar la a 4-a sa reusesc sa vin si eu. Studentii sa ne spuna cind termina sesiunea de examene iar elevii, cind termina bacul si admiterile la facultati. In functie de aceste date, vom planifica si perioada urmatoarei intilniri. mai fratilor,sa fie undeva fara inundatii! Sa speram ca la anul nu se va mai repeta ce a fost anul acesta.
Laurentiu a scris:Studentii sa ne spuna cind termina sesiunea de examene iar elevii, cind termina bacul si admiterile la facultati. In functie de aceste date, vom planifica si perioada urmatoarei intilniri.

Dupa cate stiu eu....la sfarsitul lui iulie s-a cam terminat cu bacu` si cu inscrierile la facultate.
Deci din partea mea se poate pune ca si anul asta, la sfarsitu` lu` iulie Si noi studentii tot la sfaristul lui iulie terminam ... unii mai repede .Oricum terminam inaintea bacului . Ce să o mai lungim atita:Baftă la toată lumea! Dar pina la urma pe cind ramine intilnirea pe 2006?Adica in ce perioada a lunii iulie?La sfirsit?Dupa 15?Sau mai exact intre 15 si 31? Nu ar fi mai bine sa votam perioada si apoi stabilim cumva si locul eventual votam si pentru loc .Poate ne ajuta adminu Propun din nou, obsesiv chiar.. insistent... Obarsia Lotrului. Ia uitati ca si "colegii" dacioti au cuvinte frumoase despre zona aia... cica sunt trasee faine de tot pe la baraj pe acolo:

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=25689&st=0&p=17030507&

bre, chiar daca pentru unii e mai departe, io va spun ca MERITA! Bre, e frumos rau acolo, e belea! Pe bune! Luati totusi in considerare cererea mea, ca nu vorbesc prostii (cel putin nu acum ). Io unul sunt HOTARAT ca urmatorul drum Arad-Bucuresti sa treaca prin Petrosani - Obarsia Lotrului - Voineasa... Pe bune ca e superb. Chiar daca se forteaza motorul, sunt urcusuri interminabile si se supraincinge, totusi, peisajele sunt superbe! Chiar daca se consuma cativa litri de benzen in plus... asta e, beu 10 beri mai putin si am bani de benzina...

Numai bine! Bre, io te susțin 100%. Cu mașina mă cocoț aproape oriunde. Offf, de ce nu am 4x4 pe ea? Ajungeam și la Omu. Da bre, la Vadu nu mai mergem! Este tantari, plosnite, sobolani, serpi, meduze, gandaci ciudati, ciulini, nu e apa, curent electric... Nu se merita.
Muntele rules .
EEK! a scris:Da bre, la Vadu nu mai mergem!
Continuam la Vadu . Razvane, au ajuns unii cu Trabantul la Omu si n-ajungem noi cu Oltcitul? A ajuns tata în 74 cu dacia la Babele. Drumul până la omu s-a mai stricat în ultima vreme. Știu pe cineva care a ajuns acolo cu Patrolul și cică nu ajungi prea ușor cu altceva.
EEK! a scris:nu e curent electric...
Io am 220V la 300W în mașină. Să zică danf dacă nu e cașto. Pai si la munte daca e sa o luam asa sunt locuri unde nu sunt cele enumerate mai sus si asta nu impiedica pe nimeni sa nu mearga acolo,cite o data e mai interesant asa.Problema care o vad eu aici e sa stabilim un loc unde sa ne intilnim la anul si care sa ne convina la toti,la fel si pt perioada.Spun asta chiar cu riscul de a ma repeta ,pt ca la mine la servici incepind din luna noiembrie incep programarile pt concedii si daca se poate sa stabilim o locatie si o perioada din timp ca sa poata si unii dintre noi sa isi faca o programare a concediului.Nu mai zic de o pregatire a masinii. Anul ce vine incerc sa fac pe draq in 4 si sa nu ma mai opreasca nimic sa vin, nu ca anul asta. Oriunde ar fi. Oricat de scumpa ar fi benzina. Admine...te rugam sa faci 2 poll-uri. Unul cu data intalnirii, iar al doilea cu locatia(pui 3-4-5locatii, si pui si Indiferent, pentru ca poate sunt unii care ar veni oriunde sa se intalneasca cu noi). Vin cu (bere ) noutati!

Fusai in uichend la Padis -Ponor- IcPonor - Chieile Somesului Cald - apoi urcai sus la Lacul Fantanelele...
Superb...

Da greu accesibil...

Adica urcusul pana la Padis e criminal, se mere numai pe macadam, da macadam adevarat cu pietroaie, pietris, gropi etc...
Am fost cu oltcitul... 4 persoane + 2 corturi + bagaje, bere, alea-alea... A mers masinuta mea, pe multe pante se poate mere NUMAI cu vit. I-a!!! E misto, da iti faci suspensia praf. Am lovit-o pe dedesubt in cuiul de remorcare de cel putin 100 de ori!!!
In total cred ca am mers vre-o 80 de km NUMAI pe macadam...
Am cautat un loc pt cort, cel mai mult ne-a placut pe malul lacului, am gasit cu chiu cu vai un drum care ne-a dus chiar pana langa lac... da a fost beton. Pesti: Bibani si cleni.
Noapte feerica cu stele... bere si o sticla de vin de 1,5 (vin de casa )
Bineinteles, am avut printre altele SACUL cu lemnde si sacul cu carbuni la noi...
Fara ursi, manele, lupi sau rromi... a fost misto..
A doua zi a trebuit sa ne caram destul de repede ca incepuse sa picure... riscam sa nu mai putem pleca, daca se uda drumul..
Concluzia: Zone superbe pt aventurieri, liniste, placut, da nu cred ca e cel mai bun loc pt o eventuala intalnire, accesul destul de dificil din partea de vest.
Raman in continuare la ideea mea cu Obarsia Lotrului + Transalpina.

Numai bine!
Gabii
Gabii a scris:Raman in continuare la ideea mea cu Obarsia Lotrului + Transalpina.

Subscriu.
Cu conditia sa aduca Gabii si vreo doi SACI cu lemne Lemne avem si noi, la Vadu au prins tare bine. Salut

De lemne va faceti griji? De drum de acces si locuri sigure de campare tre sa va faceti griji!
valib a scris:Admine...te rugam sa faci 2 poll-uri. Unul cu data intalnirii, iar al doilea cu locatia(pui 3-4-5locatii, si pui si Indiferent, pentru ca poate sunt unii care ar veni oriunde sa se intalneasca cu noi).
Eu susțin ultimul weekend din iulie cu începere de joi.
27-30 iulie 2006 Bre, acum e usor de ziz... cand or mai fi vre-o doua luni pana la intalnire- atunci o fi beleaua, ca daca apare vre-un audit -ceva, atunci hales-bules, degeaba imi planific io..
Da oricum deocamdata, pana nu apar noutati negative, SUSTIN perioada: 27 -30 iulie!
Sunt PENTRU!

Da am o intrebare...
Bre, traditionala intalnire din luna MAI - nu o mai facem???
Anul trecut Lacul Rosu, anul asta Tg. Mures - anul viitor Canci? ? Mereu se poate ivi ceva pe ultima sută de metri. Măcar dacă e stabilit de acum știm naibii ce și cum. Eu vreau să-mi fac vacanța de la anu prin o agenție de turism, să am timp să analizez oferte, să iau belete. Și nu vreau să se suprapună cu întâlnirea oltcitarilor. Ceva un revelion, un craciun? Acusica iarna? Motane, si anul trecut s-a discutat acelasi lucru: Craciunul se face cu familia, revelionul cu gashka de prieteni, bla-bla.

In cazul nostru: de cativa ani incoace facem Craciunul la munte, iar revelionul intotdeauna acasa. Anul asta de revel facem exceptie, mergem la prietenii nostri care s-au mutat in casa noua Up...! Poate mai are cineva vreo idee. Nu inchiriem un magazin ACSA sa facem revelionu acolo? Mai degraba azvarlim afara mecanicii din vreun service si ne facem de cap. sau il chemam pe nea Traian (daca o mai trai saracu') invitat de onoare , indiferent de locatie
archaeus a scris:sau il chemam pe nea Traian ... invitat de onoare , indiferent de locatie
De ce sa-l chemam cind putem mege noi la el sa vada ca INCA mai sint impatimiti OLTCIT Chiar asa, unde dam noi de acest Traian???
Ar fi o chestie, o stire la Pro(st)TV - "un grup de oltcitari au luat cu asalt locuinta lui Traian Canta... fara sa stie ca Traian Canta a emigrat in Germania..." Cred ca stirea o sa inceapa cu titlul "Razbunare in stil mafiot..." Da,da il rapim in noaptea de revelion de linga familie si dupa aia il bine de tot si li punem sa ne explice ce si cum sta treaba cu Oltcitul si cu toate problemele lui si dupa ce s-au alertat toti(SRI,CIA,KGB,MOSSAD,FBI,Politia Pomana,etc)il redam familiei.Dar asta dimineata si :occasion3
mai vedem noi.:
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1, 2, 3 ... 17, 18, 19  Următoare
Pagina 1 din 19
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum