Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Scumpim benzina ca romanii e prosti. Rau.
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
La noi la petrom benzina este 4,36 litrul ,cea de 95
EEK : nu mai merge cu bicicleta pe trotuar
COSMIN* a scris:La noi la petrom benzina este 4,36 litrul ,cea de 95

La voi cea mai ieftina benzina de 95 fara plumb e la Statia nr. 4 Giurgiu - Ghimpati, pe DN6 la kilometrul 42, si e 4.34 RONi / litru. E drept ca-i doar cu 2 bani mai ieftina decat ce ziceai tu, asa ca nu merita efortul decat daca ai drum pe-acolo.
EEK! a scris:
Titus a scris:
Oare ce metode alternative avem la dispozitie pentru deplasarea de zi cu zi prin oras?

Metoda mea: bicicleta. Este metoda locuitorilor de prin tarile nordice de muuulta vreme.
De cand folosesc semicursiera si am dotat-o cu cosulet de cumparaturi, fac totul cu ea. Adineaori am venit de la Kaufland, unde au montat si 2 rasteluri de biciclete. Am carat in rucsac si cosul de pe portbagaj exact cat caram si cu masina, cat pot cara cu sacosa lejer pana in casa. Nu m-am stresat cu locul de parcare, in plus am pierdut 3 kilograme intr-o luna la greutate, si datorita bicicletei (insa meritul principal il are dieta pe care mi-a recomandat-o Mad Wolf, tip "Auschwitz").

Pana la urma depinde si de specificul orasului. Cat e de aglomerat, cam cum sunt strazile de late, ce rute ocolitoare sunt si cam cat respect il ai din partea automobilistilor. Si la acest capitol stam rau. Majoritatea te inghesuie, se poarta de parca i-ai incurca la mers, si trec cu viteza la mica distanta pe langa tine.
Cu toate astea, exista rute alternative, strazi mai inguste, mai putin circulate pe care poti merge in voie, si ajungi astfel rapid si in siguranta la destinatie.

Aici in oras, si banuiesc ca exista in toate orasele mai mari, avem asadar un sistem foarte performant de curierat loco, extrem de rapid si convenabil, deservit de biciclisti!!! Merg ca nebunii... , sunt echipati ca la carte, cu genunchiere, cotiere, casti, biciclete performante... si cum spuneam, zboara nu gluma.
EEK! a scris:Metoda mea: bicicleta.
Motane, nu vii sa calaresti si dealurile Iasiului
In maxim o luna de zile, tricoul, adidasii, sosetele si pantalonii scurti vor cintari mai mult decit tine. Asta cu strazile laturalnice e cea mai buna idee, dar ce te faci atunci cand nu exista strazi laturalnice, si toata lumea se inghesuie pe un pod peste calea ferata. Si ce te faci cand primarii pun sensuri unice care nu fac decat sa aglomereze mai mult circulatia pe strazile principale. Unde se poate se poate, unde nu, stai la coada . in cazul asta o iei pe sus ca spiderman :d Boicot benzinarii Iasi 7 ianuarie

http://www.automotorclub.com/forum/viewtopic.php?t=11926&highlight

In acelasi context de boicotare a benzinariilor, s-a primit si un mass pe ym:

Curand combustibilul va ajunge la 6 lei/litrul.Dragi Romani haideti sa nu ne mai lasam calcati in picioare de benzinarii MILIARDARI si sa-i facem sa vada ce inseamna sa piarda bani. Dupa asta pretul benzinei/ motorinei va SCADEA. SA NU INTRE NIMENI IN NICIO BENZINARIE - pe 17-18-19. ianuarie. sa mergem cu RATB, cu bicicletele sau pe jos , sau alimentati inainte . Amintiti-va de 21-22 DECEMBRIE 1989 SI INCERCATI SA FACETI LA FEL. DA MAI DEPARTE ACEST MESAJ SA AJUNGA IN TOATA TARA dar ar fi de preferat ca acest manifest sa fie pe o perioada mai lunga de timp!!! TRAIASCA ROMANIA LIBERA!
Frate, adevaru-i ca m-au lasat astia paf cand, inainte de Craciun, m-am dus si eu sa alimentez. 4.93 litrul!!! Phoaaaaa...!!! Pana si eu am inceput si eu sa ma gandesc la un GPL. Sau la o alta masina. Laurentiu, nu se poate face nici un boicot. In primul rand ca marea majoritate nu stiu de o astfel de intentie, si nici nu le pasa, apoi pentru ca nu poti sa-ti permiti "luxul" sa nu te folosesti de masina. Nu alimentezi doua, trei zile, dar apoi tot trebuie sa cumperi, si cumperi mai mult.

Au mai fost tentative de-astea acum cativa ani, si ciu-ciu... nimic. Se poate insa cu succes boicota un brand, un produs, sa zicem, nu mai cumpara nimeni benzina de la OMV. Asta se poate.

Hai sa va prezint niste cifre statistice interesante. Am convertit la zi, euro, dolar, galoane...

Deci 42 de litri de benzina costa in:

1. Romania ...... 207 lei
2. Italia ........... 264 lei
3. Germania .... 261 lei
4. SUA ............. 110 lei

Nu conteaza puterea de cumparare, ci costul petrolului. Acesta e la fel (in functie de rata de conversie) si in Statele Unite si in Germania si in Romania. Ce difera insa sunt taxele.
Structura pretului la benzina in SUA e:
71% - Petrol
Resursele noastre de petrol sunt concesionate catre OMV. Ori cumparam noi, ori zboara afara. Nu intereseaza pe austrieci unde vand.
Multumim Tariceanu! (a se citi ceva "carne" in loc de multumesc!) Benzina ca benzina, insa de ce se leaga javrele de GPL? Ultima oara Rompetrol vindea cu 28,5, iar Lukoil cu 27,1. Iar in luna octombrie luam GPL cu 23 de la Lukoil si 23,5 de la Rompetrol. De unde cresterea asta? Pana si la domiciuliu, o butelie de aragaz de 45 de lei acum e 65.
Cred ca si acum singura sansa ca sa avem benzina ieftina si in general s-o ducem bine, ar fi sa declaram razboi americanilor si sa-i asteptam sa vina .
Titus a scris:Laurentiu, nu se poate face nici un boicot.
Au inceput deja boicotarile prin a cumpara extrem de putin, cu multe monede si stationind cit mai mult posibil in statie blocindu-i pe ceilalti sa alimenteze. E un pas mic ca si cel al lui Adrian Sobaru dar care a inceput sa prinda in tara. Poate intr-un final se va trezi din amortire si natia noastra:

http://www.youtube.com/watch?v=7nqddPBSmb4 combinat cu http://www.youtube.com/watch?v=x_1XngXMQw4

EEK! a scris:...sa declaram razboi americanilor si sa-i asteptam sa vina .
Petrol romanesc, extras din pamint romanesc cu pret mai mare ca in UE la puterea noastra de cumparare ??? Nu pretul efectiv e mare ci ACCIZELE pe care STATUL nu se mai satura sa le ceara de la populatie. Cei mici platesc consumurile celor mari (vezi cazul lui Alro Slatina). dupa cum am observat eu traficul celor care cumpara benzina la o statie Petrom langa care stau reiese ca doare la distanta mareeee pe multi de boicotarea maruntisului . Majoritatea raman la stadiul de barfa cum de altfel s.au invatat sa traiasca . Am primit si eu mass-ul acela pe messenger....dar i-am zis celui ce l-a trimis ca eu protestez involuntar de aproape un an de zile.....din cauza starii drumurilor ... ironia e ca am facut rovineta pe un an cu o luna inainte sa imi sparg motorul intr-o sina de tramvai, deci unde ii protestul meu? nu suntem in stare sa schimbam nimic in tara asta, de asta ne fura toti. mergem la greve si dansam dansul pinguinului. exemplu mai elocvent ca asta, nu exista. suntem un popor asuprit, mereu in istorie toti ne-au asuprit.
grecii, au fost o mare putere odata, si francezii la fel. se vede din firea lor. cand fac greve, nu se incurca.
asta e in gena noastra, sau daca nu in gena, este in felul nostru de a fii. cuvintele sunt de prisos

Ieri dupa-amiaza, zeci de soferi ieseni au continuat protestul inceput pe 28 decembrie anul trecut. De aceasta data protestatarii au fost foarte bine organizati, stabilind planul prin conturile de socializare de pe Internet. La ora 16:00 au fost prezenti in fata Stadionului "Emil Alexandrescu", dupa care au plecat pe traseul prestabilit pentru a alimenta la benzinariile din Pacurari, Podu Ros, Nicolina si de pe strada Sf. Lazar. Una dintre statiile de alimentare din Pacurari a fost aproape blocata mai bine de o ora pentru ca soferii au platit cu monede foarte mici, iar numararea acestora a durat foarte mult.
Unul dintre soferii prezenti la protest ieri seara, a trebuit sa astepte 50 minute, cronometrate pe ceas, pentru a putea achita bonul fiscal in valoare de 139,93 lei. Soferul a platit aceasta suma de 139,39 lei cu monede de 1 ban, 5 bani si 10 bani, stranse in ultimii doi ani. "Am spart pusculita pe care o aveam de vreo doi ani pentru a alimenta cu benzina. Am recurs la acest gest pentru a arata statului roman faptul ca nu mai avem bani sa cumparam combustibil la un pret exagerat de mare. A durat 50 minute pana ce casierii benzinariei au reusit sa numere cele opt kilograme de monede de 1, 5, si 10 bani, in valoarea totala de 140 lei", a declarat soferul. Nu a fost singurul care a procedat in acest fel. Altii nu s-au multumit doar sa achite nota in monede mici, ci au prelungit timpul de alimentare la pompa ori au spalat parbrizele masinilor indelung, cu migala si simt de raspundere.
Reamintim ca primul protest care a inceput la Iasi, in luna decembrie a anului trecut, a fost o initiativa spontana a catorva soferi. Protestele similare s-au desfasurat in aceste zile si in marele orase ale tarii precum Bucuresti, Timisoara, Sibiu. Problema pretului carburantilor tinde sa se acutizeze deoarece in 2011 pretul carburantilor ar putea ajunge pana la 7 lei pe litru.

Nu mai cumparati benzina!

La nivelul tarii, mai multi soferi pregatesc un protest de amploare. Acestia ii indeamna pe toti romanii sa nu mai cumpere carburanti in zilele de 17, 18 si 19 ianuarie. Organizatorii protestului au lansat un apel pe internet prin care cer solidaritatea tuturor posesorilor de automobile, sperand ca astfel sa ii determine pe benzinari sa scada preturile. "Dragi romani haideti sa nu ne mai lasam calcati in picioare de benzinarii miliardari si sa-i facem sa vada ce inseamna sa piarda bani. Dupa asta pretul benzinei/motorinei va scadea. Sa nu intre nimeni in nicio benzinarie pe 17, 18 si 19 ianuarie. Sa mergem cu RATB, cu bicicletele sau pe jos sau alimentati inainte. Amintiti-va de 21-22 decembrie 1989 si incercati sa faceti la fel. Dati mai departe acest mesaj sa ajunga la toata tara", se arata in mesajul care circula pe internet.

http://www.bzi.ro/un-iesean-a-achitat-un-bon-de-benzina-cu-8-kg-de-monede-foto-video-202472 sa ne amintim de 22 dec. ce treaba avea benzina cu traiul tuturor romanilor? la cata lasitate este acum n-o sa iasa la urlat pe strada cei care prefera sa barfeasca si sa se laude pe alta parte ca au casa , masina , servici ca fac vacante pe euro etc. si mai mult se bucura la saracia aproapelui roman ... Sincer acum, mi-ar place sa se dubleze pretul benzinei. Ia uite ca romanul nu se mai poate da din masina, ar crapa de foame acasa, nu si-ar plati intretinerea cu anii, insa n-ar merge pe jos nici 50 de metri. Sa se dubleze pretul, sa vedem cum isi misca suncile la asfalt, sa lase masinile acasa, iar daca se va scumpi benzina se vor ieftini si conservele astea jalnice de masini. Sa se elibereze strazile, sa putem merge linistiti cu bicicletele, nu sa circule toti psihopatii cu masinile.
http://www.youtube.com/watch?v=luayNn3vT3c
Uitati aici tara cu apa calda de pe vremea cand romanii se bateau cu furcile pentru o palma de pamant.
http://www.youtube.com/watch?v=UQvzTPqOLww
EEK! a scris:Sincer acum, mi-ar place sa se dubleze pretul benzinei.
Nu toti trebuie sa traiasca dupa placul unuia singur.

P.S. Parca nu-ti placea intr-un timp dictatura. Nu zice nimeni ca ar trebui sa mergem cu masina si pana la coltul blocului, dar macar atunci cand e vremea urata sa poti sa iti permiti sa te duci la serviciu cu masina. Sunt curios cati oameni se uita pe geam dimineata si vad ca ploua torential si sunt 2-3 grade si isi spun "Wow, abia astept sa ies cu bicicleta sa fac pneumonie " cred ca suntem singura tara din lume, din cele care se respecta, daca zic asa, care nu ne permitem sa mergem cu masina, sau sa luam taxi-ul.

suntem jalnici
Giully4u a scris:Nu zice nimeni ca ar trebui sa mergem cu masina si pana la coltul blocului, dar macar atunci cand e vremea urata sa poti sa iti permiti sa te duci la serviciu cu masina.
Vreme urita sau frumoasa nu asta conteaza. Nu toate orasele sint mici si faci 5 minute din pat pina la intrarea pe poarta intreprinderii in mers pe jos.

Cum este sa depinzi de mersul pe jos, cu mijloacele de transport in comun sau cu bicicleta cind pt a ajunge la locul de munca treci prin diferite forme de relief, temperaturi mari sau mici cind distanta este mai mare de 6-7 km ? La ce ora ar trebui sa pleci de acasa (nu vorbesc si de ora de trezire) pt a ajunge la ora 6 AM la serviciu ? Problema are multe necunoscute pt restul oamenilor nepusi in asemenea situatii. @Laurentiu "Cum este sa depinzi de mersul pe jos, cu mijloacele de transport in comun sau cu bicicleta cind pt a ajunge la locul de munca treci prin diferite forme de relief, temperaturi mari sau mici cind distanta este mai mare de 6-7 km ? "

Sper ca realizezi ca in tara asta sint foarte multi oameni care nu au automobil proprietate personala. Din cate stiu, ei traiesc, muncesc si respira alaturi de noi. Merg cu RATB-ul, taxi-ul, bicicleta sau pe jos. Nu au murit, nu s-au sinucis, inca rezista. Iar in 6-7 km de mers, nu cred ca apuci sa traversezi diferite forme de relief, de la masivele montane pana la tundra, si nici sa te expui temperaturilor de la 10 la -25 de grade. Iar 6-7 km inseamna o ora si un pic de mers pe jos.

In tarile civilizate se mai practica si asta: http://en.wikipedia.org/wiki/Carpool . Da stiu, la romani e imposibil, pentru ca noi intotdeauna avem "o treaba" a noastra cu masina, si nu vrem sa depindem de altii. In realitate, romanii au devenit asa jigodii antisociale incat nu se pot suporta unii pe ceilalti nici macar 15 minute.

Tot la fel de multe exemple am de dobitoci care nu pot merge 1 km pe jos pana la serviciu. Daca ploua torential exista accesoriul numit umbrela.
Daca ai putina bunavointa si creier, te obisnuiesti. In loc sa urli ca e benzina scumpa, te adaptezi. E m-am adaptat ca atunci cand vin in Bucuresti sa las masina undeva pe langa Parcul Carol. De acolo am metrou, insa de cele mai multe ori mergem pe jos. In felul asta scap de stresul gasirii unui loc de parcare, desi daca merg pana in Herastrau sa zicem, nu fac economie cu metroul.

Deja in capitalele tarilor civilizate, sa circuli cu masina devine un lux, in nici un caz un drept. Nu e loc suficient pentru ca toti sa putem circula cu masina, asa ca acest moft va trebui suprimat cat mai curand in aglomerarile urbane.
EEK! a scris: 1. Sper ca realizezi ca in tara asta sint foarte multi oameni care nu au automobil proprietate personala. Din cate stiu, ei traiesc, muncesc si respira alaturi de noi. Merg cu RATB-ul, taxi-ul, bicicleta sau pe jos. Nu au murit, nu s-au sinucis, inca rezista.
2. Iar in 6-7 km de mers, nu cred ca apuci sa traversezi diferite forme de relief, de la masivele montane pana la tundra, si nici sa te expui temperaturilor de la 10 la -25 de grade.
3. Iar 6-7 km inseamna o ora si un pic de mers pe jos.
4. In tarile civilizate se mai practica si asta: http://en.wikipedia.org/wiki/Carpool .

Am spus destul de clar in mesajul meu:
Problema are multe necunoscute pt restul oamenilor nepusi in asemenea situatii.
Si acum s-o luam la rind:
1. Atunci sa ne reintoarcem la epoca primitiva. De ce sa mai purtam haine, de ce sa mai stam in case, de ce sa mai dormim in pat, de ce sa nu vinam pt a minca etc, etc, etc ??? Daca lumea n-ar mai consuma curent, tu n-ai mai avea loc de munca. Care este telul omenirii ? Sa mergem spre mai bine sau ne intoarcem la mincarea de furnici ?

Motane, nu mai bine ar fi sa iesim din UE ? Ce ne mai trebuie si Schengen acum ? De ce sa mai avem granitele deschise si sa mergem mereu sa umplem buzunarele vecinilor ? Cum n-am trecut granita pina acum, EU pot sa traiesc si fara asa ceva.

2. Iasiul nu este Giurgiu. Ca sa faci cei 6-7 km trebuie sa treci cam 2 dealuri destul de lungi si destul de abrupte. As vrea sa te vad cum faci asta la 35-40 grC cu bicicleta sau mergind pe jos la -25 (-30) grC.

3. Asta ar insemna sa te trezesti pe la 4 AM ca sa ajungi la ora 6 AM la serviciu. In 34 de ani de munca, m-am invatat sa ma trezesc la ora 5 AM si ocazional mai devreme (cind plecam pe teren). Somnul de dimineata e cel mai odihnitor dupa cite stiu. De asta in tarile civilizate programul de lucru incepe de la ora 9 AM.

4. Nu e vorba doar de tarile civilizate aici. Ca sa faci acest lucru, ar trebui ca de la plecarea de acasa si pina la reintoarcere sa ai acelasi program cu colegii de birou, fabrica etc.

EEK! a scris: Daca ai putina bunavointa si creier, te obisnuiesti.

Sa ma obisnuiesc cu ce ? TU, in ce scop ti-ai mai cumparat masina ? Pt distante relativ scurte ai bicicleta, role etc; pt distante lungi exista trenul sau Maxi-Taxi. Eu mi-am cumparat masina pentru cazurile in care nu exista mijloace de transport.
De exemplu, plec in Bucuresti pe patinoar. Max-taxi spre Giurgiu nu circula dupa ora 8 seara. Deci folosesc masina. Sintem 2 persoane, drumul Giurgiu-Bucuresti si retur ne-ar costa 60 de lei. Cu Matiz-ul pe GPL, ma costa cam 25.
Cazul de anul asta. Am mers la mare, amandoi. Costuri. Giurgiu - Bucuresti 30 de lei, Bucuresti - CT tren, 90 lei, total 120. Matiz, cost 50 lei. Asta doar dus.
Cand ma gandeam la cei care nu-si misca curul din masina vorbeam de cei care merg 1 km cu masina, si in general de distantele pe care le parcurgi cam in 30 de minute pe jos, nu la 6-7 km pe dealuri. Insa ca intotdeauna, tu raportezi totul la tine . Eu ma refeream la vecinii care se duc pana la piata cu masina sa-si ia o varza, sint 15 minute de mers pe jos pana acolo, iar ei se vaita ca e scumpa si benzina si varza .

Faza e ca pe forumul asta cam fiecare ia totul personal. Daca arunci o critica, atunci imediat se gasesc 2-3 care considera imediat ca lor li s-a adus . Cum spuneam, mult stres in tara asta, poate ar trebui putina miscare pentru a mai scapa de el, sa privim partea buna a lucrurilor, se scumpeste benzinaaa!!!
EEK! a scris:Sincer acum, mi-ar place sa se dubleze pretul benzinei.

Si mie mi-ar place sa se tripleze pretul la GPL si sa se inchida granitele tarii. Pot raporta cele spuse de mine la cele scrise de tine ? Crezi ca e normal ? Citeste si punctul 2 ca are legatura cu subiectul.

EEK! a scris:1. Eu mi-am cumparat masina pentru cazurile in care nu exista mijloace de transport.
Cu Matiz-ul pe GPL, ma costa cam 25.
2. tu raportezi totul la tine . Faza e ca pe forumul asta cam fiecare ia totul personal.

1. Mijloace de transport se gasesc. Iti poti face programul dupa mersul lor. Doar "Merg cu RATB-ul, taxi-ul, bicicleta sau pe jos. Nu au murit, nu s-au sinucis, inca rezista."

2. Te inseli. Problemele se pun dupa cum vad doar unii lucrurile si apoi "deturnate" la modul general.
adrian-ar a scris:
geani29 a scris:
Titus a scris:
Benzina la noi costa la fel ca in Portugalia. Adica un euro si inca ceva.
Chiar daca trebuie sa fie vanduta benzina la aproximativ acelasi pret ca un UE, ca deh... trebuie sa aderam si noi, prefer ca profitul mare sa intre la Stat si nu la Petrom.
Mare mafia in jurul Petromului.........

Pai benzina costa la fel ca in Portugalia, dar salariile sunt la fel? Nu
Si aderam noi la UE, adica la preturile lor, dar salariile cand or sa adere oare

...cind o face plopul pere Bine, nici nu ne omoram cu munca si vrem totul moca daca se poate, dar aste e alta poveste. Faza naspa e ca pretul combustibilului se reflecta cam in orice si e pretext pentru orice scumpire. Ar fi interesant sa vedem benzina la 10 leo litrul si o paine de 2,5 lei la 7 lei.Palpitant, nu? Imi place ca fiecare se limiteaza in general la propria lui situatie. Mie unuia ar trebui sa mi se rupa, ca merg 5 zile din 7 pe jos, iar in weekend ma plimb cu masina daca am chef. Dar, oare combustibilul doar la atat se rezuma, ca imi umple mie rezervorul? Mai ganditi si in afara sferei proprii, ca nu costa nimic. Faptul ca aia se plimba cu bicicletele la greu prin alte parti nu are nimic de a face cu pretul combustibilului, ci cu totul alte taxe. Este deci, o alta mancare de peste.
cristi_s a scris:Faza naspa e ca pretul combustibilului se reflecta cam in orice si e pretext pentru orice scumpire.
Pe mine altceva ma scoate din sarite: faptul ca unii daca si-au montat GPL sau trec pe alt mijloc de transport, ii cam doare in cur de restul. Asta e optica romanului: daca eu m-am aranjat intr-o situatie sau alta, ce sa ma mai implic sau sa-mi bag gitul in lat pt restul ? Stau linistit cu capul la cutie, o duc bine si nu se ia nimeni de mine.

Din cauza asta am fost, sintem si vom fi o natie de LASI.

P.S. Cu astea din urma, ma retrag din aceasta discutie. Mi-am spus punctul de vedere si cine il intelege e bine, cine nu ......... s-auzim numai de bine oriunde ne-am afla !
cristi_s a scris:Bine, nici nu ne omoram cu munca si vrem totul moca daca se poate, dar aste e alta poveste.

am lucrat de sarbatori, timp de 3 saptamani de la 7:30 la 20:00, inclusiv noaptea la ora 2-3, o ora 2, si am fost platit doar 8 ore pe zi. dar asa e romanul.

cineva, si nu zic cine, si unde anume lucreaza, ca nu asta are importanta, castiga 8 euro pe ora, si asta doar acum, ca in curand o sa castige 10-12 euro, dar iarasi ma repet, asta e romanul Cristi... Laurentiu, nu va consumati atat. Discutam amical.
Sigur ca aceasta crestere de pret a benzinei se va regasi imediat in inflatie. E firesc. In ce masura? Asta e alta problema.

Dar sa revenim la discutie. In principiu Motanul a spus un lucru de bun simt pe care l-am observat si eu. Am devenit, sau... a devenit lumea atat de comoda incat merge la cumparaturile de cartier cu masina, se chinuie sa o parcheze, ca doar nu sunt locuri de parcare.
La fel patesc si eu. Decat sa merg cu masina pana in centrul orasului, ca doar nu e departe, doar 12 minute de mers pe jos, si sa caut loc de parcare, care mai si costa.. dar nu e doar asta.. ma invart ca idiotul, si nu gasesc loc, toate ocupate. Nu pot sa ma opresc undeva sa astept... ATUNCI mai bine merg pe jos, si mai face bine si la sanatate.
Pentru drumurile mai lungi, sigur ca trebuie sa folosesti masina, pentru ca nu sunt alternative respectabile. Adica eu nu stau sa fiu facut sandvis in autobuz, nu? Nu mai vorbesc ca in multe cazuri nu se acopera destinatiile si nici nu imi convine sa stau dupa mijloacele de transport in comun. Dar... toata aceasta "comoditate" fireasca, normala ... costa. Creste pretul la benzina, si va creste... se va scumpi viata de zi cu zi, si nu doar strict prin prisma benzinei ci si prin prisma inflatiei.

Laurentiu, nu ai de ce sa te superi ca altii gasesc portite. Foarte bine. E mai convenabil GPL-ul, sa mergem pe GPL. De ce nu? Sigur ca trebuie sa ne pese de ce se intampla in tara asta, dar ce poti face???
E firesc sa alegem ce e mai convenabil sau sa ne adaptam intr-un fel. Cumpar de la magazinul care da acelasi produs mai ieftin. Ca vrem, ca nu vrem... trebuie sa avem grija de noi. Ne descurcam cum putem, nu? Si decat sa stau incruntat... mai bine sa zambesc si am o dispozitie pozitiva.

Ca natie, intr-un fel asa e Laurentiu... Asta e nivelul nostru. Daca Basescu, Boc, Udrea si cine o mai fi in guvern sunt pe gustul poporului Roman... atunci ne meritam soarta!
Si nu e doar problema acolo sus la varf, e pe toate esaloanele structurale ale statului!!! Titus eu nu ma consum. Nu pentru atata lucru, am alte lucruri mai bune unde sa imi consum energia, aici doar asa, cum ai zis, discutam amical si ... steril, as putea zice, pentru ca discutia noastra nu duce la (aproape) nici un rezultat. Edy, cred ca avem notiuni diferite despre ce inseamna a munci. A depune efort pentru a crea lucruri aproape inutile, a sta la birou si a freca menta, a realiza 90% rebuturi nu inseamna a munci. A munci inseamna ceva care are o valoare si produce un profit. Am sa iti dau un exemplu banal. Am cumparat cateva coliere de furtun pentru o imbinare la sistemul de racire. Le-am strans, am probat, nu au curs. Dupa o luna, a sarit furtunul pentru ca colierele, de proasta calitate, au sarit de la locul lor pentru ca s-au largit, Iar cand am incercat sa le strang, scapa. Ce vreau sa zic cu asta? Poti fi siguri ca toti angajatii de la firma respectiva (am sa ma uit pe colier sa vad ce firma este) spun ca muncesc de rup, iar patronii ca au productie de numa'. In realitate, ei nu muncesc, de fapt fraieresc clientii si aia se numeste cu totul altcumva. Poti fii sigur ca a doua oara nu mai cumpar coliere din alea.
Revenind la discutia despre benzina Tinta protestului, din punctul meu de vedere este oarecum gresita, avand in vedere ca din pretul benzinei, vreo 50% (in zona nivelului mediu european, desi multe tari europene nu sunt extractoare si procesatoare de petrol ) sunt taxe si accize, care merg la stat. Adica la "baietii destepti". http://www.youtube.com/watch?v=Ni976jidWwA

Sufla
cristi_s a scris:Edy, cred ca avem notiuni diferite despre ce inseamna a munci. A depune efort pentru a crea lucruri aproape inutile, a sta la birou si a freca menta, a realiza 90% rebuturi nu inseamna a munci. A munci inseamna ceva care are o valoare si produce un profit.

munca pe care am facut-o eu, nu o doresc nimanui. astea fiind spuse inchei offtopic-ul
in legatura cu tot ce vorbim toti aici, suntem o mana de oameni, si poate foarte putini dintre noi, sau dintre voi, cat de cat instariti, si tot nu ajungem la un consens. nu suntem un popor unit, sa "luptam pentru cauza noastra", nici macar aici.

astept si astept degeaba, sa se schimbe ceva. e melodia aia lu' michalel jackson, daca vrei sa schimbi ceva, prima data uita-te in oglinda si schimba ceva la persoana pe care o vezi acolo, apoi incearca sa schimbi lumea.

pacat, mare pacat
EEK! a scris:Benzina ca benzina, insa de ce se leaga javrele de GPL?
Sincer acum, mi-ar place sa se dubleze pretul benzinei.
... se scumpeste benzinaaa!!!

Titus a scris:1. In principiu Motanul a spus un lucru de bun simt pe care l-am observat si eu.
2. Laurentiu, nu ai de ce sa te superi ca altii gasesc portite.

1. Ti se pare un lucru de bun simt cind recitesti rezumatul ? Mie, sincer sa fiu. NU. Motanul vad ca merge pe deviza: fiecare pt el (doar cind ii convine situatia).

2. Daca-si gasesc alte portite, macar sa TACA si sa nu agite lumea care si asa este cum este. Laurentiu, nu sunt corecte citatele tale. Lucrul de bun simt pe care l-am vazut din spusele motanului a fost ca am ajuns sa mergem cu masina ca sa luam ziarul de la colt.

Acum ca sa-i raspund.. de ce se leaga de pretul la GPL? Pentru ca e subprodus petrolier, si pretul a crescut in toata lumea asta inclusiv la GPL. Iar atunci cand spune ca e ok sa se dubleze pretul benzinei a spus-o asa intr-un context in care urma chestia cu sedentarismul. Motanul e mai artist din fire, si are o optica uneori diferita, dar nu cred ca trebuie sa ne superam pe el.
Practic, vezi... nici lui nu-i convine ca a crescut pretul GPL-ului.

Cum spunea Cristi, si cum spunea Zephirus, problema aici e puterea redusa de cumparare a Romanilor, si lipsa de productivitate si calitate.
Atunci cand ne-am deschis piata vestului intrand in UE, am renuntat la vama, si cum noi oricum nu exportam mai nimic, ci doar importam.. .si cum calitatea la produsele noastre e atat de proasta, asta e ... am falimentat. Colierele de care spunea Cristi au rezistat pentru ca tin o luna de zile
Dar acum serios... puterea foarte mica de cumparare a pus presiune pe piata ca sa importam ce e mai ieftin. Ce e si mai ieftin, si desigur, asa reusesc sa ajunga la noi produse de import slab calitative. Dar piata intr-o economie concurentiala, mondiala... s-a stabilizat. Si cu produse nefiabile nu ai sanse pe termen lung. Dar na... noi absorbim aceste produse.

Deci ne trebuie productivitate, calitate si eficienta... Ca sa pui ceva pe picioare.. trebuie bani, dar trebuie si pricepere, marketing. Ori, bani nu sunt, si de cele mai multe ori nu e nici competenta. Ce ne mai pot salva... sunt ca marii producatori sa-si relocheze aici productia, tocmai datorita salariilor mici.
Titus a scris:Laurentiu, nu sunt corecte citatele tale.
Hai mai Titus ca nu sint chiar copil. Ma iei prin invaluire cu productia si puterea de cumparare ? E normal ca aici sa ai dreptate dar problema REALA care s-a pus si de la care s-a plecat a fost: scumpirea COMBUSTIBILULUI si participarea la un boicot.
Cind vorbim de scumpirea COMBUSTIBILULUI, sintem toti de acord insa cind vorbim de scumpirea benzinei, unii sar in sus de bucurie si cer dublarea pretului ca ei si-au pus GPL iar benzina nu-i mai intereseaza. Astfel vor avea mai mult spatiu de plimbare cu masina pe strazi, parcari libere la magazine etc (este un punct de vedere la care am dreptul si pot trage concluzia de EGOISM ?).
De ce nu sintem oare in stare sa facem un front comun cu ceea ce ne doare macar aici pe forum daca in realitate ne uitam doar la TV cum unii incearca sa faca ceva in tara asta si sa traga un semnal de alarma ? Problema e nitel mai spinoasa, pentru ca salariile in Romania nu mai sunt atat de mici (si iar o sa ma injure lumea ). Sa explic nitel. in momentul in care Romania a inceput sa starneasca interesul pe piata muncii europeana, pentru investitorii straini nivelul de salarizare scazut si gradul de calificare relativ OK au constituit avantajele pe care le-au pus in balanta. La vremea respectiva acestea contrabalansau eficient dezavantajele majore si puteau garanta profituri frumoase celor care riscau. Dintre cele mai importante dezavantaje: haosul legislativ, fiscalitatea excesiva, gradul inalt de coruptie la toate nivelurile si infrastructura de ev mediu existenta la nivelul intregii tari. Dupa 25 de ani, nivelul de salarizare in Romania a crescut, ca deh, tot romanul sa-si poata lua plasma in rate, dar dezavantajele nu au disparut, ci, dimpotriva, s-au accentuat. Asa ca tot mai multe firme privesc acum peste Carpati sau Dunare, pentru ca s-au cam lamurit cum e pe la noi, unde pe steag ar trebui scris cu litere aurite (aur d'ala bun, 97% alama ) "Merge si asa" ca asta e simbolul Romaniei,
P.S: inca de la Ford T automobilul nu mai e un lux. Da, romanul se intinde mereu mai mult cat ii e plapuma, viseaza Mustangi verzi in garaj (Doamne fereste sa ii viseze pe pereti, ca atunci e naspa, se lasa cu accident), dar asta e alta discutie. Si nu vad de ca ca sa fie sanctionati aia care se duc pana la colt cu masina sa sufere o tara intreaga. Zic sa impuscam toti cainii si sa otravim toate pisicile ca am vazut eu vreo 2 caini turbati.
P.P.S: din ce am inteles eu, scumpirea asta a carburantilor e efectul maririi accizelor. Asa ca eu unul cam stiu cui trebuie multumit pentru asta.
cristi_s a scris:P.P.S: din ce am inteles eu, scumpirea asta a carburantilor e efectul maririi accizelor.
Asta e realitatea. Petrolul nostru, din pamintul nostru, vindut de straini noua la pret mai mare sau egal ca in occident. Si ca tabloul sa fie complet, nu trebuie sa ia si STATUL caimacul ? Nu mai stiu care filozof a spus "Fii tu schimbarea pe care o doresti la altii".

Mie personal mi-ar convenii sa mergem toti cu scutere, mopede, biciclete si alte acareturi.
Dar....ganditi-va ca sunt si persoane care n`au habar sa mearga cu asa ceva. Probabil aceleasi perosoane care n-au habar sa conduca. Dar care persoane prefera confortul unui taxi. Creste pretul benzinei si al motorinei, implicit o sa creasca preturile mijloacelor de transport: maxi-taxi, taxi, autobuz....
Atunci cum mai iesim din cacat? Sau suntem fiecare pt fiecare si ne doare in rect de restu`? crestea pretului la combustibil e o adevarata filozofie....
- BNR nu intelege de ce creste pretul combustibilului (nu vede cresterea ca fiind justificata) (declaratie recenta...)
- consiliul concurentei tace si nu face nimic....
- petrom isi mareste profitul de 4ori parca, desi cererea la combustibil a scazut (gasiti pe net articol despre asta), pentru ca ei sunt producatorii...ei dicteaza pretul
- accizele sunt alea care sunt....
- desi noi producem combustibilii, si nu avem costuri de import...pretul combustibilului e identic cu cel al tarilor vecine (cu mici diferente)
- ce e si mai naspa...e ca preturile la alimente....depinde de pretul combustibililor. Creste combustibilul...creste si pretul la paine.
- benzina pleaca de la rafinarii cu pretul de vreo 2ron si un pic(nu mai retin exact, ca nu m-a interesat). Pana la 5ron ce facem?

cine e interesat...gaseste de toate pe google, doar sa vrea sa caute si sa se documenteze Da Laurentiu. Acum ai citat altceva, si recunosc ca asta ar fi optica unor milionari... Scumpiti benzina, ca sa se elibereze strazile, dar cu siguranta nu se vor decongestiona mai mult de 10%. Maxim. Dar o vom duce mai prost. Altfel de acord cu ce spui.

Cresterea pretului la petrol a inceput pe plan mondial, si pronosticurile sunt ca va creste semnificativ. Daca Romania s-a decis sa creasca accizele, ceea ce nu cred... ar fi rau! Constat ca BNR-ul, atat cat poate, incearca sa creasca usor leul, ca sa nu urmeze un val de scumpiri, deci inflatie.
Romania ar fi putut sa aiba un pret mai mic la bezina, datorita rezevelor si capacitatii noastre de extractie si rafinare! Dar am vandut PETROM-ul si am concesionat fara limite de extractie zacamintele aflate pe teritoriul Romaniei!!! . Bani face PETROM, adica OMV, ca el e actionarul... si apoi pune saracul stat accize. Si mai impoziteaza asa cu 16% profitul... si asta e tot. Asa ca sa ma mai mir ca se face asa o evaziune cu combustibilul?!?

Laurentiu... trebuie sa fim uniti, dar nu stiu ce se poate face.... In ultimele ture, guvernul nu a mai prea cedat in fata protestatarilor, insa... pana de curand, ceda de fiecare data! Asa ca... PROTESTE! AMPLE! Si barem sa nu le treaca prin cap sa mareasca accizele. Trebuie controlate consumurile, proiectele, ce mai... trebuie scos politicul din economie!!! Eu vorbesc din prisma unui om care merge mai rar cu masina. De mers zilnic cu ea la munca nici vorba, am de parcurs 26 km dus-intors prin centrul orasului asa ca nah...noroc cu metroul. De mers cu masina la munca, asa ocazional, ca mie unul imi place sa conduc. Mai merg cu ea la cumparaturi in Real, desi e la doar 5-10 min de mers cu masina, dar carate tu cu 15 kg de cumparaturi in maini pe jos. Mai merg cu masina in week-end cand mai ies in oras cu amicii, ca n-am chef sa ma car la ore tarzii cu transportul in comun prin diverse zone ale orasului. Daca nu ne convine barul, ne suim in masina si gasim usor altul. Am salariul peste cel mediu pe economie si tot mi se pare exagerat de mare pretul benzinei . Sincer regret amarnic ca nu m-am nascut in alte vremuri....faptul ca sunt spectator la moartea lenta a motorului prin combustie interna ma deprima la fel de mult ca lipsa de intelegere a altora la durerea automobilistilor.... Dane, in alte vremuri benzina era rationalizata. Aveai bonuri lunare, duminica circulau alternativ masinile cu nr par sau impar, iar ia iesirea din judet ti se dadea benzina de 100 lei, adica 11 litri. Aveai bani, dar n-aveai de un' sa iei benzina (asta daca n-aveai relatii). Nu mai zic la ce cozi se statea si pt benzina si cate zile lasai masina la rand! Si daca tot scumpim benzina si ne pare bine, mai e necesar sa avem drumuri ?
http://stirileprotv.ro/exclusiv/revista-presei/revoltator-banii-din-roviniete-la-bancheri-si-regii-asfaltului.html
b28kft a scris:Dane, in alte vremuri benzina era rationalizata. Aveai bonuri lunare, duminica circulau alternativ masinile cu nr par sau impar, iar ia iesirea din judet ti se dadea benzina de 100 lei, adica 11 litri. Aveai bani, dar n-aveai de un' sa iei benzina (asta daca n-aveai relatii). Nu mai zic la ce cozi se statea si pt benzina si cate zile lasai masina la rand!

cu o mica corectie : pe vremea aia benzina era cam 3-4 lei litru
tonim a scris:...corectie : pe vremea aia benzina era cam 3-4 lei litru

Si salariul era de la 1800 lei in sus. In alte vremuri si in alte locuri trebuia sa zic atunci. Ca se vede clar ca pe plaiurile mioritice nu e loc de munca cinstita. Si mie se pare incredibil cat de putin imi ajunge salariul in unele luni, facand doar lucrurile urgente ...Iar scumpirile de genul asta, scoase din burta lacoma a statului si a corporatiilor, nu-mi face viitorul sa sune deloc bine... si asta
in 88 nu am luat salariu sub 3200
Titus a scris:Au mai fost tentative de-astea (de boicotare) acum cativa ani, si ciu-ciu... nimic.

Azi Boc a cerut un raport pt a analiza cauzele care au adus la scumpirea benzinei. Toate astea in urma protestelor facute in tara (anuntat pe antena 3).

Sa vedem ce va iesi.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare
Pagina 2 din 6
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum